atarionline.pl Jakub Husak - strona, postać i inne historie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Aug 2010 zmieniony
     
    Wlasnie przypadkiem trafilem na strone Kuby Husaka i widze, ze od niedawna znowu sa update'y o Atari, trza sledzic :)

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Aug 2010
     
    A są!
    • 3: CommentAuthor0xF
    • CommentTime20 Aug 2010
     
    Jest też ASAP we flashu. :)
  1.  
    Ze strony: "moduł do gry Inside, pisany, jak zresztą dalsze, w Chaos Music Composer (legalny!)".

    Ja zawsze myślałem, że Inside było Future Composerem robione?
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Aug 2010 zmieniony
     
    To w ogóle ściema. Pamięć mnie wówczas zmyliła i muszę to poprawić. Inside (aka ChipWar) moduł podczas gry pisany był w asemblerze Mac65.

    Future Composer mnie nigdy nie pociągał, jakoś tak.

    @0xF
    Ludzie piszą, ludzie używają :)
    • 6:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime21 Aug 2010
     
    No właśnie, gra/muza z 1990 roku, a Chaos, bodajże z 1991-2. Chociaż przyznam, brzmienie takie nieco "chaosowe". Kuba, podejrzewałem Ciebe nawet swojego czasu że jesteś szczęśliwym posiadaczem tego cacka: ->link<- :)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Aug 2010 zmieniony
     
    Nie, nie miałem tego Cacka.

    Ja zawsze byłem miragowcem. Avalon był za górami i lasami, i to byli Oni, a nie My. Nie wiem, kto wprowadził taki podział ... W Mirage nikogo nie interesowało, na czym Avalon tworzy muzykę. Ja miałem asembler, Action, i potem CMC.
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 Aug 2010
     
    A w czym powstala muzyka do gry "TANKS" - swoja droga zaawansowana (ciekawe efekty "metalicznego" poglosu (?)) i dobrze wpadajaca w ucho ??? :)
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Aug 2010
     
    Action!
  2.  
    Inside, to - bez wazeliny - moim zdaniem jedne z najlepszych kawałków na małe Atari w ogóle. Do dziś lubię posłuchać.
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Aug 2010
     
    Jesli muza z TANKS powstala w Action! to... brak mi slow uznania... ;o Czy pisanie tej muzyki do gry przypominalo "programowanie" dzwieku w MASIC (jak w SOFTSYNTH) ???
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Aug 2010 zmieniony
     
    Zgadłeś!
    Tylko nie jak w Masic, tylko podobnie jak CMC.
    Najpierw tablica z patternami, potem tablica "song" po 4 wpisy w wierszu. Ciekawe, że chyba jest to najłatwiejsze podejście zarówno dla programisty programu muzycznego, jak i muzyka.

    Nr instrumentu (echo:) zapisywany w 2 najstarszych bitach nuty, nuty zapamiętywane półtonami; do 4 instrumentów na kanał, wykorzystane na efekt echa.

    Dla cierpliwych, wrzucę tanks music source na moją stronę.
    Każdy będzie sobie mógł skompilować własną binarkę :)

    Odsłuchanie kompozycji to była kompilacja i uruchomienie.

    Inside to z kolei mac65, ale tam było podobnie, jak w Action. Powód napisania w asemblerze to możliwość "psucia" muzyczki programowo.
    • 13:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime23 Aug 2010
     
    kiedyś muzyk musiał być niezłym programistą. na szczęście obecnie jest wiele wygodnych narzędzi :)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    Kuba nie tylko jest zdolnym muzykiem i programistą, ale i elektronikiem. Przedwczoraj miałem okazję u niego gościć. Pokazał mi płytki z naszego projektu :) A przy okazji z tego projektu skorzystają inni, w tym xxl :D
    • 15: CommentAuthor0xF
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Człowiek-Orkiestra :)
    • 17:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    A wywiad był będzie ?
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Był już w 2009 roku:

    ->link<-

    Kurcze, tam syn Kuby - Patryk - był małym dzieciaczkiem, a teraz to wyższy od nas nastolatek! :)
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Wykopaliska, wykopaliska :)
    • 20: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Pierwsze zdjęcie - my dream room. Gdyby nie żona, to też pewnie bym taki miał ;)

    Co do wywiadu, to przez ponad 10 doszło wiele tematów.
  3.  
    Haha,

    this room looks exactly like one of the rooms of my friend Torsten, who does all Atari hardware fixes and upgrades for me. He finished his electronics education many years ago, but then decided to go studying (informatics and networking) and finished this a few years ago.

    Maybe all electronics and computer/networking guys do have such a room ?!? What looks like pure chaos to most of us is a well-sorted electronic equipment and lots of tools, cables, chips and other stuff.

    Once a year Torsten cuts his hair very short and then he looks almost like Jakub... ;-)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Dec 2021 zmieniony
     
    Ja dodam, że tegoroczny koncert na Silly w wykonaniu Kuby Husaka to był sztos nieziemski! R-E-W-E-L-A-C-Y-J-N-E muzyczki. Z tego co pamiętam, Kuba mówił, że pierwsze trzy kawałki to wersje jego utworów z Atari, potem już oryginalne kompozycje. Był klimat Jarre'a, Bilińskiego, a więc dobry kierunek muzyczny. Mamy nagrania koncertu, ale Kuba prosił o ich nie wrzucanie w sieć, bo ma fajniejszy plan: zrobi kompilat z naszych nagrań wideo, a pod film podłoży muzykę studyjną, będzie się znacznie lepiej słuchało niż nagrań z telefonów.

    Grey - dzięki za zaproszenie Kuby do grania i wybór dobrej miejscówki na koncert! W pewnym momencie też KK zaczął pomagać w koncercie - sterował oświetleniem i odymieniem :)
  4.  
    Mam pytanie jako laik, na czym Kuba gra? To jakiś taki czarny bębenek?
    • 24: CommentAuthorJaro
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    @mgr_inz_rafal, Ktoś tu się zatrzymał na płytach winylowych, widać że dawno nie byłeś na dyskotece. Teraz tak wygląda konsola dj :)
    • 25: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    Mi na myśl, słuchając pierwsze utwory, przyszła muzyka z gier produkowanych przez Camerica, a wydawanych przez Codemasters na NES :)
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Dec 2021 zmieniony
     
    Hejka. Do jakości koncertu przyczynili się walnie Acid Maker i Scorpio, którzy podczas spotkania nad demem użyli słów „zajebiste”, „ja chcę mptrójki”, i innych takich. To mi dodało pewnej otuchy:) o Animusz (%%) zadbał Grey :)

    Grey postawił mnie przed ultimatum, albo grasz, albo nie pokazuj się na SV. Oczywiście tak nie powiedział ale znacie Greya, że on umie poprosić:) było niecałe 5 tygodni na przygotowanie wszystkiego łącznie z koncepcją.

    Generalnie ten koncert to emanacja moich spełnionych oczekiwań co do narzędzia „w pytę”, jakim jest Auxy (na iPada); utwory wyrenderowane i ja je później odtwarzalem w miarę liniowo; w miarę, bo poprzestawiałem kolejność pod tańczących, stąd trzecia cześć była nie do tańczenia (ale i tak pare osób tańczyło:)

    Auxy jest DARMOWY i działa w podstawowym zakresie, Tzn. ma do użycia po kilkadziesiąt instrumentów i kilka zestawów perkusyjnych, które można edytować, ale nie ma ograniczeń co do ilości ścieżek, czy zapisu. Można też zasubskrybować i ma się możliwość wstawienia własnych sami oraz dostęp do nieograniczonej liczby instrumentów ciągle zwiększanej. Poza tym ma świetnie działający kompresor, który działa sam i zawsze i wszędzie, nigdy nie wystepują przestery. Te utwory nie były niczym masterowane.

    Puszczałem to z DJ Player Pro, jedyny który znalazłem który miał możliwość odtwarzania plików z iPada a nie z chmury. Świetny stabilny soft, dzięki niemu też dokładałem kilka efektów do muzyki głównie takie Szumne przejścia.

    Wymagania Auxy to jakiś niezbyt nowy iPad, a nawet jest to wygodne na iPhone. A tworzy się na tym super szybko, ale nie jest to zupełnie oprogramowanie dla osób, które na żywo nagrywają poszczególne patterny.
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    Auxy w pracy, główny widok.
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    Aha, muza do Inside była pisana w Action i ręcznie przepisana na assembler. To jest ostateczna informacja na temat tego utworu.
    • 29: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    @jhusak podobno muzyka Tanks też jest ręcznie pisana pod assembler
    • 30:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    O!!! Ale żałuję że nie byłem...
    • 31: CommentAuthorslaves
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    Kuba, a może napisałbyś coś nowego jak za starych dobrych czasów … właśnie w Action? ;) te kawałki miały swój klimat :)
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @rosomak, zapewne tak, ale najpierw w Action!, potem ręcznie na asembler. Jeszcze wtedy nie potrafiłem tak pisać, żeby program w Action! kompilował się do samodziałającej zamozawierającej się binarki (tzn bez runtime)
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    @slaves, kusisz, ale chyba odmówię, przynajmniej na razie :)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    Ja w końcu na Silly dostałem podpisy na swoich cartach od Kuby!
    • 35: CommentAuthorkrutra
    • CommentTime17 Jan 2022
     
    @jhusak dzięki za dziesiejszą pogadankę - btw, koncert super!:)
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jan 2022
     
    Arturze, dobrze Cię było zobaczyć na KWAS-ie! :)
    Zresztą Kuba też tam był, można było z nim pogadać. A w wątku o Husaka powinien też być link do koncertu, nie tylko na stronie głównej. Więc zapodaję:

    • 37:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime20 Jan 2022
     

    Kaz:

    Ja w końcu na Silly dostałem podpisy na swoich cartach od Kuby!

    Masz carta z Action!?;)))
    No to teraz musisz się nauczyć programować w nim!;))):P
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Apr 2022 zmieniony
     
    Nie będę się uczył w tym programować, bo widzę, że w grach w nim pisanych, które mi pokazywałeś, zawsze bardzo szybko kończy się dostępna pamięć, a obsługi extra ram nie ma. Carty są pamiątkowe i mają leżeć, a nie być używane :D

    A tu jeszcze przypomnienie takiego dziełka Kuby, muzyczek w SoftSynth:

    • 39: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    Muszę pogrzebać dalej w dyskietkach, bo mój brat razem z kolegą także zrobili parę utworów w Softsynth.
    • 40:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    Powiem tak, muzyczki z tego programu robiły na mnie kiedyś wielkie wrażenie (w latach 90 zeszłego wieku).
    S.S. miał na pewno wielkie możliwości, które z rzadka kto potrafił wykorzystać. :( Na pewno nie pomagało zabezpieczanie listingów aby można było przyjrzeć się jak to jest zrobione w środku (robił tak m.in. Jakub Husak).
    Szkoda też, że projekt S.S. na PC został prawdopodobnie zaniechany....
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Apr 2022 zmieniony
     
    Zbezpieczenie listingów to był taki "automatyczny" zabieg. Nie zastanawiałem się nad tym, wszyscy zabezpieczali programy w basicu, to ja też!

    Trafiłem na ten rodzaj zabezpieczenia eksperymentując z renumerowaniem, jak się okazało wystarczyło dać renumerowanie linii od 0.1 co 0.1 i program się nie listował!
    • 42:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    ha, świetne :) zeby przerabiac utwory kuby naskrobalem toola "antyhusak" w turbobeju, takze to bylo fajne wyzwanie :]
    • 43:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    Antyhusak :D Padłem! :)))
    • 44: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    Ja je de-hakowałem ręcznie i dopisywałem na końcu w REM swój "odkomentarz" do tego co pisał Jakub. Mam nadzieję, że coś się zachowało na dyskietkach moich jeszcze, które powoli przeglądam jedna po drugiej.
    • 45:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    przyznam, że miałem kilka podejść do SoftSyntha... i nawet jak sobie wylistowałem jakiś utwór... to nie wiele to pomagało :)
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    Problem z Softsynthem był nie do przeskoczenia dla ludzi, którzy komponują na instrumencie i muszą mieć podsłuch na bieżąco.

    Mnie Bozia obdarowała niezagospodarowanymi przestrzeniami w głowie, więc aby je zapełnić komponuję w niej i zachwycam się echami, a następnie przepisuję na cokolwiek tam już jest pod rękami.
    • 47:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime13 Apr 2022
     
    Kuba, mógłbyś zrobić na Zoomie AtariOnline szybkie szkolenie z SoftSyntha?
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    "Szybkie szkolenie" raczej chyba nie wchodziłoby w grę. SoftSynth używa języka programowania MASIC, a to dość złożona sprawa.
    Jednak coś za coś, bo można sobie, przy odpowiedniej wiedzy i zacięciu, zrobić naprawdę dobre instrumenty o brzmieniu nie do końca "atarowym". :)
    • 49:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    @Dracon ok,
    myślę że nawet jedno spotkanie na temat SoftSynth, poprowadzone przez kogoś kto go ogarnia no i jeszcze zna się na muzyce było by git
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Apr 2022
     
    Pomyślę.