atarionline.pl Altirra - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Sep 2014

Siódemkę 64-bit.
    • 2:

CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Sep 2014 zmieniony

Wejdź we Właściwości (kliknij prawym klawiszem na ikonce Altirry), potem zakładka Skrót (druga od lewej) i w polu Element docelowy dopisz /f. Potem kliknij Zastosuj. Działa, jeśli klikasz bezpośrednio na ikonce Altirry.

By się odpalało na xex, bin, atr itp., trzeba wejść do Rejestru poleceniem regedit. Wyszukaj następujące gałęzie:

HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.bin.1\shell\open\command
    HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.crt.1\shell\open\command
    HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.dsk.1\shell\open\command
    HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.tap.1\shell\open\command

W pierwszej ma wartość np. taką (zależną od ścieżki dostępu):
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /run "%1"

W drugiej:
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /cart "%1"

W trzeciej:
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /disk "%1"

W czwartej:
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /tape "%1"

Wystarczy dopisać po nazwie pliku w kluczu po cudzysłowie switch /f i kliknąć OK.

Swoją drogą przydałoby się dodać w menu Tools/Options/Startup taki przełącznik. :)

Te klucze są też w gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\, ale wystarczy zmienić powyższe.
    • 3:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Sep 2014 zmieniony

Super! Teraz działa, jak należy :)
    Wielkie dzięki za pomoc.

PS. Ale, żeby trzeba było grzebać w rejestrze...

edit
    Nie trzeba przełącznika. Wystarczy, żeby Altirra zapamiętywała ostatni tryb (okno lub full) i tak się uruchamiała.
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime30 Sep 2014

Dzieki Voy, ze mnie wyreczyłes, bo utknałem z otwarta robota pod linuxem i własnie zastanawiałem sie jak tu sie zrecznie przebootowac, a na pamiec nie znałem :)
  1.  
    Czy ktoś może mi powiedzieć jakie klawisze na klawiaturze odpowiadają za Start Option Select itp.
    F1-F4 mi nie działają
    • 6:

CommentAuthoranonymus
    • CommentTime30 Nov 2017

A z klawiszem Fn?
  2.  
    Nie mam takiego klawisza(zwykła klawiatura od stacjonarki). Odpuściłem sobie tą Altirrę pozostając przy Atari800WinPlus.
    Ilość błędów graficzmych (chrzanienie obrazu) przy odpalaniu gier, jest naprawdę spora
    • 8:

CommentAuthorshanti77
    • CommentTime30 Nov 2017

@Ataripuzzle
    Bzdury, Altirra to najlepszy emulator, najnowsza oficjalna wersja to chyba 2.90
    • 9: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime30 Nov 2017

F2 - START
    F3 - SELECT
    F4 - OPTION
    F5 - RESET
    F6 - HELP
    • 10: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime30 Nov 2017 zmieniony

Dzięki Antrykot.

Na 3 moje ulubione tytuły Altirra, dobrze obsługiwała tylko jeden. Może miałem pecha. Shantii - jeżeli mógłbyś mi sprawdzić Microx (jak funkcjonuje gra przy przesuwaniu atomów), może tylko u mnie się chrzani. Na Atari800Win Plus jest wszystko ok.

dla mnie plusem Altirry jest to, że nie trza explorera kilować aby był fullscreen na Win 7, ale stabilność i działanie jest nie najlepsze.
    • 11: CommentAuthorantrykot

Pewnie się chrzani bo masz włączony tryb NTSC, przełącz na PAL.
    • 12: CommentAuthorAtaripuzzle

Wow Wielkie dzięki Antrykot, zaczęło działać na Pal.

Jest już dobrze choć rozciąganie (dopasowanie do ekranu monitora strech mode > fit to Window lub full screen nie działa poprawnie. Nie centruje obrazu, a w grze sporo jest czarnego miejsca. W Atari800WinPlus rozciąga obraz na full screen maksymalnie, że gra jest na pełnym obszarze monitora w Altirrze nie.
    Z Altirą jest coś nie tak F1-F4 niestety mi zupełnie nie działają, przez to niektórych gier nie da się włączyć, Na Atari800winplus już f-y działają - dziwne.
    • 13: CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 May 2020

Gdyby ktoś tak jak ja cierpiał na brak sensownej palety dla emulowanego Atari w systemie PAL, przy jednoczesnym braku możliwości skorzystania w Altirze z plików palet .act, udało mi się uzyskać na Atari Age od phaerona obejście/rozwiązanie problemu w postaci odzwierciedlenia palety Rocky2.

phaeron:

It's not a perfect match as there are unexplained variations in luma across the hues that don't match with a YUV/YIQ generation algorithm, but it's a decent fit.

To use it, open the Adjust Colors dialog and use the Load... option in the menu. Bit of a warning, this will also overwrite your NTSC settings, so if you have changed those and want to keep them you'll have to save them out and then merge them manually in a text editor. I may change this to only load/save the current color profile instead of both NTSC and PAL together.

Co istotne, opcji Adjust Colors -> Load nie ma w wersji 3.20, dlatego trzeba użyć wersji release candidate (test) 3.90:
    ->link<-
    • 14: CommentAuthorMq
    • CommentTime20 May 2020

Dobra wiadomość z tą paletą. Fajnie by było gdybyś jeszcze pociągnął tam drążenie tematu i gdyby w kolejnej wersji Altirry jako default była od razu ustawiona porządna paleta. Obecnie defaultowa paleta w Altirra (3.20) jest beznadziejna. Ja sobie zmieniam na Olivier PAL, ale w defaulcie powinno być już od razu jak najlepiej wszystko ustawione. Masa ludzi ściąga po prostu emulator i od razu odpala gry bez żadnych ustawień.
    • 15:

CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 May 2020

Popieram. Ja dopiero przy majstrowaniu z paleta odkryłem że Altirra umie w artifacting całkiem nieźle ;)