atarionline.pl Digitalizowana mowa na A8 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime27 Jan 2010
     
    Mam takie hipotetyczne pytanie. Przypuśćmy, że chciałbym wykorzystać dodatkową pamięć w jakimś programie/grze na samplowaną mowę. Czy istnieją jakieś narzędzia, aby taką mowę sobie przygotować (np. jako zwykły wave), zgrać do pliku/skonwertować i odtworzyć jakimś playerem uprzednio wczytanym do pamięci? Może już ktoś się bawił w coś takiego?
    Widziałem parę demek - np. dźwięk OK w Sky, albo Lady Punk?
    W grach syntezatorek jest chyba w Kennedy Approach.
    z góry dzięki za info.
    Oczywiście zdaję sobie sprawę z utraty jakości w stosunku do oryginału, ale może to być kwestia pomijalna.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jan 2010
     
    W Megablast byly tez fajne sample, a demek z samplami bylo od metra.

    Pytaj Pin-a, on sie duzo bawil z samplami.
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Jan 2010
     
    221B Baker Street, Kissin' Kousins, Mirax Force i pewnie jeszcze wiele innych gier miało samplowane wstawki. Myślę, że to nie jest zbyt trudne do zrobienia. O ile się nie mylę, to w Atari Magazynie (ale głowy nie dam) był programik w j.maszynowym do odtwarzania takich sampli.
    • 4: CommentAuthorirwin
    • CommentTime27 Jan 2010
     
    Chyba najbardziej znane są te występujące w World Karate Championship.
    • 5: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime27 Jan 2010
     
    Przykład bardzo prostego syntezatora, który może by dało radę przeportować:
    ->link<-
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Jan 2010 zmieniony
     
    Pajero podesłał na AtariArea parę linków ( ->link<- ), a między innymi to: ->link<- . Na dole strony jest link do handlera V: umożliwiającego gadanie przez S.A.M.a z Basica.
    Co mnie w SAMie odpychało, to gaszenie ekranu na czas syntezy :(.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jan 2010
     
    No zaraz, ale albo mowimy o sampelkach albo syntezatorach mowy...

    Xeen, o ile zrozumialem, chce dodac po prostu sample do gry - i nie wiem czym i jak to zrobic.
    • 8:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime27 Jan 2010
     
    tak, chciałbym spróbować rozbudować grę na atari z większą ilością pamięci o dodatkowe sample. Poprzez sample rozumiem także krótkie kwestie mówione (o ile to możliwe i nie piszę głupot)
    • 9: CommentAuthorpajero
    • CommentTime28 Jan 2010 zmieniony
     
    mono, fajnie że ktoś to czyta.... parę godzin linki sprawdzałem....

    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jan 2010
     
    Sample teoretycznie najprościej przygotować pod edytorem posiadającym możliwość konwersji sampli do 4 bit i przeważnie - im jest to prostszy edytor, tym lepiej dla efektu końcowego :). Przeważnie temat w telegraficznym skrócie zrealizować można mniej więcej tak: robimy sampla na 44.1khz, filtrem dolnoprzepustowym odcinamy całą "niepotrzebną" górę powyżej częstotliwości, która nas ostatecznie interesuje, następnie robimy resampling do 4 bitów i zakładanej częstotliwości odpalenia tego na Atarce. Warto w tym wszystkim zadbać o dynamikę sampla tak, by w głośnościach znajdował się "po środku" wykresu :)- czyli - by nie był przesterowany, ani też zbyt cichy.

    Opisaną zabawę można zrealizować bodaj w CoolEdit, pomagam sobie czasami GoldWave'm (lecz nie posiada on możliwości konwertowania na 4 bit)... a ostatnio namacalnie stwierdziłem, iż A/D Converter Mirage też sobie nieźle radzi :). Powodzenia!
    • 11:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime28 Jan 2010 zmieniony
     
    dzięki za rady, linki i uwagi.
    jestem nowy w tym temacie, także muszę nieco doczytać - ale popróbuję i pewnie jeszcze pomęczę lamerskimi pytaniami.

    na razie widzę parę narzędzi, na które muszę spojrzeć i je "obmacać".....

    na początek przygotuję przykład, później będę się zastanawiał jak to odpalić na A8:)
    • 12: CommentAuthor0xF
    • CommentTime29 Jan 2010
     
    W latach '90 popełniłem bardzo prosty wav2smp - konwertuje na pc wav do atarowych 4 bitów. Potrafi też zmienić częstotliwość na standardowe dla Atari 15556 Hz lub 7778 Hz, ale lepiej to zrobić innym programem. Z command line "sox", z GUIa za darmo "Audacity". Filtr dolnoprzepustowy powinien być wbudowany w opcję zmiany częstotliwości, zdziwiłbym się bardzo, gdyby trzeba sobie tym dodatkowo zaprzątać głowę.
    • 13: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Jan 2010 zmieniony
     
    Fox - mógłbyś go udostępnić (wav2smp)? Yerzmyey o coś takiego pytał i nawet popełniłem z niewiedzy prototyp w javie.
  1.  
    Well,
    attached you will find various sound-sample programs, as well as sample-converters (they convert 8Bit WAV into 4Bit samples). There is also a WAV-player for the A8 available, named The Sound Utility by Tom Hunt (this one came also with two converters to convert 8Bit WAV into 4Bit SMP)...

    All you have to do then is convert the 16Bit WAV into 8Bit WAV on the PC and then you can convert these WAV on the A8 into SMP... -Andreas Koch.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jan 2010
     
    Aby nie trzeba było gasić ekranu i nie było zniekształceń trzeba się zsynchronizować z poziomą linią, rejestr WSYNC ($D40A- Wait for Horizontal Synchronization). Odtwarzamy próbkę, wpisujemy coś do WSYNC i tak w koło Macieju (mam nadzieję, że nie masz na imię Maciej;). W ten sposób nie ma zniekształceń pod warunkiem braku przerwania VBLANK, bądź jeśli jest, to bardzo krotkie (jedna- dwie linie ekranu. Tak odtwarzane sample będą odtwarzane z próbkowaniem nieco poniżej 8khz.
    • 16: CommentAuthor0xF
    • CommentTime31 Jan 2010
     
    mono: proszę bardzo. Programik jest z 1997 i konwertuje w obie strony.
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime31 Jan 2010
     
    @jhusak: Nie, nie - mam na imię Jurek :) Problem w tym, że bez grzebania i paczowania SAMa niestety się nie obejdzie.

    @0xF: Dziękuję bardzo.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2010
     
    Charlie - thanks, I found there a lot of interesting stuff in your zip pack.

    Mam pytanie - czy te wszystkie sample z Atari mozna posluchac w jakims programie pecetowskim? Widze formaty SMP, SAM.
    • 19: CommentAuthor0xF
    • CommentTime1 Feb 2010
     
    SMP można przerobić na WAV moim powyższym programem. Trzeba podać właściwą częstotliwość (opcja /2 lub /1), bo format SMP nie ma żadnego nagłówka.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Feb 2010 zmieniony
     
    Dzieki, przetestuje.

    Moze przydaloby sie, zeby format SAP obejmowal tez SAM i SMP? Czy jest to w ogole wykonalne?
    • 21: CommentAuthor0xF
    • CommentTime1 Feb 2010
     
    Daj znać, jak poszło z konwertowaniem SMP na WAV, wtedy będzie można zrobić konwerter na SAP.

    Gdzie znajdę SAM i coś, co je obsługuje?
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Feb 2010
     
    No to raportuje. Poszlo w miare dobrze. Wszystkie pliki SMP bez problemow przekonwertowalem, okazalo sie, ze sa poprawne z parametrem /2 (7kHz).

    Jezeli chodzi o SAM to sa to sample, ktore lepiej brzmialy z parametrem /1 (15kHz), ale nie wszystkie udalo sie przekonwertowac - jest jakies ograniczenie bufora czy co? Bo nie moglem przekonwertowac tych dlugich sampli, np. 35KB. Po drugie trzeba bylo im zmienic nazwe z SAM na SMP, zeby WAV2SMP zadzialal. Po trzecie mam wrazenie, ze tam jeszcze trzeba cos zmienic - wartosci sampli sa zapisane odwrotnie (tak jak to bylo z samplami Amigi w stosunku do sampli PC)? Nie jestem pewien, bo sie nie znam.

    W zalaczniku przyklady. Wersja 7kHz gra normalnie, wersja 15kHz brzmi dziwnie.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Feb 2010
     
    Acha, przegapilem jeszcze drugie pytanie.

    Pliki SAM znajdziesz na dyskietkach, o ktorych pisalem w tej nowince:

    ->link<-

    Niestety, nie wiem, czym to otwierac. Probowalem "Sample Art" Mozarta, ktory byl na dyskietce z tymi plikami, ale to chyba nie to.
    • 24: CommentAuthor0xF
    • CommentTime1 Feb 2010
     
    LAUNCH.SAM, MISSION.SAM, SLEDGEHA.SAM i WELCOME.SAM to zwykłe pliki WAV - mają nagłówek, wystarczy im zmienić rozszerzenie.

    Pozostałe pliki SAM to 8-bitowe sample ze znakiem. Konwertowanie ich wav2smp nie ma sensu, bo on służy do 4-bitowych sampli. Można tym: ->link<- tak: sox -t raw -s -1 -r 15556 what.sam what.wav (częstotliwość może nie jest 15kHz, ale na pewno nie 7kHz).
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Feb 2010 zmieniony
     
    A, to wyjasnia sprawe, dzieki. A czy w takim razie dorobimy sie SAP-ow obejmujacych sample?

    PS. Czy sample na Atari maja jakies zwyczajowe czestostliwosci odtwarzania?
    • 26: CommentAuthor0xF
    • CommentTime2 Feb 2010
     
    SAPy będą, jak ktoś napisze konwerter. Nie wiem, czy jest sens, bo to nie są "dźwięki Atari".

    Najczęściej spotykane częstotliwości wymieniłem w moim pierwszym poście tutaj.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Feb 2010
     
    Mimo, ze to nie natywne dla Atari, to wlasnie w SAP mozna by zapisywac czestotliwosc sampla i w ten sposob ustanowic standard - odtwarzacz takich sampli na Atarce bylby prosty, a nie trzeba by za kazdym razem testowac czestotliwosci.
    • 28: CommentAuthor0xF
    • CommentTime3 Feb 2010
     
    W pliku SAP wystarczy umieścić bardzo prosty player sampli - będzie grało w każdym odtwarzaczu SAP.
    Co do lepszego formatu to MPT obsługuje D15 i D8 - częstotliwość wynika z rozszerzenia, w dodatku w jednym pliku może być wiele sampli.