atarionline.pl ASAP 2.1.1 BETA - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor0xF
    • CommentTime12 Mar 2010
     
    Zapraszam do testów rozszerzenia Windows Explorera, które służy wyświetlaniu właściwości plików SAP (oraz pozostałych formatów obsługiwanych przez ASAP).
    Zaimplementowane właściwości to: Title, Author, Artist (=Author), Duration, Channels i Subsongs.

    Jak widać:

    właściwości wyświetlają się: na pasku statusu i na bocznym pasku dla zaznaczonego pliku oraz jako kolumny w widoku szczegółów (wybieramy prawo-klikając belkę).

    Wersja beta:
    ->link<-
    Zaznaczamy "Windows Explorer extension" - domyślnie nie jest zaznaczone.
    Proszę o testowanie na różnych Windowsach: na XP 32-bit jest ok, na Me i 2000 podejrzewam, że mogą być problemy (prawdopodobnie z kolumnami Channels i Subsongs), a na innych Windows ta wersja prawdopodobnie nie zadziała.
    Instalator zawiera też nową wtyczkę do AIMP.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Mar 2010
     
    Mam XP 32bit - tak jak napisales - dziala :)
    • 3:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime13 Mar 2010 zmieniony
     
    Działa też na Windows 2003 Server (32bit), ale to raczej spodziewane.

    Nie wiem tylko, jak w Eksploratorze wyświetlić atrybuty "Channels" i "Subsongs".

    EDIT: już wiem :)

    BTW.
    W instalatorze nie można wybrać jednocześnie skojarzenia plików z WASAP-em i WMP. XPek obsługuje kojarzenie typu pliku z wieloma programami - są wtedy widoczne do wyboru w "Otwórz za pomocą".

    A dałoby się dorobić w WASAP-ie przełączanie subsongów za pomocą kółka myszy? Wiem że można ŚPM, ale kółko wydaje mi się tu naturalne.

    Gdy WASAP odtwarza plik, nie mogę tego pliku usunąć. Czy jest to konieczne?

    No i jest jeszcze ten odwieczny problem, że muzyczki oryginalnie NTSC odtwarzają się o 1/6 za wolno. Zdaję sobie sprawę, że poprawienie tego wymagałoby dodania jakiegoś atrybutu w SAPie, ale może warto by było na razie dorobić w WASAP-ie jakiś przełącznik?
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Mar 2010
     
    Rozszerzenie Eksploratora nie działa na Windows 7 64-bit (przynajmniej u mnie - mam wersję Home Premium BOX). Nie pomaga ręczne dodawanie parametrów typu tytuł, autor, itp. do podmenu "Sortuj według" i "Grupuj według" po prawokliku na zawartości katalogu - z opcji "Więcej" można ich dodawać dziesiątki. :)
    • 5: CommentAuthor0xF
    • CommentTime14 Mar 2010
     
    Mniej spodziewane jest, że na Windows Server ktoś używa ASAP. ;-)

    Rzeczywiście jest lista "Otwórz za pomocą", ale i tak któryś program musi być uprzywilejowany, tj. otwierający przez dwuklik. Kwestia skojarzeń w instalatorze jeszcze nie jest dopracowana.

    Kółko myszy dotyczy okienka, które ma focus, w związku z czym należałoby najpierw kliknąć ikonę w trayu, a skoro tak, to przecież można wybrać z menu.

    Kasowanie pliku odtwarzanego przez WASAP - u mnie działa.

    NTSC jest wysoko na TODOliście. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będą osobne pliki SAP z tagiem NTSC, bo przecież nie każda muzyczka jest przewidziana do odtwarzania na NTSC, poza tym możemy je umieszczać osobno na playliście, jest tak też chyba w przypadku plików SID. Nie wszystkie muzyczki w ogóle zadziałają w NTSC: np. TMC 4 razy na ramkę nie wejdzie w ramkę NTSC.

    voy: Pytanie, czy to kwestia Windows 7 czy 64-bit? Podejrzewam, że obie.
    • 6:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Mar 2010 zmieniony
     
    > Mniej spodziewane jest, że na Windows Server ktoś używa ASAP. ;-)
    :)

    > Kółko myszy dotyczy okienka, które ma focus
    No tak, spodziewałem się że z jakiegoś powodu się nie da.

    > Kasowanie pliku odtwarzanego przez WASAP - u mnie działa.
    Robię tak: w Eksploratorze klikam po kolei na wszystkie muzyczki np. w katalogu Munns_Richard - po jednej na sekundę. Potem próbuję usunąć cały katalog Munns_Richard, i dupa. Zrzut z Process Explorera

    > NTSC jest wysoko na TODOliście. (...)
    Nie bardzo podążam z Tobą. Co mają playlisty do tego, czy muzyczka ma być odtwarzana w 50/60Hz?
    • 7: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Czyli chodzi Ci o kasowanie katalogu, a nie plików, jak najpierw napisałeś. Sprawdzę.

    Z playlistami chodziło mi o to, że np. w Winampie jest playlista, na której możemy umieszczać utwory. Jeśli wersje PAL i NTSC to osobne pliki, możemy umieszczać je na playliście jak chcemy (np. same PAL, same NTSC albo jedne i drugie). Gdyby wybór PAL/NTSC był ustawieniem ASAP, nie byłoby takiej swobody. Dodatkowo za osobnymi plikami dla NTSC przemawia to, że będzie inny TIME.
    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Niewiele jest muzyczek które są zarówno w wersji PAL jak i NTSC. Jedyne jakie znam to IK/WKC, Yoomp i Rescue on Fractalus (o ile pamiętam, muzyczka w europejskim wydaniu ROF została relatywnie przyspieszona). I w każdym przypadku w ASMA jest tylko jedna wersja (lub nie ma w ogóle). Więc może pomysł z playlistami jest trochę na wyrost.

    Oczywiście że wersje PAL i NTSC powinny być w osobnych plikach.

    Ten przełącznik w WASAP-ie to tylko tymczasowa propozycja - do czasu gdy nie pojawi się nowy atrybut PAL/NTSC w plikach SAP, który moim zdaniem powinien być docelowym rozwiązaniem.
    • 9: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Większość gier gra muzykę na VBLKI (czyli z różnymi prędkościami na różnych systemach). Ghostbusters sprawdza PAL/NTSC i dostosowuje prędkość odtwarzania.

    Co proponujesz zrobić z TIME i FASTPLAY w trybie NTSC?
    • 10:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Ale zauważ że Ghostbusters robi to źle - prędkość muzyki w NTSC jest poprawna (zgadza się z oryginalnym singlem), a w PAL jest o wiele za szybka. Dlatego uważam, że w tym przypadku plik SAP powinien mieć ustawioną flagę NTSC.

    > Co proponujesz zrobić z TIME i FASTPLAY w trybie NTSC?
    Nie bardzo rozumiem sens pytania.
    • 11: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Moim zdaniem kryterium umieszczenia muzyki w kolekcji muzyki Atari jest to, czy taka muzyka była na tym komputerze, a nie czy jej tempo jest zgodne z jakimś singlem.

    Zaproponowałeś dodanie do ASAP przełącznika na tryb NTSC. Dlatego pytam Cię, jak Twoim zdaniem ASAP w tym trybie powinien interpretować tagi TIME i FASTPLAY. Np. próbujemy odtworzyć w trybie NTSC plik, który ma TIME 3:00 i FASTPLAY 78.
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Mar 2010 zmieniony
     
    Aa, no to się nie rozumiemy.

    Moją intencją jest, aby w kolekcji znajdowały się utwory w takiej postaci, w jakiej były zamierzone przez autora utworu. Czyli jeśli autor pisał utwór na komputerze NTSC i nie przedsiębrał żadnych kroków w celu dostosowania go do komputerów PAL, to w ASMA powinna znajdować się tylko i wyłącznie wersja, która odtwarzać się będzie z prędkością jak na komputerze NTSC. I symetrycznie dla utworów oryginalnie PAL-owskich.

    Wyjątkami są tutaj ROF, IK, Yoomp, ale w tych przypadkach muzyczki w wersji NTSC i PAL brzmią niemal identycznie, więc nie sądzę żeby było potrzebne umieszczanie w ASMA dwóch wersji utworów. Wyjątkiem jest też Ghostbusters, gdzie prawdopodobnie wskutek błędu autora player w PAL odtwarza utwór trochę za szybko. Tu też wydaje mi się, że w ASMA powinna być tylko wersja NTSC.

    FASTPLAY_NTSC = floor(FASTPLAY*262/312)
    i wtedy TIME_NTSC = TIME*FASTPLAY_NTSC/FASTPLAY
    Czyli odtwarzanie jest nadal 4x ramka, ale ramka jest krótsza.
    • 13: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Co do osobnych plików to się zgadzam. Obawiam się jednak, że "zamierzenie autora utworu" to wielka niewiadoma i może być różne od "doświadczeń słuchaczy" (np. przyzwyczajonych
    do wolniejszej wersji PAL), które też są istotne.

    Jeśli tak przeliczysz FASTPLAY, to procedura playera może się nie zmieścić i zawiesić. Dodatkowo zakładasz, że player jest wołany na przerwaniach ANTICa i nie wykrywa PAL/NTSC (dotyczy też TIME). Podałem Ci przykład Ghostbusters, które wykrywa PAL/NTSC. Są też muzyczki "cyklowane", których czas odtwarzania będzie zbliżony w PAL i NTSC, a nie różny o ok. 20%, jak wynika z Twoich wzorów.
    • 14:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    E tam. Zamierzenie autora jest zawsze znane - albo tworzył na rynek NTSC, albo na rynek PAL. Odstępstwa są nieliczne.

    Przyzwyczajenia słuchaczy osobiście najchętniej bym olał. Ale skoro tak nie można, to moją propozycją jest przełącznik w odtwarzaczu. Jak ktoś zauważy że mu za wolno gra, to przełączy. Albo ew. w konfiguracji playera mogłaby być opcja żeby wszystkie muzyczki odtwarzane były w PAL. Ale najważniejsze, moim zdaniem, jest prezentować utwory domyślnie w postaci zamierzonej przez autora, niezależnie od przyzwyczajeń użytkownika z europejskiego zaścianka.

    > Jeśli tak przeliczysz FASTPLAY, to procedura playera może się nie zmieścić i zawiesić. Dodatkowo zakładasz, że player jest wołany na przerwaniach ANTICa i nie wykrywa PAL/NTSC (dotyczy też TIME). Podałem Ci przykład Ghostbusters, które wykrywa PAL/NTSC. Są też muzyczki "cyklowane", których czas odtwarzania będzie zbliżony w PAL i NTSC, a nie różny o ok. 20%, jak wynika z Twoich wzorów.

    Ależ ja jestem świadom problemów. Przecież to miałby być tymczasowy feature, póki specyfikacja SAP-a nie zostanie rozszerzona. Jeśli user chce odtwarzać muzyczkę PAL-owską w prędkości NTSC, to sam sobie strzela w stopę (bo niby czemu miałby chcieć to robić, skoro jest przyzwyczajony do wersji PAL-owskiej) Podobnie z muzyczkami cyklowanymi - user nie ma powodu żeby przełączać ich prędkość.
    • 15: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Już wyobrażam sobie te maile i posty na forum:
    "W Ballblazer.sap (albo w nowym ASAP) jest błąd - gra szybciej, niż poprzednio".
    "Część muzyczek w ogóle nie gra (w domyśle: muzyczki 4x/ramkę; włączyłem NTSC, bo jestem w USA)".
    "Część muzyczek jest ucięta (w domyśle: włączony NTSC i nieprawidłowe przeliczenie TIME)".

    Przepraszam za ironię, ale już jakiś czas temu rozpatrywałem zaproponowane przez Ciebie rozwiązania i widzę ich wady. Najlepsze rozwiązanie, jak pisałem na początku, to wprowadzenie tagu NTSC, który przełącza domyślny FASTPLAY na 262 i zegar na 1.79, a FASTPLAY i TIME nie są przeliczane żadnymi niedoskonałymi wzorami.

    Jeśli wypowiadasz się, że "zamierzenie autora jest zawsze znane", to rozumiem, że potrafisz przypisać system TV dla niemal 4000 plików w ASMA. Moim zdaniem to będzie kłopotliwe.
    • 16:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    > Najlepsze rozwiązanie, jak pisałem na początku, to wprowadzenie tagu NTSC
    Też tak sądzę.

    > rozumiem, że potrafisz przypisać system TV dla niemal 4000 plików w ASMA.
    Jedyny problem leży w czasochłonności, bo takie rzeczy jak (pierwotny) rynek na którym została wydana gra/demo z muzyczką czy też kraj pochodzenia autora to łatwo ustalić.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    włączyłem NTSC, bo jestem w USA


    LOL, mocne, ale pewnie byloby prawdziwe.
    • 18: CommentAuthorRamos
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Ja widzę to tak. Po co wybierać w playerze NTSC czy PAL. Jeśli muzyka została do gry/dema napisana w NTSC to w pliku SAP zaznaczamy NTSC i wtedy odtwarzajka gra w NTSC.Podobnie jak z muzyką w PAL. Wpisujemy odpowiedni system tylko kiedy mamy pewność, że muzyka jest napisana w NTSC/PAL. Muzyki napisanej na PAL nie odtwarzamy na NTSC, bo czasami dźwięki PAL dziwnie brzmią na NTSC.
    • 19:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Mar 2010
     
    Fox: zainstaluję na wirtualce 32-bitową Windows 7 i dam znać, czy pójdzie integracja.
    • 20: CommentAuthor0xF
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Wprowadziłem obsługę tagu NTSC:
    ->link<-
    Przykładowy kawałek:
    ->link<-

    Tag NTSC powoduje przestawienie zegara z 1.77MHz na 1.79MHz oraz domyślnego FASTPLAY z 312 na 262. Emulowany jest też rejestr GTIA umożliwiający rozpoznanie systemu (zarówno w NTSC jak i PAL).

    Dla zgodności ze starymi playerami w plikach SAP oprócz tagu NTSC proponuję umieszczać FASTPLAY 262 oraz blok D014-D014 0F. Stare playery będą wtedy grać te kawałki dość dobrze (różnicą będzie zegar 1.77MHz).

    32-bitowy Windows 7 w wirtualce sprawdziłem - rozszerzenie eksploratora nie działa.
    • 21: CommentAuthorRamos
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Jest duża różnica napisanych kawałkach na NTSC, bo w PAL nie słychać takich dobrze pewnych dzwięków co w NTSC. Teraz jest trochę roboty, bo w archiwum ASMA trzeba dodać do odpowiednich kompozycji system NTSC, szczególnie kompozycjach z gier. Powstał nowy format SAPa.
    Fox: podeślij info do PG nie poprawi SAPy i doda w odpowiednich nich system NTSC.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Mar 2010
     

    Ramos:

    Fox: podeślij info do PG nie poprawi SAPy i doda w odpowiednich nich system NTSC.


    Czy znasz w ogole termin spodziewanej publikacji nowej ASMA? I czy te poprawki SAP-ow wplyna na opoznienie publikacji?
    • 23: CommentAuthor0xF
    • CommentTime17 Mar 2010
     
    Będę kontynuował temat na grupie mailowej asap-users (jest tam PG). Zainteresowanych proszę o dopisanie się (http://asap.sourceforge.net).
    • 24:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    Dzięki Fox, to rozwiązanie w 100% mnie satysfakcjonuje.
    • 25: CommentAuthor0xF
    • CommentTime23 Apr 2010
     
    Do ściągnięcia: BETA 3.

    Zmiany od beta 2:
    - rozszerzenie Windows Explorera zaimplementowane również dla Visty i 7 (sprawdziłem w 7 Ultimate 32-bit)
    - w Windows Explorer dostępna kolumna "PAL/NTSC"

    Proszę o testowanie, szczególnie na Viście, systemach 64-bitowych i Windows 9x (o ile ktoś jeszcze to ma).
    W siódemce nie mogę znaleźć kolumn "Channels" (pewnie jakoś przetłumaczona na polski, to standardowa kolumna dla plików dźwiękowych), "Subsongs" i "PAL/NTSC".
    Być może w Viście i 7 uda się zrobić edycję Author, Title i Year.
    • 26: CommentAuthor0xF
    • CommentTime27 Apr 2010
     
    Nikt nie jest zainteresowany?

    Do pobrania beta 4, zmiany od beta 3 dotyczą tylko Windows Vista i 7:
    - dostępne Subsongs i PAL/NTSC, w widoku kolumn ciągle nie potrafię włączyć Channels ("Kanały")
    - zdefiniowane różne widoki, m.in. zakładka "Szczegóły" we właściwościach, "widok zawartości"
    - można edytować Author, Title i Year
    • 27:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime27 Apr 2010 zmieniony
     
    Ja jestem :)

    Fajnie by było zaimplementować mixer. Zn. wył/włączanie głosów, ew. kontrola ich głośności. Plus obsługa STIL'a. Plus rozpiska ile miejsca zajmują sample (jeżeli są) plus ile razy na ramkę leci zak, plus jaki player (edytor) był użyty :)
    • 28:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime27 Apr 2010
     
    Co do extensions.

    Zainstalowałem wpierw bez ext. Następnie odpaliłem ponownie instalator i dodałem opcję ext.

    Nie działają (nie pokazują się dodatkowe opcje)

    Win7.
    • 29: CommentAuthor0xF
    • CommentTime27 Apr 2010
     
    > Fajnie by było zaimplementować mixer. Zn. wył/włączanie głosów, ew. kontrola ich głośności.

    Wyłączanie głosów jest dostępne w pluginach do: Winampa, foobar2000, GSPlayer, Apollo, XMPlay oraz w asapconv.
    Kontrola głośności poszczególnych głosów to już moim zdaniem przesada. :)

    > Plus obsługa STIL'a.

    Jest małe zainteresowanie tym, tylko Ramos od dawna to lobbuje.

    > Plus rozpiska ile miejsca zajmują sample (jeżeli są)

    Nie da się tego automatycznie wyznaczyć.

    > plus ile razy na ramkę leci zak
    > plus jaki player (edytor) był użyty :)

    Wpisuję na todolistę.

    > Zainstalowałem wpierw bez ext. Następnie odpaliłem ponownie instalator i dodałem opcję ext.
    >
    > Nie działają (nie pokazują się dodatkowe opcje)

    Dzięki, wygląda na błąd w instalatorze. Opcje pokażą się, jak się ponownie zalogujesz.
    • 30:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime27 Apr 2010 zmieniony
     
    Thx.

    Zalogowałem się na innego usera (przełączenie userów) i rozszerzenie nadal nie pokazuje dodatkowych opcji na pasku. Sprawdzę na swoim koncie później.

    Nie wiem jakie są założenia opcji "Loop" aczkolwiek plugin do Winampa tego nie obsługuje. Zn. mimo włączonej opcji nadal sprawdza time zaka, odlicza w dół i przechodzi do następnego na playliście. Możliwe iż założenie było takie, iż po włączeniu loop'a, czas jest "anulowany" (ustawiany na 0) ale bez resetowania oryginalnej długości zaka?

    STIL - imho warto to obsłużyć.
    • 31: CommentAuthor0xF
    • CommentTime27 Apr 2010
     
    Jeśli plik SAP jest zaznaczony jako "Loop", to oznacza, że muzyka się zapętla, a "Time" oznacza kiedy zaczyna się pętla. Dla takich utworów w ustawieniach pluginu można wybrać, że będą odtwarzane bez końca lub przez skonfigurowany czas (np. 10 minut). Domyślne ustawienie rzeczywiście ignoruje opcję "Loop" - utwór kończy się po ustalonym czasie (czyli wtedy, gdy zacząłby się zapętlać).
    • 32:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime30 Apr 2010
     

    0xF:

    > Zainstalowałem wpierw bez ext. Następnie odpaliłem ponownie instalator i dodałem opcję ext.
    >
    > Nie działają (nie pokazują się dodatkowe opcje)

    Dzięki, wygląda na błąd w instalatorze. Opcje pokażą się, jak się ponownie zalogujesz.

    Niestety nie.
    • 33: CommentAuthor0xF
    • CommentTime30 Apr 2010 zmieniony
     
    No to beta 5, znowu zmiany tylko dla Vista/7:
    - po doinstalowaniu rozszerzenie eksploratora zaczyna działać
    - wyświetlanie wielu autorów w sposób zgodny z Windowsem

    Przyznam, że kontrolka edycji autorów pod Windows 7 jest jak dla mnie bardzo niewygodna: łatwo dodać autora, usunąć, ale ciężko przeedytować. Oczywiście nie mam na to wpływu.

    Gdy mamy zainstalowaną wersję beta, należy ją odinstalować przez zainstalowaniem innej wersji. Jeśli tego nie zrobimy, dostaniemy kłamliwy komunikat, że mamy zainstalowaną nowszą wersję.
    • 34:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime30 Apr 2010
     
    Dzięki, obczaję.

    Jeszcze co do STILa - myślę, że temat Ramosa mozna spokojnie pominąć.

    Chodzi po prostu o obslugę tego co ASMA daje.

    A STIL jest o tyle fajny, że muzycy jak się orientuja, że cos takiego jest, to nagle zwalaja się z gora komentarzy do swoich zakow, co potem mozna sobie poczytywac. Przynajmniej tak to wyglada w HVSC.
    • 35: CommentAuthor0xF
    • CommentTime5 May 2010
     
    Jest już oficjalna wersja.
    • 36: CommentAuthorRamos
    • CommentTime6 May 2010 zmieniony
     
    Jako admin STILsów w ASMA nadal będę nalegał na ich obsługę. Warto je dodać jak pisze Booker. Ludzie szukają też odpowiednich coverów muzyki stworzonych na POKEY, a dzięki STIL będzie je łatwo można znaleźć.

    Jak twierdzi Mr. Beeper muzyka na GTIA nie gra jeszcze zbyt dobrze są pewne błędy.
    • 37: CommentAuthor0xF
    • CommentTime7 May 2010
     
    Będzie co robić w kolejnych wersjach. :)
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2010
     
    Off topic: czy po update'ach ASAP-a teraz przyjdzie czas na "Fail Win"? :)
    • 39: CommentAuthor0xF
    • CommentTime7 May 2010
     
    Chyba tak.
    • 40: CommentAuthorRamos
    • CommentTime8 May 2010
     
    Termin nowego ASMA trochę się przeciąga, bo PG nie ma zbyt dużo czasu na korektę nowego update. Jednak mam nadzieje, że za miesiąc powinna być nowa wersja ASMA, pod warunkiem że PG wyrobi się z poprawkami. Nowych kompozycji ma być ponad 1000 w tym wiele mało znanych kawałków.