atarionline.pl Scorched Earth na Atari XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2018 zmieniony
     
    Przypominam fajną, jeszcze nie dokończoną, gierkę Pirxa i Pecusia, "Scorch", klona "Scorched Earth" na Atari XL/XE. Ostatni build sprzed 6 miesięcy ma numer 124:

    ->link<-

    Opis gry na wiki:

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    jedna z fajniejszych gier dla kilku graczy, dla jednego co najwyżej średniak, ale odkrywanie działania poszczególnych broni było bardzo fajne i wciągające .
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    faajny silnik
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    właśnie , jak się zrobiło niezły rozpierdziel to PC czasem długo przeliczał ukształtowanie terenu tzn uwzględniając zaszłe zmiany ,ciekawe jak to rozwiązano , muszę trochę pograć i zobaczyć tyle że nie dziś .
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Mar 2022 zmieniony
     
    Od prawie 2 miesięcy udaje mi się co weekend wygospodarować kilka godzin na pracę nad tym 22 letnim projektem.
    Do tej pory doprowadziłem grę do stanu używalności, tj. nie zawiesza się, ma zakończenie (bez fajerwerków, ale chociaż gra się kończy i restartuje), niedziałające bronie nie działają, amunicja odejmuje się prawidłowo i jakieś tam inne drobiazgi.

    Kaz mnie pogonił, że nie informuję na rodzinnym forum o postępach postępów, kajam się niniejszym i o absolucję wnoszę.


    źródła: ->link<-
    plik wykonywalny: ->link<- (trzeba kliknąć na przycisk [Download] z prawej strony.

    Ponieważ w grę daje się już jakoś grać, to bardzo proszę o testy i zgłaszanie problemów tutaj:
    ->link<-
    (może być po Polsku, jeszcze szprecham w słowianszczinie)

    Moim bardzo odległym celem jest zrobienie wersji, w którą da się grać przez internat, ale to jeszcze trochę.
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 Mar 2022 zmieniony
     
    Super! A czy jest też szansa na AI, czyli grę z komputerem jak w oryginalnym Scorchu na PC?
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Mar 2022 zmieniony
     
    w tem momencie są 3 poziomy komputerowych przeciwników
    - Moron (szczela losowo)
    - Shooter (szczela w stronę przeciwnika, próbuje jakoś ustawić lufkę)
    - Poolshark - j.w., wybiera konkretnego przeciwnika i szczela w jego kierunku ze zmienną siłą.

    Pozostałe poziomy "AI" defaultują do Poolsharka.
    W ogólności to dla mnie najtrudniejszy kawałek kodu do zrobienia, głównie z powodu tego, że trzeba myśleć a myślenie boli.
    • 8: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime21 Mar 2022
     
    Jak można to dodaj drugi fire jako zmianę broni.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Mar 2022
     
    @pirx: Ego te absolvo :) Świetnie że będzie ładny SE na Atari.
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Mar 2022
     
    @lopezpb - wstawiłem na listę: ->link<-

    @mono - czy ładny to nie wiem... @Adam kiedyś przygotował ładniejszą stronę wizualną, ale chyba nie dam rady zaimplementować (wszystko w inwersie, a to jest tak zamotane na wielu poziomach, że inwers mnie w tym momencie przerasta, ale z drugiej strony losowe zwisy też mnie przerastały, a jakoś z pomocą altirry doszedłem co tam się psuło)
    • 11: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime22 Mar 2022
     
    Bardzo się cieszę, że jest taka wersja. Amigowy scorch bardzo zapadł mi w pamięć i powiem szczerze, że ten mi też bardzo podpasował. Co do problemów na gicie, to tylko jedno rzuciło mi się w oczy czego nie ma na liście. Mianowicie zakup broni daje jedną sztukę więcej niż jest napisane w kosztach.
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Mar 2022
     
    Dzięki @Krzys i @Bocianu, o to właśnie mi chodzi, ja się wgapiam w jakiś szczegół, a nie widzę całości. Dodałem buga.
    • 13:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime24 Mar 2022 zmieniony
     
    @pirx No szacun, że Ci się jeszcze chce :) , ja próbuję się zmusić i nie jest lekko.

    Co do zrobienia całości w inverse, to chyba nie jest tak źle jak piszesz. Wszystko robione jest plotem i unplotem (poza procką rysującą "znaki" - jeśli dobrze pamiętam). Bo jak pamiętasz chcieliśmy by było to łatwo przenoszalne na inne komputery (C64?) i nie ma tam jakichś tricków.

    Jeśli chodzi o drugi przycisk joysticka, to najprostsze/najlepsze/najpopularniejsze/jedyne_sensowne rozwiązanie to sprawdzanie stanu potencjometrów wiosełek. Co ciekawe, można wtedy dodać 2 przyciski. Jeden na pinie 5 a drugi na pinie 9 portu joya.
    W zasadzie powinno się dać wtedy jakiś rezystor, ale zwieranie tych pinów do 5V (pin 7) też jest stosowane (nawet w jakimś oryginalnym osprzęcie do 2600)
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Mar 2022
     
    @Pecus, zauważyłeś, że ostatnio przybyło aktywnych koderów? Tylko brać przykład!
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Mar 2022
     
    @pecus nie jest lekko, ale muszę Ci powiedzieć, że jak idzie weekend i już nie muszę w pytongu klepać to nawet czuję lekką ekscytację.
    Inverse - masz rację, ale jeszcze są kolizje, maski w znaczkach i coś tam jeszcze, trzeba troszke pokodować...

    drugi fire - EEEEEEJ, czy psipadkiem nie ma jakiegoś "uznanego" standartu? Ktoś może poratować linkiem?
    Jest gdzieś emulgacja, żebym mógł szprawdzić?
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Mar 2022 zmieniony
     
    Widzę po źródłach, że obrazek tytułowy narysowałem Ci 3 lata temu :). Kawał czasu, ale fajnie, że kontynuujesz prace nad grą. Obrazek miał być spójny z tym, co widać w grze (proste góry i niebo bez gwiazd), ale jeżeli zechcesz to można go "urealistycznić", wycieniować, etc. Szczególnie, że menu jest odrębne stylistycznie (chyba, że chcesz też ujednolicić design menu).

    Acha, jakby ktoś nie kojarzył, to przedstawiony pojazd to M142 Himars, w Wojsku Polskim znany jako Homar.
    • 17:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime24 Mar 2022 zmieniony
     
    @pirx Poszukałem jeszcze (2gi przycisk) w necie i to co pisałem to jest w zasadzie standard. Choć dla małego Atari zasadniczo nie ma wieloprzyciskowych joysticków, to takie podłączenie jak wcześniej pisałem jest zastosowane w joyach 2 przyciskowych do Atari 7200 tyle, że tam nie korzysta się wcale z wejścia standardowego przycisku i wejście to podciągnięte do plusa aktywuje tryb dwuprzyciskowy, w którym oba przyciski są wejściami potencjometrów wiosełek.

    ->link<-
    ->link<-

    No OK. - są rezystory :) ale ich brak nie powinien być problemem.

    Nie sądzę by w emulatorach było to zaimplementowane (ale mogę się zdziwić jak zacznę sprawdzać :) ) bo to się trochę kłuci z wiosełkami siedząc na ich wejściach potencjometrów.

    Trzeba sprawdzić.

    O i znalazłem takie zestawienie:
    ->link<- :)

    Wynika z niego, że by być w zgodzie ze "standardami", no powiedzmy że patrząc na Atari ST i Amigę, trzeba czytać Paddle A (pin 9) jako drugi przycisk.
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Mar 2022
     
    Joy2B+ ->link<-
    • 19: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime25 Mar 2022
     
    W miarę możliwość bym prosił, żeby nie odpłynąć za bardzo z odlecianymi peryferiami, żeby się dało grać tradycyjnym sprzętem. Na prawdę kibicuję projektowi, ale nie chcę grać na emulatorze.
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Mar 2022
     
    Wczoraj zagrałem partyjkę przeciw CPU, coś pięknego, że mamy Scorcha tak wiernie oddającego tego z PC. I ten nasz atarowy hi-res - miód :-)
    Brawo pirx, dziękuję i proszę o dalszy rozwój gry :-)
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Mar 2022
     
    v132 ->link<-
    XEX: ->link<-

    Pierwsza partia poprawek błędów zauważonych przez Was. Dzięx!

    Nie ukrywam, że wszelkie uwagi bardzo pomagają.
    Czekam na kolejne! Najlepiej tutaj: ->link<-
    • 22:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime28 Mar 2022
     
    No tak... muszę się jednak zebrać w sobie, bo mi tu Paweł całą śmietankę spije :P

    Spoko, dosyć szybko sobie przypomniałem większość, teraz tylko potrzeba trochę czasu na przygotowanie środowiska.

    Ale ten CLC brakujący przy zakupach.... No nie spodziewałem się :)
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Mar 2022
     
    Ja tam przed zakupami zawsze robię CLC.
    • 24:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Mar 2022
     
    hehehe, CLC to małe miki, to było dobre:
    .proc SelectLevel
    ldx #9 ; 9 possible levels


    (powinno być #8) - to powodowało losowe mazanie po pamięci. Jak poprzestawiałem dane, to akurat wycelowało w PLOT :]]] bez ołtarza w żydziu bym tego nie znalazł.

    Co do śmietanki, to JA PIERDYKAM, jeszcze tyle roboty jakby chcieć to naprawdę dopieścić
    - brakujące bronie ofensywne i przede wszystkim defensywne (przynajmniej shielda by trzeba),
    - entelygencja
    - dźwienk
    - ...
    • 25:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Apr 2022 zmieniony
     
    v 133. Quite large `quality of life` update. Playing should be nicer.

    executable: ->link<-

    Bug reports most welcome! ->link<-

    changes:

    * bug: #7 tank stands on a single pixel spike. WhereToSlideTable vastly improved.
    * enhancement: #15 Add player colors to purchase screen. Still room to improvement!
    * enhancement: #22 Redesign information panel (top 2 lines of the game screen). Now game might make some sense for a newcomer :)
    * change: #28 remove white lines around out-of-the-screen point tracker. Now it is visible and looks better!
    * enhancement: #25 Missiles are too fast. Thanks @bocianu and @miker for the hint. Speed of the shell is configurable now, 5 speeds available.
    * enhancement: #27 Remember game settings between games.
    * enhancement: #24 Remember player names between games. Thanks @bocianu
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Apr 2022 zmieniony
     
    Fajnie, ale pod Altirrą v3.90 (XE, PAL, 320 kb Rambo) wywala mi błąd, nie da się załadować. :(
    Czy ten "Scorch" ma jakieś specjalne wymagania? :o
    • 27:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Apr 2022 zmieniony
     
    nie ma wymagań, powinno pójść na każdym osie i z każdą pamięcią >=48K, u mnie pod artilką działa jak złoto, zresztą czym niby debuguję. bejzyk też się sam odpina. ktoś zgłaszał:
    I was using Altirra 4.00-test 39 which seems to be the problem. I updated to 4.10-test 7 and it works completely fine.

    jak byś doszedł do tego, dlaczego nie działa to daj proszę znać.
    o, podrzuć ten błąd, coś się może wydedukuje (?)
    • 28:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Apr 2022
     
    Dzięki za zainteresowanie, miło jak sam autor zachowuje czujność. :)

    Zapomniałem znowu odpalić to kontrolnie, ale z tego co pamiętam, chodziło o to, że jak pod Windowz klikam na ten plik binarny z grą, odpala się Altirra i nic nie rusza. Przypuszczam, że może trzeba mieć wgrany DOS aby np. zapisywać hajskora (?) ;o

    W każdym razie w najbliższych dniach podam wynik co się dzieje jak będę mieć najaktualniejszą wersję Alitrry. :)
    • 29: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime7 Apr 2022
     
    może też chodzić o czyszczenie lub nie czyszczenie pamięci przez emulator, tzn. wszędzie zera, kiedyś się spotkałem z takim błędem
    • 30:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Apr 2022 zmieniony
     
    herro, zerowanie raczej nie - kasuję obszar zmiennych przed startem (i pomiędzy grami).
    niestety nie pomogę na kliknięcie na plik z grą - mam linucha (łubuntu), odpalam altirrę z wine i w altirce klikam boot image. na pewno można zrobić jakieś powiązanie, ale na tyle nie lubię tego linucha, że mnie odrzuca od kolejnego grzebania w syfnych plikach konfiguracyjnych.
    starałem się to napisać dość czysto i systemowo, nie zależę od żadnych specjalnych tricków. Jakby ktoś mógł sprawdzić, co tam się dzieje, to bardzo chętnie poprawię.

    Spróbowałem tak:
    wine ~/Seafile/atari/Altirra/Altirra64.exe "Z:\home\pkalinowski\Seafile\atari\projects\scorch_src\scorch.xex"

    działa bez miałknięcia na AltirraOS i na zwykłym osie...
    • 31:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Apr 2022 zmieniony
     
    OK, uaktualniony emulec a w debugu wywala taki error:

    "CPU: Illegal instruction hit: 7470
    ( 82:117,102) A=DA X=20 Y=80 S=F7 P=32 ( Z ) 746F: 72 KIL"

    - nie wiem o co biega, nie znam się. Robiłem to co wyżej.
  1.  
    Może chwilowo zmień "Rambo" na jakąś inną pamięć?
    • 33:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Apr 2022 zmieniony
     
    no ja tyż jade na rambo
    (wyszed juzek na podwurze i udawał rambo
    udawałby jeszcze dłurzej, gdyby nie wpadł w szambo)

    jedyna różnica u mnie jest taka, że używam wersji x64 artilly, wersja ta sama (4.01). Odpaliłem 32bit, dalej działa.

    Dracon, jak masz ochotę się przysłużyć ojczyźnie, to weź włącz history tracking w opcjach CPU (jak na obrazku), po padzie wyślij mi tą historię, będę widział co i jak.

    A jeśli pada Ci też gdy uruchamiasz z menu File>Boot Image, to możesz przed odpałem włączyć debug (F8) i wtedy pokaże się, co tam się załadowało w konsoli na dole...
    • 34:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    @pirx
    Zacznę (od końca ;)), że mam spory sentyment do Scorch'a.
    Grałem kiedyś w różne wersje, m.in. Twoją i Macioosia (ten drugi miał chyba nawet jeszcze lepsze bronie :)) i miło to wspominam.

    OK, mogę potestować dalej, tylko napisz co tam po kolei trzeba włączyć w emulcu, bo nie jarzę póki co.
    Odpalam go pod Win10 64-bit.
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Apr 2022 zmieniony
     
    THX!
    1. spróbuj załadować scorch.xex z menu altirry (File > Boot Image). Jeśli się uruchomi, to ja nie mam nic do roboty - jakiś problem w windzie z przekazywaniem parametrów czy coś.

    jeśli się nie uruchomi:
    2. System > Configure System > CPU > zaznacz "Record Instruction history" > [ OK ]
    3. Debug > Enable Debugger
    4. File > Boot Image

    Ja po takiej akcji widzę to, co na obrazku. Jeśli się wywali u Ciebie, to będzie widać, co i gdzie się wczytało i co się wywaliło. Podeślij screena + to, co jest w zakładce history (History > prawy przycisk myszy > Copy Visible to Clipboard.

    Niestety nie ma jak zaznaczyć całej historii, szkoda, bo na ekranie może być za mało.

    Jednak mam jakiś trickers - player LZSS od @dmsc ładuje swój kod na stronę zerową. Może jak basic jest włączony w jakimś konkretnym ROMie, to to jakoś źle reaguje (?).
    Sprawdziłem z wł. basicem na OS ver3 i basic rev. C, działa....
    Na pewno jednak zmienię kolejność wczytywania bloków - najpierw wył. basica, potem procka dmsc na zerówkę.
    • 36:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Apr 2022 zmieniony
     
    v134. A bit less time this weekend, but still some improvements done.

    executable: ->link<-


    Bug reports most welcome! ->link<-

    changes:

    #34 - plot pointer visible only when missile is out of the screen
    #33 - Poor AIs do not purchase non-working weapons
    #32 - Basic is turned off right on the beginning of loading. Dracon reported problems with running the game in Altirra, this was the best idea I had about it. Maybe next will be removing from zero page LZSS routine by @dmsc
    #31 - STA WSYNC removed from missile flight delay
    #30 - player level remembered between rounds, thx @KrzysRog
    • 37:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Apr 2022
     
    @pirx
    Nie wiem jak, ale tym razem od razu się uruchamia - gratuluję. :)

    W sumie i tak najważniejsze, by działało przede wszystkim na oryginalnym ("prawdziwym") Atari, bo... "emulator to *uj" jak mawiał onegdaj Pinokio. ;)
    • 38:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    różnica tylko taka, że wyłączam basic na samym początku - może jakaś kombinacja romu i basica źle reaguje na mazanie po stronie zerowej. (było mazanie po stronie 0 a potem wył. basica).
    • 39:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Apr 2022 zmieniony
     
    v. 135
    executable: ->link<-

    Bug reports most welcome! ->link<-

    2022-04-17 Happy Easter! This is a "premature ejacu.." err... "premature optimization" build. I got into an optimization fewer and got the code messed up, having to revert to the base. One important ticket closed:

    #35 Two morons shooting each other for more than 5 minutes. Added a new option "Seppuku". It causes one of the tanks ashamed with their inefficiency to detonate the weapon on itself. This was quite a difficult addition, requiring me to understand large swaths of the code, always a great challenge. Smoother gameplay with AIs guaranteed or money back. Other small fixes:
    #23 High flying MIRV leaves traces. Not anymore.
    #12 Make soil fall down faster after soil eating weapons. Soil eating range is OK, it is the soil down routine that is slow (but visually attractive).
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime18 Apr 2022 zmieniony
     
    hej hej, potrzebuję pomocy - w gierce mamy std. systemowy font, może wyglądałoby to lepiej z jakimś innym?
    Font może być wysoki (wszystkie 8 pixeli w pionie), bo wiersze tekstowe są pooddzielane pustymi wierszami zrobionymi na antyku. Załączam bieżący pliczek, z chęcią przyjmę propozycje.

    ticket: ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Apr 2022
     
    Tak tylko przypomnę, że mamy zestaw fontów dla Atari tutaj: ->link<- , a z Komody tutaj: ->link<-
    • 42: CommentAuthorAdam
    • CommentTime20 Apr 2022
     
    Informacyjnie: wczoraj przesłałem Pirxowi zestaw znaków, który przygotowałem dla Scorcha w 2018 roku, więc w najbliższej wersji już nie będzie systemowych fontów.
    • 43: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Apr 2022
     
    Gra na czasie;)
    • 44:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Apr 2022
     
    pierwszy update od 2013 roku na przełomie stycznia / lutego tego roku. psipadeq? nie sondze!
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Apr 2022 zmieniony
     
    @pirx - ojtam, tu masz OS z lepszym fontem: (drugi news od góry)

    ->link<-

    :P
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Apr 2022
     
    136! Made together with @Pecus

    executable: ->link<-

    Bug reports most welcome! ->link<-

    2022-04-24 This is a very important release because we had a chance to work a bit as an original team (Pecus and pirx). Let's cheer for Pecus for joining the task force again! Changes:

    * another sneaky memory corrupting bug found and fixed. The game seems to be as stable as an Ikea table! No bug number because it was super elusive.
    * MIRV loops #6 - a very interesting one. It happened when MIRV killed tank exploded with LeapFrog or FunkyBomb.
    * Nicer font #37 - Thank you Adam for dugging up the font you made in 2008 :)
    * Explosions are 2 times faster and look equally good or maybe even a bit better. This was a drag because of the Death's Head
    * Memory map reorganized to extract some free RAM. Currentish map here: ->link<-
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Apr 2022
     
    O! Pecuś w teamie, bardzo dobrze.

    Pirx:

    The game seems to be as stable as an Ikea table!


    To już nie wiem, czy reklamujesz czy się żalisz :D
    • 48:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Apr 2022
     
    tak :)
    • 49:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Apr 2022
     
    na githubie nowa wersja do ściągniecia. nowa broń (riot charge i riot blast). poza tym rozne optymizacje.
    • 50: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Apr 2022
     
    wprowadzcie traktor, którym można odcholować przeciwnika ;)