atarionline.pl U1MB +ekran - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    Dorosłem i postanowiłem zainstalować w swoim 65XE rozszerzenie U1MB, tylko nurtuje mnie pytanie czy da się po montażu założyć ekran (tą osłonę metalową)?
    Jeśli nie to czy brak ekranu nie powoduje jakiś zakłóceń ? bo w końcu po coś Atari go zakładało :)
    • 2:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Teoretycznie po odpowiednim przycięciu powinna pasować. Nie przejmowałbym się tym ekranem bo wszystkie mocniej pomodzone atarki go nie mają ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Atari mają ekran ponoć z powodu ówczesnych regulacji na niektórych rynkach zbytu, na których Atari chciało zaistnieć. Bez ekranowania da się żyć, jak już napisał Iron, ale czy nie ma żadnego wpływu? Przypomina mi się sytuacja z ostatniego Last Party, na którym tv/monitor Sony zakłócał pracę nie-ekranowanego Mega STE. Stacja dyskietek przestawała działać gdy Sony był bliżej niż 20 centymetrów.

    W sumie ciekawy temat, czy ktoś mierzył kiedykolwiek cokolwiek, w różnych modelach, etc.
    • 4:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    "czy ktoś mierzył kiedykolwiek cokolwiek"

    hmm :D
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    GTIA w 800XL bez ekranu potrafi bardzo dziwnie się zachowywać. Metalowy ekran eliminuje problemy.
    • 6:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    Przy wysokich częstotliwościach ścieżki na płytkach drukowanych zaczynają działać jak antena i sieją po eterze. Dodatkowo silniejsze fale radiowe z zewnątrz mogą wchodzić w interferencje z sygnałami w komputerze i powodować błędy w działaniu. Po to właśnie stosuje się ekranowanie, by urządzenie nie zakłócało świata zewnętrznego i nie było zakłócane :)
    • 7: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    No tak właśnie myślałem, czy ktoś kto montował U1MB u siebie zakładał jakoś ten ekran w 65XE? jest w ogóle taka opcja?
    Lotharek napisał mi, że ekran jest do usunięcia.

    Ja dzisiaj wlutowałem podstawkę pod MMU, OS siedział w podstawce od początku, więc Atari przygotowane do rozszerzenia i czekam już tylko na paczkę od Lotharka.
    • 8: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Hmmmm jak czytam o tych "blachach" to ręce opadają, moje małe atarynki dopalone nie tylko przez U1MB , pracują bez żadnych "ekranów" nic się nie dzieje, żadnych zakłóceń, nie wiem skąd piszecie te mity, zapewne zacznie się za chwilę gro niezgodności ale mam to ........ .Jedynym słusznym ekranem "blachą" jest , dolny w Falconie, reszta to tylko zbędny balast :) . Pozdrawiam
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     

    jesionen:

    nie wiem skąd piszecie te mity


    Nie mity a doświadczenie. Sam mam kilka komputerów bez górnej blachy i nic się nie dzieje. Niemniej jednaj spotkałem się z problemami w działaniu Atari 800XL bez górnego ekranu, gdzie po założeniu blachy wszystko wróciło do normy.
    • 10: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    @larek: z pełnym szacunkiem, wydaje mi się że poprostu "usztywniłeś" płytę główną tym ekranem, być może masz jakiś tzw zimny lut, hmmm wiele by gdybać, ale na około 15 kompów tylko Falcon potrzebował dolnego "ekranu" i nie związanym z wyświetlaniem obrazu :) Pozdrawiam
    • 11: CommentAuthoraniol
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     
    A to ja mam też dobre story :)

    Montuje ja sobie kiedyś U1MB w 65XE, przykręciłem ładnie nad procem. Odpalam menu, chcę ustawić zegar ale chwila... ja nic nie robię a tu czas sam mi skacze o różne wartości o_0 Pewnie klawiatura. Odłączam - to samo. Hmm.. no to zamieniam U1MB łącznie z taśmami z drugiej atarki. Działa... dopóki znów nie zamontuję dopałki nad procem. Co za cyrk - dopałka podniesiona wysoko do góry albo wysunięta poza atarkę - wszystko OK - zaczynam ją zbliżać w kierunku proca - zegar w U1MB szaleje o_0 Oddalam - dobrze, znów zbliżam - wariuje. Zaekranowane - działa.

    No i teraz powiecie - ekran jest potrzebny!

    Nope - potrzebne jest znalezienie przyczyny. Okazało się, że to CPU made in Mexico robi taki, nomen omen, Meksyk. Zorientowałem się, jak poszedł na inną płytę i tam zaczęły się cyrki z Sys-Checkiem od Jurgena.

    3 atarki (w tym 2 z U1MB) działają bez górnej blachy bez zarzutu :)
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony
     

    jesionen:

    wydaje mi się

    Masz rację ;)

    Piszę tylko o tym, czego sam miałem okazję doświadczyć.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Anioł, ale z Twojego opisu wynika, że ekran jest potrzebny. Nie zawsze i nie wszędzie, ale...

    Poza tym - mówimy o oddziaływaniach łatwo zauważalnych. A te mniej zauważalne?
    • 14: CommentAuthorRocky
    • CommentTime1 Aug 2018
     
    Ja mam rozszerzenia i ekran też :) bo fajnie wygląda..
    • 15: CommentAuthoraniol
    • CommentTime2 Aug 2018 zmieniony
     
    Z mojego opisu wynika, że proc jest walnięty. Przy Sys-checku ekran już nie miał żadnego znaczenia, maszyna wariowała przy dodatkowym 500k RAM.

    Oczywiście zawsze da się znaleźć taki egz, który postawiony bez ekranu przy silnym źródle zakłóceń zacznie wariować. Aczkolwiek o ile tym źródłem nie jest jakaś stacja nadawcza, iskrowniki silnika czy cewka Tesli to oznacza, że dany egz atarki działa na krawędzi stabilności i raczej bym się go pozbył (chociażby znane problemy rozjeżdżających się timingów po zmianach procka, jeśli korzysta się z jakiegoś rozszerzenia pamięci).

    EDIT

    Tak w ogóle to atarki dostawały ekran ze względu na restrykcje Federal Communications Commission co do emisji zakłóceń przez atarkę a nie z uwagi na jej ochronę przed zakłóceniami :)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Aug 2018 zmieniony
     

    aniol:

    to oznacza, że dany egz atarki działa na krawędzi stabilności i raczej bym się go pozbył


    Ale jak Ty się go pozbędziesz, to nie znaczy, że problem zniknie :), tylko że będzie miał go ktoś inny. Więc dalej Twój przykład świadczy o tym, że ekran jest czasem przydatny.

    Wymagania FCC faktycznie nie mają nic wspólnego z zakłóceniami z zewnątrz, ale przecież to nie oznacza, że blacha nie ogranicza takich zakłóceń :) Dostajesz taką funkcjonalność w gratisie, coś jak drzwi wejściowo-wyjściowe :P
    • 17: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    @Rocky

    "Ja mam rozszerzenia i ekran też :) bo fajnie wygląda.. "

    możesz zrobić jakieś zdjęcia jak to upchałeś :)
    • 18: CommentAuthoraniol
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    Nie, mój przykład świadczy o tym, że trzeba usuwać przyczynę a nie ją pudrować.

    A pozbyłbym się nie osobiście a na miejscu przeciętnego usera - ja sobie poradzę z zapasem chipów i oscyloskopem :)

    Ekranofilia to zwykły fetysz, jej geneza rozumiana jest na opak a ilość przypadków, kiedy ma pomóc na zakłócenia zewn. jest pomijalna (jak ilość grających gdy obok szwagier spawa ogrodzenie). Za to wygrzewanie płyty pod blachą w 30 letnim kompie jest już mniej pomijalne.
    • 19: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Aug 2018
     
    Rocky powycinał fragmenty płyty, dostosowując ją do rozszerzeń

    Rocky nie nauczył się odpuszczać, starego psa nie nauczysz nowych sztuczek
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Aug 2018
     
    TeBe ... dlatego mamy XXL'a? ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime5 Aug 2018
     
    Widzę, że nie wszyscy wierzycie Larkowi, a musicie wiedzieć, że jak Larek coś mówi to jest w 90% prawda, a w 10% żartuje.

    Sprawa z ekranem dotyczyła mojej Ataryny 800XL, w której Larek instalował Ultimate 1Mb i stwierdził, że ekran zabezpieczający nie będzie mi potrzebny. Na szczęście wsadziliśmy go do szuflady w razie "W".

    Wiec przyjeżdża Larek na prezenttacje Ataryny z 1Mb i wiadomo, chcemy sobie pograć w gry, wykorzystujące rozszerzoną pamięc. Włączamy PANG'a fajowa gra, tylko pojawiają się jakieś artefakty graficzne, kolorki z chłopków uciekają... Jakiś tytuł wcale się nie ładuje... W Commando Ataryna wariuje, jakby ktoś ciągle naciskał select bodajże i na stronie tytułowej wybierał opcje na 2 graczy / 1 gracz i tak w kółko. W grach nie wykorzystujących 1Mb także ten sam problem - Donkey Kong Jr - także "duch" bawi sięselectem. Larek, wiadomo, zawsze chce, żeby było tip top - załamany! Że u niego jak sprawdzał gitarka, a w mojej norze jakieś cuda na kiju. Myślimy - może zasilacz za słaby do 1MB? Dokupuje zasilacz mocniejszy. Napalony podłączam i co? Jajeczko, dalej bez zmian...

    Myślimy, klątwa nory tu musi wszystko być klasyczne - nawet Atari ma być bez rozbudowy. Okazuje się, że problem jest inny:
    Jako, że ja ciągle używam CRTków, a w norze u mnie stoi jakiś niezidentyfikowany 21 calowy no name (ale z fajnym obrazem) - zaś ataryna jest umiejscowiona pod nim - zakłócał on bidulkę bez ekranów. Larek oczywiście wpada na ten pomysł i montuje ekran w atarynie ponownie. Odpalamy - wszystko śmiga jak tralala! Brawisimo!

    Czyli - ten ekran zabezpieczający jednak się przydaje i powstał w czasach kiedy CRTki czy inne sprzęty robiły pewnie jeszcze większe zakłócenia niż mój.

    Tyle ode mnie, laika w tych sprawach. Pozdro.
    • 22: CommentAuthoraniol
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    Przydawały się ale w drugą stronę.
    • 23:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime6 Aug 2018
     
    RetroBorsuk - to nie ekran..dolozenie malego kondeatora na lini reset pomaga. czemu tak ? kable ultimate sa dlugie i dzwoni po drodze.
    • 24: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime5 Sep 2018 zmieniony
     
    No i w końcu znalazłem chwilkę aby dokończyć montaż :-)

    Wiem, że się nie da, ale zmieściłem wszystko razem z ekranem bez cięcia/gięcia :-D
    • 25: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime5 Sep 2018
     
    Wszystko pasuje idealnie
    • 26: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime5 Sep 2018
     
    jeszcze tylko muszę zrobić aktualizację
    • 27: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime5 Sep 2018
     
    :)
    • 28: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime5 Sep 2018 zmieniony
     
    I można pograć w nowe gry.

    ps. przepraszam za kilka postów, ale nie znalazłem opcji wstawienia kilku obrazków w jednym poście :(
    • 29: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Sep 2018
     


    od 55 sek ten starszy Pan wyjaśnia do czego jest ta "blacha" :)
    • 30: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime7 Sep 2018
     
    Nie ma to jak stare filmy edukacyjne ;)

    W każdym razie U1MB śmiga, blacha na swoim miejscu, a ja nie mam poczucia, że popsułem atarkę :).