atarionline.pl XC11 - problem - pomocy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime15 Jan 2019
     
    Cześć,
    Potrzebuję Waszej pomocy. Mój XC11 chyba się uległ awarii. Nie działa klawisz PLAY, tzn. daje się normalnie wcisnąć ale magnetofon nie "kręci". Przy przewijaniu w obie strony wszystko działa normalnie, paski są w całości. Ktoś może coś podpowiedzieć? Na drugim magnetofonie XC12 wszystko działa normalnie, więc to chyba nie problem komputera. Pomocy!
    • 2: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime16 Jan 2019
     
    Może to to: "W magnetofonie XC11 najczęstszym (i praktycznie wyłącznym) uszkodzeniem jest przerwanie masy w przewodzie w pobliżu obudowy. Aby usunąć defekt należy zewrzeć styki 4 i 6 we wtyczce magnetofonu, lub odpowiadające im punkty złącza na płytce elektroniki."
    Za ->link<-

    Nie znam tego magnetofonu. W XC12 częstą awarią było wyłamywanie się styków zwieranych przez klawisze magnetofonu.
    • 3: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime16 Jan 2019
     
    Dziękuję za podpowiedź :)

    Nie do końca jestem biegły w elektronice, wolę się upewnić, czy dobrze rozumiem. Chodzi o to, żeby we wtyczce SIO, którą podłączam magnetofon do komputera, połączyć te dwa przewody, które zaznaczyłem czerwoną kreską na poniższym fragmencie schematu?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2019
     
    Z tego co mi mówił Gwinter, najczęstszą przypadłością XC11 jest pęknięcie tego grzybka, który przyciska sprężynę. Wtedy sprężyna wypada. U mnie w XC11 tak było, pęknięty grzybk, ale wystarczyło nieco przyciąć i przygiąć sprężynę. Jeżeli to nie wystarczy, można kropelką polać grzybka, żeby się lepiej trzymał.
    • 5: CommentAuthorgwinter
    • CommentTime16 Jan 2019
     
    Kaz niestety ma rację. Rolka na fotce składa się kilka elementów które muszą być dobrze złożone. Pod spodem jest łożysko cierne czy jak to się zwie, w każdym razie kawałek filcu. Aby magnet działał na to idzie rolka , potem sprężyna dociskowa i ten dynks grzybek, który trzyma całość. Jak złożysz poprawnie to xc będzie działać. W razie czego ciut kropelki załatwi sprawę wypadania grzybka.
    • 6: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime16 Jan 2019
     
    Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Daj znać co zobaczysz w środku i czy naprawa się udała.
    • 8: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime26 Jan 2019
     
    Magnetofon okazał się sprawny, problemem jednak jest mój komputer.

    Bez pomocy PIN'a dalej bym błądził. Dzięki!