atarionline.pl Komputerowe ABC - Świat Młodych - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    Wychowałem się na artykułach pisanych w "Świecie Młodych". I oczywiście zamieszczanych tam komiksach! To było pismo prezentujące dzieciakom przekrój wszystkich tematów, od technicznych po kulturowe, a przy tym tanie i ukazywało się wystarczająco często (wtorek, czwartek, sobota), żeby się nie znudzić czytaniem w kółko tego samego.

    W pewnym okresie w "Świecie Młodych" pojawił się też kącik "Komputerowe ABC", który redagował Lech Bąk. Namiętnie zbierałem odcinki tegoż, chociaż poziom kursu wydawał mi się niezbyt wysoki (no bo dla totalnie początkujących), a informatyka w rzeczywistości znacznie ciekawsza niż to, co tam prezentowano (za skąpo tematów graficznych i o tworzeniu gier). No i wówczas komputery i urządzenia, które były tam prezentowane, często były tylko ciekawostkami, w praktyce nie do zdobycia. Ale mimo wszystko był to fajny kursik, z którego można się było sporo dowiedzieć.

    Ponieważ zachowałem większość tych wycinków (około 80 sztuk), a w necie ich nie znalazłem, to postaram się je fotografować i wrzucać w tym wątku po kolei. Dzisiaj trzy sztuki "kroków" (jak nazywały się odcinki), numer 1, 2, 3, a więc łącznie 6 stron.
    • 2: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Mocna grupa świat młodych jest na fb:
    ->link<-
    Poza tym mają też swoje archiwum na necie.
    Mi się wydaje że był kiedyś jakiś dłuższy kod na spectruma, ale może to ten.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    Do tego profilu dotarłem, jest też www, ale www zawiera zaledwie kilka numerów ŚM. Na fejsie jest ponad 3000 stron, przejrzałem wiele z nich, ale wydaje się, że raczej starsze i nie udało mi się w tym chaosie znaleźć tego, co szukałem. Szkoda, że nie jest to normalne archiwum (a może znalazłeś jakieś www, gdzie takie archiwum jest - jeśli tak, daj znać, bo widzę, że kilku odcinków ABC mi brakuje).
    • 4: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    ->link<-

    to komputerowe abc :
    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Apr 2020 zmieniony
     
    Ten pierwszy link rewelka, dzięki! Ten drugi czyli zdjęcia na fejsbuku ma ograniczoną przydatność - tam zdjęcia są kiepskiej rozdzielczości, no i znalazłem (na razie) zaledwie dwa numery "Komputerowego ABC".

    Ale pierwszy link już ściągam :). Na razie widzę, że brakuje wielu numerów, Komputerowe ABC zaczyna się od 48 odcinka, więc i tak poskanuję swoje zasoby. A tam może uzupełnię moje braki z końcówki kursu.

    PS. Przez Ciebie Astrofor pochłąneło mnie czytanie takich artków w ŚM jak "Jak zostać milicjantem" albo "Wywiad z Markiem Hamillem" :D
    • 6: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime14 Apr 2020
     
    No tak ŚM działa jak heroina na retromaniaków. ;) Ten link to prywatne zasoby jakiegoś gościa, kiedyś była inicjatywa żeby to zdigitalizować za publiczne środki, ale inicjatywa padła, także nie podejrzewam aby było dostępne większe archiwum. Ale gość co prowadzi ŚM na fejsie regularnie w miarę możliwości skanuje nowe numery.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     
    No, wsiąknąłem na jeden dzień w tę prasę z epoki. Na szczęście zeskanowany jest tam tylko niewielki procent wszystkich numerów "Świata Młodych", bo bym chyba rok tam spędził :D

    Przejrzałem też wszystko pod kątem "Komputerowego ABC". Znalazłem tylko 7 odcinków w 1987 roku (45-51) i 4 odcinki w 1988 roku (74-77). A więc bardzo dużo brakuje, bo tych odcinków było ponad 80.

    Ja w swoich zasobach mam numerację do 82 odcinka plus kilka odcinków bez numeracji, więc brakuje w archiwum co najmniej 71 odcinków. Ja też nie mam wszystkich, kilku numerów mi brakuje, ale to i tak więcej, więc mimo wszystko będę robił skany i sukcesywnie uzupełniał.

    Ciekawe jest to, że generalnie kurs ukazywał się we wtorki (niebieskie logo ŚM) w latach 87-88, ale były okresy, gdy się nie pojawiał. Brakuje w archiwum numerów, żeby sprawdzić jaka jest zasada tych przerw. Niestety, moje wycinki nic tu nie podpowiedzą, bo są pozbawione dat.

    Skoro pojawiły się co najmniej 82 odcinki to oznaczałoby ponad 1,5 roku publikacji, gdyby działo się to non-stop. A w takiej sytuacji, gdy były nieznane dłużej przerwy to trudno ocenić kiedy kurs się faktycznie zaczął (86? 87?) i kiedy skończył (88? 89?). A wiec śledztwo wymaga dalszych działań :D
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     
    No to kolejne trzy. Tym razem odcinek 4,5 i 7, bo brakuje mi nr 6. Jakby ktoś miał, to poproszę o skan.
    • 9: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime15 Apr 2020
     
    Jest też sporo publikacji dotyczących komputerów w ŚM, nie w dziale komputerowe abc, na przykład harcerska akcja komputerowa, gdzie ludzie przynoszą swój sprzęt , plus sprzęt zhp i robią mini konwent. Zauważyłem że na łamach ŚM faworyzowane jest spectrum, zrestą w składnicach harcerskich też mieli głownie spectrumy, to chyba oficjalny sprzęt zhp, jeżeli można tak powiedzieć. Jak to wtedy było z legalnością tych komputerów? Wiem że w jakimś okresie prlu komputery, albo ich przywożenie były nielegalne. Ciekawe jak to się ma do artykułów w ŚM ?
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Apr 2020 zmieniony
     

    astrofor:

    Jest też sporo publikacji dotyczących komputerów w ŚM, nie w dziale komputerowe abc


    Sporo to może nie, ale faktycznie od czasu do czasu coś takiego się pojawiało. Starałem się wyłapywać takie rzeczy w trakcie przeglądania i też je opublikuję, ale najpierw "Komputerowe ABC".

    astrofor:

    Zauważyłem że na łamach ŚM faworyzowane jest spectrum, zrestą w składnicach harcerskich też mieli głownie spectrumy, to chyba oficjalny sprzęt zhp, jeżeli można tak powiedzieć.


    To prawda, w "Komputerowym ABC" dominował ZX Spectrum, zarówno jeśli chodzi o prowadzony kurs programowania, jak i oceniany soft, ale nie wygląda jakby to miało związek z komputerami sprzedawanymi przez Składnice Harcerskie. W końcu w owym czasie w "Bajtku" i "Komputerze" też było sporo o Spectrum. Po prostu ten sprzęt był popularny i najtańszy (dostępny). Być może sprzedaż przez SH była dodatkowym argumentem, albo w związku ze sprzedażą Spectrum przez CSH łatwiej im było znaleźć kogoś od Spectrum.

    Z tym, że CSH to było generalnie odrębne przedsiębiorstwo państowe, ŚM wydawał osobny byt - spółdzielnia wydawnicza Czytelnik, a ZHP to jeszcze inna organizacja. Trudno ocenić, czy i na ile CSH mogło ingerować w treść wydawanej przez Czytelnika gazety, ale nie sądzę, żeby to tak działało. Temat harcerstwa łączy te instytucje, ale czy coś więcej?

    No i jeszcze jedno. W składnicach sprzedawano różny sprzęt, nie tylko ZX Spectrum. We Wrocławiu były na przykład dostępne przez dłuższy czas Spectravideo.

    astrofor:

    Jak to wtedy było z legalnością tych komputerów? Wiem że w jakimś okresie prlu komputery, albo ich przywożenie były nielegalne. Ciekawe jak to się ma do artykułów w ŚM ?


    Komputery były legalne. Importowały je przedsiębiorstwa tzw. polonijne, potem polonijno-zagraniczne, ale podatkowo koszmarnie obciążone. Nawet prywatny wwóz był legalny. Tylko dopiero po REJESTRACJI i ocleniu. Ten wymysł Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego obowiązywał do 1984 roku. Takich osób, które postąpiły zgodnie z tym prawem, odnotowano wówczas około 8000. Ile osób przemyciło komputery bez clenia i rejestracji? Oczywiście nie ma takich oficjalnych statystyk. W 1984 roku przepis został zniesiony i rozpoczęła się możliwość wwożenia bez jestracji, ale po ocleniu. Czym też mało kto się przejmował.

    PS. Sporo pisałem o tym we wstępie do reedycji "Atari Basica", więc pozwolę sobie zareklamować, że to opisywałem na stronie 16. Jest tam więcej informacji na podstawie źródeł z epoki.

    astrofor:

    Ciekawe jak to się ma do artykułów w ŚM ?


    ŚM mało się zajmował komputerami. Informacje były sporadyczne, mimo, że wtorkowe wydanie dotyczyło głównie nauki i techniki. Nic nielegalnego chyba nie robili :), chociaż trafiłem na charakterystyczny artykuł o poważnej bibliotece, która... wypożycza programy dla Spectrum, Atari, Commodore! (oczywiście nie ma tam mowy o oryginałach). Wrzucę to w swoim czasie.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    No to kolejne odcinki, które mam. Krok 8, 9 oraz 11 i 12. Brakuje nr 10, więc ponownie - gdyby ktoś miał i mógł podesłać skan to poproszę.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    To kolejne odcinki, 13, 14, 15, 16. (Przypominam: brakuje 6 i 10, chętnie przygarnę skany).
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Dla pamięci daty zidentyfikowanych odcinków, na podstawie zasobów archiwów, które podał astrofor:

    K45 - 20/10/1987
    K46 - 27/10/1987
    K47 - 03/11/1987
    K48 - 10/11/1987
    K49 - 17/11/1987
    K50 - 24/11/1987
    K51 - 01/12/1987

    K74 - 07/06/1988
    K75 - 14/06/1988
    K76 - 21/06/1988
    K77 - 28/06/1988
    • 14: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Pozwoliłem sobie zamieścić krótki wpis na facebookowym profilu ŚM :

    Światem Młodych, a konkretnie artykułami komputerami ABC, ostatnimi czasy zainteresowali się ostatnio mocno maniacy retrokomputerów, z naczelnym portalu ararionline.pl - Kazem na czele. Wyżej wymieniony starał się przeczesać wszystkie dostępne online numery i znaleść jak najwięcej materiału o retrokomputerach. Nie muszę chyba mówić że nie udałoby się to dzięki waszemu wspaniałemu archiwum! Oto wyniki pracy w skrócie: ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Ok, dzięki :). Na razie jeszcze nie prezentuję żadnych materiałów z ich archiwów, ale w swoim czasie.
    • 16: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Archiwum na ->link<- jak i strona fb to jedna i ta sama osoba ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Tak, to zrozumiałem. Ale na razie wrzucam swoje skany :) Wszystkie powyższe pochodzą z moich zasobów, które nie mają dat. Z archiwum tego pasjonata skorzystam na końcu, żeby wyciąć te kilka artkow o komputerach.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Apr 2020 zmieniony
     
    I kolejne zdjęcia moich zbiorów. Krok 18,19,20 i 22. Brakuje mi odcinka 21, a więc na liście braków: 6,10, 17, 21.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Apr 2020 zmieniony
     
    • 20:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 Apr 2020
     
    @Kaz fajny wątek,
    dodałbyś proszę jeszcze rok/miesiąc wydania odcinka?



    swoją drogą na "krok12a.jpg" widać profil kwaśniewskiego
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Apr 2020
     
    1. Dzięki. Tak jak już pisałem, niestety moje prywatne wycinki nie mają żadnych dat, więc nie mogę podać miesiąca i roku. Jedyne daty mają odcinki, które znalazłem w sieci i te daty podałem w poście nr 13. Generalnie rok 1987 i 1988.

    2. Mnie to nie wygląda na Kwaśniewskiego. Profil też "nalany", ale zarysy inne.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2020 zmieniony
     
    I kolejne odcinki: 30, 32, 33, 36, 38. Brakuje więc: 6,10, 17, 21, 24, 31, 34, 35, 37.
    • 23:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime24 Apr 2020 zmieniony
     
    Super sprawa, fajnie jakby się udało zdobyć wszystkie odcinki, i złożyć je w jeden plik Djvu ja niestety nie mam ani jednego Świata Młodych choć czytało się za młodu, więc nie pomogę.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Apr 2020 zmieniony
     
    Jak otworzą w końcu biblioteki to pewnie się odnajdą brakujące numery. A na razie bardzo cenna informacja od kolegi kski, który podesłał mi info o posiadanych ŚM. Dzięki temu można do następujących odcinków przyporzadkować daty:

    kski:

    43 Nr 119, 87-10-06
    49 Nr 137, 87-11-17
    56 Nr 5, 88-01-12
    57 Nr 8, 88-01-19
    58 Nr 11, 88-01-26
    60 Nr 17, 88-02-09
    63 Nr 26, 88-03-01
    64 Nr 29, 88-03-08
    65 Nr 32, 88-03-15
    81 Nr 127, 25 X 1988
    82 Nr 130/131, 1-3 X 1988 (to jeden podwójny numer ŚM)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Apr 2020 zmieniony
     
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    Ciekawostką z tej partii wycinków jest artykuł prowadzącego cykl Lecha Bąka na temat prasy komputerowej w kroku 52. Krótko recenzuje "Bajtka", "Komputer", "Mikroklan" oraz "Informik". Nie zauważa "IKS", chociaż na pewno zdaje sobie sprawę z jego istnienia, bo w nr 30 o nim wspomina, że jest taki tytuł.

    Przy opisie tej prasy jest bardzo krytyczny, szczególnie wobec "Bajtka". Nawet wymienia z nazwy konkretny artek, który go wzburzył błędami :). Z ciekawości sprawdziłem, co to za artykuł. Chodzi o artykuł znanego nam profesora Ryszarda Tadeusiewicza z krakowskieg AGH (znanego z sympatii do komputerów Atari, autora m.in. podręcznika do edytora tekstu "Atari Writer +", recenzenta książki Wiesława Miguta "Atari Basic"). Pan Tadeusiewicz opisuje programowanie w języku Basic na pecetach. Załączam skany tego artka dla chętnych, może ktoś zechce przeanalizować tekst i znaleźć te błędy, które spowodowały, że pan Bąk napisał:

    takiego zbioru błędów jeszcze nigdy nie widziałem. Cały układ artykułu sugeruje, że autor miał mało do czynienia z IBM PC i nie ma zbyt wiele do powiedzenia na ten temat. O ile autorowi można wybaczyć, że się myli w ocenie swoich możliwości, o tyle redakcja specjalistycznego pisma nie można pozwolić na puszczenie bardzo złego - merytorycznie - artykułu.


    Ostre słowa, nietypowe w tamtym okresie.
    • 29: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    Może Pan Bąk, chciał do redakcji Bajtka, ale mu odmówili . Albo jakiś mezalians ?
    • 30:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    Kolega astrofor to chyba się trochę zagalopował
    • 31: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    @anonymus: Troszkę stonowałem swoją wypowiedź.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    Z wypowiedzi pana Bąka w tych odcinkach wynika, że poważnie podchodził do nauczania informatyki, a z komputerów szczególnie poważał komputery PC. Podejrzewam więc, że chodziło raczej o zbulwersowanie merytoryczne. Szkoda, że krótka formuła "Komputerowego ABC" uniemożliwiała rozwinięcie myśli i wskazania tych błędów, bo można by zweryfikować, czy rzeczywiście to poważne błędy czy tylko specyficzna interpretacja rzeczywistości :).

    A korzystając z okazji lecę z kolejnymi odcinkami, 54, 55, 56, 57:
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020 zmieniony
     
    Kolega kski oprócz podesłania informacji o posiadanych przez siebie numerach ŚM i ich datowaniu, zeskanował dla nas również odcinki, których nie posiadam: nr 58 i 60. Dziękuję bardzo!

    Niestety, obaj nie mamy odcinków 59 i 61, więc wchodzą one na listę braków: 6 ,10, 17, 21, 24, 31, 34, 35, 37, 59, 61.

    I tu kolejna niespodzianka. W odcinku 60 pan Lech Bąk opublikował list od naszego kolegi Waldka "Will" Dorosa! Waldek miał wtedy 13 lat i podesłał listing dla ZX Spectrum... To prosty program graficzny "Flamaster" w Sinclair Basic. Gratulacje Waldek, że miałeś w sobie tyle pasji, wiedzy i odwagi, żeby wysyłać swój program do ŚM i dostąpić zaszczytu publikacji! :)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     

    Astrofor:

    Zauważyłem że na łamach ŚM faworyzowane jest spectrum, zrestą w składnicach harcerskich też mieli głownie spectrumy, to chyba oficjalny sprzęt zhp, jeżeli można tak powiedzieć.


    Znalazłem fragmenty wypowiedzi pana Bąka, z których wynika, że robił kurs dla najpopularniejszego komputera domowego, za jaki uważał ZX Spectrum (w 1986/7 roku, gdy rozpoczynał kurs, mogła to być jeszcze prawda). Prawdopodobnie posiadał Spectrum, bo widać było, że sprawnie porusza się w temacie tego komputera (ładowanie programów, Sinclair Basic, Logo dla Spectrum). Więc ta faworyzacja miała pewne racjonalne podstawy, ale nie była jakaś szczególnie silna. Były informacje o wielu komputerach, były publikowane też programy na Atari od czytelników. Raczej widać było u niego fascynację komputerami PC jako "poważnymi" komputerami. W jednym z odcinków (nr 30) wręcz odradzał zakup JAKIEGOKOLWIEK komputera do domu, a korzystanie w szkole czy klubie :)

    Z kolei CSH nie sprzedawało głównie ZX Spectrum, bo dwukrotnie pojawia się informacja w odcinkach kursu, że było to... Spectravideo (zresztą tak jak pisałem wcześniej - u nas w CSH we Wrocławiu też tak było). Zamiast Spectrum był Timex (u nas też). No i jest informacja, że sklep CSH był w tym samym budynku co ŚM.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020 zmieniony
     
    I kolejna partia materiałów. Kroki nr 62, 63, 64.

    Ciekawostką jest w numerze 64 opis warszawskiej wystawy "Computer '88", gdzie wystawiał się Karen:
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2020 zmieniony
     
    Udało mi się nawiązać kontakt z panem Lechem Bąkiem, autorem tego cyklu w Świecie Młodych, i uzyskać wiele odpowiedzi na nurtujące nas w tym wątku pytania, a także wiele innych informacji. Ale o tym kiedy indziej. Na razie lecimy z kolejnymi odcinkami: 65, 66, 67, 68, 69, 69 (tu błąd Świata Młodych, powtórzona numeracja!), 70.
    • 37: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime6 May 2020
     
    Fantastycznie. Rozumiem że Pana Lecha nie udało się namówić na wywiad dla aola? Byłoby fantastycznie!!!! Nawet jeśli nie to z niecierpliwością czekam na zamieszczone komentarze PAna Bąka. Ale Nie wywiad musi być!!!
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 May 2020
     
    Ej, a czemu od razu zakładasz taki negatywny scenariusz? :D
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jun 2020
     
    Ciekawa wspominka o "Świecie Młodych":

    ->link<-

    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Jun 2020
     
    o mamciu, ten iPhone obok kroku 65 lepszy, niż russkij prototip
    • 41: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime8 Jun 2020
     
    @pirx: i pewnie mozna nim odpalac rakiety balistyczne.
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Jun 2020
     
    Dzisiaj opublikowałem na stronie głównej AOL rozmowę z panem Lechem Bąkiem:
    ->link<-

    a przy okazji dorzucam w większej rozdziałce zamieszczony tam artykuł z "Komputera" 3/1986 autorstwa pana Lecha, pod tytułem "Pierwsze kroki z IBM PC":
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jun 2020 zmieniony
     
    I lecimy z kolejnym odcinkami "Komputerowego ABC", zgodnie z obietnicą. W odcinku 71 mamy opinie o grze tekstowej "Smok Wawelski". Do tego odcinek 72 i 73 - ten ostatni to wstęp do pisania gry przygodowej.
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jun 2020 zmieniony
     
    Numeru 74 brak, więc lecimy z numerem 75, 76. W numerze 75 druga recenzja polskiego programu - "Klio" do nauki historii.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jun 2020 zmieniony
     
    Ostatecznie brakuje więc odcinków: 6 ,10, 17, 21, 24, 31, 34, 35, 37, 59, 61, 74, 77, 79. Jakby ktoś miał lub znalazł to się polecam.

    Kroki 78, 80, 81 oraz 82 mam w formie pomieszanej. Ponieważ kurs został w większej części przeniesiony z pierwszej strony "Świata Młodych" do środka, na pierwszej stronie pozostała tylko krótka zajawka bez daty i numeru. Dlatego ostatnie trzy odcinki publikuję z zastrzeżeniem, że nie wiem który początek do którego zakończenia.

    I to na razie na tyle.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jun 2020 zmieniony
     
    Na fejsbookowej grupie miłośników ŚM, o której informował Astrofor, znalazłem brakujące u mnie odcinki 74 i 77. Wciąż poszukiwane zostały następujące dwanaście: 6 ,10, 17, 21, 24, 31, 34, 35, 37, 59, 61, 79.

    Ponieważ prowadzący grupę zeskanował i oczyścił całe strony gazety, mamy tu daty: odcinek 74 pochodzi z numeru 67 z 7 czerwca 1988 roku, a odcinek 77 z numeru 76 z 28 czerwca 1988 roku. To mamy w tym miesiącu okrągłe trzydzieści dwa lata od publikacji tych odcinków!

    I ponownie mamy do czynienia z recenzją programu dla ZX Spectrum: "Słówka" vel "Words". Program z 1986 roku napisał Ryszard Kurzyjamski.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jun 2020
     
    Znamy następujące daty odcinków cyklu:

    K43 - 06/10/1987, nr 119
    K45 - 20/10/1987, nr 125
    K46 - 27/10/1987, nr 128
    K47 - 03/11/1987, nr 131
    K48 - 10/11/1987, nr 134
    K49 - 17/11/1987, nr 137
    K50 - 24/11/1987, nr 140
    K51 - 01/12/1987, nr 143

    K56 - 12/01/1988, nr 5
    K57 - 19/01/1988, nr 8
    K58 - 26/01/1988, nr 11
    K60 - 09/02/1988, nr 17
    K63 - 01/03/1988, nr 26
    K64 - 08/03/1988, nr 29
    K65 - 15/03/1988, nr 32
    K74 - 07/06/1988, nr 67
    K75 - 14/06/1988, nr 70
    K76 - 21/06/1988, nr 73
    K77 - 28/06/1988, nr 76
    K81 - 25/10/1988, nr 127
    K82 - 1-3/10/1988, nr 130/131
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 May 2021
     
    Odśnieżam wątek, ponieważ w ostatnich miesiącach pojawiło się na forum trochę nowych osób - i któraś z nich może będzie miała w swoich zasobach odcinki "Komputerowego ABC" z czasopisma harcerskiego "Świat Młodych". Do kompletu brakuje nam następujących odcinków:

    6 ,10, 17, 21, 24, 31, 34, 35, 37, 59, 61, 79

    Gdyby ktoś u siebie znalazł - prosimy o informacje.
    • 49: CommentAuthortomBB
    • CommentTime14 Feb 2022 zmieniony
     
    Cześć!

    Przeglądając ostatnio swoje archiwum książek i kaset natknąłem się na tę ciekawą serię "wycinanek" ze ŚM, które zbierałem jako 11-latek aby poczytać coś o swojej atarynce (130XE).
    Choć treść często była trudna i lekko spoza "mojego nurtu", mimo to zbierałem te wycinki w miarę swoich możliwości.

    Ta retrospekcja wzbudziła piękne, nostalgiczne wspomnienia z okresu posiadania 8-bitowca, zdobywania softu na giełdach na Podbeskidziu, gdzie wówczas mieszkałem, niezliczonych godzin spędzonych przy grach czy prób programowania ...
    szukając dalej ...
    głębiny internetu wrzuciły mnie na to forum i ten wątek :)
    Świetnie!

    Poprosiwszy o członkostwo przygotowałem skany paru odcinków, których na forum nie znalazłem a mam w swoim archiwum (6, 21, 31),
    czym z dużą satysfakcją dziś mogę się podzielić.

    Miłej lektury :)
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Feb 2022
     
    Piękny kawałek historii, również tego, że panie składaczki/zecerki nie odróżniały floppy disk od dysk twardy typu winczester :) (krok 6a)