atarionline.pl MEMLO -porównanie istniejących loaderów/game-dosów itp. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Nov 2020 zmieniony
     
    Planuję sobie mapę pamięci w grze, będę potrzebował wykorzystać jak najwięcej RAM-u. Wiadomo, że nie ma sensu trzymać się granicy dosa $2000 dla gry, bo są różne gamedosy, loadery, które schodzą o wiele niżej, a gra zwykle nie potrzebuje przecież pełnego dosa do niczego. Zwłaszcza jak jest to ładowany jednorazowo w całości xex.

    Korzystam z xbootdos, który jest super i daje MEMLO $980

    Myślę sobie jednak, że jeżeli ostatecznie zostanie mi wolne miejsce w pamięci, to chciałbym podnieść jej dolną granicę wykorzystania w swojej grze, żeby zwiększyć możliwości korzystania z różnych loaderów i urządzeń ładujących, albo żeby ktoś np. na dyskietce mógł skorzystać ze swojego ulubionego game-dosa z dawnych czasów, czy też jakiejś tam wybieraczki do gier.

    Pytanie jest takie: jakie MEMLO oferują różne popularne rozwiązania, czy jesteśmy w stanie to jakoś zestawić? Chodzi mi o najpopularniejsze używane do dziś loadery, gamedosy, loadery w urządzeniach typu sio2sd itp., kartridży typu side/avg itp.

    Cel mojego dochodzenia jest taki, żeby ustalić sobie dolną granicę użycia pamięci dla jak najlepszej kompatybilności z różnym sprzętem/loaderami itp.

    Dodatkowo interesuje mnie które rozwiązania dają też np. możliwość zapisu danych w systemie plików, bo xbootdos daje taką możliwość, więc np. można łatwo nadal zrobić savegame itp.
    • 2: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    Nie wiem co tam dokładnie kombinujesz, ale czy możesz to zrobić tak, że podczas ładowania nie używasz pamięci poniżej $2000, ale po załadowaniu i wyłączeniu ROMu - cały RAM Twój?

    Ja swoje wypociny uruchamiam używając Chaos Loadera. Nie pamiętam dokładnie jego MEMLO, ale też jest niskie (okolice $900-$a00).
    Skończoną binarkę testuję pod SDX i DOS 6.1. Nie dostałem jeszcze żadnej informacji, że komuś się coś nie ładuje (no, chyba, że teraz się rozpiszą :) ).
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Nov 2020 zmieniony
     
    * ->link<-
    * ->link<- to jest używane w IDE+ (MEMLO zdaje się nieco ponad $A00),
    * ->link<- ten miał chyba $980 bo znajduje się tylko w boot sektorach i ładuje się od $700 (choć wątpię czy w ogóle aktualizuje MEMLO).
    • 4:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    a ten dos by Fox w Numenie?
    • 5: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    FoxDos
    ->link<-

    $0980
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Nov 2020 zmieniony
     
    Dzięki za pierwsze odpowiedzi. Czyli wydaje się, że z zapasem licząc gdzieś tak od powiedzmy $B00, czy tam $C00 to już można sobie całkowicie bezpiecznie ładować co się chce. To powinno zadowolić wszelkie zwykłe loadery, a jedynie pełne dosy wykluczę, ale właśnie tak bym chciał zrobić. Od takiej założonej granicy do $2000 to jest aż około 5kB, więc spory kawał pamięci.

    @bob_er, można tak zrobić, już nawet kiedyś tak robiłem pod turbo basiciem, że np. muzykę ładowałem na chwilę w pamięć, która była przewidziana jako pamięć ekranu, a po załadowaniu przerzucałem tą muzykę właśnie nadpisując DOS. Sikor mi to kiedyś podpowiedział. To jest dobre rozwiązanie, ale ja teraz rozplanowuję całą pamięć i już mam kilka takich rzeczy do tymczasowego ładowania i potem przerzucania tego w różne miejsca. Tutaj też zrobię tak jak mówisz, z tym że teraz właśnie poszukuję jeszcze miejsc w pamięci, w które mogę coś ładować bezpośrednio, bo takich miejsc mi brakuje. Chodzi o to, że kod nierelokowalny zajmie sporo miejsca, a zanim go odpalę to potrzebuję jeszcze mieć system na przykład. Dodatkowo dbam o estetykę szczegółów i np. nie chcę żeby było widać jakiekolwiek śmieci na ekranie w trakcie ładowania, przerzucania danych, itd., za to chcę w trakcie ładowania wyświetlić jakiś splash screen itp. To wszystko oczywiście wymaga tylko po prostu dobrego poukładania, z tym że po to właśnie uściślam sobie te adresy.

    @sun, ten Foxa dos jakoś mniej-więcej podobnie ma jak xbootdos xxla. Edit: tebe mnie wyprzedził ze szczegółową odpowiedzią:-)
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    xbootdos nie działa z AltirraOS :(
    może warto sprawdzić LiteDOS? ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Nov 2020 zmieniony
     
    A po co ma coś działać z AltirraOS? Dla mnie nie jest do końca zrozumiałe powstanie tego systemu. Poważnie mówię, nic z przekory.

    Ale ja tu nie szukam którego konkretnie używać dosa czy loadera, tylko złotego środka używania pamięci w swojej grze tak, żeby ludzie mogli sobie właśnie używać swoich ulubionych loaderów/dosów do załadowania gry.

    A LiteDOS jakie ma memlo?
    • 9: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    @Mq - mi kiedyś marudzili, że moje rzeczy nie działają z DracOS ;).
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    AltirraOS ma taki sens, że jak szukasz po internacie "best atari emulator" to dostajesz altirrę, ściągasz, podłączasz atr-kę i grasz w river raid czy innego bulderdasza.
    ale nie last squadron, bo do tego trzeba sobie wyszukać jeszcze romy :(
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    @Mq: AltirraOS powstał z powodu problemów licencyjnych z dystrybucją oryginalnych ROM-ów Atari. Tylko twórcom Xformer-a udało się uzyskać taką zgodę jeszcze w latach '90 stąd oryginalne ROM-y są dostępne w paczce z tymże emulatorem. Twórcy atari800 linkują na swojej stronie właśnie do XF: ->link<-

    Różnorodność OS-ów w Atari nie jest niczym dziwnym i pomijając fakt, że od samego Atari OS-y bywały różne, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby ktokolwiek napisał sobie własny system operacyjny, co zrobili zresztą twórcy QMEG-a czy Draco robiąc XLOS dla procesorów 816 potocznie zwany DracOS :)

    Phaeron zrobił AltirraOS, który działa na normalnym sprzęcie, i prawdopodobnie chciał żeby zwykły użytkownik mógł używać jego emulatora wprost po instalacji bez konieczności dodatkowej konfiguracji i ściągania ROM-ów z legalnego źródła. Zdaje się że podobna idea przyświecała też twórcom emulatora Atari++: ->link<-

    Oczywiście oficjalną i legalną metodą włożenia ROM-u do emulatora jest ściągnięcie zawartości ROM-u z własnego egzemplarza Atari.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    A jest gdzieś spis różnic między AltirraOS a OS-ami Atari?
    • 13:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    Ok, argument ściągasz, instalujesz i grasz jest trafiony. Powiem więcej: nie pomyślałem o tym wcześniej i AltirraOS był dla mnie jedynie ciekawostką, ale teraz postaram się wziąć to pod uwagę w przypadku pisania swojej gry i przetestuję również pod AltirraOS. To dokładnie taka sytuacja, jak kolory, które w Altirze wyglądają inaczej niż w Atari, ale wiem, że większość userów jedzie na ustawieniach domyślnych, więc teraz dobieram kolory w grze tak, żeby wyglądały znośnie zarówno na Atari, jak i na defaulcie Altirry.

    Jednakże już argument legalności taki trochę naciągany, bo i tak wszyscy używają romów Atari walających się dosłownie wszędzie po internecie, że nie wspomnę, że większość użytkowników zaraz po ściągnięciu Altirry ściąga hurtowo wszystkie największe hity z Atari niewiele się zastanawiając nad legalnością:-)

    Aha, jeszcze wracając do tematu: xbootdos działa z AltirraOS - pisał o tym xxl na atariage w wątku o Last Squadron, coś tam poprawił jak się okazało że jest jakiś problem.
  1.  
    - uDOS by Stefan Dorndorf works similar to XBootDOS and has a memlo of $937
    - LiteDOS has (or had?) a memlo of $1000
    - DOS2XL is similar to DOS XL and has a memlo of approx. $786 but therfore uses RAM under the OS (and supports only 90k and 130k)
    - DOS 2.5 when set to 1 drive and 1 buffer has a memlo of $1Bxx (also supports only 90k and 130k)
    • 15:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    Thank you CharlieChaplin. It is nice list of some DOSes with their memlo.
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    @Mq: To co gracze robią to jest zupełnie inna sprawa niż to co robi autor emulatora :)
    • 17:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    @mono: nie no jasne, wiem o co chodzi, tylko tak się odniosłem do rzeczywistości - możesz przygotowywać wszystko na legalu, ale to chyba sztuka dla sztuki w tym kontekście.
    Ja sobie ogólnie myślę, że AltirraOS jest fajna, jeszcze fajniejszy Basic Altirra. Ale jak wracam do retro, to jednak tylko oryginalny OS, lub QMEG wchodzi dla mnie w grę. Nie przekonam się do niczego innego, a też innych potrzeb nie mam. Za to napisanie takiego systemu, to trzeba dysponować niezłym mózgiem i jeszcze większą ilością wolnego czasu:-) A później jeszcze wypada aktualizować, poprawiać, usprawniać itd. Porównawszy to do wyświetlenia komunikatu, żeby sobie user poszukał i ściągnął oryginalne romy we własnym zakresie, otrzymuję wynik z limes dążącym do nieskończoności:-) A i tak użytkownikowi jest to wszystko jedno, byle by River Raid odpalił:-) Aha, no i ma wszystko działać:-)
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Nov 2020
     
    @Mq: :D:D Tym bardziej, że w wielu grach system operacyjny służy do tego żeby go wyłączyć :D:D
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Nov 2020 zmieniony
     
    Jak ja wracam do retro, to wyłączam OS i niemal zawsze coś tam pod nim trzymam :) 40 kB kontra 62 kB to olbrzymia różnica, patrz feud czy IK. To są skomplikowane gry już, amiga miała niezgorsze.
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Nov 2020 zmieniony
     
    Jaka jest różnica w prędkości pomiędzy Atari Basic a Altirra Basic? Czy Altirra basic ma jakieś dodatki? Bo rozumiem, że 8kB to tak na szybko, Atari basic pewnie by się w 4-5 kB zmieścił, jeśli by go xxl napisał. Podobnie system.
    • 21:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime21 Nov 2020
     
    @mono: trafione w punkt z tym że system służy głównie do tego żeby go wyłączyć:-) hahaha:-)

    @jhusak: jak by xxl pisał Atari Basica, to by go zmieścił w bootsektorach:-) Kto da więcej?:-)

    A z tą fajnością Altirra Basic, to przyznaję się, że napisałem na wyrost. Z tego co czytałem, to jest kompatybilny z oryginalnym Basiciem, a sporo szybszy, dlatego napisałem, że to fajnie, ale... nigdy w życiu go nie odpalałem:-)
  2.  
    Altirra Basic has a size of 8k and is compatible to Atari Basic, while adding more than 30 new commands (mostly from Basic XL) and a speed increase of 30%-50%.

    I only use it to speed up old Atari Basic programs (for some of them it is already too fast). I am no programmer, but I think if I would program in Basic then I would either use the standard Atari Basic (since everyone has that) or alternatively Basic XL, Fast Basic or TB XL.

    Think that having a few extra commands in Altirra Basic is nice, but its only some commands of Basic XL and not all of them. And some may know that the Basic XL tokens even if they are available in TB XL are different, e.g. a DIR, Lock, Unlock, Rename, etc. command in a Basic XL (or Altirra Basic) listing may give different results when run under TB XL and vice versa...

    Fast Basic by dmsc has the advantage that there is a compiler available that produces nice + short executable (XEX) files. (While the TB XL runtime always has a size of 11 kbytes, so even when you create a small TB XL program, the XEX with CTB-linker would be 11kbytes longer.)But again, I am no programmer, so you have to decide yourself what Basic is best for you...
    • 23: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Jun 2021
     

    CharlieChaplin:

    - uDOS by Stefan Dorndorf works similar to XBootDOS and has a memlo of $937

    Could you please share link to uDOS image? I can't find it in internet abyss.
    • 24:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Pewnie chodziło o Micro-DOS II/D Initializer. No wiesz, u -> μ -> micro.
    • 25: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Domyślam się, ale i tak nigdzie (atarimania, atarionline) tego nie widzę. Miałby ktoś jakiegoś linka? Na pigwie to ja nie mam pojęcia jak i gdzie tego szukać :/
    • 26:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    • 27: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Aha. No cóż. Wielkie dzięki Krótki. Głupi ja.
    • 28:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Jeszcze apropo AltirraOS - bieżąca wersja A800 na ubuntu (sudo apt install atari800) też używa AltirraOS i Altirra Basic z defaultu, więc tym bardziej warto sprawdzać, czy kodzio działa na temż systemie.
  3.  
    Okay, here you are:

    - uDOS by Stefan Dorndorf (memlo $0938)
    - XBootDOS by XXL (maybe old + outdated version, since he released several of them; get the newest one from his webpage or AA forums)
    - FoxDOS by x0F
    - several mini DOS versions
    - DOS2XL (memlo $07xx, but uses RAM under OS!)
    - several Bootloaders
    - several Gamedos versions for DOS 2.x

    Hopefully, one of these "tools" is usefull for you.

    For uDOS and XbootDOS afair, the program you want to load has to be named Autorun. Luckily Stefan also included two short files that a) switch on Basic and load a .BAS program (RUNBAS.COM) and b) switch off Basic and load a .COM/.XEX program (RUNCOM.COM). You can copy one of these files onto the disk with your program and name it Autorun, then your program can have any 8.3 name you want. Note: If you do this, copy+rename the short file to Autorun AND use a disk/sector editor and look for the content of the file Autorun and change the D:FILENAME.EXT to the name of your program you want to load.

    Stefan also included a patched version of TB XL that will run under uDOS (so you can load Atari Basic files, COM/XEX files and TB XL files with it).

    P.S.: Stefan originally posted uDOS in the Abbuc forum, but since the Abbuc webpage is not available at the moment, you cannot find it...
    • 30: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Thanks a million Charlie!
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jun 2021
     
    Thanks Andreas! I will add it to the utils archiv.
    • 32: CommentAuthormrk
    • CommentTime23 Jan 2022 zmieniony
     
    Dzisiaj straciłem trochę czasu zakładając że DOS 2.5 + CommandProcessor ma MEMLO < $2000 (taką informację podają Tajemnice Atari ->link<-

    UWAGA!!! CP współpracuje tylko ze standardowo skonfigurowanym DOS-em 2.5 (max. 2 stacje dysków) i ładuje się od adresu $1C6C. MEMLO jest ustawiane poniżej $2000.


    natomiast po sprawdzeniu w Altirze okazało się że jest to $2075. Testowałem na ->link<- oraz ->link<-

    Ktoś ma pomysł dlaczego takie wysokie MEMLO?
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Jan 2022
     
    Bo 2.5 jest rozrzutny :? A generalnie to dobre podejście - masz część, która ogarnia IO oraz część zarządzającą, uruchamianą tylko w razie potrzeby.
  4.  
    I guess you have such a high memlo, since the DOS 2.5 is setup for 3 or maybe 4 drives and lots of buffers...?!?

    For some tape programs written in Atari Basic that do require a low memlo, I created the lowest memlo in DOS 2.5 thats possible: configuring only 1 drive and one buffer (so it only loads the program, no save, no open, ...). The memlo of DOS 2.5 when using 1 drive and 1 bufer is $1Bxx.
    • 35: CommentAuthormrk
    • CommentTime24 Jan 2022 zmieniony
     

    CharlieChaplin:

    I guess you have such a high memlo, since the DOS 2.5 is setup for 3 or maybe 4 drives and lots of buffers...?!?

    This was my guess too, but I checked MEMLO and I had $1C6C - so the value recommended in ->link<-
    BTW how to check the number of configured drives / buffers in existing DOS2.5? And how to configure it to use lower number of drives / buffers?
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2022 zmieniony
     
    RTFM :)

    ->link<-

    Strona 107
    • 37: CommentAuthormrk
    • CommentTime24 Jan 2022
     
    @jhusak hehe, dzięki (próbowałem coś google'ować i jakoś nie mogłem trafić :])
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Jan 2022
     
    Spoko, ja pamiętałem, że gdzieś to czytałem, oraz że chyba w instrukcji, więc szukałem instrukcji :)