atarionline.pl Brak Preliminary Monty w plikach z grami. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormgj30
    • CommentTime22 Feb 2019
     
    Witam.

    Chciałbym zapytać dlaczego w plikach gry brakuje Preliminary Monty? Czy jest jakiś szczególny powód czy po prostu brak pliku z grą?
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime22 Feb 2019
     
    Ta gra nazywa się "Montezuma's Revenge". "Preliminary" to nazwa wymyślona przez jakiegoś hakera.
    • 3: CommentAuthorElwood
    • CommentTime22 Feb 2019
     
    No niezupełnie, Preliminary Monty to owszem pirat, ale zubożonej wersji Montezumy, okrojonej z bajerów tak, żeby zmieściła się na cartridge 16kb. "Pełna" Montezuma jest bardziej złożona.
    • 4: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime22 Feb 2019
     
    Miałem tę grę pod jeszcze jedną swojsko brzmiącą nazwą: "Montek i skarby". Nie pamiętam jednak, czy ta nazwa była tylko na etykiecie kasety, czy równiez pojawiała się w którymś momencie gry, lub przy wczytywaniu.
    • 5:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime22 Feb 2019 zmieniony
     
    No niezupełnie

    Zupełnie. Nie ma takiej gry jak "Preliminary Monty". Jest Montezuma's Revenge w wersji na kartridżu 16 KB - którą, jak słusznie zauważył Krótki opisano popisując się fantazją jako "Preliminary Monty 16K" oraz w wersji dyskowej - w pełnej (no prawie) okazałości.
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Feb 2019
     
    Ja tam nie wiem jak było z samym tytułem, bo faktycznie "Preliminary Monty 16K" pojawia się tylko podczas wczytywania tej wersji gry, natomiast nie ma w samej grze w ogóle tytułu.

    Jednak należy wyjaśnić, że obie gry są w pewnym sensie pełne i obie były wydane legalnie w takiej formie w jakiej je znamy. Można poszukać w necie artykuły wyjaśniające tą historię, ale pokrótce chodziło o to, że autor sprzedał prawa licencyjne do gry, i wówczas została ona wydana w wersji mieszczącej się w 16kB i tak sprzedawana (i to jest wersja którą znamy powszechnie jako preliminary), natomiast autor jednocześnie pracował sobie dalej nad rozwojem i wypuścił wersję znaną nam powszechnie jako "pełną" Montezuma's Revenge.

    Niemniej jednak właściwie to się zastanawiam czy nie należało by potraktować tej tzw. "pełnej" wersji jako niedokończony hack, który wyciekł:-) Prawa licencyjne jeszcze niedokończonej gry zostały sprzedane wydawcom i ona w takiej formie została dokończona. Gra znana nam jako "preliminary" jest pełna i dokończona, bo można ją przejść. Ma zakończenia, ma dalsze etapy i ma sens. Natomiast to właśnie gra Montezuma's Revenge jest grą niedokończoną i chyba (ale tu pewności nie mam) nie została wydana w takiej formie oficjalnie. Czy się mylę?

    PS. W odpowiedzi na temat wątku: preliminary jest w bazie gier na aol, jest to jedna z gier pod tytułem "Montezuma's Revenge" i tam trzeba jej szukać, tylko trzeba sobie sprawdzić która to, ale na pewno tam jest.
    • 7:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime22 Feb 2019
     

    dely:

    Jest Montezuma's Revenge w wersji na kartridżu 16 KB - którą, jak słusznie zauważył Krótki opisano popisując się fantazją jako "Preliminary Monty 16K" oraz w wersji dyskowej - w pełnej (no prawie) okazałości.

    No niezupełnie. W 1984 roku rozpętał się krach, i gra ostatecznie nie została wydana na kartridżu - istnieje tylko prototyp takiej wersji. Jedyne oficjalne wydania są na dyskietce i na kasecie.
    Przy czym dotyczy to wyłącznie wersji 16K. Wersja z tupiącym Montezumą nie miała nigdy wydania oficjalnego.

    Mq:

    Jednak należy wyjaśnić, że obie gry są w pewnym sensie pełne i obie były wydane legalnie w takiej formie w jakiej je znamy. (...)

    Nie.

    Mq:

    Można poszukać w necie artykuły wyjaśniające tą historię, ale

    Zachęcam wszystkich do zajrzenia do Atariki - tam jest wszystko precyzyjnie i holistycznie.

    Mq:

    Niemniej jednak właściwie to się zastanawiam czy nie należało by potraktować tej tzw. "pełnej" wersji jako niedokończony hack, który wyciekł (...)

    Tak, z jednym zastrzeżeniem: zdanie "Natomiast to właśnie gra Montezuma's Revenge jest grą niedokończoną" jest niepoprawne logicznie, bo nazwa "Montezuma's Revenge" dotyczy obu wersji gry - zarówno wersji beta z tupiącym Montezumą, jak i wersji wydanej oficjalnie.

    Mq:

    PS. W odpowiedzi na temat wątku: preliminary jest w bazie gier na aol, jest to jedna z gier pod tytułem "Montezuma's Revenge" i tam trzeba jej szukać, tylko trzeba sobie sprawdzić która to, ale na pewno tam jest.

    Zgadza się - wersja oznaczona jako proto Utopia Software to jest beta z tupiącym Montezumą, a pozostałe to są oficjalne wydania, które znaliśmy jako "Preliminary Monty".
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Feb 2019
     
    Preliminary Monty czyli okrojona Montezuma :-),ja znam tak od dziecka .
    • 9:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Feb 2019 zmieniony
     
    @IRATA, ja też znam tak od dziecka, ale właśnie dopiero będąc dorosłym przeczytałem sobie historię jak to na prawdę było.

    @Krótki: przeczytałem historię parę lat temu, ale nie rozpamiętuję tego, więc szczegóły mogły mi umknąć. Zasugerowałem tylko właśnie dokładnie to o czym i Ty mówisz: żeby poszukać sobie w internecie jak ktoś tej historii wcześniej nigdy nie zgłębił. Co do braku logiki w zdaniu, to użyłem skrótu myślowego nazywając "wersję gry z tupiącym Montezumą" właśnie "Montezuma's Revenge", natomiast "wersję gry ze skakaniem po linach i zbieraniem klejnotów" nazywam "Preliminary Monty". Takie nazewnictwo tych gier weszło nam w krew zwyczajowo i każdy wie o którą wersję chodzi.
    Jest jeszcze jeden szczegół: gra z tupiącym Montezumą ma stronę tytułową, na której jest ten tytuł umieszczony, a gra z napisem "Preliminary Monty 16K" nie ma w ogóle nigdzie żadnej wzmianki o tym jaki ona ma swój tytuł. Więc w zasadzie może powinniśmy ją nazywać "grą bez tytułu" skoro chcemy się trzymać logiki?

    Edit: dorzucam link do artykułu, który mi osobiście przypadł do gustu, fajnie się czyta, a fakty chyba wszystkie zawiera:
    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Feb 2019
     
    ee prawda zawsze leży po środku :-) .Ja na kasecie miałem tak nadrukowane,w innej wersji podczas wczytywania ,do tego w późniejszych opisach loaderów turbo i na logikę to Preliminary Monty w porównaniu z Montezumą (tą z bożkiem) była namiastką ,taką etapówką Arcade a ja wolałem duże gry coś na wzór Draconus/a .A jak było to czytałem ,. Montezuma miała być Montezumą a wyszły popłuczyny :-(.
    • 11:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Feb 2019 zmieniony
     

    Mq:

    Co do braku logiki w zdaniu, to użyłem skrótu myślowego nazywając "wersję gry z tupiącym Montezumą" właśnie "Montezuma's Revenge", natomiast "wersję gry ze skakaniem po linach i zbieraniem klejnotów" nazywam "Preliminary Monty". Takie nazewnictwo tych gier weszło nam w krew zwyczajowo i każdy wie o którą wersję chodzi.

    Cóż, widziałem wątki na ten sam dokładnie temat już wystarczająco dużo razy, żeby móc stwierdzić, że nie, jednak nie każdy. Z twojej perspektywy to może wyglądać na nadmierne rozpamiętywanie, ale temat po prostu wymaga pewnej precyzji.

    Mq:

    Więc w zasadzie może powinniśmy ją nazywać "grą bez tytułu" skoro chcemy się trzymać logiki?

    No, to byłoby jeszcze dalej od logiki niż przedtem, bo jakiś tytuł to jednak ta gra ma. ;-)

    IRATA4:

    Montezuma miała być Montezumą a wyszły popłuczyny :-(.

    Prawda, niedosyt pozostaje.
    • 12: CommentAuthormgj30
    • CommentTime23 Feb 2019
     
    Ok, Montezuma, Montezumą wszyscy wiedzą, że oryginalnej nie da się skończyć. A Preliminary Monty miało koniec. Skakało się i zbierało skarby, po czym następował kolejny level. Czyli powinna być.
    • 13:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime23 Feb 2019
     
    Wersja z etapami (i skokiem w przepaść między etapami) = finalna, sklepowa wersja ukończona przez Parker Brothers i wydana w 1984 r. w wersji na Atari 16KB (najpopularniejsza konfiguracja sprzętowa Atari wówczas za oceanem). W pirackiej wersji kasetowej znana u nas jako "Preliminary Monty 16K" ("cracked by Steve & Bruce").

    Wersja "pre-release" z 1983 r. z intrem (z muzyką) oraz tupiącym Montezumą po odkryciu którego gra "glitchuje" się - nieukończona i nie wydana oficjalnie, chociaż graficznie bardziej rozbudowana (wymaga Atari z 48KB) wersja gry, której kod autor sprzedał firmie Parker Brothers.

    Polecam wywiady z autorem, np. Antic Podcast.
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Feb 2019
     
    kurcze ,ile to ja się namęczyłem w planszy z bożkiem by odnaleźć wejście do skarbca ... tym bardziej że kuzyn walnął niezłą ściemę mówiąc mi że tytuł ukończył , nawet pamiętam jego zmyślone zakończenie ("...wychodzisz z piramido zamku i wita cię tłum ludzi bijących brawo") -kuźwa swoją drogą powinien dostać w ryj ,zrobie tak jak gnoja spotkam ;-). ...
    • 15:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime23 Feb 2019
     
    "Bożka" można pokonać w wydanej 15 lat później wersji na GameBoya Color :)

    • 16: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime24 Feb 2019
     
    Ja osobiście wolę Preliminary Monty, ma jakiś jak dla mnie fajniejszy klimat i wg mnie działa płynniej. Nie wiem, może to tylko moje wrażenie.
    • 17: CommentAuthoradolfinio
    • CommentTime24 Feb 2019
     
    Dlaczego, pomimo popularności gry, nikt nie podjął się dokończenia wersji beta? Chyba, że się mylę i jest taka wersja, a ja jej nie znam.
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Feb 2019 zmieniony
     
    @ Cezar była taka klarowniejsza i bardziej przystępna , kiedyś jak z kumplem pykaliśmy nagminnie w obie wersje to doszliśmy do wniosku że Montezuma (ta z bożkiem) dzieje się kilkanaście lat po historii którą obserwowaliśmy w Preliminary - pojawiły się pajęczyny,cała masa pajęczyn , złowrogi dźwięk w tle ,przyprawiający o zawał nietoperz ,nawet ten szpiczasty czarodziejski ;-) kapelusz ... była nawet taka komnata cała skąpana w ogniu -jak dla mnie to dużo lepszy i cięższy klimat ,Preliminary za to łykaliśmy bezproblemowo tak do 6-7 etapu ;-) i właśnie to powtarzanie podobnych plansz i narastająca świadomość o nieskończonej ilości plansz (tak myśleliśmy)nie nastawiały zbyt optymistycznie ,ale fajnie się w to grało a odgłosy ze skarbca niezapomniane :-).

    @ galu
    znam , ale to już nie to samo , jak dla mnie klimat prysł wraz ze znajomymi dźwiękami a muzyka ... bleee .

    Kurcze ,w sumie to jak pamiętam jednak ukończyłem Montezume S'Revenge -wskoczyłem do okienka z punktami -jak to było opisane w jakimś czasopiśmie , tyle że nic się nie stało , napisów nie było he,he,he.
    • 19:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 Feb 2019 zmieniony
     

    galu:

    Wersja z etapami (i skokiem w przepaść między etapami) = finalna, sklepowa wersja ukończona przez Parker Brothers i wydana w 1984 r. w wersji na Atari 16KB (najpopularniejsza konfiguracja sprzętowa Atari wówczas za oceanem). W pirackiej wersji kasetowej znana u nas jako "Preliminary Monty 16K" ("cracked by Steve & Bruce").

    No niezupełnie. Prototypowy kartridż, owszem, działa na maszynach z 16 KB RAM, ale a) jest to wciąż tylko nieukończony prototyp, b) wersja finalna była tylko na dyskietce i kasecie, i nadal wymaga 48 KB RAM.

    galu:

    "Bożka" można pokonać w wydanej 15 lat później wersji na GameBoya Color :)

    W wersji na ZX Spectrum też.

    -------
    Pliki w katalogu M/Montezuma's Revenge miały kompletnie pomieszane nazwy. Uporządkowałem je, teraz znalezienie odpowiedniej wersji powinno być dużo łatwiejsze.
    • 20:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Feb 2019 zmieniony
     

    Krótki:

    No niezupełnie. Prototypowy kartridż, owszem, działa na maszynach z 16 KB RAM, ale a) jest to wciąż tylko nieukończony prototyp, b) wersja finalna była tylko na dyskietce i kasecie, i nadal wymaga 48 KB RAM.

    Nie!!! 16 kilobajtowa (znana pod nieoficjalną nazwą jako "Preliminary Monty") jest finalna wersja sklepowa z 1984 (z podziałem na poziomy - identyczna jak wersja na C64, sprzedawane były razem w pudełku).
    48 KB wersja prelease z 1983 r. z pajęczynami i bossem nie do przejścia nie doczekała się oficjalnego wydania na żadnym nosniku.

    ->link<-

    ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 Feb 2019 zmieniony
     
    Chyba się nie zrozumieliśmy. Powtarzam: wersja finalna owszem, zajmuje ok. 16 KB na nośniku (tj. dyskietce lub kasecie), ale do uruchomienia wciąż wymaga 48 KB RAM. Jedyną wersją Montezumy, którą można uruchomić na 16 KB RAM, jest prototypowy kartridż, który nie był produkowany.
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Feb 2019
     
    tak przgladalem sobie rożne wersje i nawet ta dla A2600 wyglada na grywalna,z ktorego roku jest ta wersja ?
    pozytywnie zaskoczyla mnie wersja dla zx Spectrum,wygląda na lepsza niz odpowiednik z C64 i mocno kontrastuje z watpliwym Panama Joe