atarionline.pl Falcon 030 / 040 / 060 dla ubogich ;-) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime4 Dec 2018
     
    Nie wiem, czy wszyscy to już wiedzą (i się nie podzielą), ale najnowsza (developerska) wersja Hatari ma DZIAŁAJĄCĄ emulację Falcona!!!

    Tak, DSP też!!!

    Opaliłem "na szybkiego" kilkanaście demek i ... opad szczeny (Kroll widział krótki filmik i słyszał dowody przez telefon, więc jakby co to świadka mam nie bylejakiego :-)

    W tej chwili w tle leci sobie TIME OUT, moje ulubione demko z czasów kiedy miałem prawdziwe Falcony w domu (chlip, chlip) ...

    Jedyne czego nie udało mi się jak na razie odpalić to nowe demko LOCKUP - po prostu po chwili wraca kulturalnie do systemu bez żadnych widocznych błędów (być może konfiguracja Hatari coś pomoże albo wersja TOSu).

    Oczywiście nic nie zastąpi real hardware, ale do czasu jak uskładam na ukochanego Flakonika dobre i to, a na pewno lepsze niż filmiki na Youtube :-)

    Z racji "niemania" pod ręką joya na USB odpaliłem kilka gier, tak, żeby zobaczyć czy zadziałają.
    Z fajniejszych, to Obsession ma jakieś problemy z kolorami (pewnie sztuczki z przerwaniami albo coś w tym stylu), ale grać się da i słuchać muzyki na szczęście też. Ogólnie, wygląda to obiecująco.

    Jeśli ktoś chce potestować to trzeba sobie ściągnąć źródła i samodzielnie skompilować. Wszystko ładnie opisane na stronie projektu, nie trzeba do tego żadnej wiedzy tajemnej.

    Ja go odpaliłem na Linux Mint 18.3, procek Core i5, 8GB RAMu.

    Jak czas pozwoli (5% szansy) to w weekend spróbuję to skompilować pod najnowsze Raspberry PI. Jak by wystarczyło mocy to może być niezły pomysł na TYMCZASOWY substytut Falcona:
    - fajne obudowa DIY na drukarkę 3D: ->link<-

    HINT 1: w razie problemów z kursorem, wystarczy wyjechać po kolei poza okienko emulatora (po kolei za wszystkie 4 krawędzie) i się ładnie skalibruje.

    HINT 2: Wersje prekompilowane (gotowce na Linux, Android) nie mają tej funkcjonalności, więc szkoda na nie czasu :-)
    • 2:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime4 Dec 2018
     
    Dzięki za info! Już pobieram i buduję.
    • 3:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime5 Dec 2018
     
    @falcon030 - udało Ci się może odpalić Lockup z ostatniego Silly (https://demozoo.org/productions/195472/)? Próbowałem różne warianty, TOS 4.02, 4.04, emutos, ale nic z tego.
    • 4: CommentAuthorBlackjack
    • CommentTime5 Dec 2018 zmieniony
     
    Czy jest dostępny wersja emulator na Linuxa skompilowana?
    • 5: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime5 Dec 2018 zmieniony
     
    @Blackjack: no przecież pisałem, że u mnie na Mincie działa == na Linuxie, ale trzeba kompilować samodzielnie :-)
    TO NA PRAWDĘ JEST PROSTE.


    @immolator: no właśnie tego jednego mi się nie udało.

    To jest wersja developerska, więc autor cały czas coś tam jeszcze poprawia.

    Wszystko inne co próbowałem odpalić DZIAŁA!!!

    Willy's Adventure po latach sobie przypomnieć na żywo - bezcenne :-)

    Jest info w pliku compatibility o tym demku:
    Mystic bytes:
    ->link<-
    14MB RAM. Runs with DSP disabled, but without music or 3D graphics. With DSP is enabled, stops at start to "Timeout in dspReadWord"
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Dec 2018
     
    Zapodacie link do tego emulca?
    Czy da się już sensownie odpalić demo LOST BLUBB i magazyn dyskowy CHOSNECK (z MSB) ?
    • 7: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime5 Dec 2018
     
    ->link<-

    Demko LOST BLUBB już ze trzy razy odpaliłem :-)
    Pełna prędkość, dźwięk bez zastrzeżeń.

    Jak do tej pory, na kilkadziesiąt odpalonych demek TYLKO z Lockup jest problem ...

    To na prawdę działa BARDZO fajnie.
    • 8:
       
      CommentAuthorimmolator
    • CommentTime5 Dec 2018
     
    @falcon030: jeszcze raz dzięki.

    @Dracon: na Linuxie instalujesz paczkę mercurial i klonujesz repo tak jak jest napisane ->link<- -> "hg clone ->link<- Później już tylko configure, plus uzupełnienie ewentualnych braków w paczkach (szczególnie wariantów devel), no i make.
    • 9: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime5 Dec 2018
     
    Chosneck #3 sie uruchamia, ale, albo na standardowych ustawieniach ładowanie artykułu+obrazków trwa ponad 2 minuty albo się coś przywiesza (dźwięk OK), dłużej niestety nie mogłem sprawdzać w pracy :-)

    Zawsze można podkręcić zegar albo wrzucić szybszy procek ;-)
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Apr 2019 zmieniony
     
    Odświeżam wątek. :)
    Mam pytanie jak przygotować HATARI pod Androidem (ew. jaki inny dobry emulec jest na tej platformie) ?
    Gdzie konkretnie, jak i czym wgrać TOS-y i pliki dem?
    Sorrki, ale jestem absolutnym nowicjuszem w temacie...
    • 11: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime28 Apr 2019
     
    @Dracon: wersja gotowa na Androida (ze sklepu) jest "za stara" na emulowanie Falcona niestety ...
    Opalisz na niej max to co wymaga STE.

    Kompilacja najnowszej wersji pod Androidem jest dość skomplikowana i to temat na cały artykuł a nie na jednego posta :-)

    Moim zdaniem, nie ma nic wygodniejszego pod Androida niż Hataroid.

    Co do TOSa to wrzuć gdziekolwiek na telefon/kartę SD i potem z menu po prostu pokażesz programowi gdzie to wrzuciłeś.

    Z grubsza, tak samo jest z grami: wrzuć gdzieś i korzystaj :-)
    Masz 3 podstawowe metody dostępu do programów:
    - jako obrazy dyskietek: montujesz obraz jako napęd (może być kilka) i używasz jako dyskietki pod TOSem
    - montujesz obraz dysku jako dysk twardy i używasz jako dysk pod TOSem
    - montujesz katalog z telefonu/karty jako dysk i używasz jak dysk pod TOSem

    Jak gdzieś utkniesz to pytaj ;-)
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Apr 2019 zmieniony
     
    @falcon030
    Dzięki za podpowiedzi, faktycznie zaczęło działać jak na karcie pamięci utworzyłem katalog "ATARI" i wrzuciłem tam TOS-y, .msa, itp.
    Emulacja ST(E) jest super, nie zauważyłem żadnych niedoróbek. :)

    Może kiedyś i Falcona da się odpalić mobilnie. ;)
    Swoją drogą dlaczego nie miałbyś napisać takiego artykułu? W końcu pliki .APK da się uruchomić poza sklepem PLAY, tak jak np. ASAP.
    • 13: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime30 Apr 2019
     
    @Dracon:
    Artykuł już wstępnie mam :-)
    Przez jeszcze conajmniej tydzień muszę poświęcić na domknięcie innych tematów, więc jak będzie zainteresowanie i KAzowi się spodobają moje wypociny to może będzie artek na stronie w tym temacie :-)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2019
     
    Jasne! Tomku, podsyłaj, a wrzucimy.