atarionline.pl Odtwarzanie SAP - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Dostalem ostatnio plik SAP, ktory nie dal sie odtworzyc we wtyczce do AIMP2 (ktora zrobil Fox: ->link<- ), wtyczce bazujacej na odtwarzaczu ASAP. Okazalo sie, co wyjasnil mi wlasnie Fox, znacznik NAME zawieral litere "ó", która nie jest z zakresu ASCII. Po poprawieniu tego znaku plik zaczal grac poprawnie.

    Ale u innych osob, w tym autora muzyki, ten sam plik byl odgrywany prawidlowo, wiec poprosilem o blizsze wyjasnienia co jest przyczyna problemu, dlaczego pojawia sie wybiorczo i jak go rozwiazac "globalnie". Dowiedzialem sie, ze:

    Fox:

    ASAP tego nie ignoruje (z wyjątkiem może jakichś starych wersji) (chodzi o kodowanie znakow - Kaz). SAP na pewno tak - w ogóle można mu wrzucić różne śmieci, których nie sprawdza i prędzej się zawiesi lub wysypie, niż wyświetli komunikat błędu. Moim zdaniem to nie jest dobre rozwiązanie. Pliki SAP powinny mieć precyzyjnie określony format, co ułatwia tworzenie narzędzi je obsługujących na różnych platformach. (...)

    ASAP przy edycji tagów sprawdza, czy są prawidłowe, a skrypt chksap.pl wychwytuje różnego rodzaju błędy i potrafi poprawić większość z nich. Jeśli (...) znajdę więcej czasu, postaram się napisać pełną i aktualną specyfikację formatu SAP (np. tagi TIME i COVOX nie są nigdzie dokładnie opisane).


    Dzieki Fox.
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Mar 2010
     
    Pomocna byłaby też informacja dotycząca mechanizmów (VBLK, coś w rodzaju DLI, przerwania timerów POKEYa) i rejestrów (również ze wzmianką o tricku z PALNTS), które SAP supportuje oraz opisy poszczególnych typów TYPE. Ułatwiłoby to zrzucanie muzyki do .sap.
    • 3: CommentAuthor0xF
    • CommentTime17 Mar 2010
     
    Uwzględnię to.
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Mar 2010
     
    Bardzo dziękuję.
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime17 Mar 2010
     
    Panowie a czy ktoś z was stosował SAPemu, czyli odtwarzacz SAPów na Atari. Ja próbowałem, ale nie udało mi się żadnych dzięków wydobyć. Próbowałem na emulatorze i na prawdziwym sprzęcie (130XE) i tu i tu kicha.
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime17 Mar 2010
     
    A próbowałeś skontaktować się z autorem sapemu?
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime18 Mar 2010 zmieniony
     
    Kontakt z autorem to już ostateczność, podobnie jak przeczytanie instrukcji obsługi ;)

    O widzę że jest już nowsza wersja 0.2. Ja miałem wersję 0.1 ze strony ASMA. Będę musiał wypróbowac tę nowszą.
    • 8: CommentAuthorasman
    • CommentTime14 Jul 2010
     
    Przy pracy nad portem Robbo na Amigę, zrobiłem sobie SAP ( na podstawie źródeł w asm ) który odgrywa wszystkie sample z Robbo ( 15 dźwięków jako subsongi :) ) i zuważyłem że odgrywanie sampla, który jest w grze przy zebraniu amunicji jest inny niż pod emulatorem. Jedyny player jaki odgrywał mi tego SAP to Sap2 i Saper ( reszta się wywalała :), nie wiem czemu ale próba przerobienia na wav za pomocą asap2wav też się nie powiodła, może robie coś źle :| ). Narazie próbowałem: wasap ( pierdzi że nie jest wspierany taki format, dziwne ), Potem sprawdziłem deliplayer2 i nawet odgrywa ale jakoś dziwnie. Puls też nie widzi a sapMP idzie w krzaki. Czy są jeszcze jakieś inne playery SAPa najlepiej na Windows, na Amigę jeszcze nie testowałem.
    • 9: CommentAuthor0xF
    • CommentTime14 Jul 2010
     
    ASAP. Skoro próbowałeś ASAP2WAV, to znaczy że jakiejś starej wersji. Jeśli WASAP i ASAP2WAV wyświetlają komunikat błędu, to znaczy że plik SAP nie jest całkiem ok - może np. masz znaki nie-ASCII w tagach albo brakuje cudzysłowów lub nagłówki binarne się nie zgadzają? Skrypt Perl chksap.pl wychwytuje takie usterki i potrafi większość sam naprawić. Możesz też przesłać mi plik, to go szybko sprawdzę.
    ASAP dałoby się wbudować w Twoją grę, nie wiem tylko jak z wydajnością - stara Amiga może sobie nie poradzić. W każdym razie inne emulatory POKEYa są 3-10 razy wolniejsze.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jul 2010
     
    Asman - mialem taki SAP, ktory tez nie sapal pod ASAP-em. Po korespondencji z Foxem okazalo sie, ze nazwa pliku miala polski znak, ktory jest niezgodny z ASCII. Po poprawce nazwy wszystko bylo okey.
    • 11: CommentAuthorasman
    • CommentTime15 Jul 2010 zmieniony
     
    0xF - Z tego co widzę nie masz w profilu mejla, więc podpiąłem plik tutaj.

    Kaz - Dzięki za podpowiedź, ale jakoś nie widzę żebym miał jakiś dziwny znak....

    dodane: Obadajcie subsong 8 ( sampel zbierania amunicji ). Dla porównania plik który odgrywa wszystkie sample pod emulatorem.
    • 12: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Jul 2010 zmieniony
     
    FASTPLAY musi być 312 lub mniej. Poza tym przeszkadza pusta linijka na końcu nagłówka.
    • 13: CommentAuthorasman
    • CommentTime15 Jul 2010
     
    0xF - Dzięki. czyli będe musiał zaimplementować jakąś pętle spowalniającą. Chociaż jakoś nie pamiętam aby w dokumentacji ( opierając się na asma ) było wspomniane by FASTPLAY musi być 312 lub mniej ;)
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Jul 2010
     
    Tutaj jest opis: ->link<-
    • 15: CommentAuthor0xF
    • CommentTime15 Jul 2010
     
    To ograniczenie oryginalnego SAP Playera - autor argumentował, że to FASTPLAY, a nie SLOWPLAY. Muszę sprawdzić, czy w ASAP to ograniczenie jest technicznie uzasadnione.

    Pełnej dokumentacji formatu SAP nie ma, dopiero mam zamiar ją pisać. Póki co najlepsze jest to, co w atariki - link wyżej.
    • 16: CommentAuthorasman
    • CommentTime15 Jul 2010
     
    mono - dzięki za link, ale tutaj nie jest napisane, że FASTPLAY musi być 312 lub mniej :). Pewnie dlatego ja użyłem 312*4, bo tak są odtwarzane sample w Robbo.