atarionline.pl Gry w Atalan - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    O propos gry Kuby Husaka "Little 15", o ktorej jest tu:

    ->link<-

    W komentarzach Gonzo zapytal o to, jak zostaly zrobione duszki, a Kuba napisal:

    jhusak:

    Schemat dl i ustawienia duchów:
    Po lewej stronie zużyłem 3 duchy. Tymi trzema można sterować kolorem i jasnością planszy.
    Czwarty i piąty (4 pociski w piątym kolorze) są po prawej. Ale skoro są 2 kolory, to czemu tego nie wykorzystać. Cieniowanie napisów po lewej i prawej to pociski. Następnie napis Little to pociski po lewej ciemniejsze, a duch jaśniejszy po prawej. Zaraz potem podmianka z powrotem i cieniowanie ducha na napisie "15", pociski pozostają jasne. . A potem, to już normalnie.
    A zielone ornamenciki są w kolorze zwykłego tła, tam nie ma duchów.


    To ja sie dorzuce z obrazkiem ilustrujacym ten opis:



    i dla porownania efekt koncowy:

    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    A mi sie ta gierka nie odpala, na A800Win v4 i najnowszej Altairze. Sciagnalem ja dwa razy, z roznych komputerow. Jest czolowka, wciskam "Start" - losuja sie te puzzle i... nic dalej sie nie dzieje. Nie ma zadnego licznika itd.,
    nie moge nic przesuwac... :o
    • 3: CommentAuthorJKR
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    @ Dracon
    Grę startujesz klawiszem OPTION, a START 'miesza' obrazek (Mały błąd. Gra, z tego co pisał autor, była sprawdzana tylko na emulatorze.)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2010
     
    Po prostu jest zamieszanie z klawiszami konsoli, pewnie Kuba to poprawi.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    poprawił.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    No, Kaz, niezły jesteś w te klocki. Nawet napisy ułożyłeś :)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Dodałem też wyłączanie basica.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    He he, chcialbym, ale to efekt uboczny uruchamiania z wlaczonym Basiciem :)

    PS. Pliczek poprawionej wersji dostalem, wrzucilem do bazy jako kolejna wersje, cytuje informacje o zmianach:

    jhusak:

    Poprawki do Little 15:
    - zamieniony option/start,
    - wykrywanie basica,
    - losowanie się kończy gdy żaden kawałek nie leży na swoim miejscu,
    - kompiluje się bez przeróbek (wyłączania optymalizacji) kompilatora.
    • 9:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    Mam pytanie do Kuby: czy mógłbyś mi nieco objaśnić zasady wykorzystania RMT playera? Jestem kompletnie zielony w te klocki. Zobaczyłem, że Rudla dodał moduł rmt do języka. Zajrzałem do kodu i znalazłem procedurę rmt'init (pobierającą moduł jako parametr) i rmt'play.
    Rozumiem, że moduł to plik .rmt; pobrałem przykładowy plik dołączony do Raster Music Trackera i podałem go procedurze inicjującej. W kodzie Twojej gry zauważyłem, że procedura play powinna być uruchamiana cyklicznie w trakcie VBI. Niestety efektem są jakieś trzaski, muzyka to to raczej nie jest ;-)
    Byłbym bardzo wdzięczny za nakreślenie mi mniej więcej, z czym się to je.
    • 10: CommentAuthorrudla
    • CommentTime6 Sep 2010
     
    RMT tracker is next feature that will be available.
    I talked to Raster and he give me some information on format of RMT modules.

    The basic problem of using the rmt modules with Atalan is, that the module is made for specific address of memory.

    I have already modified the player so it can play modules from any address, not only from the address the module was designed for.

    Playing of modules is working, now, and is very easy, I just need to perform some tests.

    Jakub used mode for advanced hackers, where he linked the rmt module and the code of player using file append :-)
    That is not the recommended mode, but once again, people using Atalan were faster than I was :-)
    • 11: CommentAuthorrudla
    • CommentTime7 Sep 2010
     
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Sep 2010
     
    @rudla, why not recommended? It WORKS! And the player is much shorter.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Sep 2010
     
    @Cosi, czy odpowiedź i przykłady przedstawione przez rudlę rozwiewają twoje wątpliwości?
    • 14: CommentAuthorrudla
    • CommentTime7 Sep 2010
     
    I know it works, and the player is probably optimized specifically for the module, that's why it's shorter.

    However the variables it uses on zero page are not known to Atalan, so it cannot correctly skip them.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Sep 2010 zmieniony
     
    However the variables it uses on zero page are not known to Atalan, so it cannot correctly skip them.


    @rudla, that was a tricky part of little 15 :))))))))))))))
    • 16:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime8 Sep 2010
     
    Nie rozwiewają, bo ja właśnie tak zrobiłem :-/ Może trzeba użyć innego modułu - bo użyłem likeac64.rmt ;-)))
    Anyway, thanks Rudla for adding RMT support and explanation.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2010
     
    Charlie Cherry raportuje, ze w RetroGamer bylo o grze Kuby:

    Wczoraj dostałem najnowszy numer RG i zauważyłem tam recenzję gry "Little 15" Jakuba Husaka. Załączam przepisany tekst oraz ocenę gry (były też dwa screeny, w tym jeden tytułowy). Ponadto obok jest screen i notka o
    tym, że powstaje "Dungeon Monsters".


    A to ta notka z RG:

    "Little 15 is a picture shuffling game; a computer-aided version of those toys occasionally given away with certain burger chain promotions where a picture is split into a four-by-four tile grid with a gap at one corner to allow the tiles to move. As with the physical toy, the game is simple: the tiles are shuffled around by the computer and the player i challenged to return them to their starting positions.

    And that's about it. Although a clock keeps an eye on how long the game has taken there isn't a time limit, and while there are four pictures to choose from before the game starts - two easily recognisable as Albert Einstein and Clint Eastwood - they've be rendered in two-colour
    monochrome high resolution, which looks pretty good before they're all mixed up but makes working out which bit belongs where more difficult."

    Ocena - 66%
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Jan 2011 zmieniony
     
    Spieszę nadmienić, że uaktualniłem kod gry (rev 98 w repozytorium): muzyka oraz duszki wykorzystują wbudowane mechanizmy, a nie są "hackiem".

    Nadal gra się (ale z innych powodów) nie kompiluje z włączoną optymalizacją. Przy wyłączonej optymalizacji kompiluje się i nie zostaje właściwie miejsca na nic :)

    Mapa pamięci:

    Gra: Start: 2000 End: 8d1b Length 6d1c
    Muzyka: Start: 8f82 End: 9789 Length 0808
    PMG: 9800-9fff (automatycznie się ustawia)
    a0b0 - dane ekranu (niemal 8 kb)

    Nawiasem mówiąc przy rozdzielczości 40 bajtów na linię maksymalnie daje się uzyskać 204 linie przy zachowanej ciągłości obszaru pamięci ekranu: 4096 bajtów strony pamięci antica (hm) daje 102 linie (4080 bajtów) i tak 2 razy.

    Tak nawiasem mówiąc, lepiej duszki byłoby umieścić na początku pamięci (od $2000), wtedy nie byłoby strat na aligning do 2 kB.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    Kuba, poprowadz linkiem, bo juz nie pamietam czy Ty to miales na Google, na SourceForge czy u siebie.
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    @kaz - ze strony funkcjonalności nic się nie zmieniło. Nie ma potrzeby umieszczać binarek w archiwum.

    Co do źródłówek są dostępne ze strony projektu atalan: ->link<-
    • 21: CommentAuthornosty
    • CommentTime11 Jan 2011
     
    "Nadal gra się (ale z innych powodów) nie kompiluje z włączoną optymalizacją. Przy wyłączonej optymalizacji kompiluje się i nie zostaje właściwie miejsca na nic :)
    "

    Jakub, a jak wylaczasz optymalizacje?
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Jan 2011
     
    w pliku optimize.c w ostatniej funkcji daję return przed wywołaniem optymalizatora i przekompilowuję atalan.
    • 23:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime12 May 2022
     
    Ktoś jeszcze pisze coś w Atalanie? :-)
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 May 2022 zmieniony
     
    Niestety. Atalan miał okres, gdy był całkiem spoko, ale potem autor zaczął wprowadzać ficzery, które go zabiły - przestał kompilować stare projekty i cokolwiek trudno w nim napisać, żeby dobrze się skompilowało.

    Niestety - był trzymany na google code w repozytorium svn, które nie trzyma historii lokalnie, na stronie jest jakieś src do pobrania z 2011...

    Generalnie to martwy kod, chociaż Rudla jeszcze w 2016 commitował coś do repo.

    Znalazłem ->link<- gdzie twórca forka napisał, że zrobił to po to, aby język nie został zapomniany i może ktoś się weżmie za niego kiedyś jeszcze.
    • 25: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime12 May 2022
     
    Powstał też Millfork - z FAQ ->link<-
    "The main inspirations was Atalan, but also Quetzalcoatl, Batari BASIC and NESHLA. Sadly, Atalan has been abandoned, and the compiler has been left in a non-working state. The goal of Millfork is to succeed where Atalan failed."
    Przykłady na Atari są tutaj ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime12 May 2022 zmieniony
     
    myślałem, że też umarł, ale jakaś aktywność jest.