atarionline.pl SYZYGY 3200 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Oct 2018
     
    Curt Vendel, były pracownik Atari i osoba odpowiedzialna za Atari Flashback ogłosił, że planuje wypuścić prototypowy projekt konsoli, która ma być kompatybilna z 2600/7800. Jest nawet już strona z informacją o przyszłej zbiórce pieniędzy na ten cel
    ->link<-
    Projekt ciekawy, co sądzicie?
    tutaj jeszcze ciekawy filmik o tym projekcie:
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Oct 2018
     
    ...tylko ile osób to kupi,każdy kto lubi to już posiada i w dodatku ma ograne A2600 i A7800, jedy plus jaki widzę to nowe wyjścia w tym Hdmi,starych oryginalnych podzespołów nikt tam nie wstawi(deficyt/brak dokumentacji) a to że za projektem stoi były pracownik Atari to dobry chwyt marketingowy (autoreklama i zanenta w jednym)... a więc kolejny emulator w nowej obudowie, ja podziękuję.
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Oct 2018
     
    Gdyby ktoś zrobił konsolę na którą powstawały by głównie remaki starych gier tylko z Atari z możliwością grania w ich oryginalną wersję,która nie odbiegala by zbytnio albo wcale technicznie od tego co jest dostepne,do tego wsteczna kompatybilność, z odpowiednimi gniazdami umozliwiajacymi używanie oryginalnych peryferiow jak i gier to bym skakał z radości... Nowy Riwer Raid,Blue Max w 3D,Henrys's House w 2D z bajeczna grafiką,Zybex,Draconus,Amaurote.Konsola mogła by być Open tzn każdy kto chce mógłby spróbować zrobić remake, oczywiście potrzebna by była konkretna kontrola jakości sprawdzajaca i zatwierdzajaca dana pozycje. Może to by miało w dzisiejszych czasach sens...
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime9 Oct 2018
     
    Irata, co jak co, ale Curt Vendel raczej nie może narzekać na brak dokumentacji projektów Atari. :) Poniżej zdjęcia jego kanciapy sprzed paru lat: ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Oct 2018 zmieniony
     
    Sporo makulatury ,niech pokażą dokładnie co tam się skrywa ;-),
    z tego co mi wiadomo to próbowano odtworzyć układ Pokey tnąc go laserem warstwa po warstwie i dokumentując każdą nano-ścinkę i nie udało się go idealnie odtworzyć, w każdym razie dokumentacja większości układów stosowanych w komputerach/konsolach Atari podobno przepadła więc radził bym zacząć robić zapasy ... najlepiej żeby wypowiedziały się osoby które mają dokładniejszą wiedzę na ten temat ,ja nie chce nikogo wywoływać .

    No to się można cieszyć ,ja tam i tak wolał bym dokupić :
    albo pod niemodyfikowane A2600 coś takiego

    zamiast kupować kolejną wersje tej samej konsoli .
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Jak zwykle ostre sformułowania, ostre sądy wydajesz Irata, a zdaje się, że nie rozumiesz po co w ogole taka konsola może być komuś przydatna.

    Po pierwsze, bo na świecie krążą miliony catridgy do tych konsol, a konsole coraz częściej padają, psują się, jest ich na rynku ograniczona liczba. Konsolka pozwala bawić się oryginalnymi grami, a jest nowa i z nowymi, aktualnymi złączami.

    Po drugie, powstaje trochę nowych gier na ten sprzęt, a uwagi te same co wcześniej - sprzętu jest coraz mniej.

    Po trzecie - to nie jest produkt dla mas, tylko dla niszy. Może nie zauważyłeś, ale w erze dobrobytu i stałej obniżki kosztów produkcji, można sobie pozwolić na produkcję niszowych rzeczy dla chętnych. Nie musi Ci się podobać idea tej konsoli. Na szczęście są tacy, którym się podoba - i oni sobie to sfinansują i widzą w tym sens.
    • 7:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Schemat wewnętrzny POKEY-a Curt udostępnił 2 lata temu: ->link<-

    Pasiu wykorzystał to do implementacji układu w FPGA na płytce Evie.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    @kaz... Zgadzam się z tobą, ale czy nie fajnie by bylo gdyby powstała konsola nie tylko dla niszy,bazująca na remake/ach gdzie nowe wersje starych gier były by przystępne dla współczesnych graczy do tego możliwość uruchomienia oryginalnej wersji danego tytułu. Nie wiem czy wiesz ale pomijając Nes/a to właśnie A2600 najczęściej klonowano, poza tym jest ciągle dostępna,zresztą Atari Flashback nie sprzedaje się najlepiej, u kumpla w sklepie na półce leży już ponad pół roku i nic, gdybyś wiedział ile w tym czasie zeszło kijowych takich najgorszych chińskich podrob Nes....
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    @voy
    Nie wiedziałem,teraz mam lepszy humor:-), ja słyszałem że nie udało się odtworzyć w 100procentach

    Wiesz może jak wygląda sprawa pozostałych układów takich jak GTIA,ANTIC?
    • 10: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Wszystkie układy Atari zostały odtworzenie w EclairXL.
    ->link<-
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    To jest zaprogramowany układ a nie odtworzony.
    • 12: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Czy możesz rozwinąć swoją wypowiedź? Bo ja nie rozumiem.
    • 13: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Iracie chodzi pewnie o to, że jest to FPGA a nie pojedynczy czip
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    No tak,jest to FPGA więc działa tak jak się go zaprogramuje,w oryginalnych układach również ich architektura wplywala na pracę,słynne fałszowanie Pokeya...
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Oct 2018 zmieniony
     
    Fałszowanie POKEY-a nie wynika z architektury, ale z 8-bitowego rejestru przeznaczonego na półokres generowanej fali.
    To że FPGA można "zaprogramować" to nie znaczy, że to jest jakiś pecet na który się pisze program emulujący działanie chipa. Masz po prostu dostępną technologię, która pozwala Ci stworzyć układ ELEKTRONICZNY bez konieczności wytrawiania struktury krystalicznej krzemu do czego musiałbyś mieć w domu całą fabrykę i kupę pieniędzy. Dzięki temu możesz w domu zaprojektować chipa i go zrobić praktycznie bez ponoszenia żadnych kosztów. Jeśli układ ma jakieś błędy to nie potrzebujesz produkować miliona chipów i wprowadzać ich do sprzedaży żeby w ogóle cały proces technologiczny się zwrócił. Projektujesz chip i wypalasz połączenia w gotowej strukturze - trochę na takiej zasadzie jak działa pamięć EE/E/PROM. Więc skończcie już Panowie może z hasłami że FPGA jest niekoszerne. Niedługo będziecie mogli już tylko na FPGA uruchomić Atari, C64, ZX Spectrum, Amstrada, BBC, NES-a czy co tam lubicie.

    Edit: Jedyny problem w odwzorowaniu chipów w strukturze FPGA wynika z braku dokumentacji do oryginalnego GTIA, ANTIC-a itp., a nie z niedomagań FPGA.
    • 16: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Wielce czcigodny panie mono, a czy fpga odtwarza elementy analogowe np w sidzie?
    • 17: CommentAuthorEagle
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Ja trzymam kciuki.
    Gorgh zamiast bawić się w jakieś spectrumny czy amstrady lepiej zainteresuj się tym A7800 bo warto. Zostajesz w 6502 i w rodzinie Atari a możliwości graficzne ogromne (okupione siwymi włosami), do tego możesz użyć dowolny chip muzyczny jaki Ci się zamarzy. Amiga w lowres bym powiedział.
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Pomyliłem się "śmiertelnie"da się odtworzyć poprzez FPGA(uż wiem jak działa FPGA myślałem o czymś innym) każdy cyfrowy układ o ile jest jego dokumentacja , z tego co mi wiadomo POKEY/a pocięto i udało się go odtworzyć ,co innego GTIA którego dokumentacja przepadła ,skoro nie ma dokumentacji wszystkich układów Atari więc jeno bazując na znajomości architektury i zachowania da się je w miarę dokładnie odtworzyć ,w każdym razie nie 1 do 1 .
    Przepraszam za namieszanie wynikające z mojej niewiedzy .
    Dzięki @mono za sprostowanie .
    • 19: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Eagle: o ile Spectrum i Amstrad mają u mnie opinię "poważnych" maszyn z dużym dorobkiem, to 7800 jawi mi się jako porażka marketingowa mimo ciekawej specyfikacji. Odwrotnie w przypadku GameBoya, który mnie bardzo kusił, ale jego specyfikacja to zbrodnia przeciwko ludzkości i zemsta japończyków za przegraną wojnę. Oba sprzęty to porażka.
    • 20: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Oct 2018 zmieniony
     

    gorgh:

    Wielce czcigodny panie mono, a czy fpga odtwarza elementy analogowe np w sidzie?

    Wiedziałem :) Nie znam się na FPGA tak, żeby z czystym sercem powiedzieć że są modele pozwalające na modelowanie analogowej elektroniki. Ale część cyfrową się da.
    Tak czy inaczej zmierzam do tego, że FPGA to nie jest żaden emulator na pececie z programem, ale zwykły chip. Technologia pozwalająca na projektowanie własnych rozwiązań po prostu zeszła pod strzechy.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    A te analogowe elementy w SID co dają w praktyce?
    • 22: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Jestem laikiem jeśli chodzi o sida, ale na zdrowy rozum elementy analogowe mogą odpowiadać za falę sinusoidalną dźwięku
    • 23: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime10 Oct 2018
     
    Sid z tego co pamiętam posiada 3 rodzaje kształtów fal: trójkąt, kwadrat i sinus
    • 24: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Oct 2018 zmieniony
     
    ->link<-
    Rejestr $D404/$D40B/$D412 (CR1/2/3) bity 4..7:
    Bit #4: 1 = Triangle waveform enabled.
    Bit #5: 1 = Saw waveform enabled.
    Bit #6: 1 = Rectangle waveform enabled.
    Bit #7: 1 = Noise enabled.
    Analogowa elektronika odpowiada za filtr.
    • 25: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime11 Oct 2018
     
    O sorki mój błąd
    • 26: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime11 Oct 2018
     
    A tak z ciekawości to fala trójkątna nie wymaga elementu analogowego? No chyba że zbocze nie jest idealną prostą
    • 27: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Oct 2018
     
    Tego nie wiem - trzeba by pytać na forach C=. Ale zauważ, że wszystkie te fale można prosto zrealizować cyfrowo za pomocą liczników i LFSR oraz modulacji amplitudy. Tak są np. robione obwiednie (trójkąt/piła) i mikser (szum+prostokąt) w AY.
    • 28: CommentAuthormakary
    • CommentTime11 Oct 2018
     
    O ile dobrze pamiętam, 'element analogowy' pojawia się tylko, gdy filtr jest używany, bo taka jego konstrukcja. Same oscylatory działają na zasadzie wavetable, przechowywania i pobierania próbek dla odpowiednich kształtów fali.
    • 29: CommentAuthorBlackjack
    • CommentTime20 Nov 2018
     
    Na tych konsolach Atari były same gnioty, jedna gra gorsza od drugiej, udźwiękowienie tragiczne, więc co to za różnica, czy Pokey nie będzie fałszował czy fałszował?