atarionline.pl amstrad :P - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    kupiłem sobie amstrada cpc 464 i od razu rozpocząłem poszukiwania w internecie za literaturą, sceną, jakimś odpowiednikiem sio2sd i....... kupa, nic kompletnie nie mogę znaleźć, ani jednej książki, żadnego konkretnego forum. Rozumiem, że nie ma czegoś takiego w Polsce, gdzie był mało popularny, ale na świecie?
    Ma ktoś może jakieś materiały lub namiar na jakąś fajną stronkę/forum?
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    • 3:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    jak to zadnego "sio2sd"...

    jest cos lepszego..

    ->link<-
    • 4: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    CPC464 niema kontrolera stacji dysków, więc żeby komfortowo korzystać z tego komputera, a nie mordować się z magnetofonem, najpierw musisz sprawić sobie zewnętrzyny kontroler, do któego przez odpowiednio przerobioną taśmę podłączysz każdy pecetowski napęd 3,5", 5,25", czy pokazany przez Lotharka SD CARD Floppy Emulator. Takie kontrolery od czasu do czasu pojawiają się na Allegro, często odrazu ze stacją dysków, ale ja sugerowałbym raczej zakup Amstrada/Schneidera CPC6128, nie dość, że ma już
    wbudowany kontroler stacji dysków, to ma jeszcze dwa razy więcej pamięci, a zdarza się soft który wymaga 128kB ramu (np. North & South), ma też wbudowaną stację dysków, niestety 3", a trzycalowe dyskietki są strasznie drogie, więc lepiej odrazu podpiąć innego flopa. Stron o CPC jest w necie sporo, niestety wiele z nich jest po francusku, bo właśnie we Francji Amstrady były szczególnie popularne.
    • 5:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    We Francji i chyba w Grecji była scena na Amstrada. Zrobiłem kiedyś wywiad z gościem z tej sceny.
    • 6: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    ->link<-

    Stronka młodziutka (pierwszy news z wczoraj :P) i pomimo tego że jest angielsko języczna, to Francuzi stanowią około 80% wszystkich użytkowników serwisu.
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    A właśnie, wiem że to marzenia ściętej głowy ale czy nie pogralibyście w North&South na Atari8 ? :)
    Ja bym chętnie zagrał, choćby pod emulatorem.
  1.  
    Well,
    here in Germany the firm Schneider had exclusive rights to produce and sell the CPC, so it was named Schneider CPC. Maybe you can find some german homepages for the Schneider CPC... -Andreas Koch.
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Mar 2010
     
    A dlaczego marzenia ściętej głowy ? Zabrać się za programowanie i będzie ;)
    Gra nie ma jakiś szczególnych wymagań programistycznych, no chyba że ktoś koniecznie chce mieć grafikę jak w Atari ST;)
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Mar 2010 zmieniony
     

    Lotharek:

    jak to zadnego "sio2sd"... jest cos lepszego..


    A na czym polega ta "lepszosc"? Bo z wygladu przypomina SIO2SD jak w morde strzelil :)
    • 11: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime28 Mar 2010 zmieniony
     
    mnie jeszcze interesuje czy istnieje wersja bez blokady regionalnej :P Mam na myśli coś przeznaczonego na "eastern europe" żeby polubiły ten wynalazek nasze portfele :)
    • 12:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    na tym ze dziala nie tylko z atari...dziala z kazdym kompem ktory ma zlacze stsacji dyskow (PC, cpc, zx+3, amiga, st....etc)
    • 13: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Jako, że mam problemy z komunikacją drogą mail'ową z kolegą Lotharkiem, a widzę, że zagląda do tego wątku, wybaczcie, ale pozwolę sobie na drobną prywatę.

    @Lotharek: Nie wiem czy nasze skrzynki mail'owe się nie lubią (już kiedyś jakiś mail od Ciebie do mnie zaginą),czy wystąpiły inne problemy, w każdym razie ciągle nie wiem ile jestem Ci winien, wiesz za co. Daj znać, czy odpowiada Ci moja oferta (o ile ją otrzymałeś), lub podaj własną. pzdr.

    Koniec prywaty, sorki.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010 zmieniony
     
    A ja sie podlacze do tematu Amstrada. Mam Amstrada CPC6128+ (bialy) i kilkanascie dyskietek 3,5 cala, w wiekszosci czystych. Czy jest cos prostszego niz czytnik kart SD, co umozliwiloby mi przerzucenie gier na Amstrada z peceta? Jakis odpowiednik SIO2PC czy cos? :)

    PS. I czy duzo softu jest w wersji na plusa? Bo rozumiem, ze jest calkowita zgodnosc w dol z oprogramowaniem na 6128 i wczesniejszymi?
    • 15: CommentAuthors2325
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Może dobrze zapoznać się z ->link<- chyba że już znasz
    • 16: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Pozazdrościć takiej perełki w kolekcji, softu na to zbyt wiele nie ma, a gry wychodziły często tylko na cartridge'ach (ze względu na konsole GX4000), ale myślę, że kilka porządnych gier i demek na flopa się znajdzie. Jeśli masz w Amstradzie stację 3,5", to żaden problem, jest soft na PC (np. CPCDiskXP), który bezproblemowo nagrywa amstradowskie dyskietki pod Windowsem, swego czasu nagrałem tego sporo na moje 6128.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010 zmieniony
     
    Szenko - dzieki za linka. Na stronach Amstrada bylem sporadycznie, tej nie widzialem.

    Piesiu - tfu, chodzilo mi o dyskietki 3 cala (a nie 3,5 cala). CPCplus ma wejscie na dyskietki z boku (tak jak w ST czy Amidze, a nie jak w porzednim modelu - z przodu). Pytam o cos tanszego niz czytnik kart SD, bo widze, ze jest wejscie RS232.

    PS. W ogole to chce sie pobawic tym CPC, a potem raczej sie go pozbede, glownie z braku miejsca na multiplatformowe muzeum :)
    • 18: CommentAuthors2325
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    ? Nie pozbywaj się go, jak Cię nie rusza to gdzieś go schowaj i tyle. Mnóstwo gier i bardzo mało gniotów, na początek dobrze zapoznać np. z serią Rick Dangerous, powstało najpierw na CPC, reszta to konwersje.
    • 19: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    No tak 3" napęd to rzeczywiście problem, ale skoro bez większych cudów da się podłączyć pecetowskiego flopa do standardowego CPC6128, to może do wersji Plus też się da.
    Mam nadzieję za jakiś czas zrobić sobie takie "multiplatformowe muzeum", więc gdybyś chciał się kiedyś pozbyć tego Amstrada to polecam się pamięci.
    • 20: CommentAuthorszary
    • CommentTime29 Mar 2010 zmieniony
     
    O tak! :)
    Nie sprzedawaj bo szkoda. Amstrad/Schneider to również mój ulubiony komputer zaraz po Atari. Posiada (przynajmniej wg mnie) b. przyjemny Basic :)
    Może posiadacze/użytkownicy w Polsce pokusiliby się o stworzenie jakiegoś forum o tym komputerku...?
    Się by przydało... ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Mam za duzo tych Schneiderow, zdaje sie ze takze dwa CPC6128 (zwykle), w obu urwana gumka w napedzie. Slyszalem, ze to nie jest jakis wielki problem z wymiana?

    Grey:

    We Francji i chyba w Grecji była scena na Amstrada. Zrobiłem kiedyś wywiad z gościem z tej sceny.


    Mozesz zapodac linka?
    • 22: CommentAuthornosty
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Kaz - naprawa paska to istotnie nie problem przy zachowaniu odrobiny zrecznosci. Ja "naprawilem" tak kilka Amstradow i ZX+3. W kazdym sklepie z elektronika znajdziesz pelen wybor paskow.
    Naprawa stacji to nie problem. Problem to dyskietki 3". Ja swego czasu nabylem droga wymiany sporo. Kupilem tez kabelek pozwalajacy na transfer danych z PC na te dyskietki ale dzialal srednio skutecznie. Takze kazde rozwiazanie w stylu CPC2SD bedzie chyba lepsze.

    Ja tez daze ten komputerek (CPC 6128) najwiekszym sentymentem po Atari. Kolega go mial jako jeden z nielicznych w Lodzi i pamietam ze (jeszcze zanim mialem Atari) chodzilem z nim na gielde nagrywac soft :) Ja tez mialem krotko ten komputer i bardzo milo wspominam gry na niego. Specyficzne, ale jakze inne od tych z Atari.
    • 23: CommentAuthornosty
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Kaz, ja kupilem takie cos do transferu:
    ->link<-

    Jak pisalem - u mnie mimo teoretycznie pozytywnego transferu i nagrania czasami taka dyskietka nie chciala do konca poprawnie dzialac (np gra wgrywala sie do polowy). Ale moze to byla wina mojej stacji... Juz nie pamietam. Niestety wymaga portu LPT a o taki teraz nielatwo.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010
     

    Nosty:

    W kazdym sklepie z elektronika znajdziesz pelen wybor paskow.


    No dobrze - ale o jaki mam prosic, bo chyba raczej sprzedawca nie bedzie wiedzial, ze to ma pasowac do Amstrada?

    Spojrzalem tez do Twojego linku i czytam:

    Po zakupie proszę o informację o typie złącza w Twoim CPC (posiadam wersje do Amstrada i Schneidera).


    To one sie roznily?
    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    A pewnie że się różniły :) Schneider to niemiecki model na licencji Amstrada i miał normalne złącza, natomiast Amstrad miał krawędziówki wyprowadzone z płyty.

    Amstrad CPC6128:

    Schneider CPC6128:
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    O kurcze, nie wiedzialem, ze oryginalny Amstrad byl tak badziewnie zrobiony.
    • 27: CommentAuthornosty
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Kaz - sorry ale nie pamietam dlugosci paska. Chyba musisz sobie wygooglac.

    A co do zlacz - ja tam wole Amstrada z krawedziowkami :) To prawdziwa klasyka. Te zlacza Schneidera z metalowymi zaczepami sa paskudne i kojarza mi sie z piecem :P (zlacze w drukarkach)
    Podejrzewam ze powod zmiany zlacz byl bynajmniej inny niz ich unowoczesnienie. Chodzilo raczej o to zeby caly sprzet peryferyjny do Amstrada stal sie niekompatybilny.
    • 28: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime29 Mar 2010
     
    Gdzieś czytałem, że oficjalną przyczyną zmiany portów były jakieś wymogi techniczne obowiązujące w Niemczech (jakieś ekranowanie czy coś), ale pewnie więcej prawdy jest w tym co pisze Nosty. Niestety "klasyczne" amstradowskich porty krawędziowe mają pewną wadę, nie daj Boże ich dotknąć paluchem w trakcje działania komputera. Kiedyś gdy komputer był uruchomiony dotknąłem przypadkiem jednego ze złącz, na którym były wyprowadzone piny prościutko z AY no i układ dźwiękowy szlak trafił :(. Za to zaletą jest krawędziowe złącze zewnętrznej stacji dysków, do którego za pomocą starej flopowej taśmy od peceta (takiej do stacji 5,25") wyjątkowo łatwo można podpiąć dodatkową stację dysków.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    Nie mam zadnego sentymentu do Amstrada czy Schneidera, wiec oceniam to co widze - a widze w Amstradzie plyte glowna komputera wystajaca na zewnatrz i mozliwosc jej przypadkowego zniszczenia przez uzytkownika. To jest badziewne wykonanie. Oczywiscie moze sobie tez byc klasyczne :)

    PS. Czy byly jeszcze jakies inne roznice miedzy Amstradem a Schneiderem?
    • 30: CommentAuthornosty
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    >Czy byly jeszcze jakies inne roznice miedzy Amstradem a Schneiderem?

    Nie, chyba nie. Mam oba (6128) i programowo sa na pewno kompatybilne.
    • 31: CommentAuthorszary
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    tak jak pisze nosty raczej chyba nie było. No chyba, ze jakieś wewnątrz samego kompa o których nie wiem.
    Była jeszcze wersja przejściowa CPC664 no i ta z kolorowymi przyciskami wprowadzonymi jak pamiętam żeby wyłowić tych co szmuglowali komputerki bez cła bodajże do Hiszpanii ale dokładnie nie pamiętam :)
    • 32:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime30 Mar 2010
     
    Piesiu ma rację. Chodziło o to, że oryginalny Amstrad nie przeszedł certyfikacji "FCC" bo wprowadzał zakłócenia elektromagnetyczne w otoczeniu komputera (które to przepisy były bardziej restrykcyjne w Niemczech).
    Źródło: ->link<-

    Natomiast myślę, że warto zajrzeć też tutaj - ciekawostka :)
    ->link<-

    Kilka lat temy myślałem o zakupie CPC6128, może by tak... ciekawy komputerek :)
    • 33:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime31 Mar 2010
     
    Piesiu --- zadzwon do mnie prosze !!!! nr na stronie i w stopce maili ode mnie... sorry za smiecenie w topicu
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Mar 2010
     
    Panowie, mozna korzystac na forum z wysylania prywatnej wiadomosci (PM) do konkretnej osoby. Macie napis "Wyslij jako prywatna wiadomosci do", ponizej w wolnym polu trzeba wpisac ksywe forumowa odbiorcy (system podpowiada ksywy z bazy), nacisnac "Dodaj odpowiedz" i gotowe.
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Mar 2010
     
    "(...) widze w Amstradzie plyte glowna komputera wystajaca na zewnatrz i mozliwosc jej przypadkowego zniszczenia przez uzytkownika. To jest badziewne wykonanie"

    Cóż, zupełnie podobnie jest w C64 :-)
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Apr 2013 zmieniony
     
    Przepraszam, że kotleta ponownie odgrzewam. Odkopałem właśnie CPC6128 ... i mod MP2. Okazało się, że komputer wstał i nic mu nie dolega. Pytanie mam teraz w temacie podłączenia zewnętrznie flopa, bo ktoś tu wspomniał o przeróbce taśmy ;). FDD 3,5" podejdzie? Sprawa numer dwa, to jak podejść do tematu zapisu dyskietek. Na grzyba jest jakiś TOOL?

    Szukałem, ale google w okolicy słabo działa w tym temacie ;)


    EDIT:

    Ok, podłączyłem 3,5" przez starą taśmę od grzyba. Z kompa dym nie leci więc przynajmniej niczego jeszcze nie zepsułem. ;)

    Co teraz z tym można zrobić?
    • 37: CommentAuthors2325
    • CommentTime1 Apr 2013
     
    CPCDiskXP ->link<-
    Jak może wiesz do uruchamiania gier potrzebne są tylko dwie komendy, a pierwsza tylko jak druga nie zadziała. Uruchamianie można nieco przyspieszyć jeśli wpiszesz run"nazwapliku zamiast load"nazwapliku i dopiero potem run. Jeśli komenda cat nie wyświetli nam zawartości dyskietki wpisujemy komendę |cpm
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Apr 2013
     
    podłączyłem stację B:, zewnętrzny napęd 3,5".

    jak uzyskać znaczek: "|"?
    • 39: CommentAuthors2325
    • CommentTime1 Apr 2013
     
    Shift i kombinuj z klawiszami koło Enter.
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Apr 2013 zmieniony
     
    Jest (znaczek), tylko w dalszym ciągu odwołania idą do drive A:. Jak zmusić system do odczytu z B:?


    ... no i oczywiście się okazuje, że wieki nie używana flopka w grzybie raczyła się zd**** ;)- Moment, chwilowy offline. Muszę w pudle pogrzebać ;)
    • 41: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Apr 2013 zmieniony
     
    komendą |B
    pomocne bywa ->link<-
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    ... z moim zrozumieniem eng. bywa różnie, zrozumiałem że drive B: można uzyskać poprzez zwarcie 33 i 34 sygnału na taśmie.

    Przy próbie odwołania do B: otrzymuję komunikat:

    Failed to load boot sector.

    Dyskietka formatowana tym tólem na pieca. Przeformatuję inną i zobaczę, czy to samo się dzieje. Sprawa następna. Format robię taki: 40 ścieżek, tylko stronę pierwszą.

    Jeszcze jeden objaw - to stacja przy próbie odczytu "nie świeci", lecz słychać że coś próbuje robić.
    • 43: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Apr 2013 zmieniony
     
    Byłem za mały mając Amstrada by się czegoś nauczyć i dodatkowo do dziś pamiętać więc znam go głównie z emulacji, może ktoś inny pojawi się w tym wątku z doświadczeniem w temacie. Po forach nie krążę bo francuskie najczęściej.
    Jeśli sobie poradzisz, to informacje o nowych grach i krótkie recenzje starszych + download znajdziesz na ->link<-

    • 44: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    Generalnie nie mogę odczytać niczego z B: a po przeczytaniu opisu możliwych (złych) błędów nie widzę powodów owego niedziałania. Opis poniżej:

    opis:

    Other Errors at this point

    - Bad Command? Floppy drive detected by cpc but is not powered. Recheck your powersupply is connected and working. - You turn on the cpc and both drives act-as-one .. and the floppy light is constantly on? Most likely you didnt short pin 33 & 34 .. is the paperclip/wire loose? .. or did you accidentally short pin 1 & 2 instead? Try moving the paperclip to the other end of the connector. - Read error on drive? Disc hasnt been formatted yet? Use software like Discology to quickly format drive B .. or to quicky copy a disc from A to B .. or make a test floppy on pc (see transfer bit later). - Disc is write protected error? Make sure the write tab on the disc is down (move tab down on right side of disc).
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    zasilanie ok, flopka sprawdzona i na piecu działa, led nie świeci ciągle, bo świeci tak dopiero jak się taśmę odwrotnie (czyli niepoprawnie) podłączy, na 100% pin 33/34 mam zworę, dysk formatowany softem dla CPC,

    ... nic mi do głowy nie przychodzi.
    • 46: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Apr 2013 zmieniony
     
    Może wina leży tylko po stronie programu CPCDiskXP, z tym, że nie znam podobnego. Lub może nie używaj tych okropnych napędów FDD USB tylko wewnętrzne jak w starszych PC.
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    eee - nie. Po objawach to sobie przypominam, że dzieje się dokładnie tak, jak się źle ustawi numer flopki. Miałem tak, jak podłączałem 3,5" do XF551. Numery ID od D0: do D3:. Po to właśnie robiło się te przekładańce na taśmie (z czego pamiętam).
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    Ha, czyta :)

    Trzeba zwore założyć na 33/34 i 11/12 (co w opisie widnieje jako opcja).

    Dobra, kij z grami - gdzie są demka ;)
    • 49: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    Mnóstwo dem jest tutaj ->link<-
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2013
     
    @s2325 - wielkie dzięki za pomoc. Sam, to bym szukał wszystkich tych rzeczy chyba przez miesiąc. Hehh - działa, ładuje, zapisuje. Wybornie ;)