atarionline.pl Klaudiusz Dybowski - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Nov 2019 zmieniony
     
    Wydawnictwo Retronics szykuje kolejną reedycję książkę SOETO, tym razem Commodore Basic. No i dostałem prośbę o zrobienie do niej przedmowy. Widocznie Duddie był zadowolony z 40-stronicowej przedmowy, którą napisałem do reedycji książki "Atari Basic", a która to przedmowa powstała między innymi dzięki kilkugodzinnemu wywiadowi z głównym autorem książki - Wiesławem Migutem. Tutaj pomocny miał być wywiad, na który umówiłem się w Warszawie z panem Klaudiuszem Dybowskim - takim guru Commodorowców jak Wojtek Zientara dla Atarowców. Zresztą obaj pełnili funkcje szefów klanów w "Bajtku" - Zientara klanu Atari, a Dybowski - klanu Commodore.

    No, ale na Commodore to ja się nie znam i nawet nie chcę się za bardzo znać, wystarczy mi wiedza pobieżna. Dlatego poprosiłem Carriona (znanego komodorowskiego grafika) o towarzyszenie mi w czasie wywiadu. Nie ma to jak pasjonat, który jest w stanie zadać takie bardzo szczegółowe pytania, jakich ja bym nie zadał. Albo który ma emocjonalny stosunek do jakichś wydarzeń z przeszłości C=, których ja nie mam.

    Okazało się, że niestety Carrion w ostatnim momencie musiał zrezygnować z udziału w wywiadzie. Zdążył tylko dostarczyć pytania i komentarze z forum C=, o które go poprosiłem (i dziękuję serdecznie za nie komodorowcom, wszystkie zostały zadane!). Za to pojawił się kolega TDC. Wydawałoby się, że kolejny Atarowiec nie jest w stanie nic wnieść do rozmowy z miłośnikiem Commodore... A właśnie, że nie! Redakcja Commodore&Amiga miała wspólne pomieszczenia z redakcją atarowską, przy której udzielał się TDC... Stąd obaj panowie się znają. A więc TDC miał odpowiednie wspomnienia i emocje związane z panem Klaudiuszem, przez co doskonale zastąpił nieobecnego Carriona!

    Kilka fotek z wywiadu poniżej. Miałem rozmawiać z panem Klaudiuszm do dwóch godzin, a ostatecznie rozmawialiśmy 5 godzin, a gdyby nie północ, to pewnie byśmy gadali kilkanaście :)

    Na zmontowanie filmiku niestety jeszcze trzeba poczekać. I tak najpierw muszę zmontować do końca kilkugodzinny wywiad z panem Migutem.

    PS. Klaudiusz Dybowski złożył autografy na moich pisemkach o Commodore. Kiedyś się je kupowało, żeby wiedzieć, co u konkurencji piszczy :D. Nigdy w życiu bym nie przypuszczał, że kiedyś poznam ich redaktora naczelnego i będę go maglował pytaniami!

    PS2. W trakcie wywiadu padło kilka sensacyjnych wyznań o Atari! Warto to będzie obejrzeć / wysłuchać :D
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Nov 2019 zmieniony
     
    Niecierpliwie czekam na materiał video :]

    Może być warto przeczytać bo istnieje to cudo ->link<-
    • 3: CommentAuthorCezik
    • CommentTime26 Nov 2019
     
    Motyla noga, od Xenium demo party staram się jakoś znaleźć kontakt do Carriona, ponieważ z nim studiowałem, chciałem podpytać o to i owo i nie udaje mi się (a próbowałem pisać tutaj PW, na FB). Kaz, czy jest jakaś szansa, abyś go poprosił o kontakt z Cezarem? Czy tutaj, czy na FB, czy gdziekolwiek indziej.
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Suuuper było!;)
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Katedrę nonsensu w Bajtku - pamiętacie? ;)

    Jak ktoś nie zna to tu jest przykład:
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Co za czasy, atarowcy robią wywiady z kommodorowcami. :P
    Qbek by się mocno zszokował... ;)
    • 7: CommentAuthorVidol
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Carriona mozna znalezc np tu:
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    ...i tak też Cezikowi (Cezarowi) napisałem PM ale ten system PM tutaj jest chyba "dziwny" - bez urazy.
    tak czy siak tam jestem non stop... a w sumie wychodzi że ostatnio tutaj też ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2019 zmieniony
     
    Dracon - zaskoczę Cię może, choć znasz historię Qbka, że on też rozmawiał z komodorowcami, pecetowcami i innymi -ami. Nawet pisał do nich odezwy i listy. Po to, żeby nawrócić ich na właściwą drogę :D.

    Sądzę więc, że nie tylko by się nie zszokował, ale i spodobałoby mu się, gdyby odkrył, że pan Klaudiusz ma wiele związków z Atari... W tym redakcja magazynu Atari została przyjęta pod skrzydła pisma Commodore & Amiga, którego naczelnym był pan Dybowski. Ale o tym i wielu innych związkach będzie na filmiku z rozmowy.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    O! Słynny Klaudiusz się zarejestrował na naszym forum :D. Witamy serdecznie.

    A przy okazji pozwolę sobie zacytować fragmenty miłego maila, jaki dostałem dzisiaj:

    Klaudiusz Dybowski:

    z tej strony kłania się były wódz plemienia Comm-ho-dorre, niejaki Klaudiusz Dybowski.

    Zdaję sobie sprawę, że niektórzy nazywają to plemię i jego totem Comm-ODORE z naciskiem na walory zapachowe tego ostatniego słowa, ale to było kiedyś...

    Dzisiaj pisze do Ciebie (...), a to za sprawa czegoś takiego, co pojawiło się w Media Markt 12 grudnia br.:

    (zdjęcie w załączniku)

    I pewnie sobie ten TOTEM kupię...., bo zawiera dwa w jednym: C-64, VIC-20, oraz 64 gry o ile dobrze pamiętam. Zamiast Datassette - pendrive, zamiast monitora - HDMI, w zestawie jest także joystick. wyjścia na USB. Ma też wewnętrzny SSD zdaje się...
    Smutna wiadomość, że jest to produkt MADE IN CHINA, więc z jakością wykonania może być różnie. Ale gwarancja jest na 24 miesiące...

    Dzięki także za pierwszy wywiad, widziałem również też ten drugi, po przekazaniu już przeze mnie materiałów dotyczących C-64. Jesteście NAJLEPSI!

    (...)

    Pozdrawiam Was ... co ja plotę! HOWGH!!!


    A przy okazji przypominam nasz czterogodzinny wywiad z Klaudiuszem Dybowskim:

    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    Fajna zabawka, ale nie tania. Swoją drogą oryginalne C64 też chyba było made in China. Atari z serii xe które kupowało się w Pewexie z kolei było made in Taiwan o ile dobrze pamiętam.
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Dec 2020 zmieniony
     
    Pierwsze breadbiny były West Germany i England.
    A potem w czasach C64C i G dodatkowo China, ale chyba też Philipines, Singapore, Tajwan też mi świta. I na pewno widziałem C1541-II Made in Japan.
    • 13:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Dec 2020
     
    @Kaz fajny wywiad, niestety trochę za cicho
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2020
     
    Dzięki Cyprian! Tak, filmik nagrywany telefonem, więc mikrofon jest odległy od nas wszystkich.