atarionline.pl z sio2sd na tasme? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Prosze, moze ktos wie jak przegrac pliki atr z sio2sd na tasme?
    • 2: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    użyj któregoś kopiera z archiwum :)
    Większość działa tylko z D1:
    • 3: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Miesiac temu wkrecilem sie na nowo w Atari, chcialem pokazac synowi jak to kiedys sie gralo ;) Mam 3 Atari 800xl, 65xe, 3 Atari 1010(2 Sanyo) Atari 1050 i sio2sd.
    • 4: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Ale ktorego? Disc to tape mi nie dziala(rozowy ekran)Jak to zrobic?
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    ATR to obraz dyskietki i nie da się zgrać go na taśmę, bo i niby w jakim celu?
    • 6: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Wydaje mi sie ze mozliwe kiedys bylo przegrywanie z dyskietki na kasete.
    • 7: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Mam Atari 1010 i Atari 1050 i chcialbym dla syna pokazac jak wgrywa sie programy z kasety i dysku.
    • 8:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Na emulatorze pod dosem wyodrębniasz plik *.obj/*.xex/*.com/*.bin i zapisujesz na urządzeniu H: (H-patch musi być włączony) potem już "normalnie" xex2cas a następnie cas2wav i zgrywasz na kasetę.
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Też mnie temat zaciekawił. A na prawdziwym sprzęcie? Powiedzmy że mamy podpięte SIO2SD (przelotowe) i magnetofon. Z Poziomu DOS'a magnetofon jest widoczny? Da się coś do niego skopiować? Podejżewam że i tak jak by się dało to gołego XEX-a zapisanego na taśmie nie da się wczytać z magnetofonu, potrzebny byłby chyba jakiś loader, np słynny wykrzyknik, który trzeba by dograć z przodu.
    • 10: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Tak chce to zrobic na Atari 800XL+Atari 1010+sio2sd. Udalo mi sie zaladowac Casdup 2.0 i skopiowac Bruce Lee z orginalnej kasety(boje sie ze sie rozpadnie). Mysle o mozliwisci nagrania na kasete z atr. Pozniej jak sie okaze ze moja 1050 dziala bede chcial nagrac atr na dyskietke. Prosze o jakas podpowiedz, moze ktos kiedys przegrywal cos z prawdziwych dyskietek na kasety(jakim programem?).
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Feb 2010 zmieniony
     
    Przecież goły xex to właśnie plik w formacie dosa. Sam dos realizuje funkcje loadera.
    Trzeba by tylko mieć dosa, w którym da się wybrać urządzenie - np. 2.5, sd3.2, itd. (w sdx niestety da się wybrać tylko dyski - urządzenia DSKn: mapowane są na Dn: lub literki A:, B:, C:, D:, ...).
    Co więcej - dos2.5 z cp raczej z C: nic nie wczyta, bo nie ustawia w icaux2 krótkich przerw ($80)... Może sd3.2 to zrobi? Może inny dos z cp potrafi?

    Edit: Zrozumiałem, że chcecie wczytywać dosem pliki xex z kasety... Idę spać :) A z wykrzyknikiem masz Urborg rację.
    • 12: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010 zmieniony
     
    Nie, ja chce nagrac na kasete z pliku xex lub atr.
    • 13:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime22 Feb 2010 zmieniony
     
    Powiem tak. Z ATR-a na kasetę teoretycznie się da, Pytanie tylko jaki to ATR? Jeżeli jest to po prostu obraz dyskietki z pojedynczymi plikami (np. grami), można jak najbardziej, jakimś kopierem dysk<->taśma. Jeśli jest to jakaś gra/program zajmujący całą stronę dyskietki (a więc całego ATRa), sprawa się bardziej komplikuje. Trzeba by przed pozgrywaniem plików pozmieniać odwołania z D:NAZWA.EXT, na C:(cośtam) (najlepiej jakimś hex-editorem), co też nie daje gwarancji, że gra/program pójdzie z taśmy, ale szansa (przynajmniej teoretyczna) jest. Jeżeli natomiast jest to coś w stylu "Alternate Reality", czy inna gra/program z własną obsługą dysku, o przerzuceniu jej na taśmę można spokojnie zapomnieć.
    • 14: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime22 Feb 2010
     
    Moze byc Boulder Dash z archiwum (v1).
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Feb 2010 zmieniony
     
    Zajrzałem na plikownię w katalog użytków kasetowych i dyskowych.
    Sprawdziłem Turbo Speed Copy i Copy Disc To Tape For Dos 2.0 and 2.5
    Podejrzewam, że CopyDT też zadziała.

    Krótki tutorial:
    uruchamiasz kopier. Prawdopodobnie trzeba będzie plik xex kopiera przegrać na dyskietkę (ATR) z dosem; zbootować i uruchomić kopiera z dosa. Prawdopodobnie część z powyższych kopierów ma dosa (podzbiór) wbudowanego.

    Jak już uruchomiłeś kopier, to ten drugi wymieniony przeze mnie kopier pozwala na włożenie innej dyskietki (ATR) z grami w formacie COM XEX EXE, wszystko jedno, to są pliki binarne z nagłówkiem dos.

    Ustawiasz taśmę, record, wybierasz plik. Kopier nagrywa wspomniany wcześniej wykrzyknik, tj taki mikro dos kasetowy, pozwalający ładować pliki exe, po czym zapisuje plik właściwy.
    Po kilkunastu minutach kopia gotowa.

    UWAGA. Nie wszystkie dosowe programy dają się tak zgrać. A to przez zbytnie rozdrobnienie chunków (pseudokompresja) poprzez wycinanie zer z pliku (po co ładować zera?) Wtedy przy wczytaniu bloku z kasety atari nie zdąży przeparsować tego, co tam się wczytało, i kicha.

    Rozwiązaniem tego problemu jest używanie kopierów analizujących strukturę plików, i w razie czego zwiększających długość przerwy pomiędzy blokami.
    Jedyny, co mi przychodzi na myśl to casdup, gdzie przerwę pomiędzy blokami można wydłużać wciskając bodajże start; jednak ten kopier kopiuje tylko kasety.
    -------------------------
    Tak, jak koledzy napisali, łatwe jest zgrywanie na kasetę plików dosu, a nie obrazów całych dyskietek (czyli ATR na przykłąd). Natomiast bardzo często na dyskietkach znajduje się odpowiedni plik binarny, wystarczy go nagrać na kasetę jednym z ww kopierów.
    • 16: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Cos jest nie tak, moge wgrac Turbo Speed Copy oraz CopyDT z sio2sd. Program sie uruchamia, Turbo Speed Copy, umieszczam Boulder Dash (v1) atr lub xex w D1: (sio2sd).
    Turbo Speed Copy pyta o nazwe(name) i nie wiem co wpisac, probowalem np D1: ale wychodzi blad. Podobnie w CopyDT, tu o ile rozumiem jest reset-directory from D1: (ustawiam Boulder Dash na D1 w sio2sd) i wyskakuje blad. Copy Disc to tape mi sie nie uruchamia z sio2sd :(
    • 17: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    gołego xex'a nie nagrasz / musi być w pliku atr
    niektóre kopiery mogą potrzebować DOS'a żeby mieć dostęp do IO stacji.
    • 18: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Tak, jak probowalem Boulder Dash atr. ale nie wychodzi, moze ktos by sprobowal, wiem ze wiele osob ma sio2sd i magnetofon.
    • 19: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime23 Feb 2010 zmieniony
     
    a próbowałeś "JBW Tape Boot Maker" z archiwum ?
    Ewentualnie użyj SPEEDER'a -> ->link<-
    • 20: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Dziekuje bardzo, JBW Tape Maker nie widzi D1:Montezuma's Revange atr. na sio2sd. Wegralem ten program i w nim wybiera sie strzalkami gora dol. Moze cos nie tak z moim sio2sd? Mam najnowsze firmware 2.4 i standardowa konfiguracje. Ale Speeder -1400 zobaczyl Yoomp atr.(ze strony yoomp.atari.pl)(nie widzi Montezuma's Revange atr. i Moon Patrol atr. z archiwum. Wlasnie zapisuje yoompa na kasete hurra! Wreszcie cos sie udalo! pozostaje pytanie dlaczego Speeder-1400 nie widzi Montezumy atr i Moon patrol atr z naszgo archiwum?
    Dzieki Tedyboar.
    • 21: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Dalej sprawdzam i odkrylem ze Yoomp atr. jest widziany przez DOS 2.5 na emulatorze atari800Win 4.0 a inne atr z naszego archiwum nie. Moze ktos wie dlaczego? W tym kryje sie rozwiazanie mojego problemu z sio2sd na kasete.
    • 22: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Wlasnie zapisuje na kasete Robbo Forever atr. !
    Czym yoomp i robbo forever sie roznia od pozostalych atr?
    • 23:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    A uruchamiałeś już te zapisane gry z magnetofonu?
    • 24: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Tak, Yoomp sie laduje(nagrany przez Speeder-1400)z ladowaniem robbo forever jest jakis problem, sprobuje nagrac zaraz innym programem(z normalna predkoscia).
    Yoomp z kasety to jest to :)
    • 25: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Zapisuje teraz Robbo Forever na tasme za pomoca CopyDT.
    • 26: CommentAuthorfirestorm
    • CommentTime23 Feb 2010
     
    Robbo Forever z tasmy! Dziala