atarionline.pl CamoSoft / Kamilos - historia, programy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Sep 2022 zmieniony
     
    I kolejny wątek historyczny - ten służący zgromadzeniu informacji i materiałów o Kamilosie (CamoSoft) z Wrocławia. Za tymi ksywami kryje się Kamil Nowiński, który do mnie wczoraj zawitał, ostatnio widzieliśmy się równo 25 lat temu też u mnie w domu... :)

    No i w nawiązaniu do tego offtopica w wątku: ->link<-

    Kamilos:

    Za tydzień będę we Wrocławiu to spróbuję odkopać swoją piwnicę - może znajdę jakieś stare dyskietki, chociaż wątpię czy coś odzyskam, bo raczej wszystko przepadło... :(


    Odkopał! Nie przepadło! :)

    Kamilos:

    Dobrze wiedzieć, ale chyba nigdzie się nie uchowała.


    Jak się okazało, uchowała się i nawet wczoraj rypaliśmy w gierkę. Ja się dziwię, że Mirage tego nie chciał wydać, "City Dangerous" jest naprawdę fajna i odmienna od gier z tamtego okresu. Będzie więc wkrótce premiera na AOL, a także wiele innych ciekawych materiałów i ciekawostek. Na razie przeklejam tu informacje z tamtego wątku, które dotyczą Kamilosa:

    MDW:

    @kamilos78:
    Ja tak tylko na jeden post pozwolę sobie zboczyć z tematu, bo właśnie zauważyłem Twoje imię i nazwisko...
    Ty jesteś ten Kamil Nowiński, który na początku lat 90 tworzył programy dla Atari do których czasem muzykę robił Jacek Dojwa (bardzo dobry muzyk, później na demoscenie PC znany jako Falcon, działał też w zespole Husky)? Jeżeli nie to dalej nie czytaj. :)

    Pamiętam taką Twoją grę, która CHYBA nosiła tytuł “Despair Seek” (mogłem przekręcić, bo to było ponad 30 lat temu). Nigdy nie była komercyjnie wydana i krążyła tylko po giełdach i wśród piratów. Od kilkunastu lat chcę sobie tę produkcję przypomnieć (bo mam do niej dziwny sentyment) ale nigdzie jej nie ma. Nawet na party Decruch 2020 pytałem Falcona (robił tam muzykę) i współpracę z Tobą pamięta ale tej konkretnej gry nie. Nikt jej nie pamięta, nikt nie wie o co mi chodzi… Irytuje mnie to od ponad 20 lat. To jest ostatnia rzecz, która trzyma mnie na tym świecie i nie pozwala zamienić się w proch. ;) :)


    Kamilos:

    @MDW:
    Hej, tak, to ja, cały czas ten sam tylko starszy :)
    Jacek, nasz lokalny znakomity wrocławski muzyk, pisał świetną muzykę i pamiętam, że użyczył mi kompletnie za free (takie to były czasy!) jedną ze swoich muzyczek do gry, którą wtedy napisałem. Pamiętam tytuł - prawdopodbnie chodzi Ci o "Dangerous City", gdzie pomykał się jakimś samochodzikiem po planszy...
    Fakt, gra nie została nigdy wydana (próbowałem), bo umówmy się, była trochę za słaba graficznie. Krążyła po giełdach? :) Dobrze wiedzieć, ale chyba nigdzie się nie uchowała. Nie dziwię się, że nikt jej nie pamięta bo poza kilkoma kolegami z naszej lokalnej giełdy nike jej nie widział.
    Wiem, niby zagadka rozwiązana, ale pozostań z nami jeszcze na tym ziemskim padole :)
    Za tydzień będę we Wrocławiu to spróbuję odkopać swoją piwnicę - może znajdę jakieś stare dyskietki, chociaż wątpię czy coś odzyskam, bo raczej wszystko przepadło... :(
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Sep 2022
     
    Będzie wywiad z Kamilosem? Aż się sam prosi.
    Poza tym czekam od niego na obiecane uzupełnienie swojego hasła w Atariki... i nowe wersje "Za dużo, za mało", "Kości" i inne takie mini-gierki w nowoczesnej wersji. :)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2022
     
    Tak, Kamil dostał zaproszenie na spotkanie na zoomie i przyjął je. Jednak postanowiliśmy najpierw przetworzyć materiały, które podrzucił, co też przyda się do odświeżenia mu pamięci o starych czasach i osiągnięciach. Przekopiowałem przedwczoraj 9 dyskietek, które wziął ze sobą na spotkanie, zrobiłem z nich pliki ATR, wyekstraktowałem z nich te pliki, które się dało i będę to sukcesywnie dodawał do archiwów oraz publikował. Jest wiele ciekawych użytków, których jeszcze nie mieliśmy. A także oczywiście programy Kamila, głównie drobne narzędziowe oraz źródła w asemblerze 6502 (Quick Assembler).
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2022 zmieniony
     
    Wrzucam do archiwum gier nieco inną wersję "Stryczka" Kamilosa. Te wersje, które mamy jako ATR, mają ekrany ASF, bo do tej firmy była przymiarka z wydaniem gry. Ta od Kamila z dyskietek jest z napisem (c) Mirage Software, w formacie XEX, ma interko przed grą oraz zabezpieczenie kodami.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2022 zmieniony
     
    Clock czyli zegarek od Kamilosa:
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Sep 2022
     
    @Kaz wiesz może jak napisać licznik odmierzający czas w Basicu ?
    Pisałem ostatnio sobie w Basicu grę, takie bzdury nie nadające się do pokazania - zważywszy że sam wyśmiewałem takie cuda, no ale od czegoś zacząć trzeba, nie napiszę od strzała Draconusa.
    Przerzucam się na asembler, ale muszę wiedzieć jak zrobić właśnie zegar, na czym oprzeć odmierzanie czasu, na taktowaniu ale jak ???
    • 7: CommentAuthorZenon
    • CommentTime22 Sep 2022 zmieniony
     
    Atari ma w sobie taki zegar, to komórki pod adresami 18, 19, 20. Połączone są w licznik 24-bitowy. Można jego zawartość modyfikować w dowolnej chwili. Chodzi stale, procedury OSa go napędzają.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Sep 2022
     
    @Zenon dziękuje.
    Wiedziałem że gdzieś to jest :D.
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Sep 2022 zmieniony
     
    Przepraszam Panie Zenonie, ale nie jest zalecana modyfikacja tego licznika, ponieważ są z nim związane:
    - tryb przyciągania uwagi,
    - zegary odmierzające czas kiedy nie ma w komputerze RTC.
    Poprawna metoda skorzystania z RTCLOK to:
    1. odczyt wartości,
    2. dodanie ilości ramek która nas interesuje
    3. i sprawdzenie kiedy ta wartość wystąpi w RTCLOK.

    Edit: Jednakowoż - mimo że ten rejestr nazywa się "zegarem czasu rzeczywistego" to nie jest to zegar liczący godziny, minuty i sekundy a licznik zliczający ramki telewizyjne. Iracie pewnie chodzi o taki z godzinami.
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Sep 2022
     
    @mono nie do końca, chodzi mi o punkt zaczepienia żeby np zrobić stoper czy limit czasowy ...
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Sep 2022 zmieniony
     
    To RTCLOK powinien wystarczyć. Możesz ew. użyć liczników TIMCNT3-5. Tam ustawiasz wartość do odliczenia do 0 i testujesz flagę TIMFLG3-5.
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Sep 2022 zmieniony
     
    Dziękuję.
    @kamilos78 i Kaz - sorka za offtopa.
    • 13:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime23 Sep 2022
     
    @Kaz, dzięki za świetne spotkanie i Twój czas poświęcony na zgrywanie zawartości dyskietek. Fajnie, że udało się odzyskać tyle interesujących rzeczy (grę, kody źródłowe do niej + wiele innych w *.ASM).
    • 14:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Sep 2022
     
    @Irata4: W Turbo Basicu masz jeszcze łatwiej, gdyż jest "systemowa" zmienna TIME$, tylko pokazująca czas w sposób ciągły (np. 195847), wystarczy ją tylko poprzyrównywać kawałkami do trzech innych zmiennych i gotowe. :)
    • 15: CommentAuthorMDW
    • CommentTime23 Sep 2022
     
    Jeżeli chodzi o "City Dangerous" to właśnie takie mniej więcej jeżdżenie autkiem i zbieranie przedmiotów mi zostało w pamięci więc to jest pewnie jedna z wersji TEJ gry. Czyli mogę umierać! :) Napisałem "mniej więcej", bo głowę bym dał, że okienko w którym było widać teren gry było mniejsze (wydawało mi się wtedy wręcz za małe) i było kwadratowe. Do tego mam wrażenie, że jakiś fragment ekranu był pokolorowany duszkiem (już wtedy wiedziałem co to znaczy i nawet sam podkolorowywałem coś w ten sposób w swoich basicowych dramatach). No i ja ciągle widzę inny tytuł. :) Może to była jakaś nieskończona wczesna wersja.

    Podobnie miałem z programem "Film Editor". Gdy kupiłem oryginał to okazało się, że wcześniej jakimś cudem na składankach pirackich gier(!) trafiłem coś co było jego znaczenie uboższym pierwowzorem (też autorstwa Bartka Selingera). Wygląda na to, że wtedy takie rzeczy wyciekały bardzo łatwo. I w przeciwieństwie do dzisiejszych słynnych "wycieków", tamte nie były udawane i kontrolowane. ;)

    Ja niestety w latach 1990-94 nie miałem żadnej styczności ze społecznością Atarowców. Kupowałem dziesiątki polskich oryginałów, masę pirackich składanek, wszystko co przywoził z giełdy lokalny "dystrybutor". Nie za bardzo grałem więc wczytywałem się w polskie scrolle, wyłapywałem co się dało wyłapać, próbowałem skojarzyć autorów, zależności między nimi, zapamiętywałem nazwiska, czasem pewnie coś sobie dopowiadałem i stąd mogą być przekłamania w pamięci. :) :)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2022 zmieniony
     
    Irata - proszę o trzymanie się tematu czyli historii i programów Kamilosa. Następnym razem offtopic zostanie usunięty bez uprzedzenia. Po to jest przycisk "załóż nowy wątek" żeby do odrębnych tematów zakładać inne wątki.

    MDW - co ciekawe, znalazłem na dyskietkach dwie wersje gry. Jedna to "City Dangerous" ("Miejskie niebezpieczeństwo"), druga to "Dangerous City" ("Niebezpieczne miasto"). Obie z dużym polem gry, więc inaczej niż widziałeś w przeszłości / zapamiętałeś.

    Obie, wedle słów Kamila nie były wydane ani wypuszczone. Jedną wersję wysłał do Mirage ("CD"), drugą do LK Avalon ("DC").
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Sep 2022
     

    Kamilos:

    Kilku znajomych z wrocławskiej giełdy mogło dostać tą grę do potestowania, ale to raczej tyle. Nie wiem czy coś zrobiłem z tym faktem po decyzji odmownej (chyba od Mirage), ale jeśli nigdzie jej nie było to chyba niewiele osób mogło ją mieć. Mniejszego pola gry chyba nie było, aczkolwiek mogłby być niewielkie modyfikacje. Ale nie pamiętam - to było dawno.
    • 18:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime24 Sep 2022
     
    Przeglądałem wczoraj wieczorem kod źródłowy gry (assembler) w poszukiwaniu informacji o sterowaniu w grze. Siłą rzeczy musiałem sobie trochę przypomnieć ten język...
    Powiem szczerze - zaskoczony jestem złożonością scenariusza gry oraz wielkością mapy.
    A teraz informacje, do których niełatwo dotrzeć:
    OPTION - Wyświetla legendę gry oraz klawisze sterujące (sic!)
    1,2,3,4 - Używanie zebranych przedmiotów
    SHIFT - Pauza muzyki

    Tak jak wspominał Kaz, gra jest już zgrana i będzie wkrótce dostępna.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2023
     
    Udało się przeprowadzić wywiad z Kamilosem na naszym zoomie - w piątek przed Nowym Rokiem. Było kameralnie, ale bardzo treściwie, 2 godziny "Spowiedzi autora". Film ze spotkania wkrótce :)

    Będzie też część druga, bo spotkanie podzieliliśmy na dwie części. Na drugą będzie już publiczne zaproszenie na stronie głównej.
    • 20: CommentAuthorjakubp1985
    • CommentTime4 Jan 2023
     
    Czy ta gry Dangerous City(City Dangerous) zostały już wrzucone do bazy gier czy jeszcze nie bo nigdzie ich znaleźć nie mogę a zapowiadają się ciekawie
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2023
     
    Nie została - Kamilos skorzystał z zachowanym źródeł w Quick Asemblerze, przypomina sobie kodowanie w asemblerze Atari (przeniósł kod do MADS), bo zamierza wprowadzić parę zmian (obrazek tytułowy, spowolnienie zużycia paliwa, no i trzeba usunać logo LK Avalon i Mirage). Poza tym - będzie pewna niespodzianka, którą zapowiedział w czasie spotkania z nim na zoomie. Wszystko opowie sam na drugim spotkaniu zoomowym (termin i godzina jeszcze nie ustalone, ale zapraszam do subskrypcji naszego kalendarza Google).
    • 22: CommentAuthorjakubp1985
    • CommentTime4 Jan 2023
     
    Dziękuję za odpowiedź w takim razie pozostaje poczekać myślę że warto:)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Nowa, podrasowana wersja gry przeszła już praktycznie wszystkie zmiany i testy, więc koniec prac coraz bliżej. "Będzie pan zadowolony" :)
    • 24:
       
      CommentAuthorkamilos78
    • CommentTime18 Feb 2023
     
    Było sporo przy tym pracy, ale efekt końcowy jest bardzo interesujący, a sama gra jeszcze bardziej wciągająca.
    Teraz sam nie mogę się doczekać kiedy dostanę do swoich rąk pudełkowe wydanie.
    PS. Należy się odpowiednia poprawka do komentarza gdzieś wyżej: muzykę do gry skomponował Konrad Gmurek.