atarionline.pl SpartaDOS, Altirra i pakowanie danych na ATR = music disc archive ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    Mam Ultimate i sio2sd. Tak sobie zamarzyłem zrobić ATR'a z playerami od mono i źródłowymi plikami muzycznymi.
    Mój pomysł to 16MB ATR, choć widzę, że katalog mam 42MB.
    16, bo mam takie czymś zrobione, ale można zrobić większe? Czym?
    Odpaliłem więc Altirre z SDX w carcie, podmapowałem atr'a pod D1 i... device H jako katalog z plikami z windy. Ustawiłem żeby H mapował na D2.
    Ale coś mi się to wykrzacza na starcie emulatora. Bez H działa, ale co mi z tego jak nie mam dostępu do plików :(

    Zapewne są inne sposoby, więc poprosiłbym o naprowadzenie.
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    16MB stworzysz programem makeATR pod Windą, natomiast czym większe ATR-y i czy w ogóle można, nie wiem.
    • 3:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Jan 2019 zmieniony
     
    Więc takiego atr'a mam, sformaciłem go i sobie takiego pustego kopiuję :).
    Rozumiem, że przednia zabawa jest dopiero z takim SIDE i "patrycjami" na CF'ce.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    Jeśli Side to Side + Ultimate, bo ma pacz uzupełniający OS tak, by Side było widoczne jako regularny dysk twardy (nie potrzeba np. pamięciożernego sterownika SIDE2.SYS). Tam właśnie można pozakładać partycje po 32MB (tak samo jak na IDE Plus) - narzędzie: FDISK FJC - chyba do 128 partycji w tym external FAT; 16 lub 32. Albo szukaj IDE Plus - nie trzeba U1MB, ale trzeba slot ECI, lub PBI. Co do urządzenia H: pod emu w przypadku SDX nie mam pojęcia, czy taki FS jest obsługiwany.
    • 5:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Jan 2019 zmieniony
     
    Tak, Ultimate mam i to świeżo sfleszowane, więc jakby wpisuję się w to co napisałeś.
    A jeśli już zaopatrzę się w SIDE2 i pozakładam wielkie 32MB partycję, to jak tam wrzucić dane? SIO2PC? Czy jest coś na PC co "zobaczy" te partysie SDX'a?
    Atarkę mam 65XE Rev C1 więc bez ECI niestety.

    Pytania lajkonika, bo za dawnych czasów jedyny napęd jaki miałem to TOMS720, potem miałem przerwę, potem atarkę i SIO2IDE, znowu przerwa i teraz powrót, myślę już na zawsze :)
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    O ile dobrze kojarzę, to ATR może zawierać maksymalnie $FFFF sektorów. Stąd jest magiczne 16MB limitu. 32MB wiąże się z sektorem o rozmiarze 512b.
    • 7:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    Ok, nic, powalczę dla zabawy z ATR :)
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Jan 2019 zmieniony
     
    Dane na partycje Side2 można zrzucić przez Fata, czyli:

    robisz systemowy ATR pod jakieś SIO2_coś_tam, który zawiera min. FDISK i FATFS.SYS i najlepiej SpartaCommander. Formatujesz pod fdiskiem partycje, pamiętaj tylko o tym by na początku zdefiniować FAT16 (np. 2GB (max)), resztę wg. uznania na sektorze 512B i po 65535 sektorów. Zapisujesz, wychodzisz do SDX, formatujesz partycje, robisz sobie konfigi na partycji oznaczonej jako BOOT (w fdisku). Będzie to teraz systemowa - startówka. I teraz, masz na jednej karcie mix Atari Partition Table i FAT16. Wyciągasz tę kartę ze SIDE, wkładasz do PC i widzisz 2GB fat. Tam wrzucasz co chcesz, wracasz z tym do SIDE, pod spartą odpalasz sterownik do Fata i kopiujesz z niego co chcesz na partycje APT. Wspominałem o Sparta Commanderze, bo będzie tu niezwykle pomocny, a dane kopiujemy tylko dlatego, że driver do fata bardzo podnosi memlo i przy większej ich ilości może przekroczyć nawet $2000.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Jan 2019 zmieniony
     
    Draco kiedyś napisał sterownik który umożliwia dostęp do H: z poziomu SDX. Nazywa się to EMU-pack i wzmianka o tym jest w sekcji 10.1.4 SpartaDOS X User Guide. Ten sterownik z narzędziami jest w ->link<- i trzeba sobie go uprzednio rozpakować ARC-em na jakiś dysk.
    • 10:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    @mono, tylko coś mi z tym H Altirra świruje. Dzięki za porady, przetestuję na pewno wszystko.

    Czas się zaprzyjaźnić ze Spartą :)
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Jan 2019
     
    Jeśli miałbyś jakiś problem z konfiguracją a nie chcesz czytać encyklopedii na temat, to chętnie pomogę.
    • 12:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Jan 2019
     
    @pin, po cichu na to liczyłem ;). Dzięki, na pewno skorzystam.