atarionline.pl Action! (i Pascal) raz jeszcze... - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMikeAtari
    • CommentTime6 Dec 2018 zmieniony
     
    Witam,
    jedno (kolejne juz..) pytanie o Action! i programowanie...

    Pod koniec lat '80 i na pocz. '90 uzywalem troche Action! i pomyslalem, ze w czasie Swiat Bozego Narodzenia pobawie sie w programowanie Atari ponownie (na razie na Altirra z zamontowanym host-device jako H:)

    I tu pojawiaja sie pewne problemy...

    1)
    Action! znany jest z bugow (w szczegolnosci z org. runtime.act). Wiem, ze sa alternatywne i poprawione runtime ale czy one dzialaja (w szczegolnosci rzeczy typu Graphics, Plot, Print'y itp) ?
    np. jesli uzyje tego (by Carsten STROTMANN):
    ->link<-
    To bedzie wszystko ok?

    2)
    I jesli tak, to czy na poczatku programu mam wpisac
    INCLUDE "D:RUNTIME.ACT"
    czy raczej uzyc innej nazwy? np:
    INCLUDE "D:SYSTEM.ACT" ?
    Bo przy "RUNTIME.ACT" Action! zlinkuje ten wadliwy, (orginalny) runtime, racja?

    3)
    Czytajac to forum trafilem tez na pozytywne opinie o Mad Pascalu. Zarowno Pascala jaki C znam z PC, wiec moze to bylby dla mnie alternatywa...?
    Czy jest cos, co przemawia przeciw Action! a za Mad-Pascalem? (i odwrotnie) ?

    -pozdrawiam, Michal.
    • 2:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime6 Dec 2018 zmieniony
     
    1) Action! - fajnie się w nim pisze ale BEZ ŻADNEGO runtime, wtedy wiadomo że błędów nie ma, a wiedza o Atari przyda się przy późniejszej przesiadce

    2) ... musiałbym odgrzebać jak ja to robiłem że nie brał żadnego runtime, a może poprostu miałem to gdzieś? skoro i tak nie używałem

    3) Mad Pascal jest bardzo fajny, w CC65 powstał ->link<- Opcji jest kilka, każda natomiast wymaga specyficznego podejścia.

    Ja Action! używałem jako ciekawostki, gdybym wiedział co wiem teraz i miał go w tamtych latach to totalny opad szczeny.

    Ja makra sobie cenie , więc u mnie jest prosto: mads,cc65,action/madpascal
    • 3: CommentAuthorMikeAtari
    • CommentTime6 Dec 2018
     
    No tak, ale runtime jest konieczny, aby plik xex dzialal bez cartridge (czy to fizycznie czy jako obraz w emu.)
    Wiec bez runtime to klapa...
    • 4:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime6 Dec 2018 zmieniony
     
    nie jest konieczny - jeżeli nic się z niego nie używa
    ->link<-

    (proszę się nie śmiać, ja tym 3cie miejsce zająłem :D)

    Zresztą, jeżeli się tym przejmujesz - to po prostu użyj Mad Pascala :)
    • 5: CommentAuthorEagle
    • CommentTime6 Dec 2018
     
    Witam Michale ;)
    Po tylu latach powrót? Rysujesz coś jeszcze?
    Moze by tak remaka Piekielka zrobic (zartuje).
    Wyslij jakies namiary na priv to pogadamy.
    Pozdrawiam
    Darek
    • 6:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime6 Dec 2018
     
    MadPascal ma dużo niższy prog wejścia od CC65. Tam trzeba ręcznie konfigurowac linkera itp...
    Poza tym MadPascal jest nadal aktywnie rozwijany i coraz szybszy :D

    Chętnie pomogę z wdrożeniem się :D

    ->link<-
    • 7: CommentAuthorMikeAtari
    • CommentTime6 Dec 2018
     
    No wiec:

    -Mad Pascal ma b. ladne doku (lepsze niz niejeden wspolczesny soft. na PC) i jak piszecie -jest roziwjany

    -w tym Pascalu otrzymuje plik .xex? bo widze .obx i po zmianie na xex nie chca one dzialac ani pod Altirra ani pod Atari800win... (probowalem: pong,zilch,pac mad)

    -sa tam zmienne globalne? (gdzies czytalem ze "jeszcze" nie-ale glowy nie dam..) Moj balaganiarski styl kodowania wymaga wrecz zmiennych globalnych hahaha

    -Z Action! jest tak, ze na moim poziomie ewentualne bugi to bylaby tragedia, bo nigdy nie mialbym pewnsoci, czy to "moja wina" czy "bug"...

    -wiem, ze gdy sie nie uzywa nic z runtime to go mozna olac, ale znow ten sam problem: moj poziom obecny nie pozwala mi na zrobienie swoich procedur (ledwo sobie przypominam zasady dzialna dlist i techniki PM ;)


    Nadal rozwazam Action! albo Pascal..
    • 8:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime6 Dec 2018
     
    Tak, otrzymujesz plik xex/obx. To to samo. Jeśli coś Ci nie działa, to robisz coś źle ;) pokaz jak kompilujesz, albo wrzuć tu tego obx'a

    I tak, Mad-Pascal ma zmienne globalne ;)
    • 9: CommentAuthorMikeAtari
    • CommentTime6 Dec 2018
     
    Jeszcze niczego nie kompilowalem,
    uzylem gotowych przykladow (Twoich nota bene;) ktore w tej paczce sa: mp_158.7z.
    Tam jest "/examples/games/.." -sa pliki obx ktore zmienilem na xex.

    Ok, w Atari800win gry teraz dzialaja (zrobilem reset calego emu), ale pod Altirra nadal nic -ani jedna (hoppe, pac mad, pong itp..) niby wszystkie ustawiena sa takie same (xl/xe, ram itp..). Dziwne. Sprawdza jeszcze raz Altirre i dam znac.
    • 10:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime6 Dec 2018
     
    Może Altirra nie ma wyłączonego basica ?

    Jeżeli przypominasz sobie programowanie, to NIE Action! komunikaty o błędach są bardzo szczątkowe (gdzie miałyby być upchane)

    cross kompilatory tutaj zawsze wygrają.
    • 11: CommentAuthortebe
    • CommentTime7 Dec 2018 zmieniony
     
    Mad Pascal jest zgodny z Free Pascalem / Turbo Pascalem, program odpowiednio napisany (podstawowe biblioteki, brak asm itp.) będzie można skompilować dla PC / Atari

    przykłady kilku takich programów w załączniku