atarionline.pl Nowa gra na C64 - "pohandlujmy" z tym... - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    właśnie miałem pytać po co dodatkowa pamięć ale Wieczór wyjaśnił (a ja zapomniałem że w Atari jest 128 znaków do dyspozycji). Ale czy koniecznie trzeba mieć wszystkie fazy przesunięć sprajta? nie można by ROL RORa robić?

    co do płynności scrolla to na C+4 działa on tak samo jak na C64, czyli można np o 1 hiresowego pixela przesuwać (czyli pół dużego pixela). Ale tutaj IMO problemem jest to, że gra chodzi co drugą (albo i co trzecią) ramkę i dla tego wygląda jakby rwało.
    Natomiast kolorystyka to jest miód na moje ... oczy ;)
    Działa (ponownie) to tak samo jak na C64 tylko mamy więcej kolorów do dyspozycji. W trybie znakowym 1 kolor tła, 2 kolory w multikolorze oraz 1 dodatkowy z 57 do wyboru co 1 znak. No prawie jak NES ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    Rol'owanie sprita z maską wydluża procedurę jego rysowania około 2-3 razy, więc jak chcesz ich mieć dużo to lepiej je rozpisać.
    • 3:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime25 Feb 2018 zmieniony
     
    Nie wydaje mi się, że w trybie graficznym Atari byłyby jakieś problemy z pamięcią, czego dowodem są konwersje wielu gier ze Spectrum czy C-64. Jednak należy pamiętać, że w trybie graficznym (multicolor) mamy tylko 4 kolory.

    W trybie tekstowym jest piąty kolor, ale mamy ograniczenia dotyczące znaków (128 znaków w zestawie) + napisanie silnika spritów w tym trybie zajmuje więcej pamięci, bo oprócz samych skrzatów w pamięci muszą być ich maski. Zauważcie również, że z tych 128 znaków w jednym zestawie robi się ich znacznie mniej, bo sprity również są znakami.
    Oczywiście można zmieniać zestaw znaków na przerwaniu, ale i tak pewna pula znaków (z tych 128) musi być wspólna dla n-zestawów ze względu na to, że sprit może poruszać się dowolnie po ekranie i może nachodzić na dowolny zestaw. I to jest duże ograniczenie.
    Pomijam tu oczywiście sprity softwarowe, które w Atari nadają się do zrobienia jednego lub maksymalnie dwóch porządnych postaci lub do podkolorowania grafiki.

    W C-64 8 spritów, 256 znaków w zestawie + mapa kolorów jest za darmo. W Plus 4 to samo tyle, że bez spritów sprzętowych.
  1.  
    Sprite na atari są jakie są.
    Trzeba albo pogodzić się z grafiką sprzed 40 lat, albo zmienić na inną platformę.
    Niektórzy narzekąją ale:
    Draconus rulez!!!
    • 5:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime25 Feb 2018 zmieniony
     
    @crrn: ja tam widzę lepszą płynność, popatrz jak podesty się przesuwają. Natomiast scroll jest paskudny i faktycznie
    wygląda to na co 10 ramkę :D

    @rastan:
    Nie wydaje mi się, że w trybie graficznym Atari byłyby jakieś problemy z pamięcią, czego dowodem są konwersje wielu gier ze Spectrum czy C-64. Jednak należy pamiętać, że w trybie graficznym (multicolor) mamy tylko 4 kolory.

    a w trybie ZX Spectrum -> 2 :D.

    @wieczor: czyli raczej dobrze zrozumiałem, +/-2x tyle i właśnie to potwierdziłeś. Nie pamiętałem tylko dokładnie o co kaman, po prostu o ten inwers nieszczęsny - dzięki za wyjaśnienie.

    @swinkamor12: nie wydaje mi się, żeby ktoś tutaj narzekał. Ot po prostu dyskusja co moszna a co niemoszna.
    • 6:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    @Defender: 2 ale w obrębie 8x8, na Atari 4 na całym ekranie. To jest różnica. :)

    @swinka: na tym forum ludzie pogodzili się z ograniczeniami Atari i nikt platformy nie chce zmieniać.
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    @Rastan: oczywiście masz rację. Ale chodziło mi o to, że emulując grafikę ZXa 1:1 mamy do wyboru na raz tylko dwa kolory na cały ekran hi-res. + podkolorowywanie, no ale to oczywiście ma swoje ograniczenia i nie jest z automatu.
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Feb 2018
     
    To w zasadzie mamy 1 kolor w 2 odcieniach.
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 Feb 2018 zmieniony
     
    @TheFender - no właśnie nie potwierdziłem, napisałem że NIE 2x tyle :) Napisałem że może być pewien overhead, ale równie dobrze może go nie być, albo może być niewielki. 2 razy tyle raczej nie ma szans wyjść.
    • 10:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime26 Feb 2018
     
    OK.
    • 11: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime31 May 2018
     
    ->link<-

    Niemożliwe żeby udało to się doprowadzić do końca.
    • 12: CommentAuthorsis101
    • CommentTime31 May 2018
     
    Ale w wyobraźni konkret. Kiedyś ktoś z Niemiec robił projekt diablo i wyglądało ql. I gdyby ktoś izometrycznie wymyślił rozgrywkę to by była namiastka diablo.
    Losowo pojawiające się przeszkadzajki. Kilku bohaterów jak np. w gauntlet. Jakiś boss gdzieś. Kwestia siły i przedmiotów i bazy tego coś się ma w kabzie to inna sprawa. czary też.
    Podobnie another world. Są jakby pozycje co można niekoniecznie zrobić idelnie na 8bit. Nie mówie o wspomnianym projekcie c64 ale o tym by dany projekt odbył sie bez jakichś rozbudowanych rzeczy.
  2.  
    ...project diablo... someone from germany...

    - coder: Heaven = Karolij Nadj (sp?)
    - name of A8 Diablo = Beyond Evil
    - title picture by KAZ, several (playable) demos by Heaven, alas never finished
    • 14:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    No i doczekali się komodorowcy Yompa, zerknijcie :)
    ->link<-
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    Ten Yoomp z C64 to w małym okienku działa, albo inaczej mówiąc w cienkiej rurze. Ale poza tym wygląda całkiem OK.
    • 16:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    Ciężko mi ocenić po tym filmiku, ale oprócz tego co napisałeś i co jest widoczne od razu- wydaje mi się, że ma słabszy framerate.
    • 17: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    należą się brawa za tę konwersję- nie dość, że C64 ma procek 1 Mhz to jeszcze nie ma trybu 160x120 w jakim zrobiony jest Yoomp, tylko ma tryb 160x200, więc dwa razy więcej przepisywania danych
    • 18: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    C64 Yoomp to kilka lat juz ma.

    tam ktos filmiku na YT w komentarzu napisal, ze ktos od nas (TDC) opowiadal,ze "to miala byc gra nie do zrobienia na C64".

    wtf; kazdy koder wie, ze mozna, najwyzej mniejszy viewport bo renderowani tego na c64 zaboli, ale nic poza tym.
    • 19:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime4 Aug 2018
     
    A tutaj malutki gameplay:
    • 20: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime4 Aug 2018
     
    Solo: gra powstawala kilka lat, pewnie widziales filmik wip. Teraz gra zostala skonczona i wydana
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime4 Aug 2018
     
    spodziewałem się lepszego udźwiękowienia C64, bardziej jest bo jest
    • 22: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime4 Aug 2018
     
    Co by nie mówić, to jednak joomp z c64 blado wygląda i jeszcze gorzej brzmi w porównaniu do tego z A8
    • 23:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 Aug 2018 zmieniony
     
    @zbylu: dzięki za wideo.

    Teraz widzę, że może o ile framerate wygląda ok, o tyle pole gry jest niemal dwukrotnie mniejsze. Możliwe, że to przez inną rozdzielczość ale efekt generalnie jest widocznie słabszy. Możliwe, że jak na C=64 to wyciągnięto co się da niemniej w tym przypadku Atari rządzi.

    edit> piłka jakoś dziwnie podskakuje nie w rytm. Poza tym nie ma paska postępu! Niedopatrzenie, czy brakło cykli? ;)
    • 24:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Aug 2018 zmieniony
     
    Odpaliłem na chwilę na emulatorze (nie chce mi się wyciągać C64), no i TDC miał w sumie rację, tej gry nie da się (zbyt dobrze) zrobić na C64 ;-)

    1. Małe okienko gry.
    2. Bardzo słaba czytelność tunelu, oczywiście ze względu na paletę i powyższe małe okienko.
    3. Efekty (rozbłyski) są bardzo "oczoj..e", co w ich momencie jeszcze bardziej obniża czytelność (wszystko się zlewa, gdy w wersji na Atari widać, że to nadal ten sam tunel pomimo subtelnych rozbłysków).
    4. Muzyka z czołówki jeszcze jakiś klimat ma, natomiast ta w trakcie gdy jakoś strasznie usypia. Atarowska muzyka fajnie wpisywała się w efekty dźwiękowe samej rozgrywki, które ją uzupełniały.

    Ogólnie: commodorowcy mają Yoompa, ale C64 bardzo średnio się do tego typu gry nadaje (podobnie jak małe Atari do dynamicznych platformówek z wielkimi sprajtami ;-) ).
    • 25: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    Należą się podziękowania dla Commodziarzy, na siłę udowodnili przewagę XE/XL w tym względzie. Tutaj ewidentnie liczy się większe taktowanie 6502 i wsparcie ANTIC-a. GRAPHICS 7 (160x120), sprzętowe powielanie linii obrazu, niby nic a jakiego kopa daje i ile oszczędności pamięci.

    p.s.
    geniusz X-Raya jest najwidoczniej nie do podrobienia
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    ... Ale zgrać dźwięk odbicia piłki z muzyką już by mogli, po prostu albo komuś się nie chciało albo ktoś znowu nie zwrócił uwagi na ten istotny szczegół który silnie wpływa na immersje, tak to jest jak się tworzy grę bez udziału osób doświadczonych,znających gry,sama umiejętność kodowania to jednak za mało.
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    ... Bo to jest przykład gry zrobionej pod A8 i szkoda ze takich jest tak miało, pokazałem na Ironii pewnemu koderowi prosta grę w grafice A2600 która bije grywalnoscia większość dużych gier a jej fragmenty spokojnie mogły by zaistnieć jako pelne gry na A8, mowa o Bit trip. C64 nie pociągnie w odpowiedniej jakości kilku gier z A8 a było by ich więcej jednak nikt w tamtych czasach nie pisał gier specjalnie pod architektore Atari(z małym wyjątkiem)tylko multi platform,a wyjątkiem jest Lucas Games.Eidolon,R.of Fractulus,Atari Blast,Ballblazer,i kilka innych jak Henrys's House, Amaurote będą lepiej wyglądały i działały na A8.
    • 28:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    Wiesz co Irata4, trochę mnie to dziwi. Nie trzeba być geniuszem żeby załapać po 3 sekundach że rytmiczne odbijanie piłki w takt muzyki która jest skomponowana pod to odbijanie :) to jest jeden z podstawowych atutów tej gry.
    Nie podobają mi się również artworki wokół pola gry, na Atari jest prościej i ładniej.
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    Jest tak gdy olewa się grywalnosc/graczy a skupia jedynie na tym by działało, by było.
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    Dla nas to oczywiste,a może na C64 to na tyle ledwo chodzi ze zaimplementować dodatkowego dźwięku by się po prostu już nie dało bo by się procek nie wyrobil... I jest jak jest,zresztą ja mam to gdzieś bo gram na Atari.he,he
    • 31:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 Aug 2018 zmieniony
     
    Z 2 strony Irata4: zrobili, działa. Nawet nieźle biorąc pod uwagę możliwości komody.
    A że na Atari to wygląda lepiej i działa sprawniej? Tylko się cieszyć. Możliwe nawet, że kilku fanów yoompa na C=64 przesiądzie się na Atari :)

    Z dźwiękiem to tylko synchro, zwykłe niedbalstwo wg mnie. A pewnie z paskiem postępu podobna historia.
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Aug 2018 zmieniony
     
    ... Ja tam dźwięku odbica nie słyszę wcale,więc chyba jednak nie synchro...
    • 33:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    Może im brakło kanałów w SIDzie ;-)
    • 34:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Aug 2018 zmieniony
     
    Brakło chyba weny, żeby należycie tę grę wykończyć.
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    ...wybrakowane ale jest .

    Kuźwa, ile ja przy tej grze gorzały wypiłem...
    piłem co etap 50siątkę , nie pamiętam do którego levelu wtedy dochodziłem ale gdzieś w okolice 14 a później zgon , trenowałem tak ...sporo ,Atari w pewnym momencie stało się moim idealnym towarzyszem do picia :-),później odłączyli prąd ...
    • 36: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    uczę się assemblera z80 i już czuję się w tym na tyle mocny, że postanowiłem przeportować Yoompa na ZX Spectrum ( i może na Amstrada)
  3.  
    • 38:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Aug 2018 zmieniony
     
    @gorgh: mistrz! No na ZX-a to może być wyzwanie.
    Rozumiem, że widok będzie z góry i bez scrolla? (plansze) :) ;)
    • 39: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    Rafał: haha
    TheFender: będzie dobrze, tak jak na Atari tylko w 2 kolorach pewnie. Właśnie sobie obmyślam algorytm i to się powinno udać
    • 40: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    Aha, i pole gry pewnie będzie większe niż na Atari, planuję na całą wysokość ekranu czyli 192 pixele, zobaczymy, co na to procek
    • 41:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    Szalejesz. No procek na ZX hula dosyć spoko, ale rysowanie grafiki kosztuje :)
    • 42:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    @ gorgh
    BRAWO !!!
    Proszę tylko nie zapomnij o synchronizacji dźwięków bo brak tego odbiera całego funa z gry ,to tak jak Rez bez dźwięków .

    • 43: CommentAuthoremkay
    • CommentTime8 Aug 2018 zmieniony
     
    Yoomp64 is only 60% of the Atari screen. Also the framerate is reduced from 25 fps to 16 fps. Btw.: Someone has some goggles for playing the C64 version better?
    • 44: CommentAuthortebe
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    Gorgh, zawróć w drugą stronę, portuj z ZX na XE/XL
    • 45:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime8 Aug 2018 zmieniony
     
    A byłoby co... Poprawić tylko framerate i jesteśmy w domu nawet pomimo monochroma...


    ..., zwłaszcza w porównaniu do tej komodorowskiej pomyłki.


    Dla przypomnienia, jeszcze oryginał.

    • 46:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Aug 2018 zmieniony
     
    SNES


    edit> wywaliłem wersję SEGA GENESIS/ MD, bo faktycznie zgodnie z sugestią kolegi Tenchi - nie było oficjalnie wydanej wersji. A to co jest na youtubcu to albo fejk, albo jakaś domówka.
    • 47: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    tebe: dzięki za sugestię, jest taka możliwość
    • 48:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    No w sumie Gorgh, tebe ma rację :)
    • 49:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime8 Aug 2018
     
    @TheFender
    Ta wersja z Segi to albo jakiś fejk, albo domoróbka (nie chce mi się teraz za tym grzebać) - przecież oficjalnie nie było portu na tę konsolę.
    • 50:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Aug 2018 zmieniony
     
    @Tenchi: No masz rację :) Teraz tak patrzę, że niektórzy ludzie wybierali SNESA, bo właśnie na tę a nie na Genesis była ta gra.