atarionline.pl (YouTube) Polskie gry na 8-bitowe Atari powstałe po 2000 roku - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka,

    *** Atari wciąż żyje! Wielu pasjonatów nadal tworzy niesamowite gry na ten komputer! Niektóre wydają się przekraczać możliwości sprzętowe! Niezapomniana podróż po najlepszych polskich tytułach powstałych po 2000 roku! ***



    Wreszcie po wielu bojach i wielu godzinach spędzonych po nocach powstał ten film. Mam nadzieję, że gorąco go przyjmiecie. Dziękuję też wszystkim z naszego forum podpowiadającym, które gry brać pod uwagę. Stosowne podziękowanie znajduje się w opisie pod filmem. :-)

    Chciałem zachować rozsądną długość tego filmu, więc zmieściło się tylko kilka tytułów. Mam nadzieję, że to rozsądny wybór.

    Głównym celem filmu jest zainteresowanie osób, które do tej pory nie miały do czynienia z Atari i pokazanie możliwości tego komputera oraz pokazanie naszej polskiej twórczości "zagraniczniakom". Dla nich zresztą powstała specjalnie wersja po angielsku: ->link<- (gdyby ktoś się chciał pochwalić przed znajomymi "z zagramanicy", do czego gorąco zachęcam).

    Wszelkie uwagi i konstruktywna krytyka mile widziane. Mam nadzieję, że nikt nie da mi po uszach i że nie podpadłem żadnmu autorowi lub współautorowi gry. :P

    Jeśli ktoś może gorąco zachęcam do subskrybcji kanału. Pomoże mi to jego rozwijaniu, co idzie bardzo powoli.

    Zatem miłego oglądania! :-)

    P.S. Czy ktoś może wie, co może być powodem, że ikonki filmów na YouTube nie są ostre tylko trochę rozmyte?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2021
     
    Dobra robota!
  2.  
    Dzięki za dobre słowo! :)
    • 4: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime14 Jan 2021
     
    Trawestując stylistykę gry adam is me można powiedzieć: Larek is Win. Fajnie że pojawiła się gra Madrafiego.
  3.  
    Przygotowując listę nawet nie zwróciłem uwagi, że Larek is Win, ale rzeczywiście tak jest. :)
  4.  
    Swoją drogą liczyłem na jakieś komentarze, podpowiedzi i... cisza....
  5.  
    Mnie się podobało :) chcę więcej :)
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime19 Jan 2021
     
    Fajnie zrealizowane, też poproszę o ciąg dalszy :)
    • 9:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime19 Jan 2021
     
    Moim zdaniem za bardzo skupiasz się na "ładnym czytaniu", przez co ani nie ma w tym życia, ani nie brzmi to dobrze. Wstawiasz ogromne pauzy przy nawet "głupim przecinku" i popełniasz typowy błąd początkującego, przesadnie artykułując "ą" "ę". "Gra ekologiczna o..... nieeesssamowitej grafice ....... ciekawej..... mięęęędzygalaktycznej fabule ........ i zapewniająca rozrywkę .... na wiele godzin".
    Swoją drogą, gra o niesamowitej grafice? ;) chyba stylistycznie nie do końca poprawnie.
    Ponadto z tej właśnie gry, praktycznie nie pokazałeś gameplayu, tylko intro. Za to Adam is Me pokazałeś kilka poziomów..
    Z HDM podobnie, przeleciały same napisy, a kompletnie nic nie mówisz o gameplayu. Już nie mówię, żeby robić z tego solucję, ale zupełnie niczego się nie dowiedziałem z tego filmu. Trochę tak, jakbyś sam nie wiedział, ale skoro było na liście, to wstawiłeś.
    Nie jestem pewien, czy dotrzesz do nowej (a już zwłaszcza młodej) widowni serwując treść w taki sposób.
    Jestem twardzielem ;) (ale przewijałem, spokojnie mógłbyś skrócić film o połowę i nadal byłoby tyle samo treści)
  6.  
    I cóż dostałem zjebkę... :P Ale czasem zjebka dobrze robi... :D

    Z byciem "lektorem" rzeczywiście mam problemy. W przypadku starszych filmów wiele osób narzekało, że głos jest strasznie monotonny, bez wyrazu. Więc próbuję coś zmienić. Pytanie, czy to dobry kierunek. Masz jakiś kanał, gdzie bardzo lubisz głos prowadzącego i sposób, w jaki opowiada?

    Co do gry o niesamowitej grafice, to mam wrażenie, że wiele razy słyszałem takie formułowanie i że nie jest moje. Nie mam pojęcia, czy jest poprawnie stylistycznie, ale moje poczucie poprawności językowej podpowiada, że w zasadzie dlaczego nie. Mówi się uczeń o niesamowitych zdolnościach, sportowiec o niesamowitej wytrzymałości, żołnierz o niesamowitej odwadze, więc dlaczego nie można by powiedzieć gra o niesamowitej grafice? Mamy tu polonistę na pokładzie? :P

    Rzeczywiście jest to dość szybki przegląd gier, ale i taki jest charakter tego kanału. Czasem trafiają się jakieś ciekawostki, ale fakt, że nie ma tego zbyt wiele. W każdym razie to nie ma być kanał wyjaśniający jak w szczegółach grać, a raczej ma zaciekawić danymi tytułami. Zakładam, że w dzisiejszych czasach większość osób, jeśli już uruchomi dany tytuł poradzi sobie metodą prób i błędów. Czasem tylko coś tam podpowiedziałem, gdy mnie dany obszar sprawiał problem i nie było to dla mnie intuicyjne. Ponadto chciałem, by ten film był w miarę krótki.

    Jestem ciekaw też opinii innych osób. Czy podzielacie te uwagi?
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jan 2021 zmieniony
     
    Dla mnie idałami w prowadzeniu są:
    fun: adbuster, retro recipes, klawiter, dekompozytor, ivan miranda, vinheteiro
    treści: veritasium, unb/wnb, 8-bit guy (ale ten trochę przesadza), vsauce, diy perks, irytujący historyk, polimaty, andrew huang, strange parts, przygodowa tv, smarter every day.

    Ale np. świetny The Action Lab czy Mówiąc Inaczej denerwuje mnie.

    Korzystaj :)
    • 12: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    Dobrze, że vinheteiro nie dopisałeś do działu "wyczerpujący opis tematu" :) - też oglądamy czasem z dzieckiem, które przekonuję do grania...
    Polecam zobaczyć nadmiar zaangażowania (emfazy) w stylu amerykańskim na kanale STH (ServeTheHome) i nadmiar braku planowania i gadania losowego (My Play House). Dla kontrastu zbyt oficjalnie i "idealnie" w stylu telewizyjnym (prompter), ale mimo to bardzo ciekawie (Technology Connections).
    • 13: CommentAuthorurborg
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    @itguyinaction
    W mojej ocenie jest bardzo dobrze. Materiał ciekawy, ładnie zmontowany. Natomiast zgodzę się z mavem że chyba za bardzo skupiasz się na "ładnym czytaniu" i dokładnym wypowiadaniu słów. Spróbuj czytać szybciej, w naturalnym dla Ciebie tempie.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jan 2021 zmieniony
     
    Sposób czytania powinien być dostosowany do odbiorcy. Średni odbiorca będzie zachwycony większością powyższych materiałów. Schodzenie z prędkością czytania do "podstawowego odbiorcy" nie powinno tu mieć miejsca, bo kogo podstawowego interesują komputery Atari... A taki ton znajdziesz np. w Discovery.
    Nuda, Panie, Nuda. 2x przyspieszasz i da się ewentualnie słuchać.

    Moje postulaty - więcej treści w treści, nieco szybsza i nieco żywsza narracja, więcej humoru i śmiesznych wstawek, tak ze 2-5 na film wystarczy :)

    Swoją drogą to nieźle dykcję ćwiczy :)
    • 15: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    Mi się podoba że jesteś niezależny, większość ludzi z aola pewnie bardziej lub mniej świadomie promowałaby produkcję ludzi z którymi się przyjaźni, albo brała udział, albo ludzi zasłużonych, albo produkcji mocno wypromowanych.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    To prawda, niezależność jest dzisiaj w cenie oraz rzadko spotykana.
    • 17: CommentAuthoritguyinaction
    • CommentTime20 Jan 2021 zmieniony
     
    Wymagający Panowie jesteście! :P (bo chyba żadna Pani nie zabrała głosu). Sposób mówienia/czytania ciężko się zmienia. Spróbuję coś pokombinować. Szybciej to raczej nie będzie, bo ja nie człowiek rakieta i to się burzy z moimi genami, ale pomyślę inaczej, albo może uda się dodać coś zwariowanego...

    Choć już raz trochę zmieniłem, porównajcie ten najnowszy film z tym starszym
    Ciężko do końca wyczuć kierunek. Więc cudów nie obiecuję, ale może da się coś zrobić. :P

    @jhusak, a może przeciętny odbiorca jednak trochę by się zainteresował 8-bitowcami? :P

    P.S. Dobrze, że przynajmniej jestem niezależny, skoro głos do niczego. :D
    • 18: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime20 Jan 2021
     
    Moze to troche off topic, ale mi osobiście brakuje na YT takiego kanału, który skupiałby sie całościowo na tematyce Atari 8-bit przynajmniej w 80-90%. Wydaje mi sie ze po stronie C= jest tego wiecej, z Atari chyba nie ma w ogóle. Wprawdzie sa kanaly, ktore skupiaja sie na hardware, inne na temat gier, inne na temat programowania, demosceny i ogolnie developingu software i hardware, ale nie ma jednego kanalu, ktory by konsolidowal cala ta tematyke.
    Pomijam juz fakt ze ciezko jest wyszukać na YT cokolwiek na temat komputerow 8 bit Atari, bez uzyskania masy wynikow na temat konsol Atari.
  7.  
    A mi się nie podoba, bo nie ma żadnej mojej gry, o! :D

    A tak serio to jeszcze nie obejrzałem, ale nadrobię i opiszę wrażenia :)
  8.  
    @ZuluGula, tak mówiąc uczciwie plany są, by dotknąć także innych komputerów retro, nie tylko Atari. A od Atari zacząłem, bo był to pierwszy komputer, który posiadałem prywatnie, niesamowita miłość, a ponieważ był też okres, gdy staliśmy słabiej finansowo, to służył mi naprawdę wiele, wiele lat, bo nie mogłem pozwolić sobie na zmianę.

    Ale gdyby coś się na kanale pojawiło o innych firmach, to dostanę w kość? :P

    Pomysł na kanał powstał trochę ze spostrzeżenia, że jest dużo filmów, gdzie w każdym prezentowana jest jedna gra, czy program, a bardzo mało, gdzie jest przekrojowo kilka, czy kilkanaście tytułów. Szczególnie właśnie dla Atari, jak piszesz.

    @mgr_inz_rafal, mogę zgodzić się na chłostę. :D Poważniej naprawdę ciężko było wybrać tych kilka tytułów, szczególnie, że chciałem w miarę krótki film. I tak powstał najdłuższy na moim kanale. I wynika to z dwóch rzeczy. Raz, że dłuższe są rzadziej oglądane, a nawet jak są oglądane, to w mniejszym stopniu procentowo, a youtube procent obejrzenia bardzo mocno uwzględnia do decyzji czy promować film, czy nie. Dwa, też mam ograniczony czas, który mogę poświęcić na zabawę "w kanał". Może jeszcze będzie okazja.
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Jan 2021
     
    @itguyinaction
    Jest dużo lepiej, przyjemnie się ogląda. Sub poleciał. Nie zatrzymuj się. Polecam póki co głównie skupić się na Atari, a inne platformy jeśli masz w planach, dopiero gdy poczujesz że już wyczerpałeś temat.
  9.  
    Dzięki. Korci mnie, by trochę dotknąć tematu C64. Kumpel miał w dawnych czasach i często do niego wpadałem. Do też był fajny komp.
  10.  
    Bump... Podbiję temat, bo w jesienne długie wieczory, które niestety już się zaczynają... warto pograć w nowe gry na Atari. :) Dobrze mówię?
    • 24:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime5 Oct 2021
     
    jakie nowe?
    ten film ma prawie rok!
  11.  
    @bocianu
    Co racja, to racja... Choć mówiąc nowe myślałem o czymś co powstało w ostatnich latach, a nie w ostatnich tygodniach, czy miesiącach.

    Swoją drogą, które gry z tego roku byś polecił?