atarionline.pl XF551 nie czyta a CA2001 bez problemu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsaracen
    • CommentTime4 Mar 2010
     
    Witam. Potrzebuję pomocy a mam taki problem, że od jakiegoś czasu XF551 przestała czytać niektóre dyskietki. OK myślę zestarzały się. Dziś dostałem dwie szt CA2001 i kilka z tych dysków obie przeczytały bez problemów. Rozebrałem XFkę poczyściłem wszystko na cacy, ale problem pozostał. Gdzie tkwi? Złe ustawienie głowic? Nie taka moc? O co może chodzić? Czyszcząc zauważyłem jedną ciekawostkę - górna głowica (czyli chyba druga) jest odwrócona w stosunku do dolnej tzn są względem siebie równo tylko metalowy pasek widoczny w ceramice (domyślam się że to on bezpośrednio zapisuje/odczytuje) w dolnej głowicy umieszczony jest w niej bliżej środka dyskietki a w górnej bliżej krawędzi zewnętrznej tak że kiedy zamknę klucz to paski są względem siebie przestawione czy chodzi o to aby się wzajemnie nie zakłócały? Czy to może mieć wpływ na opisany problem?
    • 2: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime4 Mar 2010
     
    Skoro XFka czyta niektóre dyskietki układ głowic jest napewno dobry - nie proponuje nawet próby regulowania ich układu.

    Problem może tkwić:
    - w wyschniętym smarze na prowadnicach utrudniającym ustawienie głowicy na wybranej ścieżce
    - spuchniętych kondensatorach elektroniki silnika krokowego.

    Spróbuj zrobić test - zapisz na CALIFORNI 3 dyskietki w 3 różnych gęstościach SD/ED/DD

    Następnie spróbuj je odczytać na XFce track kopierem

    SD powinna się czytać - zawsze czyta bez błędów jak stacja trafi w ścieżkę 00

    Na dyskietkach ED/DD powinien pojawiać się problem na tych samych ścieżkach.

    Jeżeli świeże będą się czytać to poprostu musisz się pogodzić z problemem odczytu archiwaliów, ewentualnie delikatnie przesunąć sensor ścieżki 00.

    Do idealnej regulacji stacji niestety potrzebny jest oscyloskop i dykietka z zapisanym sygnałem analogowym
    • 3: CommentAuthorsaracen
    • CommentTime5 Mar 2010
     
    Dzięki tED za wszystkie rady. Zrobiłem jak radziłeś i XFka przeczytała 100%, ale archiwaliów nadal nie czyta ;( Ciekawą rzecz napisałeś o tej dyskietce z sygnałem analogowym. Nie miałem świadomości, że tak odbywa się kalibracja głowicy. Być może w niedługim czasie dostanę następną XFkę to zrobię mały test i dowiem się czy przypadek ma charakter incydentalny czy raczej seryjny.
    • 4: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime6 Mar 2010
     
    przy odczycie starych dyskietek spróbuj poruszać dyskietką w napędzie podczas odczytu - tył, przód, góra, dół - tzw. norton paluch :P