atarionline.pl Timanthes - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Apr 2010
     
    Postanowilem w wolnej chwili zmierzyc sie z rysowaniem grafiki Atari w programie "Timanthes". Ale nie chce od razu czytac calej instrukcji do programu w postaci grubej ksiazki. Wiec zapytalem Irwina, zeby mi w kilku prostych zdaniach wyjasnil, jak rysowac tam ditheringiem. Bo od czegos trzeba zaczac :)

    Zakladam wiec watek i tutaj proponuje wrzucac pytania zwiazane z "Timanthesem". Ja zapewne bede ich mial duzo. A oto odpowiedz Irwina na pierwsze moje pytanie, jak zaczac:

    Irwin:

    Najważniejsze gdy mamy duży pixel tj 2x1 (Layer/Layer Properties i ustawiamy Unrestricted Double Pixel) to jedyną sensownie działającą opcją ditheringu jest 25% który wbrew nazwie działa jako 50%. Jeśli natomiast chcemy hires (Layer/Layer Properties i ustawiamy
    Unrestricted Single Pixel) to wtedy można 25%, 50% i 75% - tak np malowane był dither na mojej ośmiornicy na Silesia Party.

    Jak malować ditherem? wybieramy pod lewym przyciskiem myszy jeden kolor, pod prawym drugi, nastepnie wybieramy ikonkę paintbrush i dajemy 25% na belce głównej na górze. i malujemy. Czasami dither może się nie zazębiąć gdy tj pixle jednego koloru zachodzą na ten sam - tj nie ma szachownicy - wtedy trzeba zamienić kolory tj ten co był pod prawym to na lewy przycisk i na odwrót. Najprościej to zrobić po prostu klikając na te strzałki obok aktualnie używanych kolorów. Wtedy szybko się zamienią.
    To wszystko malowany kolor ditherem działa na takiej samej zasadzie jak każdy inny, tj zwykły z tym że składa się z dwóch kolorów. Zaleta nie trzeba samemu każdy piksel stukać. Pisałem kiedyś (2009) nawet Tebe'mu aby to zrobił w g2f, ale póki co cicho.

    W zal masz palete OliverPAL do thimantes - wrzucić ją do Documents and Settings/Nazwa usera/ Documents/Paint.net user files/palettes
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Apr 2010 zmieniony
     
    "Jeden obraz - tysiac slow" - prosze (prosimy?) o caly artykul, a moze i jakis video-tutorial? ;)


    P.S. Jedno z narzedzi to tego ostatniego:
    ->link<-
    :)