atarionline.pl Zasilacz Atari 2600 i kilka prośba o kilka szczegółów z bebechów - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka,

    Czy ktoś widział gdzieś jakiś schemat w sieci oryginalnego zasilacza do Atari 2600 (bo coś nie mogę znaleźć, są do innych modeli, a do tego, jak na złość)?

    Czy ktoś rozbierał kiedyś taki zasilacz? Czy można go bez problemu otworzyć i naprawić? Czy środek jest czymś zalany?

    Czy ten zasilacz ma jakiś bezpiecznik? I czy tylko na uzwojeniu pierwotnym?

    Co może być powodem, że nie daje wcale napięcia?

    Z góry dzięki
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime26 Jun 2022
     
    Odpowiem pytaniem na lawinę pytań - a czemu nie weźmiesz nowoczesnego, zdecydowanie bardziej godnego zaufania, zamiennika?
  2.  
    To jest pytanie w stylu, a po co trzymać Atari 2600? Lepiej wyrzucić i zagrać na emulatorze na nowoczesnym kompie. :P
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime26 Jun 2022
     
    Nie jest. Bo nie o Atari pytam. A zasilacz jest najbardziej awariogennym elementem starej elektroniki.
  3.  
    Dobra. Wróćmy jednak do pytań, które postawiłem. Powiedzmy, że chce się pobawić w naprawę.
    • 6:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 Jun 2022 zmieniony
     
    Atari 2600 chodzi z najbardziej popularnymi wtedy zasilaczami, jakie były na rynku - 9V DC 750mA (mogę się mylić co do amperażu), tu schemat polaryzacji:

    Stąd: ->link<-

    Jednakże najbardziej wadliwym elementem zasilania 2600 nie jest zasilacz, a układ stabilizujący 7805 na płycie - coprawda może pracować stabilnie w granicach 7,5 do 25V (znacznie się przy tym grzejąc) ale pytanie, czy taki "wiekowy" układ będzie jeszcze trzymał swoje paametry... - chodzą opinie, że lepiej jest wywalić dziadostwo z płyty i puścić stabilizowane DC5V np. z zasilacza USB.
  4.  
    Widziałem też filmy na yt, gdzie ludzie wymieniają ten stary układ na coś nowszego.

    Jednak to nie wyjaśnia, dlaczego sam oryginalny zasilacz nie daje napięcia.
    • 8:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 Jun 2022
     
    Nie wiem, jaki masz Ty, mój to tylko było trafo 220V/13,5V, mostek Graetza i duże kondensatory wyprostowujące wyjściowe napięcie.
    Poleci uzwojenie na trafo i nie dojdziesz, gdzie problem.
  5.  
    A obwód pierwotny ma bezpiecznik?
    • 10:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 Jun 2022
     
    Ma. Ale co to daje... bez zabezpieczenia na tyrystorze spokojnie zdąży usmażyć wyjście.
  6.  
    Bardziej podpytuje pod kątem powodu, jaki może być, że zasilacz nie daje żadnego napięcia. I przepalenie bezpiecznika wydaje się takim prawdopodobnym powodem.
    • 12:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 Jun 2022 zmieniony
     
    Jeśli masz zasilacz z dużą tabliczką znamionową od strony wtyczki, pod spodem znajduje się śrubka, po jej odkręceniu będziesz miał swobodny dostęp do środka. Mój nie był ani klejony, ani zalany.
  7.  
    Ok. Dzięki za info. :)