atarionline.pl SIMM 1Mb do Atari 130 XE - pomocy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormicza
    • CommentTime9 May 2010
     
    Mam kilka pytań do opisu rozszerzenia Pasia, zamieszczonego na Atariki:
    1. Czy dobrze się domyślam, że taka kość 1Mb to stara kość od pierwszych PC-tów? Chodzi mi o to, gdzie ją nabyć?
    2. Czy ktoś wykonuje odpłatnie taką przeróbkę ? jakie są koszta ?
    3. Bardziej przychylam się do samodzielnego złożenia, zatem proszę o pomoc, przeraża mnie zdanie Pasia -> GAL20V8 z zaprogramowanym plikiem SIMMexp.jed Jak to zaprogramować , ponieważ nie mam i nie wiem jak się te kości programuje ?
    4. Jaki jest sens takiej przeróbki ? Moje Atari 130 XE ma fabrycznie sporo pamięci, do czego używacie tej przeróbki ?
    5. Nie mam możliwości wykonania płytki drukowanej pod ten układ, czy ktoś mógłby odsprzedać sam ,,druk" ?
    6. Jeszcze raz powtórzę pytanie, domyślam się, że sam montaż to sporo zabawy, jednak co daje takie rozszerzenie w praktyce ?
    • 2: CommentAuthorilr
    • CommentTime9 May 2010 zmieniony
     
    ad 1 Bywają na allegro.
    ad 2 Zobacz to albo to.
    ad 3 Musisz mieć programator. Dla zaprogramowania jednej kości nie opłaca się go kupować. Ale na forum są spece, którzy mają takie zabawki i na pewno ci pomogą.
    • 3: CommentAuthorBartoszP
    • CommentTime9 May 2010
     
    Popatrz tu: ->link<-
    • 4: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 May 2010 zmieniony
     
    Ja póki co nie mam, więc nie używam :). Najzasobniejsza w pamięc z moich atarek to właśnie 130XE. Na pewno duża pamięć umożliwia uruchomienie dużych dem jak np. Numen, Pace in Terris itp. Jest też kilka gier które wymagają 320 kb Ramu - Commando+ w wersji plikowej, Bomb Jack, Yie Are Kung-fu...

    Jeśli masz kilka komputerów to do rozszerzenia lepiej wytypowac 65XE niż 130XE.
    • 5: CommentAuthormicza
    • CommentTime9 May 2010
     
    Serdecznie dziękuję za tą pomoc ! Jeśli ktoś miałby jakieś pomysły co do wykorzystania tej pamięci ? Nie jestem do końca przekonany, dużo pracy i tylko oglądanie dem ?
    • 6: CommentAuthorScalak
    • CommentTime9 May 2010
     
    hmm... to może ja napiszę dlaczego rozszerzyłem do 1MB i jak. Sama płytka przyleciała od zaxona już zlutowana i gotowa do montażu. Stopień frajdy jaką miałem montując to w atarce nie do opisania a rozruch po montażu to dopiero dreszczyk ;) Nawet jeśli softu pod >64k jest niewiele to nie żałuję właśnie ze względu na zabawę :)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 May 2010
     
    Warto tez to przeczytac:

    ->link<-

    Serdecznie dziękuję za tą pomoc ! Jeśli ktoś miałby jakieś pomysły co do wykorzystania tej pamięci ? Nie jestem do końca przekonany, dużo pracy i tylko oglądanie dem ?


    RAM-dysk do pracy biezacej, troche uzytkow, troche gier, sporo dem.
    • 8: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime9 May 2010
     
    Plus neotracker i ladowanie modow, bombjake gra pod 320 kilo i pare innych . Ogolnie pytanie kogos kto posiada PC o zalety posiadania wiecej ramu mnie rozwala.

    Micza, typowa atarka z tych co uzywamy ma 1 mega, stereo,covox,kilka systemow operacyjnych, HDD dysk, podlaczenie do Pc via COM port lub USB. I wierz mi te 1 mega jest czesto uzywane.

    Ok co chcesz ze swoja atarka robic? Odswierzyc wsponienia to zostaw te 130 jak jest, co najwyzej dokup sio2sd zeby cos wgrac.
    • 9: CommentAuthorpigula
    • CommentTime9 May 2010
     
    Mam programator gali - mogę Ci taką kość zaprogramować - koszty to cena gala + wysyłka pocztą. Kości używane w rozszerzeniu Pasia to zwykłe 30-pinowe Simmy. Czasami pojawiają się na allegro.