atarionline.pl Dziwny dorobiony port w Atari 65xe - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbandolier
    • CommentTime15 Jan 2018 zmieniony
     
    Witam! Ostatnio zakupiłem Atari 65xe. I mam dwa pytania związane z nim. Pierwsze to że to mój drugi Atari 65xe w kolekcji. Poprzedni jest z portem Expansion, a ten bez tego portu. Który jest nowszy? I drugie pytanie to obok portu SIO ma dorobiony port podobny do tego monitorowego. Co to może być? Sprzedający nie wspominał nic o tym modzie.
    • 2:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime15 Jan 2018
     
    Pokaż go w środku, to zaraz ktoś Ci powie do czego ten port.

    Strasznie zgnił ten port. SIO też wygląda na zalane czymś. Otwórz go czemprędzej, i wyczyść ;)
    • 3: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime15 Jan 2018
     
    Za Atariki - ECI, czyli Enhanced Cartridge Interface, występuje tylko w komputerach 130XE i 800XE oraz dwu/trzech ostatnich seriach 65XE (płyta główna była zmieniona w stosunku do wcześniejszych wersji bez ECI, a ostatnie modele były produkowane po prostu z wykorzystaniem płyty od 130XE), zwane tam EXPANSION lub EXTENSION (w zależności od wersji, przypuszczalnie różne nazwy ze względu na rynek amerykański/europejski).
    W nawiązaniu do komentarza w nawiasie - Wikipedia podaje, że ECI w Atari 65XE było tylko w europejskich wersjach.

    Co do gniazda obok SIO - jak mówi @bocianu, rób zdjęcie środka i będziesz miał odpowiedź (niestety niekoniecznie ode mnie).
    • 4:
       
      CommentAuthorbandolier
    • CommentTime15 Jan 2018
     
    Rozkręciłem Atarka i podpięty jest pod SIO. Ale po co nie wiem
    • 5: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime15 Jan 2018
     
    Elektronik ze mnie żaden, ale że się nie znam to się wypowiem :). Jeszcze przed tym zdjęciem przeleciało mi przez głowę, że to gniazdo do podłączenia interfejsu umożliwiającego wczytywanie ze zwykłego magnetofonu.
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Jan 2018 zmieniony
     
    Trzeba by sprawdzić, które sygnały są wyprowadzone, może być tylko do magnetofonu, a może być do innych urządzeń (zbyt mało pinów?). Prawdopodobnie ktoś dorobił takie gniazdo, aby móc podłączać swoje urządzenie, bo nie miał wtyczki - przejściówki SIO. Ja bym takie coś, ale inne gniazdo w magnetofon wbudował... A to konkretne to do wymiany/usunięcia...
    • 7:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime15 Jan 2018
     
    To mógłby być np. wtyk do stacji TOMS-720.
    Pamiętam, że niektóre stacje były z taką właśnie wtyczka i była przejściówka DIN<->Molex(wtyk SIO). Ew, może miał jakieś oryginalne SIO2PC, ale bardziej bym się skłaniał ku pierwszej możliwości.
    • 8: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime15 Jan 2018
     
    Miker może mieć rację. Pod tym linkiem ->link<- jest zdjęcie stacji TOMS 720 z widoczną przejściówką DIN<>SIO a pod tym linkiem ->link<- (na samym dole) TOMS 710 gdzie na tylnej ściance jest także gniazdo DIN jako wyjście na komputer. Nie wiem na jakim etapie Tomsi robili te okrągłe wtyczki, ale w swoich stacjach montowali też fajną przelotową wtyczkę SIO.
    • 9: CommentAuthorpgru
    • CommentTime16 Jan 2018 zmieniony
     
    Jeśli się nie mylę za PRLu normą było wykorzystywanie wtyczek DIN, bo były tańsze i łatwiej dostępne.
    Dlatego np. większość komputerów produkowanych w Polsce ma wtyczki DIN.
    Podstawowa wtyczka np. na Unipolbrit Komputer służy do podłączania monitora. Żeby było śmieszniej to ten sam kabel w Elwro 800 Jr może służyć do podłączania magnetofonu.
    Podobnie jak Junet jest oparty na układzie do transmisji szeregowej bodajże, a wtyczki są oczywiście DIN.
    Dlatego ktoś uznał, że normą będzie wykorzystanie kabla i wtyczek DIN. Nie zapominajmy, że w Polsce chyba nie produkowano Atari(chociaż się do tego przymierzano) a kable i same komputery kupowano w walutach obcych.

    Tak poza tym - jak masz sporo Atari w kolekcji to (moim zdaniem) nie usuwaj tego portu. Być może to jakieś rzadkie Atari sprowadzane przez jakieś firmy(np. polonijne) i ten port był np. seryjnie umieszczany jako rodzaj "spolszczenia" zachodniej konstrukcji(tak jak to było z Unipolbritem)...
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Oct 2019
     
    bandolier - udało Ci się podłączyć pod to jakiegoś TOMS-a, żeby sprawdzić?
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Oct 2019
     
    a może to MIDI
    • 12: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime2 Oct 2019
     
    Wykonanie nie wskazuje na seryjnie montowany port. Jak już wspomniano, najprawdopodobniej jest to samoróbka do podłączenia interfejsu pozwalającego używać zwykłego magnetofonu.
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Oct 2019
     
    miałem takie samo gniazdo w 800xl do podłączenia tomsa właśnie, bo oni standardowo dawali stacje z dinem + przelotkę din-->sio i jak się chciało jakieś inne urządzenie po sio podłączyć to zonk (dopóki nie włożyło się do kompa takiego czegoś).