atarionline.pl Tryby GTIA w G2F - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Feb 2010 zmieniony
     
    Aby zilustrowac to, o czym pisalismy w komentarzach do ostatniej nowinki o robieniu prostego slideshow:

    ->link<-

    stworzylem taki przykladowy obrazek:



    plik G2F:

    ->link<-

    plik XEX:

    ->link<-

    Jak widac - rzeczywiscie pocisk ladnie podkolorowuje grafike, podczas gdy player raczej nie :). Pytanie - czy cos robie zle i wtedy chcialbym sie nauczyc robic poprawnie - czy moze nie ma na razie takiej mozliwosci w G2F i wtedy bardzo ladnie bede prosil o jej wprowadzenie :).

    Dla porownania - robota Emkaya z ostatniego konkursu:



    Jako zywo - 3/4 ekranu ladnie przykryte duszkami. Tez tak chce!
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime4 Feb 2010
     
    Kaz nie bądź irytujący, pomyśl, to jest GED-- ze zmienianym kolorem $D01A w linii, przecież możesz zmieniać kolor tła, brzegi wykańczane pociskami

    to że Emkay nie potrafi pikslować w G2F to już inna sprawa

    jak znajdziesz magiczną sekwencję powodującą przeźroczystość duchów to będzie rewolucja, a teraz pozostaje Ci mydlenie oczu przez Emkaya
    • 3: CommentAuthorirwin
    • CommentTime4 Feb 2010 zmieniony
     
    Potwierdzam opinie Tebe, Emkay wielokrotnie np w wątku Atari vs C64 "koloryzował" możliwości Atari, przygotowując obrazki które nie mają nic wspólnego z grafiką Atari (rodzielczość, kolory dobierane z palety 16mln, liczba kolorów w linii, itd) Początkowo sam się dałem nabrać potem próbowałem z mniejszym czy większym skutkiem te jego próby "zwiększania" możliwości Atari (tak aby pokazać komodziarzom co to niby nasze Atari potrafi) wyjaśniać i ukazywać prawdę.
    Przykłady swego czasu pisałem mailem Kazowi - jest tego sporo, tutaj podam jeden:
    ->link<-

    Tak więc Tebe: Emkay twierdzi że jakbyś się przyłożył do g2fonta to moglibyśmy mieć super grafę w hires
    ;)

    edit: inny przykład:
    ->link<-

    Tak więc wszystko co Emkay pisze o grafice Atari trzeba traktować z przymróżeniem oka lub ze szczególną dozą uwagi czy aby to co pisze ma jakieś choć minimalne odzwierciedlenie w prawdzie.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Feb 2010 zmieniony
     

    Tebe:

    Kaz nie bądź irytujący, pomyśl, to jest GED-- ze zmienianym kolorem $D01A w linii, przecież możesz zmieniać kolor tła, brzegi wykańczane pociskami

    to że Emkay nie potrafi pikslować w G2F to już inna sprawa

    jak znajdziesz magiczną sekwencję powodującą przeźroczystość duchów to będzie rewolucja, a teraz pozostaje Ci mydlenie oczu przez Emkaya


    Tebe, nie irytuj sie. Wystarczylo wyjasnic jak to jest zrobione. Przeciez jasnowidzem nie jestem, a w swietle wyjasnien autora obrazka wygladalo rzeczywiscie jak duszki! Wiec luzik, teraz wiem jak to zrobic, dzieki! :)
    • 5: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Apr 2012 zmieniony
     
    Nie widziałem, aby ta kwestia była gdzieś poruszana - G2F w trybach GTIA inaczej niż emulatory Atari800Win czy Altirra obsługuje nakładanie się pocisków i tła. Załączam prosty przykład - dwie identyczne "kolumny" złożone każda z 16 pasów o różnej jasności, przy czym jedna z nich (ta po lewej) jest cała przykryta missile'ami. Co ósmą linię ustawiłem zmianę jasności pocisków (przy okazji: G2F wyświetla nieprawidłowy kolor dla rejestru 711 w menu Edit-> Colors), poza tym zmieniałem barwę tła, aby uzyskać 3 różnokolorowe poziome pasy.

    Jak wyglądają różnice: G2F "podkolorowuje" tło i tyle, jasność pocisków jest ignorowana (pierwszy obrazek):



    natomiast w emulatorach na bitach jasności tła i pocisku wykonywany jest OR (drugi obrazek z Atari800Win po konwersji do XEX):

    • 6: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Apr 2012 zmieniony
     
    A jeśli pozostaniemy przy tym samym przykładowym pliku G2F i jedynie zmienimy ustawienie na inne tryby GTIA, to różnice są jeszcze większe - również przy wyświetlaniu tej drugiej kolumny nieprzykrytej pociskami.

    Dla tekstowego odpowiednika trybu GR.11 - widok w G2F:



    Kompletnie inny widok w emulatorze:





    Analogicznie dla trybu 9C (odpowiednik GR.10) - widok w G2F:



    Widok w Atari800Win:

    • 7: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Apr 2012
     
    ostatnio dodana obsługa trybów GR10 i GR11 ogranicza się tylko do wyświetlenia piksli tego trybu, żadne operacje związane z PMG nie zostały oprogramowane

    testowe pliki G2F chętnie zachowam do dalszych testów
    • 8: CommentAuthorAdam
    • CommentTime24 Apr 2012
     
    OK, jasne.
    Czyli pozostaje tylko kwestia OR-ów w GR9.
    • 9: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Apr 2012
     
    ->link<-

    g2f po poprawce, dla trybu gr9 i gr11 plik testowy Adama wyświetla OK, gr10 do poprawek
    • 10: CommentAuthorAdam
    • CommentTime24 Apr 2012
     
    dzięki :)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2012
     
    Dzieki Tebe.