atarionline.pl Eksperyment ze stacją 3' do Amstrada - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime14 Jun 2018
     
    Wiem że to nie temat stricte atarowski ale może kogoś zaciekawi.
    Wiadomo że problem #1 Amstradów to paski napędowe w stacjach FDD które butwieją i pękają dość szybko. Muszą być dedykowane o konkretnych parametrach żeby pasowały.
    Kiedyś postanowiłem przerobić stację dyskietek w CPC na wersję akceptującą dowolny gumowy pasek na rynku o zbliżonej długości. Nie słyszałem żeby ktoś wcześniej tego dokonał więc miałem nadzieję że będę pierwszy!
    Wykonałem specjalne plastikowe prowadnice zabezpieczające paski o różnej grubości przed wypadnięciem z koła napędowego.
    Metalowy korpus stacji został zmodyfikowany żeby nowe kółko nie ocierało o metal.
    Początek był fascynujący ale okazało się że nowe większe koło napędowe zajmuje więcej miejsca i trzeba przenieść kilka elementów elektronicznych na drugą stronę płytki. Niby drobiazg ale patrząc jak mało miejsca jest w Amstradach wokół stacji - kabelkowe spaghetti stało się kolejnym problemem.
    Stacja kręciła , pasek przenosił napęd, ale ...
    Schneider CPC 6128 uparcie nie czytał dyskietek.
    Do dziś nie wiem czy błąd był w złej elastyczności paska gumowego
    czy jego grubości, czy tarcie i opory większego kółka było za duże czy też jakiś kabelek w tym spaghetti pomyliłem i źle połączyłem ???
    W końcu poziom komplikacji tego nowatorskiego projektu przerósł mnie i zrezygnowałem.
    Zmodyfikowana stacja jest wystawiona na eBay razem ze starym częściowo sprawnym Amstradem 6128 oraz 2 innymi napędami 3' do naprawy - tam są linki do dużych zdjęć.

    ->link<-

    Jestem bardzo ciekawy czy ktoś będzie kiedyś kontynuował ten projekt i uda się coś takiego wykonać w wersji działającej w 100%.

    Na YT wrzuciłem wczoraj film jak stacja pracuje ze zwykłą białą gumką aptekarską z marketu oraz baterią 9V.

    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Jun 2018
     
    Zmieniając kółko na większe zmniejszyłeś RPM napędu i pewnie dlatego flopka niczego nie czytała. Być może przeczytała by swój format.
    • 3: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime14 Jun 2018
     
    Oba kółka i jego średnice pozostały bez zmian. Dodałem tylko po bokach specjalne blokady żeby się mniejsza / węższa guma nie zsuwała. Porównując do wyścigów F1 - tor ten sam, nawierzchnia ta sama , tylko dużo wyższe krawężniki były konieczne.
    • 4: CommentAuthorDagmar
    • CommentTime14 Jun 2018
     
    ... albo nawet nie krawężniki tylko bariery odbijające pojazdy wypadające z trasy...