atarionline.pl Produkcja przygodowek dla Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    Zamieszczam tutaj, bo pomysl wydaje mi sie swietny i - co wazniejsze dla realizacji - sprawdzony:

    Irwin:

    Wpadłem na takowy pomysł.

    Mnie marzy się taki program na PC który działaby na zasadzie ->link<- tj taki prosty jezyk skryptowy do budowy przygodówek. Jakiś koder zakodowałby dosłownie kilkanaście procedur i przyporządkował im komendy, a taki ciemniak jak ja po prostu namalowałby obrazki, napisał tekst, i stworzył muze. No może muze to bym od kogoś wydębił ;) (...) Dzięki takiem językowi powstają setki przygodówek, niektóre naprawdę ze znakomitą grafiką, robione przez totalnych ignorantów programistycznych.

    Wyglądałoby to tak: koder pisze program atarowski w asemblerze, który wyświetla obrazek xex z podkolorywanymi duszkami. (...) Nawet jest już takowy, w końcu Graph2Font generuje taki xex.

    Ów programik ląduje w owym pecetowym AtariAdventureGameConstruction ver 0.01 ;) i jest dostępny pod komendą:

    Show Pic "nazwa obrazka",2
    (1 - wyświetlanie proste, 2 - wyświetlanie z fade)

    Następnie co do muzyki podobnie podprogramik do grania SAP - wywoływany komendą:

    Play Sap "nazawa",1 (1 - graj ciągle, 2 - graj tylko
    raz)

    Oczywiście mogłby być komendy do wczytania ich najpierw, na przyklad load, gdy gra zajmowałaby więcej miejsca (co przy scrrenach z Graph2Fonta nietrudno). Dalej baza tekstów: nr tekstu oraz "ala mackota"' czyli sam tekst. Następnie inna komenda procedura obsługi pointera, wskażnika myszy. Wszystko to są dość prost małe podprogramiki w kodzie Atari czekające w programie na pc aż ktoś je użyje.

    Obsługa hot-spotu
    If pointer on region 0,10 10,30 (współrzędne na obrazku) than procedure "show_tekst_002"

    Krótki program (...):
    Load "pic_title.pic"
    Load "pic_game01.pic"
    Load "pic_game02.pic"
    Load "mus.sap"
    Play "mus.sap",1
    Show "pic_title.001"
    if joy_trigger=1 then show "pic_game01.pic"
    If pointer on region 0,10 10,30 (współrzedne na obrazku) than
    procedure "show_tekst_001"
    If pointer on region 30,10 88,30 (współrzedne na obrazku) than
    procedure "show_tekst_002"
    If pointer on region 45,110 45,120 (współrzedne na obrazku) than
    procedure "show_tekst_003"
    If pointer on region 0,0 0,10 (współrzedne na obrazku) than show
    "pic_game02.pic"

    data:
    show_tekst_001,"Kanapa dość stara, skrzypie gdy się na nią siada"
    show_tekst_002,"Wazonik z kwiatami, gdy chciałeś go dotknąć,
    przewrucił się i spadł rozstrzaskując się, wśród rozlewającej wody
    dostrzegasz coś błyszczącego"
    show_tekst_003,"Klucz, z napisem room 216"

    I tak dalej. Program na PC pozwalałby na wczytywanie tych obiektów, to jest muzy i obrazków, generowałby z nich plik xex czy to ze wszystkim w środku dla mniejszych gier(mógłby je pakować Tebe'owskim exomizerem) lub samą grę, a pliki z grafą byłby na samych dyskach atr dla gier większych.

    Taki jezyk skryptowy jak widzisz do gier typu przygodówka nie musiałby być jakiś skomplikowany. To nie strzelanka czy komnatówka. W AGS - patrz ten link, co podałem w pierwszych wersjach też było dostępnych dosłownie parę komend na krzyż, z czasem się trochę rozbudował, o gry animowane, czy z bohaterem chodzącym po ekranie. (...)

    A potem można by zrobić kompo na gre przygodową zrobioną w takim programie. Przyszło mi to do głowy patrząc na (...) grafiki konkursowe i szereg wypowiedzi ludzi typu "fajne na przygodówke" (...). Po co za każdym razem programista musi pisać nowy kod, skoro można by stworzyć taki program, który zrobi to raz a dobrze, a potem wykorzysta to wiele osób. A wraz z rozbudową dodane zostaną nowe opcje itd. Nie wszystko musi być naraz.

    Co o tym sądzisz? Kolejny mój pomysł który nie ma szans? te procedury (wgrywania, pokazywania, obsługi pointera mychą lub joyem, pokazywanie tekstu w określonym miejscu na ekranie - to wszystko jest już dawno napisane na Atari! Teraz tylko trzeba te zebrać w całość, przyporządkować komendy i napisać odpowieni program GUI na PC.

    Gry stworzone AGS:
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    Są ich tysiące, lepsze lub gorsze ale mnóstwo, wejdz na forum ich strony.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2010
     

    Irwin:

    Ta zapowiada sie nieziemsko:
    ->link<- acz polecam setki innych w dziale "production", bo zapowiadają się równie dobrze. (...) Mysle, że dałoby się stworzyć przygodówkę jaką świat 8bitowców nie widział.

    ->link<-
    ->link<-

    Na górze opcje, inventory, komendy - świetne na DLI. Screen gry z wykorzystaniem praktycznie możliwości Atari - minus jeden duszek, bo ten idzie na wskaźnik pointer myszki. Na dole teksty, opisy przedmiotów, lokacji wybór zdań do rozmowy. To taki przykład - bo akurat grafika w tej grze mnie nie odpowiada.

    Raczej taka grafika:
    ->link<-
    Przy okazji polecam jego gry. Są darmowe jak 95% gier z AGS:
    ->link<-
    ->link<-

    Także Ci którzy niezbyt potrafią malować mogliby próbować
    konwenterować grafikę z gier z 16-bitowców i robić wersje na Atari. Wierze że znalazli by się tacy jak na przyklad Gonzo, Jose czy TheFender - czy wielu innych.

    Przy okazji jako fan StarWars uwielbiam tę grę (znaczy się na razie demo):
    ->link<-
    (...)
    • 3: CommentAuthorSim_Piko
    • CommentTime1 Jan 2010 zmieniony
     
    Mnie bardziej interesowałby program do robienia gier różnego rodzaju (np. "The Games Factory 2" aka "Multimedia Fusion 2"), ale i z takiego programu też byłoby fajnie skorzystać.
    • 4:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Jan 2010 zmieniony
     
    Na szybkości... klasyk


    Z jakiej to gry? :) ...
    • 5: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    Beneath the Steel Sky?
    • 6:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    yep :)
    • 7: CommentAuthorirwin
    • CommentTime1 Jan 2010 zmieniony
     
    Racja to Beneath the Steel Sky, fajna jest tam scena w sądzie jeśli ktoś grał. Fajnie że Kaz wrzuciłeś te moje dywagacje na forum może kogoś, jakiegoś programiste PECETOWEGO to zainteresuje. Wiem że gdyby taki program powstał pojawiłby się natychmiast wysokiej jakości gry point&click na Atari.
    @Sim_Piko - w AGS da się zrobić roźnego rodzaju gry, także te co piszesz, ale początki program miał skrajnie proste - takie jak opisałem. Nie wymagajmy od programisty który się tym zechce zainteresować programu do budowy skomplikowanych gier typu action/komnatówki/sportowe/symulatory/samochochdówki/strzelanki itd... bo nic z tego nie będzie. Zacząć trzeba tak jak w AGS, od czegoś prostego od wyświetlenia planszy i tekstu. Gdy projekt ruszyłby z miejsca wtedy przyjdzie czas i na modyfikacje i dodatkowe funkcje. Inaczej nic z tego nie będzie.
    • 8:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    Nie pomyśleliście o tym, że przy możliwości atarynki, a raczej przy sterowaniu joyem trzeba inaczej rozwiązać zagadnienie wskaźnika ? m.in. z tego powodu wg mnie gr p'n'c na atari są nie wykonywalne (trudno jeździć joyem po całej planszy, żeby każdy kwadrat sprawdzić - w przeciwieństwie do myszy, gdzie jest to łatwością).
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    Kiedys bylo pare "silnikow" do produkcji przygodowek na 8-bitowce, wystarczy wspomniec serie "Addams Adventure" albo Mozgprocesora. Szkoda, ze po latach autorzy (chyba) nie "uwolnili" tego typu narzedzi...

    Dobra przygodowka nie jest zla ;), milo wspominam np. Barahira. :)
    • 10: CommentAuthorirwin
    • CommentTime1 Jan 2010 zmieniony
     
    @Maw
    po pierwsze są takie gry już na Atari które umożliwiją to.
    Tym samym jest to możliwe. Pewnie że będą problemy, nie ma to tamto, to Atari a nie PC ;) - problemy są i będą zawsze. Ale wystarczy że się raz dobrze napisze taką "komendę-podprogram" obsługi wskaźnika - i każdy będzie mógł z niej skorzystać. Kto się zna na programowaniu na Atari to nie takie problemy rozwiązał. A programistów mamy przednich, nie będę ich tu wymieniał żeby nikogo nie pominąć.
    Po drugie - jasne jest że na Atari poziomu przygodówek z PC czy 16bitowych platform nigdy nie osiągniemy, tak samo jak jakiś Doom na Atari jak powstanie nigdy nie dorówna najnowszym grom z Xboxa360 ps3 czy PC. Ale wierzę, zwłaszcza po możliwościach grafików kompo że można tą drogą na Atari zrobić przygodówki jakie świat 8bitowy jeszcze nie widział.
    Pewnie że najłatwiej to powiedzieć "nie da się" "zamknąć wątek" ;) ale myślę że nie oto chodzi.
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    A propos, co z przygodowka, ktora tworzy(l) Nosty albo nasi poludniowi sasiedzi?
  1.  
    Sterowanie PnC to nie problem. Gralem w sex misje, klatwe itp. gry. Sterowanie jest tam rozwiazane super. Jedyne co mnie zawsze wkurzalo to powolne chodzenie bohatera (klatwa) i czasem gdy juz wiedzialem gdzie i co zrobic to trzeba sie bylo uzbroic w cieprliwosc.

    Odnosnie skryptu to wydaje sie nie byc trudny. Moze na poczatek niech bedzie prosty mechanizm gry z obluga kursora, obrazkow i muzyczki, bez bohaterow i animacji. Nie ma potrzeby budowac atrybutow bohatera, wystarczy prosta lista (np. jesli mam klucz to mog otworzyc drzwi, itp.)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2010
     
    Dracon - ktore tytuly masz na mysli?
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime2 Jan 2010
     
    Nosty kiedys na forum Aarea cos pisal, ze go interesuja przygodowki i samo cos probowal tworzyc, ale nie wiem czy tego nie zarzucil. A nasi poludniowi sasiedzi jakos z rok temu puscili w obieg demo, w ktorum bylo widac pare screenow z gierki (klimaty s-f, jakies hale przemyslowe, itp.)
    • 15: CommentAuthorhororus
    • CommentTime3 Jan 2010
     
    Tia, sam jakiś czas temu proponowałem Nosty'iemu, że podeślę mu scenario do Graphic Adventure, ale widząc że kolega zniknął - olałem totalnie temat (przynajmniej póki go Rutkowski nie odnajdzie) ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2010
     
    Szkoda scenariusza, moze podeslij do jakiegos kodera?
    • 17: CommentAuthorhororus
    • CommentTime4 Jan 2010
     
    Jak go skończę to dam Ci znac, podasz mi jakieś konkretne namiary wtedy i podziałamy. Może jeszcze z tej mąki będzie chleb (?)
    • 18: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Jan 2010
     
    - Czy po ekranie powinni poruszać się bohaterowie?
    - Jaki tryb graficzny użyć?
    - Jaki język skryptowy?

    Jest dostępny świetny kompilator CC65. Czy nie lepiej zrobić dla niego prostą bibliotekę do obsługi kursora, obrazków, muzyki i dźwięków?
    Właściwie to mam zrobione je wszystkie z wyjątkiem obrazków, bo tu wszystko zależy od formatu, trybu graficznego i co ma być wyświetlane lub animowane.
    • 19:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Jan 2010
     
    Ilmenit, może podzielisz się taką biblioteką na forum z paroma pasożytami takimi jak ja? :)
    TBXL trochę już wymięka do moich rzeczy, a myślę że parę osób by skorzystało.....
    z góry dzięki
    • 20: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Jan 2010
     
    Ok, wyodrębnię taką bibliotekę z kodu HDM za kilka dni. Byłoby wcześniej, ale pracuję nad czymś innym, dla mnie znacznie ciekawszym :) Efekty mam nadzieję wkrótce.
    • 21:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Jan 2010
     
    spoko, dzięki