atarionline.pl Liczniki poly w POKEY - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorgolomolo
    • CommentTime9 Aug 2018

Poszukuję schematu blokowego POKEYa, kiedyś widziałem taki schemat, w którym były szczegółowo narysowane liczniki "poly". Zaznaczone były bity rejestru przesuwającego z podłaczoną bramką chyba XOR do sprzężenia zwrotnego. Był też schemat filtrów górnoprzepustowych z bramką NAND, multipeksery itp. Niestety schematu nie mogę odnaleźć. A schemat ideowy z atarumuseum jest jak dla mnie nieczytelny. Pozdrawiam.
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Aug 2018

Kiedyś skądś to ściągnąłem, lecz niestety byłem za młody i za głupi, żeby zapisać adres w jakimś README. Dzisiaj nie mogę tego namierzyć w sieci a niewykluczone że ten dokument jest nadal rozwijany i uzupełniany...
    • 3: CommentAuthorgolomolo
    • CommentTime6 dni temu

Bardzo dziękuję za przesłane materiały. Ze schematu wynika, że liczniki poly taktowane są zegarem 1,79MHz, i następnie zatrzaskiwane w przerzutniku zegarem o częstotliwości akustycznej. Wydaje się, że przy tak dużej różnicy częstotliwości musi tu być trochę przypadkowości, np. w przypadku gdy oba impulsy z dwóch generatorów występują na granicy przejścia 0 w 1 - raz impulsy mogą przejść, a raz nie..........
    Czy znane są dokończone projekty Pokey'a w VHDL, albo jakimś mikrokontrolerze?
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime6 dni temu

Znane są. Autorem jednego jest Candle (SimpleStereo), autorem drugiego jest Pasiu (Evie).
    • 5: CommentAuthor0xF
    • CommentTime6 dni temu zmieniony

Ten adres to: ->link<- - rysowałem ja i już nie rozwijam. Nie jestem elektronikiem, proszę tego nie traktować jako działający schemat. Candle twierdził, że są błędy. Później pojawił się pełny, godny zaufania schemat: ->link<-
    Wydaje się, że przy tak dużej różnicy częstotliwości musi tu być trochę przypadkowości, np. w przypadku gdy oba impulsy z dwóch generatorów występują na granicy przejścia 0 w 1 - raz impulsy mogą przejść, a raz nie

Nie ma przypadkowości, bo częstotliwości audio powstają przez podział zegara 1.77MHz. Natomiast niektóre częstotliwości audio "nie stroją" z określonymi zniekształceniami, np. poly 4-bitowy ma okres 15 cykli, więc nie sprawdzi się z dzielnikiem o okresie będącym wielokrotnością 15 cykli. Muzycy mówią, że POKEY wtedy "fałszuje".
    Czy znane są dokończone projekty Pokey'a w VHDL, albo jakimś mikrokontrolerze?

->link<-
    • 6: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime5 dni temu

pełny, godny zaufania schemat

Tylko że prawdziwy POKEY zachowuje się inaczej niż by wynikało z tego schematu. I wiem że ten schemat jest praktycznie identyczny z tym z Atari Museum. Może ja te schematy źle interpretuję.
    • 7: CommentAuthor0xF
    • CommentTime5 dni temu

Jakiś przykład, co zachowuje się inaczej?
    W Atari Museum jest skan oryginalnego projektu układu, na podstawie którego ten układ powstał. Niestety skan jest słabej jakości.
    Schemat zamieszczony na forum Atari Age, o ile wiem, powstał na podstawie specjalistycznej fotografii wnętrza układu.
    • 8: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime5 dni temu zmieniony

POKEY potrafi produkować impulsy, których czas trwania nie jest całkowitą liczbą cykli - jak to wyjaśnić na podstawie tych schematów?

W załączniku mały przykład.
    • 9: CommentAuthor0xF
    • CommentTime4 dni temu

Jak długo trwają te impulsy?
    • 10: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime4 dni temu zmieniony

(2n+1)/2 cykli, czyli 0.5, 1.5, 2.5 itd...

To można by wyjaśnić zegarem dwufazowym, ale wg schematu obydwa sygnały na wejściu bramki XOR zmieniają się w tej samej fazie.
    • 11: CommentAuthoremkay
    • CommentTime4 dni temu

antrykot

Not sure, if I understand this sentence correctly. Could you write it in other words?

"POKEY potrafi produkować impulsy, których czas trwania nie jest całkowitą liczbą cykli - jak to wyjaśnić na podstawie tych schematów? "
    • 12: CommentAuthoremkay
    • CommentTime4 dni temu

Btw: this tune is full of playing with the "two phase" effect. Listen particular at 35 seconds.

• 13: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime4 dni temu zmieniony

Hi, emkay

I am talking about this discovery by phaeron:
    It appears that the high-pass takes effect about a half cycle off from the output flip/flop.

->link<-
    • 14: CommentAuthoremkay
    • CommentTime3 dni temu

OK, I see. I thought the thread was about the tone generators.
    You're about digitizing.
    • 15: CommentAuthorgolomolo
    • CommentTime1 dzień temu

Projekty o których mowa (może się mylę) ale, albo zamarzły (2014), albo nie weszły do szerszej produkcji, abo nie są udostępniane. Dla mnie marzeniem jest implementacja POKEYa (najlepiej 4x i w stereo) w ogólnie dostępnym module np. arduino DUE, albo DISCOVERY ST32 z wyjściem audio (mimo wszystko własna produkcja PCB i lutowanie układów w obudowach QFP albo BGA trochę odstrasza szarego hobbistę). Czytając jednak ten post okazuje się, że POKEY ma więcej tajemnic niż by się wydawało...