atarionline.pl vbxe - czy warto ? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgrafi71
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    Witam serdecznie,

    Mam "proste" pytanie do posiadaczy rozszerzenia VBXE : czy warto w nie dzis zainwestowac ?
    Z jednej strony zalezy mi na dobrej jakosci obrazu, z drugiej strony chcialem pobawic sie innymi trybami graficznymi i blitterem (bawilem sie ostatnio blitterem ćwierć wieku temu na Amidze).
    Z trzeciej strony - czy powstaja na to jakies produkcje (jest cos wiecej od paru dem i Robbo ?)
    I czy taka karta wspolpracuje bezproblemowo z innymi rozszerzeniami jak Ultimate 1MB ?

    Z gory dziekuje za odpowiedzi :)
    • 2:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    karta wspolpracuje bezproblemowo z Ultimate 1MB - to mogę potwierdzić
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    gry dla VBXE

    ->link<-
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    Jest trochę demek na to, jest wsparcie dla trybu 80 znaków w kolorze dla Sparty X, jest edytor txt, jest edytor dyskowy, sektorowy, jest (dla 65c816) emulator zx spectrum, są viewery do grafik z st, zx spec.., no i jest rdzeń std z pal blending. Są minimalne niekompatybilności oscylujące w okolicach 0.01% ;) (to jak by Xxl z Rocky'm zaczeli lamentować) ;)
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    VBXE może być też kartą SoundBoard. Jest rdzeń emulacji tej karty.
  1.  
    Problemów z kompatybilnością nie ma, ale produkcji niestety jak na lekarstwo.

    W praktyce VBXE najczęściej służy jako generator dobrej jakości obrazu dla nowszych TV a reszta mocy się marnuje.
    • 7: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    0. Driver S2: dla CIO do wykorzystania np w BASIC-u: ->link<-
    1. Emulator ZX 48k dla Rapidusa: ->link<- wykorzystujący VBXE do emulacji atrybutów ZX.
    2. POC jak blitter VBXE może przygotowywać grafikę dla ANTIC-a: ->link<-
    3. Biblioteka emulująca ekran i atrybuty ZX Spectrum: ->link<-
    4. Poza tym drobne narzędzia dla SDX:
    - podmiana palety VBXE dla rdzeni FX/GTIA: ->link<-
    - flasher/configurator (odpowiednik FC.EXE): ->link<-

    Edit: A dla rdzenia SoundBoard jest jeszcze NEOPlayer: ->link<-

    Edit 2: No i jeszcze przeglądarki obrazków:
    - Zrzuty ekranów z ZX .SCR: ->link<-
    - Bitmapki .BMP: ->link<-
    • 9: CommentAuthorgrafi71
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    super, dzieki za wszystkie odpowiedzi :)
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    im więcej użytkowników potrafiących coś więcej niż narzekać tym więcej produkcji
    • 11:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    może też se kupie, jak się okaże że mam strzelone GTIA :)
    • 12:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    "Problemów z kompatybilnością nie ma"
    niestety, ja takowe miałem w jednej z produkcji - bez VBXE działało poprawnie, z kartą zrywało synchro - był nieprzyjemny objaw.

    Nie pamiętam dokładnie z głowy - ale specjalnie prodka była puszczana bez VBXE na compo. To mnie mocno zniechęciło do tej karty - nawet jeżeli to jest nisza nisz jeżeli chodzi o problemy.
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    @xeen: Możesz podać co to za prodka? Ew. na jakim party? Warto byłoby wyizolować problem, bo może udałoby się poprawić rdzeń.
    Obecnie znane są różnice między GTIA i VBXE podczas zmian trybów GTIA w rastrze, ale o zerwaniu synchronizacji nie wiedziałem.
    • 14:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    objaw był w seaxteen na samym końcu - nie pamiętam jednak czy w końcu coś usunęlismy z intra, czy Yolk puścił bez VBXE na compo.

    Postaram się odgrzebać temat i zapodam gdyż może się czegoś dowiem :)
  2.  
    A to przepraszam za wprowadzenie w błąd. Opierałem się na własnym doświadczeniu.
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    @bocianu: nie wiem jak masz uwalone GTIA ale moze sie zdazyc (oby nie) ze bedziesz mial bledne odczty z rejestrow kolizji ... VBXE nie umuluje rejestrow kolizji a GTIA zlasza kolizje troche inaczej przy wadzie 1 lub 2 (juz nie pamietam)

    plotka: jest problem z cyklowaniem i zmiana kolorow (ale nie wiem od czego to zalezy bo pojawia sie tylko w jednym miejscu) efekt jest widoczny na nieopublikowanym jeszcze obrazku - na atari dziala, na vbxe tez... ale inaczej ;-)

    podsumowujac: z jednej strony bedzie pan zadowolony (jest co prawda wybor ale vbxe jest dobrym rozwiazaniem), z drugiej strony nie ma pan wboru vbxe to jedne urzadzenie ktore udostepnia blitter, z trzeciej strony prace co jakis czas powstaja. :D
    • 17: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    xeen, mono: na kompotach praca poszła na vbxe i rzeczywiście przy wejściu na ostatni ekran z napisem agenda zrywa synchro na chwilę
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    Jak gwałcic Ataryne to porządnie;),...i warto i nie warto,warto że względu na jakość obrazu,ale poza tym mało produkcji,ogólnie fajnie mieć jedna Atarynke z wynalazkami,drugą z stereo i pamięcią rozszerzona i trzecia oryginalną by za daleko nie odpłynąc.Ja mam narazie opcje dwa i trzy, ale kiedyś...
    • 19: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    a to Wam działa na VBXE ?

    na prawdziwym sprzęcie, nie pod Altirrą :)
    • 20: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    Na emulatorze atari800 nie bangla :)
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    @Gorgh - u mnie tak się nie dzieje. W tym momencie sprawdzam na VBXE 2.1, hydra2 + rgb do HDMI konwerter.

    Porównam jeszcze z Altirrą, czy coś przypadkiem nie wygląda inaczej, ale wygląda jak by intro było ok.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    dobra. Chyba wiem o co chodzi z tym SEAXTEEN. Otóż, zabierając się na poważnie do pewnych spraw (np. kompo) należy wiedzieć, że w Atari do synchronizacji obrazu mamy jakby dwa źródła. Jedno to CSYNC wprost z płyty i na nim i tylko na nim monitor RGB będzie poprawnie wyświetlał obraz z VBXE. Na inną okoliczność, gdy podłączamy projektor, konwerter jakiś, czy coś - obraz synchronizujemy CSYNCEM. Dorobiłem sobie hebel w kompie na tę okoliczność i zależnie od odbiornika przełączam się w odpowiedni tryb.

    Ostatecznie - problem z synchronizacją obrazu na SV nie miał nic wspólnego z VBXE i to, że z gniazda monitorowego działa jest mylącym faktem :)
    • 23:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    Yolk sprawdzał to wcześniej prze party nie na projektorze, tylko monitorze bo akurat była taka możliwość. Zachowanie intra z / bez VBXE było inne. Nie wiem jaka była wersja rdzenia itp - ale jednak z VBXE miało to chyba (?) związek
    Jeżeli w domu mam robić jakieś cuda z przełączaniem bo niektóre rzeczy zachowują się inaczej niż na stocku to jednak jest to dla mnie deczko utrudnienie

    Kompo na party bym do tego nie mieszał - miałem tylko wątpliwości jaka wersja wtedy na kompo poszła i taki był kontekst powyżej.
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    ... Powtarzam. Do LCD, do PROJEKTORA, do czegokolwiek takiego w gnieździe z RGB powinien do synchronizacji znaleźć się CVBS. Jeśli był tam CSYNC to mogło się to na kompo wywalić i będzie się to inaczej zachowywało w porównaniu o którym mowa. Sygnał nie jest generowany przez VBXE tylko przez ATARI.
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    @TeBe - to jest właśnie jedna z niewielu rzeczy, która na VBXE działa źle. Na ten przykład kiedyś powoływał się XXL. No i były jakieś sporadyczne incydenty z grafikami Rocky'ego, oraz dwa przykłady od Pavrosa (kartuzi, kaktuzi - czy jak to tam się zwało). I to jest wszystko o czym słyszałem, że coś tam się sypie.

    W przypadku tego trójkąta brakuje wypełnienia, na zwykłym monitorowym oczywiście jest.

    :) - nawet tryby suszarkowe przez VBXE przechodzą ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    good to know. dzięki
    • 27:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    Jeśli chodzi o kompatybilność to rzeczywiście, jest mała niezgodność VBXE i oryginalnego sprzętu. Różnica objawia się podczas pisania programu dla linii rastra w trybie hi-res. Na szczęście można ten problem łatwo "naprawić", pisząc program w inny sposób. :)
    • 28:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    Rastan - a konkretnie?
    • 29:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    @xeen: po prostu, w pewnej linii dane są przesunięte względem oryginału.
    • 30:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    a można gdzieś znaleźć info jak to "ominąć" itp - chodzi mi o szczegóły. Czy to jest "replikowalne" na altirze?
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    .. a to jest ciekawe pytanie.

    ups - gdzie w Altirze siedzi vbxe, bo coś nie widzę ;) Nawet w /about/ numeru wersji nie ma.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Jul 2019 zmieniony
     
    to co podeslal Tebe nie ma prawa dzialac na VBXE. VBXE nie emuluje takiego rozciagania duchow. (Altirra emuluje)
    • 33: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    gdyby Altirra emulowała prawidłowo VBXE to by nie wyświetlała :)
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    nie dyskutujemy o altirze... nie emuluje vbxe jako sprzetu tylko koncepcje - wspomniany rysunek na altirze tez dziala ok a na VBXE nie.
    • 35:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    @xeen: niestety nie. :( na Altirze dobrze to działa.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    Reasumując - piszcie kod tak, aby działało wszystkim ;)
    • 37: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    hehe dobre sobie. czyli jesli cos dziala na atari ale nie dziala na atari z modyfikacja x (za x podstaw dowolne) to zle.

    nie slyszalem np. zeby ktos mial problem z tym, ze jakis program dziala na zmodfikowanym komputerze a na oryinale nie i w zwiazku z tym trollowal zeby pisal kod tak zeby dzialalo na oryginale :D
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2019
     
    tzn - uchybienie jest zdaje się niewielkie i problem znany a ostatecznie, być może o ile wystarczy miejsca w fpga - uda się to rozwiązać na etapie rozszerzenia. Nie rozpoczynaj następnej bezsensownej wojenki :)
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    mam totalnie laickie pytanie - da się wyłączyć VBXE kiedy zajdzie taka potrzeba ?
    • 40: CommentAuthortebe
    • CommentTime26 Jul 2019
     
    masz oba wyjścia VIDEO, nowe VBXE i stare bez VBXE, jak podłączysz kabel zależy od Ciebie, ja mam podłączone oba
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    no to w czym problem że coś komuś nie chodzi ?
    widły z igły ,czy coś faktycznie koliduje i nie da się tego obejść ?
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jul 2019
     
    czasami gówno o dużej średnicy ciężko jest obejść, ale to jest wystarczająco małe by bezstresowo obetrzeć z niego trzewiki i iść dalej ;)
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jul 2019 zmieniony
     
    o - o czym jeszcze Mono nie wspomniał (chyba, że nie doczytałem).

    Dla VBXE jest emulator CARTRIDGE, znaczna część plików *.CAR daje się uruchomić. Jest też specjalnie przygotowana wersja Basic XE.

    No i VBXE może oprócz swej natywnej funkcjonalności stanowić rozszerzenie pamięci do 320kB.
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Jul 2019 zmieniony
     
    a gry wymagające 320kb są kompatybilne z VBXE ?

    Ps.Muszę wymienić przycisk ,masz jakieś na wymianę ?



    ;-)
    • 45:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Jul 2019
     

    Pin:

    Dla VBXE jest emulator CARTRIDGE, znaczna część plików *.CAR daje się uruchomić.

    Gdzie jest dostępny?
    • 46: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jul 2019
     
    Mono trzeba pytać. Teraz, to zastanawiam się czy opublikował ten cartemu gdzieś... a na 100% jest Basic XE na: mono.atari.pl
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Jul 2019
     
    tak, rozszerzenie tez nie jest w pelni zodne z tym w atari 130xe - nie ma oddzielnego dostepu dla cpu i antica ale... wszystkieo sie mozna czepiac. nie po to sie montuje VBXE.

    jest blitter, jest impreza.
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Jul 2019 zmieniony
     
    No to niezłe "kwiatki" się tu pokazują odnośnie VBXE. :o Bardzo dobrze, że jest ta dyskusja, człowiek po latach dowiaduje się takich rzeczy... Miałem wrażenie, że to VBXE jest nieco lepsze (tzn. bardziej dopracowane, itd.). :>
    • 49:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime29 Jul 2019
     
    no ja właśnie zamówiłem :)
    • 50:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Jul 2019
     
    ja też właśnie chcę zamówić ,tyle że nadal nie rozumiem czy niedziałające "rzeczy" dotyczą tylko dodatkowego wyjścia które daje nam VBXE i z normalnego wszystko będzie chodziło jakby VBXE nie było w ogóle ?