atarionline.pl Format ATX i polskie gry SDrive Max - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Bawię się od niedawna SDrive Max. Jak wiadomo wspiera on pliki ATX, jednak większość polskich gier w tym formacie daje BOOT ERROR podczas ładowania. Czy to wina ustawień w samym SDRive, configu, czy może nie wszystkie ATXy są wspierane?
    Dodam, że próbuję z turbo i bez, różne OS'y, z Basiciem i bez. Co ciekawe większość zagranicznych gier w formacie ATX się wczytuje.
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Niestety nie mam SDrive Max, ale mam pytanie: czy przypadkiem nie są to obrazy, które mają około 140kB? Jeśli tak, to winę prawdopodobnie ponosi autor fimware'u urządzenia, bo takie obrazy to dyski w gęstości rozszerzonej, a zdecydowana większość gier zachodnich była wydana w gęstości pojedynczej.
    • 3:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Rzeczywiście, nie zwróciłem na to uwagi. Obrazy mają po 140kB. Jeśli to tylko kwestia firmware, to pewnie dałoby się to poprawić, tylko kto to zrobi :)
    Chyba że... opcja włączenia w configu trybu 1050 pomoże, niestety u mnie touch w wyświetlaczu nie działa i nie da się tej opcji włączyć, ale może ktoś to potwierdzi, kto używa SDrive'a? Np ten obraz nie chce mi się wczytać:
    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Możliwe, że nie obsługuje poprawnie niektórych typów sektorów. Ta wersja Robbo z pierwszego wydania ma puste sektory (w sensie braku zapisanej informacji, czyli tam nie ma nic) od ścieżki 14 do 39, a pierwszy sektor 38 ścieżki jest ustawiony jako bad sector.

    Zostaje pewnie napisanie do autora firmware'u. Znalazłem, że napisał go Klaus Brandl, a sama obsługa ATX bazuje na kodzie z SIO2Arduino autorstwa Daniela Noguerola (Whizzo Software).
    • 5:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Czekam na nowy ekran do SDM, jeśli ustawienie w tryb w 1050 nic nie da odezwę się do nich w tej sprawie.
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Mar 2020 zmieniony
     
    Przy okazji znalazłem też narzędzia Daniela do analizy i obsługi obrazów dysków. Czy ktoś z forumowiczów potrafiłby je skompilować? Przekracza to moje umiejętności. :P

    Tutaj link: ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime9 Mar 2020 zmieniony
     
    Mały update, nowy wyświetlacz dotarł i działa. Niestety ustawienie w tryb 1050 nie daje rezultatu, większość polskich gier w formacie ATX nie wczytuje się.

    Czy ktoś mógłby sprawdzić u siebie i na 100% potwierdzić, że wina nie leży w moim configu/sprzęcie?
    • 8: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    Postaram się zrobić to dzisiaj wieczorem.
    • 9:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    Super! Dziękuję. Może w pierwszej kolejności te obrazy:

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
  1.  
    Nitpicking: It's 130KB format (medium density). Afaik, a 140KB format does not exist on Atari (maybe on Apple)...

    1040 sectors * 128 Bytes : 1024 Bytes = 130 KBytes

    (If you find an ATR image with 140KB size, it was most-likely created with buggy version of SIO2PC. It should be corrected to 130KBytes.)
    • 11:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    @Charlie
    It seams ATX files somehow is bigger than ATR about 10KB more, maybe this part contains some file data, no image itself. This I do not know.
    Two disk (sides) game Dallas Quest (DE) ->link<- has two images:

    97,8KB disc A - ATX
    90KB disc B - ATR

    Both load fine on my SDM. Any ATX that has 140KB or 130KB will not load.
    • 12:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    Format ATX zawiera nie tylko same dane, ale też informację o strukturze dysku (kolejność sektorów na ścieżce, typy sektorów itp.). Stąd te dodatkowe 10 kilobajtów. a8rawconv to spółki z atxmfmfix tworzą te obrazy poprawnie. Działają pod Altirrą i pod najnowszą wersją RespeQt.

    Do podglądania (i modyfikacji) zawartości takich obrazów świetnie nadaje się ATR Tools od AtariGeezera: ->link<-

    Obstawiam jakieś błędy w implementacji ATX-ów w gęstości rozszerzonej w SDrive Max.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    A ktoś próbował ATX-y o innych rozmiarach niż SD (bo działają) i ED (bo nie działają?). Ma ktoś takie pliki? Bo w bazie znalazłem tylko SD i ED. Podejrzewam, że z braku plików większych niż SD autor oprogramował w firmaware SDrive wyłącznie najmniejsze dyskietki.
    • 14:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    ATX-y powstały, bym móc jakoś przechowywać dane o zabezpieczeniach na dyskietce. Z zabezpieczonym dyskiem w DD spotkałem się tylko raz i był to pewien program od jednego z wrocławskich piratów. Obrazu jeszcze nie mogę zrobić, bo do tego potrzebny jest zmodyfikowany napęd 5,25", by móc odczytać drugą stronę dyskietki.

    @Kaz: całkiem możliwe.

    @string: pisałeś już może do autorów softu?
    • 15:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    @Voy: nie pisałem, czekam na informację, która w 100% potwierdzi że to nie problem mojego urządzenia. Myślę że podobnie będzie jednak na wszystkich SDM. Napisałem też pytanie na AA, ale tam chyba mało kto się tym interesuje :)
    • 16: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    Bardzo przepraszam, wczoraj nie zdążyłem, a w mojej 'jaskini' całkiem przypadkiem jest również nasza sypialnia i po prostu nie chciałem żony budzić ;)
    • 17: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime12 Mar 2020
     
    Aloha. Sprawdziłem wszystkie trzy gry - również mam BOOT ERROR.
    • 18:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime12 Mar 2020 zmieniony
     
    Dzięki Caesar - tak myślałem. Napisałem już do autora, na AA też ziarenko zasiane. Zobaczymy jak się sprawy potoczą.
    Może to jakiś pikuś i wystarczy jakiś parametr zmienić w firmware, ale niestety nie znam się kompletnie na programowaniu.

    edit1: zmieniłem też tytuł tego wątku dodając "SDrive Max", aby łatwiej potem można było to odnaleźć.

    edit2: właśnie odezwał się autor (Klaus Brandl) i napisał, że jak znajdzie chwilę to się temu przyjrzy.
    • 19:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Mar 2020
     
    Właśnie testuję uaktualnienie od Klaus'a, póki co "not to be distributed" ale muszę napisać że jest duży postęp!
    Większość (98%) plików ATX powyżej 90KiB, czyli wiele produkcji Avalonu, Mirage, ASF itd. się uruchamia. Coś tam do poprawy z timingami zostało, ale ogólnie wygląda na to że urządzenie SDrive Max będzie wspierać wszystko bez wyjątku!
    • 20: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime30 Mar 2020
     
    Fantastycznie! Wbrew temu co mówi Pin - dla mnie (szczególnie w tej cenie), to urządzenie jest bardzo przydatne i świetnie mi się sprawdza. A do tego - zrobiłem je sam, z czego jestem niezmiernie dumny :D
    • 21:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Mar 2020
     
    No właśnie, wykonanie go jest dziecinnie proste, należy tylko dobrze dobrać ekran. Pomijam już zalety wynikające z korzystania z ekranu dotykowego, ale odpalanie ATX (co zresztą RespeQT też potrafi, ale dołączanie laptopa do Atari może nie być wygodne) to dla mnie najważniejsza z zalet.
    Sam używam także sio2sd (chociaż obecnie mniej) - na plus jest dobrze zaprojektowany konfigurator, sio2bt - kiedy np. chcę na szybko coś uruchomić ściągając z net'u, side i inne karty - kiedy potrzeba szybkości i wygody w obsłudze - np. na jakichś zlotach, imprezach itd.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Mar 2020
     

    string:

    Większość (98%) plików ATX powyżej 90KiB,


    A dużo masz tych plików? Masz może jakieś DD czy tylko ED?
    • 23:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Mar 2020
     
    Sprawdziłem jakieś 30-40 obrazów. Większość polskich tytułów jest z pigwy. Jeśli masz jakiś plik który chcesz sprawdzić, lub nie ma go na pigwie - podeślij to sprawdzę.

    DD ATX? Chyba nie mam takich - gdzieś znajdę?
    DD ATR? z tym chyba nie ma problemu, ale jeszcze sprawdzę.
    • 24:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Mar 2020
     
    Super, że udało się poprawić firmware. :)

    Co do ATX w DD, to patrz post nr 14. Z tego, co wiem, nie ma go nigdzie (jeszcze).
    • 25:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Mar 2020
     
    No właśnie :)
    Co do ATR to sprawdzilem kilka. Wszystkie działają. Zarówno 180K i 360K.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Mar 2020
     
    Hej String, z ATR-ami nie zauważyłem żadnych problemów. Chodziło mi o ATX, ale tak jak Voy napisał - na razie takowych plików nie stwierdzono.
    • 27:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime1 Apr 2020
     
    Jedyny problem to brak wsparcia zapisu na dyskach ATX. Na ATR SDriveMax zapisuje bez problemu. Zatem jeśli chcemy pograć np. w oryginał AD 2044 i zapisać stan gry, lub zapisać swój utwór w Chaos Music Composer, możemy o tym zapomnieć.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Apr 2020
     
    Pytałeś, kiedy autor upubliczni poprawkę?
  2.  
    Witam, czy ktoś kompilował ostatnią wersję v12c, po kompilacji Git Bash, wyświetlacz rm68090 i HX8347i to samo, wgrywa się eeprom_writer bez problemu, a sdrive.hex ma 91kB i jakby był za duży nie wgrywa się, pokazuje to