atarionline.pl (YT) Tak na luzie - Konsola do gier Zrób To Sam - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka!

    Tak wątek na luzie. Nie do końca pasujący do tego forum, ale w końcu, czy trzeba być zawsze poważnym... :P i w końcu 8-bitowe komputery to były komputery blisko sprzętu i ja przynajmniej widzę coś wspólnego... Natomiast zastosowany mikroprocesor należy do legendarnej rodziny mającej swoje korzenie w podobnych latach, co małe Atari czy Commodore czy ZX Spectrum.

    Konsola do gier Zrób To Sam (samodzielny montaż prostej konsoli z legendarnym mikrokontrolerem)

    *** Co za zabawa! Układy scalone z rodziny MCS-51 (Intel 8051 i następcy) są używane w miliardach różnych urządzeń na świecie! Czy można użyć takiego słynnego mikroprocesora i zamiast w poduszce powietrznej w samochodzie zainstalować go w konsoli do gier? Prostej i zmontowanej samodzielnie w domu? Można! Krótki reportaż! ***

    Ten filmik ewidentnie jest kierowany do osób początkujących. Trochę fun'u, trochę z jajem (choć przy okazji w filmie ukryte są trzy easter egg'i ;)), a trochę nawiązania do retro (w końcu pojawia się procesor z legendarnej rodziny MCS-51), a też trochę podstawowych informacji o budowie najprostszych urządzeń elektronicznych i krótka analiza schematu ideowego. Taki kogiel-mogiel. Może też jest to dobry film, by zachęcić młodsze pociechy do zainteresowania się elektroniką?

    ->link<-
    • 2: CommentAuthoradi
    • CommentTime26 Jan 2023
     
    Ledowe lampki mają swój urok.
    Przypomina mi się mój pierwszy kontakt z komputerami: pac-man na ledach, którego koledze przysłał z Ameryki pracujący tam ojciec.
    Było to w podstawówce na początku lat 80-tych.
    Kolega pokazywał nam grę ale nikomu do ręki jej nie dał.
    Śniła się nam po nocach.
    Może tak właśnie budowała się późniejsza fascynacja komputerkami Atari.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jan 2023 zmieniony
     
    Kiedyś był taki szał na gierki oparte o VFD (próżniowe) - wyglądały jak ledy, ale miały taką siateczkę ledwo widoczną i w jednym miejscu mogły wyświetlać kilka predefiniowanych obiektów (nie jak stare LCD tylko 1) Ta konsolka z linku przypomina zasadą działania tamte gry. Miałem okazję grać w nie u "kolegi" (syna jakichśtam znajomych rodziców, raz tam byłem czy dwa) - jako 8-10 latek - były bardzo grywalne, w porównaniu do wielu dzisiejszych produkcji w trybie klockowym (klawisze zawsze łapały, a nie co krok typu pół sekundy).

    Nostalgiczny ->link<- do youtu.be
    • 4: CommentAuthoradi
    • CommentTime26 Jan 2023 zmieniony
     
    Tamten pac-man na 100% był na ledach. Pojedyncze "lampki" w sporych odległościach od siebie. "Wyświetlacz" miał ze 20cm szerokości.
    A co do współczesnych konsolek: miło zaskoczyła mnie kupiona za 8zł na Alle.. kopia gry Tetris.
    Chińczycy wycisnęli z monochromatycznego wyświetlacza LCD o rozdzielczości 10X20 (duże piksele) niestworzone rzeczy.
    Jest kilkanaście gierek w kilku odmianach i wielu stopniach trudności. Całość bardzo responsywna i przyjemna w użyciu.
    Wyświetlacz mógłby być większy, ale czego wymagać za tę cenę.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jan 2023 zmieniony
     
    Ledy wtedy raczkowały i były pieruńsko drogie (w tej ilości). Dobre do 5 lampek we wzmaku. Mam wzmaka z 1984 roku i on ma 1 led tam, gdzie musiał, wbudowany w potencjometr jako sygnał przesteru, ale poza tym ma z 10 żarówek 12V 10-20 mA, bo były tańsze. To gdzież tam mogą być te ledy, których trzeba by wmontować za kilkadziesiąt USD...

    Nie wiem , jak z wiarygodnością, ale: ->link<-

    W tym pacmanie są białe elementy świecące, a led białych wtedy nie było. Więc na 100% NIE ledy.

    Na dodatek ekran w tym pacmanie ma ok. 5x5 cm, 8x9 pól. Idealne do VFD zwłaszcza, że wtedy VFD były dość tanie i kolorowe. I zjadały bateryjki w 3 godziny grania. I tak dokładnie to pamiętam, ekrany typu 5x10 pól, 7x7, albo coś takiego, ekranik jakieś 2-2.5 cala przekątnej. I jedna gra w środku w kilku odmianach.
    • 6: CommentAuthoradi
    • CommentTime26 Jan 2023 zmieniony
     
    Tam białych elementów nie było.
    Może to być coś podobnego do zdjęcia poniżej, a wyświetlacz "urósł" mi w pamięci przez lata. Czyli jednak VFD.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Jan 2023 zmieniony
     
    Ja patrzyłem w tej i tu są:
    ->link<-

    A urósł nie wyśwetlacz, tylko był większy w stosunku do Ciebie mniejszego :) Kiedyś wszystko było większe, jak byliśmy 2 x mniejsi :)

    Ja te konsolki też pamiętam takie duże, a teraz są mniejsze.
  2.  
    Ledy zawsze robiły wrażenie. Vfd też. Tylko te ostatnie były dość kłopotliwe w użyciu, bo wymagały dość wysokiego napięcia.