atarionline.pl Atari 800 dla początkujących - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDart_Mage2
    • CommentTime8 Apr 2019 zmieniony
     
    Witam tak na wstępie chciałbym się przywitać z tutejszą społecznością, gdyż to mój pierwszy post, a zarazem temat. :D

    Teraz mówię co mnie tu sprowadza, Atarowcem jeszcze nigdy nie byłem. Ogólnie chodzi mi po głowie zakup Atari 800, głównie z tego powodu ,że mam ciągoty do maszyn opartych o podstawowy wariant MOS 6502(Commodore PET, Apple II), nie pochodne i zamarzyło mi się Atari oparte o niego, model 400 odpada, bo cóż jak na mój gust wieje chińską tandetą(przepraszam jak kogoś uraziłem).

    Przechodząc do rzeczy, wymyśliłem , by wyłowić 800-kę z ebay z USA bo taniej, wydaje mi się ,że większość telewizorów NTSC obsługuje, jednak co z zasilaczem:
    1. Nigdzie nie mogę się doszukać infa nt zasilaczy do tej linii, istnieją jakieś zamienniki, rozwiązania alternatywne?
    2. Jak z kompatybilnością z europejskimi peryferiami, kartridżami i czytnikami kart SD, są jakieś problemy.
    3. Chętnie przyjmę wszystkie inne porady albo odnośniki do kompendiów wiedzy nt Atari 800?
    4. Czym się w praktyce różni od modeli XL/XE, dodam ,że interesują mnie głównie gry z epoki i dłubania w asemblerze?
    5. Czy jest zgodne z osprzętem XL/XE, głównie mnie interesują magnetofony i stacje dysków?

    Niezmiernie dziękuje za udzielenie odpowiedzi na moje pytania.
    PS: jakby ktoś miał Atari 800 i chciał się z nim rozstać to proszę napisać do mnie na dragonofdie@gmail.com
    • 2: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime8 Apr 2019
     
    1 Mozesz uzyc zasilacza 9V AC od stacji Atari1050.

    2 Wszystko pasuje, 0 problemow. Niektore cartridge serii XE 64kb i 128kb moga nie dzialac.

    4 Ma inny OS, 48kb pamieci, 2 sloty na cartridga, 4 porty joystickowe.

    5 Stacje i magnetofony od xl/xe pasuja.



    Chetnie odpowiem na wszelkie pytania.
    • 3: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime8 Apr 2019
     
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Apr 2019
     
    no to żeś ustrzelił klimatu trochę , dobra fotka ,taka namacalna ;-)
    • 5: CommentAuthorDart_Mage2
    • CommentTime9 Apr 2019
     
    Ładne, chociaż nie ukrywam ,że w trosce o swój wzrok wolę ekrany LCD/LED itd.
    Ile wydać na takie Atari ,żeby to miało sens?
    I jak jest z kompatybilnością z grami między 800 a XL/XE?
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Apr 2019
     
    Atari XE jest komatybilniejsze poprzez poprawiony Basic.
    Jedne i drugie ekrany emitują światło niebieskie,no ale fakt LCD nie mryga a i nie strzelamy z działa elektronowego do osób stojących za monitorem,monitor do Atari to najlepiej jakąś 15',góra 17' na giełdzie taki monitor tv LCD można wyrwać od 20 do 80zł,ja osobiście gram na 40'Samsungu,po zjechaniu z ostrością i kontrastem do wartości niewielkich i wybraniu formatu 4/3 da się nawet na to patrzeć, ale nawet najładniejsze gry wyglądają nieco kwadratowo,kwestja przyzwyczajenia.
    • 7: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime9 Apr 2019
     
    Wiekszosc gier dziala na Atari 800 ale zawsze sie przyda miec Atari 800XL dla nowych produkcji. Atari 800 z TV/monitorem CRT osiaga pelna moc retro wrazen. Mozemy zagrac w M.U.L.E. w 4 osoby. Ten komputer konczy wlasnie 40 lat!
    • 8: CommentAuthorpgru
    • CommentTime9 Apr 2019
     
    To czy większość obsługuje NTSC to kwestia bardziej sprawdzenia tego co masz u siebie. Zwłaszcza tańsze kineskopowe nawet z początku XXI wieku mogą nie mieć takiej opcji. Ale są adaptery NTSC-PAL. Możesz także kupić adaptery do monitorów VGA/DVI z wejściami zespolonego sygnału wizyjnego(Composite) NTSC. Ale tu trzeba trochę uważać bo niektóre poprawiają obraz i nie można/nie jest łatwo to wyłączyć.
  1.  
    Też mam w swojej kolekcji Atari 800, które przerobiłem na PAL przy wykorzystaniu oryginalnego zestawu do konwersji (zakup z Best Electronics), a potem dodałem Incognito i Stereo. Bardzo lubię ten komputer.