atarionline.pl Zrób sobie sam interfejs IDE! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDaruG
    • CommentTime20 Aug 2020
     
    3. sun +1
    4. piomet +1
    5. Mq +1
    6. Zenon +1
    7. DaruG +1
    • 2: CommentAuthorBarman
    • CommentTime20 Aug 2020
     
    3. sun +1
    4. piomet +1
    5. Mq +1
    6. Zenon +1
    7. DaruG +1

    8,9. Barman +2 szt.
    • 3: CommentAuthorMGor
    • CommentTime20 Aug 2020
     
    3. sun +1
    4. piomet +1
    5. Mq +1
    6. Zenon +1
    7. DaruG +1

    8,9. Barman +2 szt.
    10. Mgor +1
    • 4: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    Spóźniłem się :(

    jak by ktoś zrezygnował to poproszę jeden komplet.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    Ja to wywołałem temat na zoomie i się tam "zapisałem", ale nie wiem czy się ostatecznie załapałem na listę :D
    • 6:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    @Kaz, odstąpię Ci swoją 1 sztukę... jakby co..
    • 7:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    @pancio: Kaz'owy zestaw poproszę razem z moim do mnie, to mu poskładam, chyba, że mu odstępujesz poskładany to proszę bardzo :)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    O! Dziękuję serdecznie Pańcio, a pozwól zapytać - czy nie da się zamówić 20 sztuk - bo jak widać, będzie jeszcze paru chętnych?

    Sun - miodzio, jak się odwdzięczyć? :D
    • 9:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    da się.. ale na raty... znaczy 2 x po 10 szt. bo jak od razu zwiększasz zamówienie np do 15-20 szt. to koszt wykonania płytek rośnie do ok $40. Zatem zamówię najpierw 10 a za parę dni kolejne 10 i powinno być ok.
    • 10: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime21 Aug 2020
     
    moze ktos wyrzezbi wersje PBI?
    • 11: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime22 Aug 2020 zmieniony
     
    To zacznę kolejkę na drugą partię:

    1) lopezpb - 1 szt.
    • 12: CommentAuthorterminus
    • CommentTime23 Aug 2020
     
    To zacznę kolejkę na drugą partię:

    1) lopezpb - 1 szt.
    2) terminus - 1 szt.
    • 13:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    Taka oto sytuacja:
    "my post only accept EMS shipping service to your country, no Regular Airmail or others, problem is causes by COVID-19.
    I have checked your order, the parcel weight approx 0.3kg, so, the EMS additional shipping cost= US$31.0."...

    To jest odpowiedź dostawcy złącz krawędziowych z Taiwanu... proszę to rozumieć następująco: Koszt transportu ( jak i prawdopodobnej obsługi celno-skarbowej) zostanie podzielony na zainteresowanych, czyli +ok. 3$.

    Jeśli ktoś się waha to niech się nie czai tylko zrezygnuje :-)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    Czyli jakieś 12 złotych więcej. Nie rezygnuję :D

    starymarabut:

    Czy bedzie film z uruchomienia i obsługi tego interfejsu?


    O, byłoby fajnie! Sądzę, że jak podrzucimy taki pomysł na zooma, to ktoś się skusi :)
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime29 Aug 2020 zmieniony
     
    pancio.net, ja chcę tylko samo PCB. Części, ani żadnych złączy nie chcę.

    Edit: ewentualnie układy TTL 74xxx wezmę jeśli będziesz miał nadmiar, bo nie wiem czy mam wszystkie potrzebne, a też wiem, że tam mają być od jakichś konkretnych producentów, to bym się podłączył.
    • 16: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    @Kaz uruchomienie już było w ramach podsumowania :)
  1.  
    Is this device sold with my firmware pre-installed?
    • 18: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    @FJC: there is no ROM, it is bare adapter with logic. Gerber files are public
  2.  
    Thanks for clarifying. :) I follow this with the help of Google Translate and it wasn't obvious that Ultimate 1MB is required.
    • 20: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    @FJC it can be used with U1MB, SIDE, IDE2.0+ or SDX cart.
    Anyway IDE2ECI is just a pass-thru adapter with simple logic.
    The goals of the workshop was to design cheap, easy to build, open hardware IDE device for A8 and to show all basic features of Eagle CAD application
  3.  
    I would expect it to be compatible with other PBI devices, but the only drivers in existence are presumably XEL_CF.SYS (for SDX), and the U1MB XEL-CF PBI BIOS.

    Anyway: great work! :)
    • 22: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime29 Aug 2020
     
    @FJC: ... and it uses this driver. Adapter is made basing on XEL-CF3 schematics with added PHi2 fixer and some pull-ups on data lines
  4.  
    Yes all has been clear since your initial reply. :)
    • 24:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime31 Aug 2020
     
    Z placu boju:

    Seeedstudio zażądało niemałej dopłaty za v-cut-y. Widocznie "dogadali' się z JLCPCB i teraz już tak łatwo nie będzie. Wyjścia są dwa, dopłacamy albo rezygnujemy i rozbijamy projekt na 2 płytki. W obu przypadkach będzie dopłata ale mniejsza... Teddy pomoże, to jakoś się to jeszcze może w miesiącu zmieści. Swoją drogą długo czekali Chińczycy by łaskawie mnie poinformować, że jest problem...
    Póki co zażądałem zwrotu kasy - może Chińczyk się ugnie i zrobi to co trzeba w pieniądzach jakie dostał...
    • 25:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime31 Aug 2020
     
    Jak mówiłem Teddy'emu, że to kapitalizm, to się śmiał, że to komunistyczny kraj, ale jednak kasę liczyć umieją :(
    • 26:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Sep 2020
     
    A w czym dokładnie jest problem?
    • 27: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime1 Sep 2020 zmieniony
     
    @Alex ponieważ w gerberze wtyk, który lutuje się prostopadle jest odcięty v-cut'em, maj-frendy liczą to jako dwa projekty na jednym panelu. Problemu nie ma - wtyk i tak lepiej zamówić w złoceniu ENIG. Przygotuje je w osobnych plikach Gerber i płytki będzie można panelizować i zamówić 20 w cenie 10-ciu z dopłatami
    • 28:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Sep 2020
     
    Ahaaa... Czyli w najgorszym razie można zamówić bez cięcia i samemu sobie odciąć?
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2020
     
    W czwartek o 20:00 będzie prezentacja czwartego, ostatniego odcinka z tej serii, którą poprowadził Sebastian:

    • 30: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    Jak wygląda sprawa zamówień?
    • 31:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime18 Sep 2020 zmieniony
     
    Feedback z placu boju:

    - dotarły złącza 15x2 i 7x2
    - dotarły scalaki Texasa.
    - płytki w produkcji

    Update 20200921:
    - płytki w transporcie
    2-3 tygodnie trzeba liczyć. W najbliższym czasei podsumuje i przedstawie koszty.
    • 32:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime18 Sep 2020
     
    Czyli jest duży postęp. Super.
    • 33:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime8 Oct 2020 zmieniony
     
    Trochę to trwało ale płyteczki już wyszły z odprawy celnej. Powinny być dziś/jutro u mnie. W przyszłym tygodniu zacznę kompletować zamówienia. Szykować kasę :-)

    updajt:
    2020-10-08:
    Doszły płyteczki czarnule takie....
    • 34:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime9 Oct 2020
     
    ołrajt ;)
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Oct 2020
     
    Świetna wiadomość! :D
    • 36:
       
      CommentAuthorpiomet
    • CommentTime20 Oct 2020
     
    Już można wpłacać kasę, czy jakiś sygnał będzie od pancio?
    • 37:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime21 Oct 2020
     
    @pancio? Pewnie przywalony robotą?
    • 38:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime1 Nov 2020 zmieniony
     
    Hejka,

    Wszystko już jest gotowe do montażu. Jeśli lista zainteresowanych się nie zmieniła to zapraszam na priv (pancio(małpa)pancio.net) - łatwiej będzie mi to trakować niż przez Forum. Ze względu na natłok obowiązków, proszę o zrozumienie jeśli będzie jakiś delay...

    Zestaw zawiera 2 PCB ( złocone styki) + 5 układów Texasa

    Koszt po kursie z danego dnia: 10$ + 12zł paczkomat. Preferowana płatność Revolut/PayPal 10$ + 12zł bo kursy jakoś szaleją ostatnio...


    Pozdro,
    pancio
    • 39:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime2 Nov 2020 zmieniony
     
    Podbijam bo by zostało niezauważone a sprawa ważna...

    Kolega Sun słusznie zauważył, że mowa była również o złączach 2x15 i 2x7 pin. Oczywiście te złącza również zanabyłem. Jeśli chcecie bym dorzucił je do zestawu to niestety trza dopłacić...

    $15,50 - transport ems
    $26,90 - gniazda (20 szt )

    czyli $42,40 / 20 = $2,12 za komplet złącz.

    ---------

    Zestaw zawiera 2 PCB ( złocone styki) + 5 układów Texasa + 2 złącza (2x15, 2x7)

    Koszt całkowity to 12$ + 12zł

    ToDo:
    3. sun +1 - poszło
    4. piomet +1 - poszło
    5. Mq +1 - poszło
    6. Zenon +1 - poszło, dotarło :-)
    7. DaruG +1 - poszło
    8,9. Barman +2 szt. - poszło
    10. Mgor +1
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    Nie wiem czy chcę - moim zamówieniem zarządza Sun, więc zdaje się na niego, jaką decyzję podejmie taka będzie :D

    (dzięki Sun!)
    • 41:
       
      CommentAuthorpiomet
    • CommentTime18 Nov 2020
     
    A do czego jest zworka hdpwr na płytce?
    • 42: CommentAuthorZenon
    • CommentTime18 Nov 2020
     
    Tak, potwierdzam, dotarło. Jak podziękować, to już inna sprawa, zainteresowani wiedzą. :) Dię..... ku..... ję.....!
    • 43:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime18 Nov 2020
     
    Dyski twarde miały jeden pin ślepy na złączu 40-pinowym. Na tym pinie zostało ustandaryzowane zasilanie +5V dla mało prądożernych urządzeń IDE takich jak np. karty CF. Przejściówki do kart CF zazwyczaj mają na tym pinie obsługę tego zasilania, więc można je tamtędy podać i zasilać bezpośrednio kartę z interfejsu, dzięki czemu nie potrzebujemy dodatkowego zewnętrznego zasilacza. Jeśli natomiast podpinalibyśmy sobie normalny dysk twardy, to on ma na tyle duży pobór prądu, że nie dało by się go tamtędy zasilić i wówczas musimy skorzystać z dodatkowego odrębnego zasilacza dla dysku twardego. Zworka zapewne jest do tego, żeby podać tam to zasilanie lub nie na to złącze 40-pinowe w zależności od potrzeb.
    • 44:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime27 Feb 2021
     
    Nikt nie pochwalił się uruchomionym urządzeniem? Czyżby nikomu się nie udało?

    Na każdym zebraniu ktoś musi być pierwszy...

    Uruchomiłem 2 interfejsy ale klasycznie nie ruszyło... Szukałem, przylutowywałem, przedzwaniałem i takie tam elektroniczne dyrdymały.. Tedi podpowiedział, że trzeba dodatkowy pull-up dołożyć - nic to nie dało, nie wykrywał dysku. Aż w końcu wpadłem na pomysł.. sprawdzę, czy SIDE2 "zauważy" kartę włożoną do IDE2ECI... Voila! Wykryło CF-ke :-). Po kolejnych testach okazało się, że SIDE2 jest zbędny a wystarczy dowolny kartridż (ja wykorzystałem Action! Kuby Husaka)... to ciekawe zachowanie dało mi do myślenia, czy coś jeszcze wymaga pull-upa? Ze schematu wynika, że linie adresowe nie są sprowadzane do poziomu zasilania ale widocznie nie ma takiej potrzeby, jedynym "podejrzanym" został sygnał /D1XX... Mimo podbicia go do linii zasilania przez rezystor 5k6 karta CF (bez kartridża) nadal pozostaje martwa... Póki co pozostaje mi używać IDE2ECI z zawsze włożonym Action! :-)

    Jakieś pomysły?
    • 45:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime27 Feb 2021
     
    szuflada wypełniona jest rzeczami do polutowania, tylko brakuje czasowstrzymywacza ;(
    • 46: CommentAuthorpigula
    • CommentTime27 Feb 2021
     
    A ktoś jeszcze ma do tego jakieś wolne PCB?
    • 47:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Feb 2021
     
    @pigula, ja po zastanowieniu i mając w szufladach całą masę rozgrzebanych projektów, z niektórych będę rezygnował, bo mi zycia nie starczy, między innymi z tego tutaj. Jeśli chcesz, to mam komplet płytek złoconych wraz z kompletem scalaków texasa od pancio.net.
    Oddam za tyle, za ile kupiłem, czyli 40zł+12zł przesyłka paczkomatem. Jak jesteś zainteresowany, to pisz do mnie na maila, jest w profilu.
    • 48: CommentAuthorpigula
    • CommentTime27 Feb 2021
     
    biore - info poszło na email
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Feb 2021 zmieniony
     
    Panowie, żeby nie zniknęła prośba Pańcia, przeklejam jeszcze raz:

    Pańcio:

    Uruchomiłem 2 interfejsy ale klasycznie nie ruszyło... Szukałem, przylutowywałem, przedzwaniałem i takie tam elektroniczne dyrdymały.. Tedi podpowiedział, że trzeba dodatkowy pull-up dołożyć - nic to nie dało, nie wykrywał dysku. Aż w końcu wpadłem na pomysł.. sprawdzę, czy SIDE2 "zauważy" kartę włożoną do IDE2ECI... Voila! Wykryło CF-ke :-). Po kolejnych testach okazało się, że SIDE2 jest zbędny a wystarczy dowolny kartridż (ja wykorzystałem Action! Kuby Husaka)... to ciekawe zachowanie dało mi do myślenia, czy coś jeszcze wymaga pull-upa? Ze schematu wynika, że linie adresowe nie są sprowadzane do poziomu zasilania ale widocznie nie ma takiej potrzeby, jedynym "podejrzanym" został sygnał /D1XX... Mimo podbicia go do linii zasilania przez rezystor 5k6 karta CF (bez kartridża) nadal pozostaje martwa... Póki co pozostaje mi używać IDE2ECI z zawsze włożonym Action! :-)


    To przypomnę, kto jeszcze zakupił, bo może ktoś już zmontował i ma podobny problem, albo wręcz przeciwnie - działa mu bez problemu:

    Sun (już napisał, że jeszcze nie montował)
    Piomet
    Mq (nie montował)
    Zenon
    DaruG
    Barman
    Mgor
    • 50: CommentAuthorpigula
    • CommentTime27 Feb 2021
     
    Jak dostane pcb... to zaczne składać, zobacze, jaki efekt będzie u mnie. Czy U1M jest wymagane do tej zabawki?