atarionline.pl Atari Amiga - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    Nie wiem ;-)
    Chodziło mi o to że na przykład taki układ jak YM2608 miał dedykowane kanały do różnicowej modulacji dźwięku , układ zastosowany w Sedze tego nie miał i było "robione na siłe " .

    Karty dźwiękowe w PC miały procek liczący .
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    Pytanie pomocnicze:

    Grey:

    swoje pierwsze 1040 STFM kupiłem od góscia, który sprzedawał oprogramowanie w gdańskim Żaku.

    Czy ten gościu zwał się Irek Rogala (ksywa Jorgi)? ;o :)
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     

    xxl:

    ktory komputer mogl odtwarzac sample bez udzialu cpu?


    Acorn, Atari STe, Megadrive (ma parę układów dźwiękowych i dedykowany procesor dźwiękowy), Macintosh Plus i pewnie wiele innych

    tutaj lista układów dźwiękowych z informacjami takimi jak rok produkcji, ilość kanałów sampli, ilości bitów, częstotliwości odtwarzania:
    ->link<-


    Przykładowo:
    1979: Oki MSM5205, 1 kanał 12bit 32kHz (tak dla przypomnienia amiga 1200 z 1992 roku miała dzwięk 8bit)
    1985: SegaPCM, 16 kanałów 12bit 31.25kHz <-- to jest "wybitność" :)
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    nie moge znalezc w sieci tego komputera meadrive.

    takie czadowe uklady yamachy... w komputerach Atari zawitaly dopiero w 2019
    • 5:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime1 Aug 2019
     

    xxl:

    nie moge znalezc w sieci tego komputera meadrive.


    Faktycznie "meadrive" nie znajdziesz, ale Megadrive mogę Ci pomóc:

    ->link<-

    :)
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     
    Amstrad Mega PC.

    komputer i konsola w jednym :-) genialne.

    byly jeszcze inne takie projekty?

    ---
    jednak nie. rozczarowanie. to dwie maszyny w jednej obudowie. pc nie ma dostepu do HW segi.
    • 7:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime1 Aug 2019
     

    xxl:

    jednak nie. rozczarowanie. to dwie maszyny w jednej obudowie. pc nie ma dostepu do HW segi.


    Dokładnie, ale niezły bajer... :)
    Wcześniej było jeszcze to:
    ->link<-
    • 8: CommentAuthorRocky
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    xxl: w pewnym sensie Amiga.. CPU w zasadzie wskazywał co ma Paula grać..
    grey: sea of colors to jeden wielki interlace.. prezentuje się super..
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    raczej od jakiego adresu. kolejne dane ladowane byly do przetwornikow bez udzialu cpu.


    jakby zrobic taka modyfikacje GTIA, ze dane dla np. missiles zamiast wyswietlac bylyby ladowane do przetwornika 8bit... to by bylo cos ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    @Dracon: nie, u Irka Rogali kupowałem stuff na giełdzie na STe i na Falcona :) Ale z pewnością Irek zna gościa, od którego kupiłem STFM - w końcu to kumple z giełdy :D (ja nawet nie pamiętam imienia).
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    @Grey. Acha, rozumiem. Aż dziwne, że Irek nie wszedł na ataroscenę (odnosiłem wrażenie, że był to bardzo wierny atarowiec - przeszedł z XL na 16-bit, kiedyś nawet coś kupowałem u niego na A8 :)).
    • 12:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    @xxl: należało sformułować inaczej: który komputer używał DMA dla niezależnego od procka odtwarzania sampli.

    albo

    Który komputer posiadał DMA i do czego go używał ?

    (blaszak się nie liczy, bo to nie jest komputer ;) )
    • 13:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    @TheFender
    DMA w Atari ST:
    - Obraz
    - Dzwięk (STe)
    - BLiTTER
    - Stacja dysków
    - Dysk twardy

    amiga tak samo jak Atari, różnica to:
    - dodatkowo ma dma dla sprajtów
    - nie ma dma dla dysku twardego
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    to prawda ze ST (nie STE) ma blitter dopiero od 97r?

    sa gry na ST, ktore korzystaja z blittera i nie dzialaja na wczesniejszych ST?
    • 15:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    xxl: nie zagłębiaj się w prehistorię. Pisz gry na STE;) Atari STE to bardzo nie doceniony model... chodzi po necie takie powiedzenie na temat pozycji rynkowej tego modelu:

    To nie Atari STE zawiodło,
    To my zawiedliśmy Atari STE :D

    Pisz gry, żeby pokazać, że ten model ma jeszcze dużo niewykorzystanego potencjału. Chociażby DMA dla dysku twardego i odtwarzanie bezstratne ścieżki dźwiękowej z HDD
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     

    xxl:

    o prawda ze ST (nie STE) ma blitter dopiero od 97r?

    nieprawda. w 97r wyszła amiga 500

    BLiTTER został wypuszczony w 1986 roku.
    Seryjnie montowany był w Mega ST a w dużym 520 i 1040 ST było miejsce na jego wmontowanie.

    Na grupie net.micro.atari16 (poprzednik comp.sys.atari.st) najstarsza wzmianka o BLiTTERze i 520ST jest z lutego 1986 roku.
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    w internetach pisza, ze Mega ST (dodano blitter) wyszlo w 87.

    czyli wedlug Ciebie w 86r ST mialo juz blitter?

    ---
    "W Atari ST pojawił się razem z Mega ST i dedykowanym systemem Atari TOS 1.02 (Blitter TOS) w roku 1987. Instalacja Blittera możliwa jest również we wszystkich Atari ST wyprodukowanych po 1987 roku, mają wolne miejsce na płycie głównej."

    nie wiem komu wierzyc.
    • 18:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     

    xxl:

    w internetach pisza, ze Mega ST (dodano blitter) wyszlo w 87.

    czyli wedlug Ciebie w 86r ST mialo juz blitter?

    słabo szukałeś


    MegaST 1986: ->link<-

    1986 roku na San Jose Atari show prezentowane było też 1040ST z BLiTTERem

    W sieci wzmianki o 1040ST z BLiTTERem mają datę luty 1986r.
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    mozesz podac linki? wszedzie widze styczen 87:

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    moze popraw Atariki?

    ja znalazlem informacje, ze we wrzesniu 86 trzmiel zapowiedzial ze zaprezentuja nowy komputer z 2 i 4 mb ram na koniec roku. dzie indziej ze w styczniu 87 zaprezentowali...

    czy molbys podac zrodla ze mega st bylo zaprezentowane w 86 i ze w 86 ST tez mialo blitter?

    podejrzewam, ze Twoj blad wynika z tego, ze mega st zademonstrowany na tarach styczen 87 moze miec date produkcji plyty 86 ;-)
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    ze smiesznych ciekawostek, czytam:

    ->link<-

    ze atari mialo zaprezentowac nowego 8 bitowca z 128 kb ram, procesorem 6509 i bez szyny rownoleglej... hehe fejknewsy korzenie maja dluga historie
    • 21:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     

    xxl:

    mozesz podac linki?

    podałem

    xxl:

    wszedzie widze styczen 87:

    dałeś link do atariki.krap.pl
    wiesz o tym że to my wpisujemy tam te informacje?

    twoje stwierdzenie jest nieprawdziwe:

    xxl:

    to prawda ze ST (nie STE) ma blitter dopiero od 97r?

    tak jak pisałem już w lutym 1986 na net.micro.atari16 pojawiły się wpisy o 1040ST z BLiTTERem.
    • 22:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    @Cyprian: stanąłeś na wysokości zadania :)
    Tak poza tym powtórzę to, co już kiedyś napisałem: Atar STe to fajny komputer i korcie mnie niemiłosiernie poznać go dogłębnie. Filozoficznie można napisać, że to taki niedoceniony młodszy kuzyn Amigi 500 ;)

    Co do blittera - blitter blitterowi nierówny. Może ktoś pokusi się o porównanie wydajności? :)

    Dla rozładowania atmosfery (offtop), widzieliście to?
    • 23:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    @TheFender żeby nie było, Amiga jest spoko. Autorzy mieli odwagę zaadaptować parę fajnych pomysłów ze świata dużych automatów do gier. Całość w fajnej cenie. Mogło się to podobać.
    Zresztą regularnie siedzę na forach koderów Amigi. Można dzięki temu lepiej poznać (i porównać z Atari) sprzęt i system operacyjny Amigi.

    Tak wiec, żeby nie było, doceniam Amigę, ale dla mnie jednak to właśnie Atari ma to coś...


    Co do porównania blitterów to tak na szybko:
    Na plus dla Amigi:
    - Cookie Cut dla sprajtów
    - Rysowanie linii
    - Wypełnianie wektorów (w sumie to prostokątów z uwzględnieniem istniejącej zawartości - flip/flop)

    Na plus dla Atari:
    - kasowanie pamięci szybsze niż w A1200
    - wypełnianie obszarów zdefiniowanym wzorem szybsze niż w A1200
    - Własna pamięć - HalfRam / Endmask; dzięki temu, pomimo braku "cookie cut" Amina (z Atari Forum) wyświetla spore sprajty w dużej ilości.
    - Dostęp do całej pamięci łącznie z rejestrami sprzętowymi
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    @Cprian, wsród 3 podalem jeden link do Atariki, wszedzie OFICJALNĄ data jest 87. Ty podales jeden link do Atari-wiki - moze odbic pileczke - wiesz ze edytuja to tacy sami zapalency ;-) ich blad polega na tym o czym juz pisalem sprzet zaprezentowany w styczniu (mega st) mogl miec date na plycie 86 i to "zmylilo" zapalencow. wcale bym sie nie zdziwil ze w 86 mieli juz dzialajacy egzemplarz :-) oficjalna data jest 87.

    co wiecej, cztalem, ze byl jakis prototyp karty pod procesor w 86 z blitterem ktory dzialal :-) ale nigdy nie zostal wydany - nie jestem tego pewny bo dopiero zalebiam sie w tematyke i nie poznalem wszystkich dodatkow do ST

    "Actually, it was not standard in 1987, only in Mega ST. I have 1040 somewhere from 1988, and there is no blitter chip, only space on motherboard for."

    to tez wydaje sie logiczne.
    ST do 87 bylo reklamowane jako maszyna do gier (to ze to amigowcy ja tak kreowali to tez Twoja wyobraznia). wychodzily nawet exclusiwy na ST, developerzy odwrocili sie od tego sprzetu bo amiga w tej dziedzinie stala sie bardzo popularna i gry na st po prostu sie slabo sprzedawaly.
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    heheh. od poczatku wypiswales bzdury :-) znalazlem.

    atari we wrzesniu zaprezentowalo karte UPRADE pod procesor:

    Looks like a 1st-of-the-year release for the blit upgrade, at
    about $120.

    pokazali atari 1040 ST z tym uprgadem

    czyli nie prawda jest ze mega st premiere mialo w 86 ani to ze ST mialo blitter w 86


    dziekuje :-)
    • 26:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    A ja sobie cenię ludzi, którzy mają wiedzę w głowie i potrafią się nią dzielić.

    Jedna uwaga: blitter w Amidze, poprzez DMA z Agnusa (nie mylić z Angusem z AC//DC ;) ) ma dostęp też do wydzielonej części pamięci (do chip ram). Sporo narzekania na to było pamiętam, to nie była najszybsza część pamięci (dlatego ta pozostała nazywała się fast-ram, but ... for CPU only).
    Wypełnianie wektorów to była ciekawa sprawa, to było ściśle powiązane z rysowaniem linii a konkretnie z załączeniem trybu stawiania tylko i wyłącznie 1 punktu w linii. To powodowało, że mając tak narysowany wielokąt blitter potrafił - po podaniu prostokątnej granicy - analizować punkt po punkcie i linia po linii - i tak jak napisałeś robić flip/flop, czyli nie stawiać punktu dopóki nie natrafi na punkt :) po czym je stawiać dopóki znowu na niego nie natrafi. W ten sposób, łącząc obie metody blitter wypełaniał polygony. Ze swojej strony dodam, że gry amigowskie z grafiką wektorową nie należały do moich ulubionych (no może Epica przeszedłem) ze względu na słabą prędkość działania. Ale w demach robiło to świetną robotę (wektorowe scrolle w intrach, miasteczko z dema Phenomeny ze śmigłowcem itd itp).
    • 27:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    xxl

    1) mylisz się twierdząc że BLiTTER w Atari był dopiero w 1987 (co prawda parę razy przekręciłeś datę na 97). Był prezentowany działający komputer z BLiTTERem.
    Są też ślady w sieci które pozwalają uważać że BLiTTER był dostępny w 1986 roku. Źródło podałem ci na tacy.


    2) mylisz się że Atari było ST reklamowane jako maszyna do gier. ST było reklamowane jako komputer dla power userów, czyli do pracy i do gier. Był reklamowany jako komputer do pracy, tańszy i lepszy (większy ekran, szybszy procesor) od Maca
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    literowkw 97 zamiast 87 zrobilem tylko raz :-)

    jesli uwazasz ze sie mysle - dowody poprosze.

    podalem Ci linki do oficjalnych danch, przekopiowalem cytaty ludzi ktorzy BYLI OBECNI przy prezentacji KARTY UPRADE ktora sie nidy nie ukazala do 1040 ST a nie MEGA ST.

    Twoje "slady" zaloze sie ze to wlasnie wspomnienie o karcie Upgrade za 120$

    dziekuje :-)

    Mega ST wyszlo w 87

    zycie ssie ;-)
    • 29:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    Nic się znacie, to ZX Spectrum miał jako pierwszy najbardziej zaawansowany chip na płycie głównej :)
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    To czy ST miało możliwość blitera, to mało istotne.. seryjnie go nie miało. jak i kilku innych rzeczy w stosunku do STE.
    Dzięki czemu ponad 90% softu nie wykorzystuje zalet STE w tym blittera..
    W sumie to Atari STE mógłby być sprzedawany jako inny model, w nieco zmienionej obudowie, logo.. A tak od takiego STF różnił się jedną maleńka kreseczką na obudowie.. i potencjalny kupiec nie znający się na technikaliach stwierdził, że po co ma dopłacać tyle za tak mała zmianę.. w sumie na dodatek to E jest przed F w alfabecie..
    • 31:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    Dokładnie. Sam dopiero niedawno, dzięki temu forum dowiedziałem się że STe to nie jest jakiś tam "elegant" tylko próba odpowiedzi na Amigę 500. Jak wyszło? Sam każdy sobie odpowie.

    Trochę nie rozumiem marketingowców Atari z tego okresu, gdzie ST z floppem i modulatorem nazywał się STFM (4 litery) a z blitterem który odmieniał oblicze tego Atari :D z niepozornym małym E.
    Możliwe, że Atari nie bardzo chciało się koncentrować na tym modelu po prostu.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    wszystkich 5 "power userow" potrzebowalo do edcji tekstu i sterowania midi blittera. firma nie konkurowala przeciez z konsola do gier amiga... tak dla jaj okrzkneli swoj komputer amiga killer ;-)

    ---
    w jakiejs starej gazecie czytalem, ze atari prowadzilo zabiegi marketinowe z nazwaniem ST tak, zeby lepiej sie kojarzylo od c128 na rynku niemieckim.

    ---
    w tej samej gazecie widzialem cennik: 65XE ok.90$ a 800XL ok.60$

    obudowa kosztuje
    • 33:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    To istniała opcja, że C=128 lepiej się kojarzyło od Atari ST? :o
    • 34:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime5 Aug 2019 zmieniony
     

    Rocky:

    To czy ST miało możliwość blitera, to mało istotne.. seryjnie go nie miało. jak i kilku innych rzeczy w stosunku do STE.
    Dzięki czemu ponad 90% softu nie wykorzystuje zalet STE w tym blittera..

    Każda aplikacja GEM czy tego chce czy nie chce korzysta z BLiTTERa, gdyż VDI oraz AES wykorzystują go do swoich operacji grafizcnych.


    xxl:

    wszystkich 5 "power userow" potrzebowalo do edcji tekstu i sterowania midi blittera. firma nie konkurowala przeciez z konsola do gier amiga... tak dla jaj okrzkneli swoj komputer amiga killer ;-)

    to hasło wiązane jest z STE czyli 1989 rok. ST wyszło w czerwcu 1985 roku.
    Zapodaj link do materiałów w których Atari (a nie firmy trzecie) używało tego hasła.

    "sterowania midi blittera" - piękne samozaoranie


    TheFender:

    Trochę nie rozumiem marketingowców Atari z tego okresu, gdzie ST z floppem i modulatorem nazywał się STFM (4 litery) a z blitterem który odmieniał oblicze tego Atari :D z niepozornym małym E.

    "E" czyli enchanced to cały pakiet dodatków w standardzie: większa paleta kolorów, BLiTTER, dzwięk DMA 8bit stereo, dodatkowe porty joysticka z analogowymi wejsciami, lepsza współpraca z genlockiem, sloty na pamięć SIMM, większa pamięć ROM itd.
    Najwyraźniej marketing Atari stwierdził że "Enchanced" będzie mocnym argumentem.
    Ten rok to nie tylko STE, to także prawie zakończone prace nad TT (mieli dwu letnią obsuwę gdyż stracili kluczowego członka teamu - Shiraz Shivji) czy konsolą Panther.

    TheFender:

    Możliwe, że Atari nie bardzo chciało się koncentrować na tym modelu po prostu.

    bardzo ciekawa uwaga, od dłuższego czasu mam podobne przemyślenia. Otóż naturalnym ruchem po wydaniu STE, było by wstrzymanie produkcji poprzednich wersji. Otóż okazuje się że STFM było w produkcji prawie do samego końca Atari. Ostatnie wersje 520 i 1040 miały malutkie powierzchniowo montowane MMU oraz GLUE.
    Być może Atari miało większą marżę na wersjach STfm niż na STE.
    • 35: CommentAuthorRaDeK
    • CommentTime6 Aug 2019 zmieniony
     
    Atari 1040 Ste powinien być podstawowym komputerem z 16 bitowców od Atari. aMIGA miała by problemy :)
    • 36: CommentAuthorRocky
    • CommentTime6 Aug 2019
     
    Amiga to też system Amiga OS, który jednak potrafi więcej.. miałem okazję to docenić..
    • 37: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Aug 2019
     
    @Cyprian: cieszę się, że już nie kompromitujesz się stwierdzeniem, że MegaST wyszło w 86 :)
    • 38:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime6 Aug 2019
     
    Atari Mega ST zostało pierwszy raz pokazane poza laboratoriami na prywatnym pokazie podczas jesiennych targów COMDEX w listopadzie 1986 r. Wtedy jeszcze nazywało się ST1.

    Jako ciekawostkę dodam, że tego samego dnia, na tych samych targach po raz pierwszy pokazano poza Europą Calamusa. Całego po niemiecku (targi były w USA) i bez dokumentacji, co mogło pójść źle :)

    Sprzedaż rozpoczęto w następnym roku, a pierwsze egzemplarze nie miały obsadzonego blittera, mimo że na płytach był blitter patch.
    • 39: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Aug 2019
     
    tak juz o tym czytalem, st 1040 z wyjetm procesorem i wpieta karta blittera i procesor - cos co nigdy sie nie ukazalo i faktcznie sprzedaz ruszyla nastepneo roku (juz MEGA ST) przy czym klienci otrzymywali blitter nawet po kilku miesiacach po odebraniu komputera :-)
    • 40:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Aug 2019 zmieniony
     

    Cyprian:

    Najwyraźniej marketing Atari stwierdził że "Enchanced" będzie mocnym argumentem.

    No i właśnie o to mi chodziło, dlaczego nie wyrąbali pięknej kolorowej doczepki do logo - napisu "enhanced" tylko dali słabiutkie i maleńkie e.. Eeee... Marketing to krzyk, to wlewanie zawartości do pustych głów, to konwersja zawartości tych pełnych ;) Jak to zrobić maleńką literką ... e ...

    Jakoś w przypadku Falcona potrafiono zrobić to tak, aby postronny zjadacz chleba nawet bez włączenia Atari do prądu widział różnicę. Ale skoro piszesz, że w tym roku prace nad Falconem dobiegały końca - to pięknie to łączy się z moją tezą że Atari po prostu stawiało na innego czarnego konia i nie chciało sobie robić konkurencji produktów wewnątrz jednej marki Atari.

    Niemniej ... chętnie zobaczyłbym krótką animację po włączeniu compa w stylu statyczny napis Atari ST w monochromie i ... kolorowy płynny wjazd czerwonego (najlepiej tęczowego ale to się źle kojarzy dzisiaj) logo EHNANCED na ekran.

    Popatrzmy na świat Amigi - Kickstart 2.0 to krok milowy w stosunku do 1.3. I co, dalej łapa? Niee ... mamy piękną i gustowną animację po włączeniu komputera.
    Inna sprawa, że niemalże tak samo odpala się 3.0 i 3.1 w duecie z kośćmi AGA ... hmmm. No cóż, jednak czasy Amigi 1200 to zdecydowanie okres schyłkowy Commodore a wkrótce desperackie ratowanie marki przez firmę Escom (za to ma się tę Amigę 1200 made in France :D ).

    No i teraz co tu rzec w podsumowanie odnośnie małej, a jednak wielkiej literki "e" ?
    Cóż. Atari ST(malutkie duże E) było istotnie tym, czym ST powinno być od początku. Faktycznie, to była świetna konkurencja dla Amigi 500, choć jednak do walki wystawiono ją niejako "pro forma". Firma miała na ukończeniu czarnego konia - nazwanego później Atari Falconem :) - który istotnie mógł zmiażdżyć konkurencję.
    Tylko dlaczego w prasie Atari STe, ten jakże ciekawy komputer okrzyknięto Amiga killer, skoro jednak po "owocach" decyzji widać że to nie był komputer skierowany na 1 linię frontu z zamiarem przejęcia go pod swoje panowanie ...

    Rocky:

    Amiga to też system Amiga OS, który jednak potrafi więcej.. miałem okazję to docenić..

    No i tutaj muszę otworzyć puszkę Pandory :D Amiga OS był przede wszystkim systemem autorskim dla Amigi, pisanym od początku do końca pod kątem tej platformy. CO PRAWDA zapożyczał to i owo z ... tego i owego :) niemniej jednak całościowo był tworem kompletnym i oryginalnym.
    System Atari ST był systemem-gotowcem (zresztą napisanym dla platformy 8088), który został wyłoniony na drodze poszukiwań rynkowych.
    Tak, to właśnie GEM który po kilku zabiegach dostosowawczych zmienił nazwę na TOS.
    ->link<-

    (wygląda znajomo?)

    Nie mówię, że to zły system - proszę mnie źle nie zrozumieć. W swoich czasach każdy użytkownik 8-bitowca ślinił się na jego widok bo był estetyczny, funkcjonalny, profesjonalny.

    ------------ ------ --- -- - -
    P.S. Ja wiem, że Ameryki nie odkryłem i Atarowcy to wszystko wiedzą :)
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Aug 2019 zmieniony
     
    '86
    "Although the open show was highlighting Atari 520ST and 1040ST components, selected "guests" were invited to an off-floor demonstration of the ST1 (later to become known as the MEGA ST). The modular system has a square footprint, a detachable keyboard, 1 or 4 MEG of RAM memory and a standard double sided 3.5" disk drive. A second stackable module would house a 3.5" 20 MEG hard drive. The ST1 was said to have an MSRP of just under $2,000 and be available during the first quarter of 1987."

    '87
    "On Thursday, January 8, Atari Corporation shows the Mega ST desktop publishing system with a laser printer for less than $3,000 at the Consumer Electronics Show (CES) in Las Vegas."

    prosze
    • 42:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony
     
    @TheFender: zamieszczam to tylko jako ciekawostkę, ale była mała różnica po odpaleniu TOS'a na ST i STe :D

    ST



    STe



    To tak w temacie "tęczy" ;)
    • 43: CommentAuthormrroman
    • CommentTime7 Aug 2019
     
    W TOS 2.x nie ma już tęczy. Z tego co wiem to była pomiędzy TOSem 1.04/1.4 a 1.62. Jeśli chodzi o ekran startowy to prawdopodobnie zabrakło pamięci w ROMie. W końcu w ST miał on 192kB (w STE 256kB) ale zawierał też desktop. Co ciekawe ekran startowy ostał się tylko w ROMie startowym do dyskowej wersji TOSa (https://www.youtube.com/watch?v=m1jscTrkeso).

    Ogólnie to nie ma co się kłócić o to kiedy dokładnie Atari wypuszczało sprzęt albo kiedy pokazywało prototypy. Z tego co gdzieś kiedyś czytałem (wiem jak to brzmi ;)) Blitter miał się pojawić w Atari od razu, ale nie zdążyli go zaprojektować. Tramiel zabrał ze sobą za mało talentów z Commodore (MOS). Po prostu był ciężki we współpracy ;). Szkoda, że nie zaangażował np Robert Yannes (VIC, SID i twórca Ensoniq), Al Charpentier czy Charles Winterble (VIC II). Do tego Atari leciało na oparach, pieniądze Tramiela się kończyły i tylko szybki sukces dawał im nadzieję na przetrwanie.
    • 44:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime7 Aug 2019
     

    xxl:

    @Cyprian: cieszę się, że już nie kompromitujesz się stwierdzeniem, że MegaST wyszło w 86 :)

    Dałem ci dwa źródła do informacji które przytaczałem. Tak więc nie jest to moja kompromitacja, tylko twoja bo nie sprawdziłeś co pod nimi się znajduje.


    Jeśli już wspominasz o kompromitowaniu siebie to dobrze to tutaj zaprezentowałeś:

    xxl:

    ktory komputer mogl odtwarzac sample bez udzialu cpu?


    xxl:

    sterowania midi blittera


    xxl:

    takie czadowe uklady yamachy... w komputerach Atari zawitaly dopiero w 2019


    xxl:

    to prawda ze ST (nie STE) ma blitter dopiero od 97r?



    Zapodasz jakieś linki do oficjalnych materiałów Atari? Czy znowu odpuścisz?

    xxl:

    firma nie konkurowala przeciez z konsola do gier amiga... tak dla jaj okrzkneli swoj komputer amiga killer ;-)
    • 45:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony
     
    @TheFender, słusznie STE mogło by być dostępne od początku. Z z tym że zwróć uwagę na to że w tamtym czasie zwykłe ST było i tak wyróżniającym się komputerem, z dużo lepszą sprzedażą niż amiga z tego samego roku.

    Jest jeden element łączący obie firmy - zbyt wolne wprowadzanie znaczących zmian. Finalnie tak co 5-7 lat:
    1985: ST,A1000
    1990: TT030
    1992: A4000 / A1200

    Swoją drogą warto przyjrzeć się a1200 (i A4000). Są tam układy żywcem wzięte z A500.
    Alice to wierna kopia Agnus o możliwościach i wydajności z 1985 roku: czyli blitter z A500, max 2MB ChipRAM, te same wolne kanały DMA, ten sam wolny dostęp do pamięci, ta sama 8bitowa paula do dzwięku.
    Lisa to stare 'dobre' Denise z dodanymi dwoma dodatkowymi bitplanami i delikatnie zmienionymi sprajtami, nadal brak trybu chunky.


    Jeśli chodzi o AmigaOS, to mam wrażenie że jest równie zmitologizowany co sama Amiga.
    Przykładem mitologizacji jest choćby sam xxl, który 35 lat po wypuszczeniu amigi odkrywa że pewne rozwiązania wcale nie były unikalne:

    xxl:

    ktory komputer mogl odtwarzac sample bez udzialu cpu?


    AmigaOS miał jak na 1985 rok parę fajnych zalet, typu multitasking (co samo w sobie nie jest nowością, gdyż Atari ST też go miał) czy ładowanie bibliotek, ma też parę wad choćby... multitasking. Każda działająca aplikacja ma pełen dostęp do wektorów przerwań 68000, zmiennych OSa czy innych programów.

    Otóż twórcy amigi i AmigaOS usunęli ze sprzętu i systemu operacyjnego ochronę pamięci jaką oferuje 68000. W normalnych systemach operacyjnych, działające aplikacje nie mają dostępu do obszarów Supervisora lub innych aplikacji, w AmigaOS mają. System operacyjny zamiast pracować w trybie Supervisor pracuje w trybie User. Z tego względu Linus Torvalds ocenił ten system tak jak ocenił.
    Inną "ciekawą" cechą jest to że amiga musi doładować kawałek systemu operacyjnego z dyskietki (lub twardziela, którego nikt ze znajomych nie miał) :)
    • 46:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime7 Aug 2019
     
    AmigaOS miał jak na 1985 rok parę fajnych zalet, typu multitasking (co samo w sobie nie jest nowością, gdyż Atari ST też go miał)

    Multitasking dla, powiedzmy, power-userów był dostępny kilkanaście lat wcześniej dzięki Uniksom, dla domowych użytkowników był dostępny pod koniec lat siedemdziesiątych MP/M, którego wymagania minimalne to 32 KB RAM i procesor 8080 lub Z80. Nawet Sinclair miał ofertę z multitaskingiem w postaci QL wcześniej niż Amiga, więc nie wywyższałbym tak tego komputera pod względem "absolutnej nowości" na rynku.

    Jakoś w przypadku Falcona potrafiono zrobić to tak, aby postronny zjadacz chleba nawet bez włączenia Atari do prądu widział różnicę.

    Nie widział, bo przeciętnego zjadacza chleba interesuje oprogramowanie robiące różnicę w momencie, kiedy kupi komputer i wyjmie go z pudełka. Nikogo nie interesuje sprzęt "mający możliwości", ale dopiero jutro (albo za rok), kiedy deweloperzy łaskawie będą chcieli się zainteresować. Falcon akurat jest wdzięcznym przykładem komputera "dla nikogo", z wyjątkiem bardzo wąskiej branży muzyków, którzy w końcu i tak woleli kupić Maki (oraz PC), bo poza tworzeniem muzyki było na nie mnóstwo innego oprogramowania, a na Falcona nie.

    Amiga OS był przede wszystkim systemem autorskim dla Amigi, pisanym od początku do końca pod kątem tej platformy. CO PRAWDA zapożyczał to i owo z ... tego i owego

    To "to i owo" to na przykład niemal cały AmigaDOS będący portem TRIPOS dla 68000 mający korzenie w połowie lat 70-tych.
    • 47:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony
     
    @Cyprian: Wywalenie ochrony pamięci było podyktowane pewnymi względami oszczędnościowymi. Gdzie ich nie ma ...
    A czy to była jakaś wielka wada? Chyba aż tak bardzo nie przeszkadzało to twórcom dobrego softu, z 2 strony zaś czy to wpływało istotnie na funkcjonowanie systemu (pod kątem praktycznoużytkowym) ?

    I nie pisz proszę, że Sinclair QL to miał, komputery na CP/M to miały ... bo stawia to jeszcze większy znak zapytania: dlaczego nie miało tego ST ? :)

    @greymsb: o jak ładnie :) Naprawdę, tęczowe loga mają swój urok. Cholera jasna, że te dzisiejsze czasy tak bardzo to wszystko wypatrzyły. Jak teraz np. nosić t-shirta Sinclair //// ? ;) ...

    @dely: to jest mocne nadużycie pisać o porcie.

    Nie widział, bo przeciętnego zjadacza chleba interesuje oprogramowanie robiące różnicę w momencie, kiedy kupi komputer i wyjmie go z pudełka.

    przeciętny zjadacz chleba najpierw musi wejść do sklepu komputerowego, potem stwierdzić że jest jego komodore i jakieś takie większe komodore (Amiga 500), potem że są fajne gry i on to chce (bo akurat sprzedawca grał w super hang-on albo lotusa 2). A potem, że musi się wrócić do sklepu bo nie idzie tego podłączyć do Rubina ;).
    Po prostu ludzie nie są detalistami. Takie detale wychwytujemy my, entuzjaści. Z entuzjastów duży biznes nie wyżyje. Poza tym każdy entuzjasta był kiedyś szarym i przeciętnym dzieciakiem, który prosił rodziców o komputer :)

    To jest to o czym pisałem, o ten "pierwszy strzał".
    No potem niestety jest drugi - mocniejszy, jak się okaże że platforma o wspaniałych możliwościach ma softu na palcach jednej ręki. Ale to już jest głębszy problem, ja rozpatrywałem sprawy stricte wizerunkowo dizajnerskie.
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Aug 2019
     
    @Cyprian: Twoje dwa ?źródła? Jakbym czytał płaskoziemce.

    Korzystaj z oficjalnych danych :-) Kpiłeś, że w jednym z linków podałem atariki i że każdy to może edytować a sam linkujesz śjakieś_wiki. Żałość :-) Wbij sobie do głowy: Atari Mega ST zostało zaprezentowane w 87 :-)

    Mam jeszcze jeden tekst którego nie skumasz ;) TT w '89 bylo tak profesionalne, ze o 1/3 slabsze osiagi od konkurencji przy analogicznej konfiguracji nie potrzebowalo blittera do kopiowania danych do drukarek?
    • 49:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime7 Aug 2019
     

    dely:

    Falcon akurat jest wdzięcznym przykładem komputera "dla nikogo", z wyjątkiem bardzo wąskiej branży muzyków, którzy w końcu i tak woleli kupić Maki (oraz PC),


    amiga 1200 również nie okazała się sukcesem, znajmi amigowcy szybko porzucili a500 i przesiedli się na dużo lepsze PCty. W 1994 a1200 była sprzętem wyłącznie dla diehard fans. PCty miały wydajniejsze procesory, lepsze rozdzielczości, więcej kolorów, lepszy dzwięk itp.
    Dodatkowo w 1995 PlayStation zamiotło resztę niedobitków.

    A Falcon w tym czasie nadal był wykorzystywany chociażby w profesjonalnych studiach muzycznych.

    dely:

    Multitasking dla, powiedzmy, power-userów był dostępny kilkanaście lat wcześniej dzięki Uniksom, dla domowych użytkowników był dostępny pod koniec lat siedemdziesiątych MP/M, którego wymagania minimalne to 32 KB RAM i procesor 8080 lub Z80. Nawet Sinclair miał ofertę z multitaskingiem w postaci QL wcześniej niż Amiga, więc nie wywyższałbym tak tego komputera pod względem "absolutnej nowości" na rynku.

    dely:

    To "to i owo" to na przykład niemal cały AmigaDOS będący portem TRIPOS dla 68000 mający korzenie w połowie lat 70-tych.


    TOS również ma korzenie w latach 70tych.
    Większa część TOS - AES, VDI oraz GemDOS był systemem firmy Digital Research Inc. Firma ta w 1974 rok wydała popularny system CP/M na którym GemDOS pośrednio bazuje (DRI CP/M --> QDOS --> MS DOS --> DRI GemDOS).

    TheFender:

    Wywalenie ochrony pamięci było podyktowane pewnymi względami oszczędnościowymi. Gdzie ich nie ma ...

    wywalili z płyty głównej gdyż amiga urodziła się jako konsola gdzie ta funkcjonalność nie była potrzebna.

    TheFender:

    A czy to była jakaś wielka wada? Chyba aż tak bardzo nie przeszkadzało to twórcom dobrego softu, z 2 strony zaś czy to wpływało istotnie na funkcjonowanie systemu (pod kątem praktycznoużytkowym) ?

    I nie pisz proszę, że Sinclair QL to miał, komputery na CP/M to miały ... bo stawia to jeszcze większy znak zapytania: dlaczego nie miało tego ST ? :)


    Akurat TOS w ST wspiera wszystkie mechanizmy ochrony pamięci oferowane przez 68000. W amidze zostały one wycięte na poziomie sprzętu (nie podłączone nóżki procesora) jak i systemu operacyjnego (brak rozdzielenia trybów User/SUpervisor)
    • 50:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime7 Aug 2019 zmieniony
     

    xxl:

    @Cyprian: Twoje dwa ?źródła? Jakbym czytał płaskoziemce.

    Korzystaj z oficjalnych danych :-) Kpiłeś, że w jednym z linków podałem atariki i że każdy to może edytować a sam linkujesz śjakieś_wiki. Żałość :-) Wbij sobie do głowy: Atari Mega ST zostało zaprezentowane w 87 :-)



    podałem ci dwa źródła:
    1) oficjalne wiki Atari-Forum - jest tam informacja o Mega ST i 1986 roku.
    2) informacje o grupie dyskusyjnej z 1986 roku. - są tam informacje o 1040 i blitterze już w lutym 1986 roku. Grupa ta ma zamkniętą edycję od 1988 roku.

    ty mi w kontrze podałeś link do naszej atariki którą edytujesz ty czy ja. brawo.


    xxl:

    Mam jeszcze jeden tekst którego nie skumasz ;) TT w '89 bylo tak profesionalne, ze o 1/3 slabsze osiagi od konkurencji przy analogicznej konfiguracji nie potrzebowalo blittera do kopiowania danych do drukarek?


    Oczywiście żadnego linku nie podeślesz. Pewnie znowu będziesz unikał odpowiedzi jak w przypadku twoich fantazji o "amiga killer".


    Tak dla twojej informacji, TT w 1989 roku miała lepsze osiągi wydajności pamięci niż amiga 1200 w 1993 roku. Zresztą lepsze osiągi niż a4000 nie wspominając o wolnej a3000.

    Zabawne jest to że nawet Falcon ze swoją 16 bitową szyną danych ma lepsze osiągi odczytu niż 32bitowe a4000 i a1200.

    BusSpeedTest 0.19
    Read LW (MB/s) Write LW (MB/s)
    Amiga 1200, 020/14, Chipram 4.500 6.900
    Amiga 4000, 030/25, Chipram 3.100 4.300


    NemBench v2.1 - precision CPU/FPU profiler.
    TT:
    Linear 32bit read (ST-Ram) -> 7.867 MByte/sec
    Linear 32bit write (ST-Ram) -> 7.867 MByte/sec

    Falcon:
    Linear 32bit read (ST-Ram) -> 5.475 MByte/sec
    Linear 32bit write (ST-Ram) -> 6.660 MByte/sec


    Temat wielokrotnie wałkowany na Atari-Forum ale dla ciebie pewnie nie jest to żadne wartościowe źródło informacji