atarionline.pl Sterowanie klawiaturą w grach na ATARI - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Jan 2019
     
    Na FB ktoś chciałby pobawić się Atari aczkolwiek nie ma Joya , jakie znacie gry w które można grać z klawiatury ?

    Karateka
    Master Head ?
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime5 Jan 2019
     
    Pasjans :)
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Jan 2019
     
    Scorpions
    Isora
    Minotaur 16K
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Jan 2019
     
    Pang
    • 5: CommentAuthortbxx
    • CommentTime5 Jan 2019
     
    Robbo
    • 6:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime5 Jan 2019
     
    Highway Encounter
    • 7: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 Jan 2019
     
    Irata, nie będziesz zadowolony z tej odpowiedzi, no ale trudno ;)

    Total Eclipse
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Jan 2019
     
    mnie wszystko jedno ,nie ja będę w to grał.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Jan 2019
     
    Spy vs Spy 1 i 2. W 3 olano klawiaturę.
    Jakiś czas temu pozwoliłem sobie rozbebeszyć nieco kod 3 i dodałem obsługę klawiatury oraz zmieniłem znaczenie klawiszy zgodnie z instrukcją http://www.atarimania.com/game-atari-400-800-xl-xe-spy-vs-spy-iii_6825.html , oraz poprawiłem ładowanie faz gry (teraz nie powinno rzucać ekranem, jak to jest u Fandala, kiedy gra przepisuje dane z pamięci HighRAM do LowRAM). Dodatkowo znalazłem na dysku z Databyte logo serii "MAXX OUT! series", które dodałem. Prawdopodobnie gra była planowana do wydania w ramach serii ->link<- , ale finalnie się tam nie znalazła.
    Ta wersja nadaje się do uruchomienia wyłącznie na serii XL - oryginalną z fazami doładowywanymi z dysku można odpalić też na 400/800.
    • 10: CommentAuthorurborg
    • CommentTime6 Jan 2019
     
    07 Zgłoś Się
    Mózgprocesor
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Jan 2019
     
    Dzięki , a coś z nowości od 2010 ?
    • 12: CommentAuthorMinotaur81
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Witam serdecznie społeczność forum Atari.

    Jestem tutaj nowym członkiem.
    Mam wielką, gorącą prośbę o udzielenie pomocy.

    Mianowicie chodzi o to, że następujące gry nie reagują na sterowanie klawiaturą:
    - Cywilizacja
    - Frogger
    - Nuclear Nick
    - Choplifter !
    - Choplifter
    - Robbo (jedynka)

    Dodam że wszystkie gry jakie ściągnąłem z naszego serwisu mam z rozszerzeniem ATR, bowiem gry z innymi rozrzerzeniami wogóle nie działają, bądź nie ładują.

    Oprócz tego wogóle nie działają przyciski specjalne typu HELP, OPTION, SELECT, czyli od F1 - do F4.

    Bardzo peoszę o pomoc.
    • 13: CommentAuthorVLX
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    A jak go włączysz i pojawi się napis READY, to czy wciskanie klawiszy na klawiaturze powoduje pojawianie się znaków? Jeśli tak, to możesz wpisać polecenie BYE i nacisnąć RETURN - wejdziesz wtedy do programu testowego "SELF TEST" i tam klawiszami SELECT i START możesz wybrać test klawiatury - "KEYBOARD". Przy okazji sprawdzisz, czy te klawisze działają. Jeśli nie działają klawisze, albo działa tylko część, to może np. oznaczać uszkodzenie taśmy, którą klawiatura jest podłączona do płyty głównej.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    Musisz dokładnie napisać, co robisz i z czego korzystasz, bo z postu nic nie wynika :(

    Pierwsza rzecz - to włączasz Atari z Option - powinien przejść do SelfTest (tam możesz zbadać stan klawiatury jak napisał przedpiszca)

    Włączasz bez OPTION - zgłasza się Basic.

    Wszystkie niemal gry (nie dotyczy tych w Basicu) ładowane są BEZ basica czyli z OPTION WCIŚNIĘTYM podczas włączania komputera - tak prze 1 sekundę lub dłużej.

    A potem to już zależy z czego wczytujesz grę.
    • 15: CommentAuthorMinotaur81
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Przed chwilą włączyłem aplikację Atari800Win PLus 4.0:XL/XE (64KB)
    i niestety na niebieskim ekranie wyskakuje non stop BOOT ERROR.

    Dziękuję za podjęcie tematu :)
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    BOOT ERROR to oznaka że odczyt z urządzenia/dyskietki/kasety się nie powiódł.
    Dobrze przeczytać jakąś książkę o Atari z biblioteki - dla początkujących, jak w ogóle nie wiesz co i jak.

    Np. Poradnik Użytkownika Atari Wojciecha Zientary.

    ->link<-
    • 17: CommentAuthorMinotaur81
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Większość gier mi normalnie chodzi i sterowanie klawiaturą numeryczną również.
    Przycisk ,,zero" na klawiaturze jako FIRE oraz jako zatwierdzanie - jakby Enter
    • 18: CommentAuthorMinotaur81
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Najbardziej zależy mi na grze Cywilizacja - miałem ja kiedyś na ATARI 130 XL/XE.
    Widzę początek gry, mogę nawet uruchomić DEMO, ale nie mogę wejść do gry.
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    Aha - niedoczytałem - używasz emulatora - no to musisz się zaznajomić też i z emulatorem, co on tam mapuje na klawiaturę numeryczną. Normalnie emulatory zawsze się podpinają od tyłu pod wirtualną maszynę, którą emulują i robią to w różny sposób.

    A co do sterowania, to za każdym razem, gdy nie działa - to jest rozkmina, dlaczego. Raz Joystick musi być w pierwszym porcie, raz w drugim, Startujemy grę raz spacją, raz buttonem, raz STARTem, a raz dowolnym klawiszem. Pauzujemy też nie zawsze i bardzo różnie jest, raz spacja, raz select, raz option, raz P, itp itp.

    Niektóre gry używają klawiatury, ale na Atari możesz wcisnąć jeden znak na raz + ew. shift i control oddzielnie, podobnie jak option, select i start.

    A jak coś Ci nie działa, to nie używaj przykładowych nazw, tylko linkuj do biblioteki, to można wtedy pomóc.
    • 20: CommentAuthorMinotaur81
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Bardzo Ci dziękuję za pomoc w rozwiązywaniu mojego problemu :)
    Myślę, że może od nowa zainstaluję emulator, bądź starszą wersję emulatora.

    Pozdrawiam :)
    • 21: CommentAuthorVLX
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    W Atari800Win można w ustawieniach włączyć albo wyłączyć BASIC. To okienko ustawień wywołuje się z menu, albo klawiszami Alt+E i tam jest opcja "Disable BASIC". Jak to odznaczysz, to po resecie (bez trzymania klawisza OPTION) uruchomi się edytor BASIC.