atarionline.pl Atari kontra Commodore w www.interia.pl - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor0xF
    • CommentTime12 Mar 2010
     
    Jakoś przegapiłem newsa o C&A i przeczytałem dopiero teraz. Bardzo dobre teksty o C64, respect!
    • 2: CommentAuthorRzymianinus
    • CommentTime12 Mar 2010 zmieniony
     
    No to jeszcze napiszę ze 2 słowa (albo trochę więcej).

    "Może podaj jakie masz na myśli miasto w swoim opisie jaką "giełdę" i w jakim okresie" - Studio Komputerowe mieściło się w jednym z szeregowych pawilonów w Skarżysku-Kamienna. Było to lat temu.... jeszcze były Atari dostępne w Pewexie ale to już były ich ostatnie lata. Dwa lata potem zniknęły z półek.

    Osoby, które miały wcześniej niż ja Atari i które mnie zaraziły tym sprzętem pochodziły ze Skarżyska-Kam. i z Kielc. System firmy TOMS ujrzałem na oczy i zainstalowałem u siebie ale dopiero w Gdańsku. Osobiście pojechałem po to do Warszawy! :)

    Wg. mnie kupowało się 8-bitowce dla gier. Potem przychodziła epoka przepisywania programów z gazet a na końcu były próby mniej lub bardziej udane tworzenia swoich wypocin (na ogół zaczynało się od Basic`a).

    Kiedy kupowałem swój pierwszy PC`et (286 20MHz) Atari 65/130 XE oraz C-64 przegrywały wyraźnie z Amigą (ta jeszcze kilka lat później była dostępna i kupowana - kolega kupił komuś w rodzinie na imieniny jakąś używaną z wielkim pudełkiem dyskietek).
    PC przebijało od początku Atari programami użytkowymi. Jeśli chodzi o gry to niekoniecznie. Do dzisiaj pamiętam nędzne imitacje, niezasługujące na miano programu szachowego różnego rodzaju hmm.. tzw. szachy. Mój ulubiony Colossus Chess z Atari bił na głowę wszystkie szachowe podróbki PC`towskie.

    Jeszce jedna sprawa. Na PC można było używając edytora tekstu coś napisać i wydrukować nie mając drukarki. Jak? Drukarka była w pracy. I tak PC stał się powoli użytkowym komputerem. Ja osobiście drukarki do Atari nigdy nie miałem i nie znałem osoby, która by ją miała. Nawet nigdy nie spotkałem jej w sklepie ale podejrzewam, że cena była wysoka. Znałem za to JEDNEGO użytkownika C-64 który posiadał drukarkę (używał jej w celach naukowych - robił listingi tych samych gier w różnych wersjach i porównywał je dochodząc do tego jak się usuwa zabezpieczenia, ustawia nielimitowany czas, nieśmiertelność,.....). Dostępność urządzeń peryferyjnych ma jednak duże znaczenie.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Mar 2010
     
    W tych rozmowach zawsze pojawia sie silny pierwiastek osobisty, na przyklad "u nas na osiedlu", "wedlug mnie", "nigdy nie widzialem" albo "widzialem tylko".

    To zapewne wszystko prawda co pisza niektorzy, ze tak u nich bylo, ze w ich przypadku, ze im sie tak zdawalo, etc. Ale nie mozna ekstrapolowac wszystkich zjawisk w skali mikro na sytuacje makro.

    Naprawde sytuacja Atari w Polsce w polowie lat 90-tych nie odzwierciedla sytuacji Atari ogolnie, nawet wrecz przeciwnie - tutaj losy toczyly sie odwrotnie niz na swiecie, np. u nas 8-bit Atari bylo szalenie popularne gdy na swiecie przestalo.

    Mieszanie okresow tez nie sluzy jasnosci sytuacji, bo czasem to bylo tak, a juz pare lat pozniej - wrecz odwrotnie :). Sytuacja polityczna, finansowa rynku komputerowego gwaltownie sie zmieniala w latach 80-tych i 90-tych i mialo to kolosalny wplyw np. na obecnosc komputerow w Polsce. Przykladowo przez czesc interesujacego nas okresu istnialy restrykcje COCOM, a przez czesc nie, dalej jest kwestia piractwa - w czesci tego okresu bylo powszechne bo niemal legalne, potem nie, dalej jest kwestia dostepnosci rynkowej - przez czesc okresu byl monopol na sprzedaz komputerow (Pewex, Baltona), a przez czesc nie, dalej jest kwestia polityczna i zmiany ustroju, ktora wplyw miala na przyklad na to, jakie magazyny komputerowe byly wydawane w Polsce, itd. Wiec praktycznie nie bylo mechanizmow rynkowych, ktore pozwalalyby w Polsce ksztaltowac sie rynkowi komputerowemu normalnie.

    Stad mozna dywagowac o lokalnym rynku, ale nie ma to przelozenia na to co sie dzialo z Atari na swiecie. Miedzy innymi dlatego uwazam teorie Smugglera za nietrafna, bo magnetofon byl podstawa w Polsce, ale nie na przyklad w USA czy Niemczech, gdzie sprzedalo sie najwiecej Atari i to w okresie prawdziwej walki rynkowej z innymi komputerami. A to na przyklad z tego prostego powodu, ze gra na kasecie miala praktycznie ta sama cene co gra na dysku, pomijajac ze wiele gier bylo dostepnych tylko na dyskietkach, ze kasety byly nagrywane znacznie lepiej niz piraty na gieldach, etc.

    I tylko tak jak Atari i C-64 wykończyły Spectrum


    To raczej C64 i Spectrum wykonczyly Atari - ceną. Chronologia jest bowiem taka:
    - Atari rozpoczeto sprzedawac w 1979 roku
    - ZX Spectrum rozpoczeto sprzedawac w 1982 roku.
    - C64 rozpoczeto sprzedawac w 1983 roku (pierwsza partia trafila na rynek juz w 1982 roku, ale tylko lokalnie w USA, bo na przyklad do Europy dotarla rok pozniej, a to tutaj byl gross sprzedazy).

    Komputery tansze w produkcji, zrobione najnizszym mozliwym kosztem w naturalny sposob wyparly drozszy sprzet. Tramiel po przyjsciu do Atari obnizyl kolosalnie koszty produkcji (seria XE w 1985 roku, podstawowy zestaw to komputer+magnetofon, a wiec ta sama strategia, ktora wczesniej wymyslil dla C64) i dlatego nawet przejsciowo osiagnal spore sukcesy rynkowe (w Wielkiej Brytanii popularnosc w segmencie budget home computer, stosunkowo spora sprzedaz do Polski po roku 1989). Ale to i tak juz bylo za pozno, bo po pierwsze prawie nikt juz nie pisal softu, a dodatkowo teraz komputery 8-bitowe konkurowaly z 16-bitowymi, ktorych ceny spadaly na leb, na szyje...
  1.  
    Chronologia chronologią ale "silny pierwiastek osobisty" odzwierciedla realnie dostępność sprzętu i trendy poszczególnych regionów w Polsce. Dystrybucja komputerów nie była jednolita w ówczesnym PRLu. Miałem trochę do czynienia najpierw z ZX Spectrum oraz Meritum. Ale dopiero późniejsze napotkanie Atari zaowocowało kupnem. Było lepsze, ale niestety droższe. Zgadzam się, że cena (podwójnie wysoka bo rozsądne było mieć stację dysków - 109$ + 113$ o ile dobrze pamiętam) była czynnikiem chyba decydującym o samozagładzie. Oprogramowanie to inny temat, bardziej skomplikowany i dyskusyjny.

    Wygrywa to co jest bardziej dostępne i przystępne finansowo na rynku. Gdy nastąpi podparcie tzw. softem to już jest prawie pewien sukces.

    Ostatecznie i tak wygrywa postęp techniczny i dzisiejszy zwycięzca staje się jutro przegranym. I tylko nostalgia pozostaje...
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Dec 2019
     

    Rzymianinus:

    Chronologia chronologią ale "silny pierwiastek osobisty" odzwierciedla realnie dostępność sprzętu


    No właśnie nie odzwierciedla. A precyzyjniej - nie zawsze odzwierciedla. W tym przypadku polskie doświadczenia są inne niż ogólnoświatowe. Tam najpierw popularne było Atari, potem Spectrum i C64, u nas odwrotnie.

    Przypominam fragment artykułu Tadeusza Menerta w "Atari User" z 1986 roku, w którym opisywał stan sytuacji w Polsce:
    • 6: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    @Kaz

    Dokładnie jak piszesz.Ja pierwszą styczność z komputerem miałem właśnie przez sąsiada.Miał VICa-20,którego od niego odkupiłem,potem C-64,też odkupiłem od niego(stacja 1541 II to moja inwencja),potem Amiga(najlepsza przyjaciółka).Mam muzyków,którzy mieli Atari 1040st czy ste,niewiem.Używali do Cubase w midi,ale też mieli Amige 500.Tak się zaczęła nasza przyjaźń.Co najśmiejsze wykorzystali moją Ami do paru hip-hopowych kawałków w Pro-Trakerze i bardziej zaawnsowanym Digi Boosterze.Więc powiem tak,cała ta kupoburza między Atari i Commodore,co jest lepsze,a co nie mam w (dupie).Karzdy z tych kompów ma swoje zalety i wady.Ważne,że pisze się na nie soft,który jest w niektórych przpatkach bardzo pomocny.
    Kaz Najlepszego w Nowym Roku!!!Commodorowiec Ci życzy ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    Również życzę najlepszego w Nowym Roku :)
    • 8:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime27 Dec 2019 zmieniony
     
    "Tam najpierw popularne było Atari, potem Spectrum i C64, u nas odwrotnie."
    Dlatego powtarzam to jak mantre: c64 w majtkach latało jak świat grał na atari.