Wyniki konkursu rebusowego 2018 by Adam Wachowski 2018-05-11 23:42:49

W środę o godz. 22 dobiegła końca trzecia edycja konkursu rebusowego, której rozpoczęcie ogłosiliśmy w południe 4 maja. W tym roku na odgadnięcie czekało 40 tytułów gier na małe Atari, a swoje typy zdecydowało się wysłać 7 osób. Jako jedyny komplet punktów zdobył Wojtek „Bocianu” Bociański i to on został zwycięzcą – gratulacje i wielkie brawa!

Klasyfikacja wygląda następująco (w nawiasie czas otrzymania konkursowego emaila przez Xeena):

Podium:
1. Bocianu - 40 pkt (4 maja 18:27)
2. Paw - 38 pkt (7 maja 15:57)
3. Rastan - 38 pkt (7 maja 21:30)

Pozostałe miejsca:
4. Krzysiek - 37 pkt (5 maja 23:26)
5. Creonix - 36 pkt (9 maja 20:52)
6. Honey - 33 pkt (4 maja 21:57)
7. Wieczór - 24 pkt (7 maja 10:43)

Na podium znaleźli się więc uczestnicy znani z poprzednich lat: Bocianu wygrał pierwszą edycję, Paw drugą, a Rastan był dwa razy drugi. Odnotować też należy, że nieźle poszło debiutantom: Creonixowi i Honeyowi.

Przypomnę, że przy tej samej liczbie punktów – zgodnie z regulaminem – o miejscu w klasyfikacji decydował czas przesłania ostatecznych typów. Co ciekawe, jak się spojrzy czasy, to widać, że finalna odpowiedź Bocianu przyszła najwcześniej.

Zwycięzca otrzyma od nas koszulkę z logiem Atari (wersja na party) oraz książkę „Algorytmy. Kiedy mniej myśleć” (autorzy: Tom Griffiths, Brian Christian).Wylosowana została poza tym nagroda pocieszenia: szczęście uśmiechnęło się do Honeya. Nagrodą jest płyta CD „Atari Music Collection vol.1” ze ścieżkami dźwiękowymi z pierwszej dziesiątki gier na Atari z kolekcji Retronics.


Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie!


Odpowiedzi:


Rebus 1:


MISKA jaka jest, każdy widzi. Po zmianie litery K pojawia się kultowy polski tytuł: Misja.


Rebus 2:


Ten krzak to ARONIA, a Polska jest światowym potentatem w uprawie tej rośliny. Odpowiedź po podmianie litery: Agonia.


Rebus 3:


Na obrazku widoczny traper, po angielsku TRAPPER, po usunięciu R zostaje klasyczny tytuł Tapper.


Rebus 4:


Jak pisałem przy prezentacji tego rebusu, w tym przypadku wyjątkowo obrazek odnosi się do tego, jak czytamy dany tytuł, a nie do samej formy graficznej. Wyjątkowość polega też na tym, że jest to jedyny tytuł z zestawu, którego nie ma (jeszcze) w naszej bazie, natomiast pisaliśmy o nim na stronie głównej przy okazji wyników niedawnego game jamu Grawitacja.

Przyznaję: sądziłem, że większość osób będzie kojarzyła tytuł gry, która została niedawno wypuszczona, jednak rebus sprawił dużą trudność części uczestników.

Widoczny KAJAK naprowadza nas na tytuł K jak...


Rebus 5:


Po lewej HAN – Han niby zawsze Solo, ale tutaj jednak w liczbie mnogiej (końcówka -S), po prawej szklany KLOSZ z podmienionym Z. Efekt to Hans Kloss.


Rebus 6:


Autor Lolity Vladimir NABOKOV pewnie by się zdziwił, gdyby wiedział, jak łatwo z jego nazwiska przejść do tytułu klasycznej gry Sokoban znanej z wielu platform.


Rebus 7:


Bardzo popularny obecnie w pewnych kręgach piosenkarz Zenon Martyniuk i bardzo popularny kiedyś kabareciarz Zenon Laskowik, czyli dwa ZENKI: Zenji.


Rebus 8:


Rozpowszechniona zwłaszcza we Francji gra w BULE (inne nazwy gry: petanka, gra w kule) daje tytuł: M.U.L.E.


Rebus 9:


Ta pani spakowała wszystkie swoje rzeczy, bo jest zwalniana z pracy (FIRED). Wynikiem odjęcia I jest klasyczny tytuł Fred.


Rebus 10:


Dwa WAŁY i dwie NAWY po wstawieniu V: Wavy Navy.


Rebus 11:


Popularna w latach 80. grupa VOX i jej REMIS: Vox Regis.


Rebus 12:


LAMA wspak i z podmienionym L na U (AMAU) oraz odwrócony FETOR bez F (ROTE) dają pamiętny tytuł Amaurote .


Rebus 13:


Tak, to STRZELA pani NINA Terentiew: Strzelanina.


Rebus 14:


Po lewej znaczek pocztowy (STAMP), po prawej obrazek raju (EDEN bez N): Stampede.


Rebus 15:


Po kolei: widać łóżko (BED), następnie ktoś obstawia (BET), a po prawej postać z Ulicy Sezamkowej (BERT). Jak wszędzie podmienimy E na A, to powstanie Bad Bat Bart.


Rebus 16:


Holender kiksuje (KIKS), a po prawej TARTA bez A: Kikstart


Rebus 17:


Na kadrze z klasycznego filmu „Nosferatu – symfonia grozy” widać głównego bohatera, którego gra Max SCHRECK, a tego drugiego pana chyba każdy zna: EINSTEIN bez I. Razem: bardzo lubiany w Niemczech tytuł Schreckenstein.


Rebus 18:


Oto NETBOOK z podmienionymi N i K oraz wtyk zwany JACK: Jet Boot Jack.


Rebus 19:


Dwie aktorki: popularna kilka lat temu MEGAN Fox i nieżyjąca już niestety ANIA Przybylska. Po podmianie jednej litery składają się na tytuł MegaMania.


Rebus 20:


Znacznik pokazuje konkretne miejsce na Łotwie. Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że w okolicach Rygi istnieje wieś o swojskiej nazwie ATARI – to może być dobra miejscówka na jakąś imprezę retro... ;) Na drugim obrazku widać przyczepiony do balonu BALAST. Po usunięciu A daje to razem Atari Blast.


Rebus 21:


W widocznej tu grupie gwiazd muzyki z przeszłości jest m.in. ROD Stewart i ERIC Clapton: Roderic.


Rebus 22:


Na tym obrazku X występuje dwukrotnie, jednak ani razu nie pojawia się jako znak graficzny „X” w tytule. Czytając od lewej: K razy mrówka (ANT), IKS: K-razy Antiks.


Rebus 23:


Niezależnie od tego, jaki znany DUET bym wrzucił, mogłoby to być mylące :) Zmieniamy T na F i wspak daje to tytuł FEUD. Tak na marginesie: widoczna w rebusie para aktorska wzięła ślub trzy lata po zakończeniu emisji serialu „Dempsey i Makepeace na tropie” i są ze sobą do dziś.


Rebus 24:Po lewej bezdomny (jedno z angielskich określeń, nieco obraźliwe, to HOBO), po prawej coś łatwiejszego: GOBELIN, czyli po usunięciu O i E: Hobgoblin.


Rebus 25:


Gość naciska ALT i eR na literce Te (ALTERNATE), następnie widzimy skład Realu Madryd (REAL) i na końcu wskazywany jesteś TY, Czytelniku. Razem mamy tytuł niedokończonej (bo wyszły tylko 2 części) serii gier: Alternate Reality.


Rebus 26:


Jedna ze strzałek wskazuje na pierś (CYC), druga na spódniczkę (SKIRT wspak), efektem jest Cyctriks.


Rebus 27:


Perkusista Ringo STARR niecałe 2 miesiące temu otrzymał tytuł szlachecki, zdjęcie pochodzi z uroczystości w Pałacu Buckingham. Na drugim obrazku widoczny jest przykładowy szablon listy osób, które udzielają pierwszej pomocy, takie osoby nazywane są po angielsku „first AIDERS”. Inaczej umieszczamy spację i dostajemy tytuł pierwszego hitu, jaki pojawił się na Atari: Star Raiders (rok 1979).


Rebus 28:


Tak to jest, gdy FAKIR weźmie udział w walce na poduszki (ang. „pillow FIGHT”). Taka walka fakira bez K (i z podmienioną literą) daje w wyniku Fairlight.


Rebus 29:


U z PIÓR bez Z to przecież Upiór.


Rebus 30:


Po lewej PARA, po prawej dwie CHUDE modelki: Parachute.


Rebus 31:


Po lewej dobrze prezentuje się szata liturgiczna (czyli ORNAT), po prawej widzimy datki na tacę (TACA). Jeszcze dwie operacje na literach i co wychodzi? Orc Attack.


Rebus 32:


STROP i PAKER: znany tytuł Strip Poker .


Rebus 33:


Czy ten człowiek myśli o makaronie (PASTA)? On jest jednak jego poszukiwaczem (FINDER). Odpowiedź: Pastfinder.


Rebus 34:


Obrazek pozornie prosty, a jednak sprawił ogromne trudności i tylko Bocianu odkrył, który tytuł się tu ukrył. Literka Ce ma dwa ZERA. A inaczej? MA ZERA CE: czyli Maze Race!


Rebus 35:Tu też było trudno. Diabeł z fryzurą typu AFRO, czyli AFROBIES przekształca się w Aerobics.


A teraz 5 ostatnich obrazków, teoretycznie prostszych, bo wprost opowiadających, co jest na obrazkach.


Rebus 36:


Jak jest operacja (OPERATION), to może pojawić się też krew (BLOOD). Klasyczny atarowski klon „Operation Wolf”, czyli Operation Blood.


Rebus 37:


Screenshoty z dwóch gier na Atari: NINJA i stworzony przez firmę Atari w 1989 roku, ale opublikowany dopiero w XXI w. COMMANDO dają inny klasyczny tytuł Ninja Commando.


Rebus 38:


Obrazek z planu zdjęciowego „Imperium kontratakuje”: za plecami Marka Hamilla czai się Frank Oz, legendarny animator, który w swej karierze odpowiadał nie tylko za ruchy i głos Yody, ale dał pełnię osobowości również takim postaciom, jak np. świnka Piggy, Zwierzak z Muppetów, Ciasteczkowy Potwór, czy Bert widoczny w rebusie nr 15.

Zgodnie z podaną na obrazku kolejnością: Frank and Mark.


Rebus 39:


Polityk Rafał TRZASKOWSKI prezentuje swój TENSOR: Tensor Trzaskowskiego.


Rebus 40:Ten rebus był odrobinę podchwytliwy: polskimi słowami oddałem poszczególne słowa oryginalnego anglojęzycznego tytułu. Na pierwszym obrazku widać BUSY osobowe, na drugim starsze kobieciny (BABY): całość to Busy Baby, proszę państwa.


To tyle. Najtrudniejsze okazały się rebusy: 34 (tylko 1 osoba odgadła), następnie 35 i 4 (po 3 osoby, które trafiły). 23 tytuły z zestawu zostały rozpoznane przez wszystkich 7 uczestników konkursu.
Kaz 2018-05-12 00:19:08

Gratulacje za zorganizowanie fajnej zabawy dla Adama i dla zwycięzców konkursu.

bocianu 2018-05-12 01:05:41

Hurra! :D

Montezuma 2018-05-12 08:05:47

Trzeba mieć dużą wyobraźnię, żeby takie rebusy wymyślić, a jeszcze większą, żeby je odgadnąć.
Czapki z głów :)

mgr_inz_rafal 2018-05-12 11:39:50

Busy Baby najlepsze :)

honey 2018-05-12 14:43:39

Jasne! Zera!! A nie litera „O”.

Alez sie nakombinowalem. Dzieki, swietna zabawa :)

gorgh 2018-05-12 20:59:02

Seryjny frasunek dla uczestników!

Creonix 2018-05-12 21:19:39

byłem gotów odgadnąć 34 ale nie do końca mi się udało.
Naisałem MACE :/

atarifan 2018-05-12 21:24:02

Maj 2018.

Amigowcy właśnie wydali nowy numer magazynu K&A Plus i miesięcznika Amiga Future. Zapowiedzieli książkę o programie Wordworth. Wydali nowe wersje programu pocztowego Iris i edytora pixelartów GrafX2. Zaprezentowali prototyp obudowania płyty głównej AmigaOS4 do formatu laptopa. Udostępnili nowy firmware do karty turbo Wicher. Wyprodukowali i przekazali do sprzedaży płytę główną GBA1000 (uzdatniony klon płyty Amigi 1000). Stworzyli filemanager Workbench Explorer 2.0 i emulator Hu-Go, emulujący japońską konsolę do gier TurboGrafx16. Stworzyli dla klasycznego AmigaOS bibliotekę do obsługi webowego formatu grafiki WebP. Udostępnili nowy Software Development Kit dla MorphOS. Stworzyli upgrade dla kart turbo Apollo Vampire przyspieszający czterokrotnie transfery USB. Zapowiedzieli i rozpoczęli prace nad portem gry Super Mario Bros z Nintendo.

W tym samym czasie Atarowcy zorganizowali się i wspólnymi siłami stworzyli konkurs w postaci rebusa. I właśnie zorganizowali Wielkie Ogólnokrajowe Rozstrzygnięcie Rebusa.

Tak trzymać, Atarowcy, cały świat jest z Was dumny. ;-)

paw 2018-05-12 21:35:26

gratulacje dla zwycięzcy! szczególnie za 28 - ja niestety zafiksowałem się na zmianie f już w fakirze

i chyba będę się odwoływał odnośnie 34, wszak widać tam wyraźnie BallOOnaCy tylko piłka się gdzieś potoczyła ...

podziękowania także dla organizatorów, takie konkursy z pewnością zmotywują twórców do tworzenia nowych gier i nazywania ich tak aby załapać się do konkursu!

amigafan 2018-05-12 22:28:10

@atarifan: zapomniałeś dodać, że amigowcy zapowiedzieli książkę "Moje jaja i dżojstik" oraz urządzenie do robienia lewatywy mózgu przy pomocy amigi 500+ z 256kB Ramu. Zapamiętaj to drugie. Przyda Ci się.

Adam 2018-05-12 22:39:47

@Paw: staram się, na ile mogę, trzymać jednego zestawu czcionek - zero można porównać z literą O dwa rebusy wcześniej.

A kolejność podmian liter jest tutaj zawsze od lewej do prawej.

o,7 2018-05-12 22:52:04

creonix, dałbyś radę - ponieważ jesteś inteligenty człowiek :)

paw 2018-05-12 23:09:43

@Adam - rebus był ok i rozwiązanie (teraz) oczywiste,
tylko jak znalazłem "oo na cy" w nazwie gry to przez chwilę myślałem że znalazłem rozwiązanie i długo szukałem co może być piłką czy balem

Anonimowy Deguststor 2018-05-13 04:24:41

Tymczasem na Outline pojawilo sie kilka produkcji na rozne Atari z czego niektore fajne. Party wciaz trwa i nie planuje sie skonczyc za szybko, wodki wciaz jest duzo i piwa tez (butelka za 1 euro). Prodki niedlugo ktos zyczliwy zaladuje na odpowiednie serwery. Rebusy fajne i trudne ale Bocian ma spory leb wiec dal rade. Trzymajcie kciuki za to zeby go nie zatrudniono do wymyslania ich za rok bo wtedy slabo widze stuprocentowosc :-)

jhusak 2018-05-13 13:27:27

@atarifan, naprawdę, to wszystko w tydzień? Szacun!

atarifan 2018-05-13 14:26:22

@jhusak, konkretnie to w dwa tygodnie, czyli tyle, ile Atarowcom zajęło zorganizowanie i rozstrzygnięcie rebusa oraz stworzenie artykułu o książce Robbo Solucja, chipsach i puszce piwa.

Rastan 2018-05-13 16:20:12

@jhusak: nie karm kolejnego amigowskiego trolla.

jhusak 2018-05-13 18:33:46

@rastan, ja się zachwycam.

Adam 2018-05-13 18:56:55

@Atarifanie, Twoje komentarze na tym forum to zlepek manipulacji, ignorancji i/lub złej woli.

Twoja strategia manipulacyjna polega głównie na tym, że arbitralnie i tendencyjnie wybierasz pojedyncze, krótkotrwałe zdarzenia w Polsce dotyczące Atari i zestawiasz je z całością wydarzeń na innej scenie, na całym świecie, trwających o wiele dłużej.

Przykład manipulacji: emulator Hu-Go został opublikowany w 2005 roku, 24 kwietnia wypuszczono wersję 1.5, pierwszą od 3 lat. A Ty próbujesz powyżej sugerować, że amigowcy "stworzyli" emulator Hu-Go w ciągu dwóch ostatnich tygodni - co jest bzdurą.

Czym się te wszystkie wielomiesięczne i wieloletnie projekty, o których piszesz, różnią od projektów prowadzonych w świecie Atari, takich jak np. Altirra czy RECOIL, dla których również co jakiś czas publikowane są aktualizacje? A może nie słyszałeś o takich projektach? Serio myślisz, że jak o czymś nie napisano na AtariOnline przez ostatnie tygodnie, to to nie istnieje? I że nikt nad tymi projektami nie pracuje?

Rozumiem, że możesz nie mieć wiedzy o tym, co się na bieżąco dzieje (np. umknęła Ci nowa wersja MadPascala z 1 maja, trwające w ten weekend party Outline, czy wzmianka o ukazaniu się wkrótce finalnej wersji Time Pilota), ale czy na pewno warto się chwalić swoją niewiedzą?

Próbujesz dopieprzyć się do działalności ludzi, którzy naprawdę coś robią dla społeczności Atari. Jak spojrzysz na podium konkursu rebusowego, to znajdziesz tam osoby, które potrafią się bawić rebusami, a jednocześnie mają znaczący wkład w tworzenie gier na małym Atari. Tobie, jako ignorantowi, może być trudno zrozumieć, że wiele różnych aktywności atarowskich u tego samego człowieka może iść ze sobą w parze, a niektóre z nich nawet nawzajem się napędzać.

Jeśli brakuje Ci nowych produkcji na 8-bitowe Atari, to proponuję dopieprzyć się do osób, które nic nie robią, a nie do osób aktywnych. Najlepiej zacznij od samego siebie.

Jeśli będziesz kontynuował trollowanie w dotychczasowym stylu, to po prostu pożegnasz się z tym forum.

atarifan 2018-05-13 21:18:55

Drogi Adamie, jestem zdziwiony takim postawieniem sprawy.

W poprzednim wątki niejaki Kaz nazwał mnie osobą żałosną, która zasługuje tylko na współczucie. W tym wątku niejaki Amigafan napisał że mam kał zamiast mózgu. Obaj panowie nie dostali nawet najmniejszego ostrzeżenia za swoje chamskie zachowanie.

Ostrzeżenie dostałem ja, za krytykę, która jest rzeczą normalną wśród dorosłych ludzi, w demokratycznym kraju.

Nie wiedziałem, że tutejsze środowisko Atarowców chołubi zasadę bezwarunkowego aplauzu i zaakceptowania dla wszystkiego co ktokolwiek zrobi i że na krytykę reaguje wyłącznie wyzwiskami i banowaniem.

Proponuję, aby formularz dodawania komentarzy uzdatnić informacją, że dozwolone jest wyłącznie okazywanie zachwytów i że jakakolwiek krytyka skończy się wyzwiskami, wycieczkami osobistymi i banem od administracji.

Moja krytyka działalności Atarowców jest w pełni uprawniona, a będąc częścią tego środowiska (jestem 100% Atarowcem) i rozmawiając z ludźmi wiem, że moje zdanie jest spójne że spostrzezeniami większości ludzi związanych z Atari. Ale całkiem możliwe, że dla wielu może być zaskoczeniem, jeśli krytyka jest uciszania jak na powyższym obrazku.

Zamiast obrzucać wyzwiskami i strzaszyć eksmisją proponuję przyjąć krytykę jak dorośli ludzie, zrobić rachunek sumienia, zastanowić się, wziąć łyk zimnej wody i po prostu odpowiedzieć na krytykę w sposób racjonalny, bez wyzwisk i pogróżek.

A poruszony problem w środowisku Atarowców istnieje i wciąż się pogłębia. Zapytajcie o to osoby, które w ostatnich latach zniechęciły się do Atari.

Tenchi/Modern Crusaders 2018-05-13 21:44:53

@atarifan: Sercem i duszą jestem z tobą - zgadzam się prawie z każdym słowem, które napisałeś. Atarowcy są zwyczajnie żałośnie śmieszni w tym swoim zagubieniu w latach 80-tych, zaś każdą próbę wytknięcia im tego traktują niemal jak zamach terrorystyczny na ich świętość. Ale tak z drugiej strony, jeśli wciąż bawi ich takie pływanie w tym ich małym, zatęchłym bagienku, pełnym czarno-białych ślimaków, 10-linijkowców w BASIC-u, tudzież niekończące się fapanie do Robbo, to kimże ty czy ja jesteśmy, aby usiłować cokolwiek im narzucać? Szkoda czasu, zachodu i przede wszystkim nerwów - robiąc burzę w szklance gówna niestety zostaniesz nim ochlapany, o czym miałem nieprzyjemność przekonać się tutaj już niejednokrotnie. Dlatego właśnie opuściłem ten ponury przybytek wzajemnego poklepywania się po plecach i nigdy tu nie powrócę. Zresztą nie jest to do niczego potrzebne - zazwyczaj samo czytanie nowinek, forum i komentarzy w zupełności wystarczy do niekontrolowanego zachłystywania się śmiechem.

I tylko biednego Atari szkoda, bo ono rzekomo potrafi, lecz póki co jakoś wciąż za bardzo tego nie widać, w skutek czego nadal nie jest traktowane poważnie przez co bardziej wybrednych miłośników kultury retro.

Anon 2018-05-13 22:28:11

Tenchi, taka jest specyfika naszego małego, 8bitowego bagienka. Zachwycać się bzdurami, cieszyć 10-liniowkijcami, i przeżywać głupią książkę o jakimś tam Robbo. Ja nie mogę nic narzucać, bo się znam na tym tyle, że lubię sobie czasem pograć w nową, albo starą grę, obejrzeć demo i poczytać oddech latryny. Fakt, bez sensu, nierozwojowe. I tak bardzo utrzymane w latach 80-tych. I co z tego, że na c64, czy Amigę powstają lepsze gry? Tak było odkąd sięgam pamięcią. I tak będzie zawsze. A ja jestem sentymentalnym dziadem i nie potrzebuje, żeby mi nikt nic udowadniał. Dobrze mi w tym retro sosie. Bawcie się dobrze i dajcie nam się dobrze bawić.

bocianu 2018-05-13 23:04:07

Czytając maile takich malkontentów jak Atarifan i Tenchi, serce mi się kraje, jak bardzo im musi być wstyd za nas wszystkich. Jaramy się jakimiś gównianymi gierkami, rebusami i nieustannie wspominamy złote czasy Robbo. Jakże beznadziejnie wypadamy na tle innych, LEPSZYCH sympatyków retro.

"Maj 2018, a społeczność Atari nadal się bawi w swoim sosie, zamiast prężyć muskuły, pokazywać gigantycznego pindola i wydawać kolejną super wersję systemu dla dwustu osób na świecie"

Kiedy czytam żale Atarifana, to momentalnie nachodzi mnie refleksja: "o kurwa, co ja wyprawiam ze swoim życiem??? Zamiast zarywać noce na pisaniu super-dem, projektowaniu nowych obudów i bibliotek do współczesnych formatów, to ja siedzę i rozwiązuje rebusy? Gdzie popełniłem błąd..."

Otóż drogi Atarifanie - NIGDZIE!

Mam święte prawo poświęcać swój czas na to co lubię robić i na to sprawia mi przyjemność. A jeżeli godzi to w Twoje kompetytywne poczucie rywalizacji i nie spełnia Twoich oczekiwań dotyczących społeczności (do której podobno należysz), to masz dwa wyjścia: zrób coś, co da Ci poczucie spełnienia i nie licz na innych, bo to pójście na łatwiznę, albo opcja druga: zwyczajnie zmień społeczność.

CDN.

bocianu 2018-05-13 23:06:21

Mnie szalenie wkurwiają hodowcy szynszyli, wraz ze swoją opieszałością w dominacji nad hodowcami norek. Ale nie siedzę na ich forach i nie piszę, że są beznadziejni, bo zwyczajnie szkoda mojego czasu, oraz pomimo niechęci, szanuję ich dziwne hobby. Bo tak mnie wychowano i tak działam, że przedkładam sprawianie przyjemności sobie i innym, nad narzekanie i dokuczanie tym, którzy bawią się lepiej ode mnie.

Nie zmienisz świata marudząc, że ktoś robi coś, co Ci się nie podoba. To mentalność starych ludzi, którzy siedzą pół życia w poczekalniach do lekarzy i organizują wyścigi do gabinetu, albo wystają w kolejkach na poczcie i nieustannie biadolą jak to duszno, jak się ta suka w okienku wlecze... itp. Ja wiem, to nic nie kosztuje, a tak pięknie można wkurwić innych ludzi. Krótko mówiąc: przemawia z Twoich wpisów mentalność wrednej starej baby.

Jeżeli tak Cię jara nowy software kit dla morph os, to czemu go nie rozwijasz z innymi, tylko siedzisz tutaj wyrzucając innym, że się dobrze bawią?

Zrób coś co sprawi Tobie przyjemność, a nie psuj zabawy innym. No chyba, że narzekanie to jest właśnie Twoje źródło czerpania przyjemności... to wtedy szalenie współczuję.

I Tobie i nam wszystkim.

Tenchi/Modern Crusaders 2018-05-13 23:32:08

@Anon
No właśnie już zrozumiałem, że wam tak jest dobrze i dlatego spłynąłem - przecież o tym napisałem. Tym niemniej kilku zupełnie niezasłużonych obelg pod swoim adresem nie zapomnę nigdy i będę tutaj wpadał od czasu do czasu, cisnąć tym piorunem w tę szklankę gówna, choć tym razem ubrany w odpowiedni stój ochronny.

@bocianu
Nikomu nie jest za nikogo wstyd, zaś słowa "lepszy" użyłeś ty sam - faktycznie czujecie się gorsi, czy jak? A ja tymczasem powtarzam: po prostu szkoda niewykorzystanego potencjału drzemiącego w sprzęcie - przecież o tym też napisałem, na samiutkim końcu. Atari to na serio fajny komputerek, a z waszą mentalnością i syndromem wiecznie trwających lat 80-tych po prostu się marnuje. No ale wszak to wasz cyrk i wasze małpy. Tylko potem się nie dziwcie, że na sieci aż kipi od longplayów na Spectruma, Amstrada (którego moim zdaniem Atari zjada na śniadanie pod względem płynności gier) bądź C=64, a na Atari bieda... Dlaczego? Bo nie ma prawie nic sensownego do longplayowania, co nie ukazało się na inne z wyżej wymienionych platform.

Adam 2018-05-14 00:15:15

@Atarifan: jeśli jesteś od lat czytelnikiem AtariOnline, to powinieneś wiedzieć, że wypowiedzi bardzo rzadko cenzurujemy, a banowanie kogoś to ostateczność i zdarza się u nas niezwykle rzadko, w wyjątkowych przypadkach. Trzeba być bardzo namolnym, uporczywym i niemerytorycznym trollem. Informuję, że jesteś na tej ścieżce, ale jeszcze trochę Ci brakuje do przekroczenia granicy. Pamiętasz Teklę albo Smaku? Czy chodziło o to, że krytykowali to, co się dzieje na scenie Atari? Nie, pudło, szukaj dalej.

Swoje opinie już kilka razy wyraziłeś i jechałeś prawie copy+paste pod kolejnymi nowinkami. Szkoda, że podpierasz się manipulowaniem danymi, o czym napisałem wyżej, to bardzo osłabia merytoryczność i wartość Twojej "krytyki". Szkoda, że chcesz innym zabronić działać na Atari w taki sposób, jaki chcą (a jak nie przestaną, to Ty jako samozwańczy szeryf będziesz ich upominał). Szkoda, że nie doceniasz wkładu innych, jednocześnie samemu niczego innym nie oferując.


@Tenchi: witamy i żegnamy ponownie, do usłyszenia za kilka miesięcy. Wszystkiego dobrego.
Zarzut tkwienia w latach 80. jest dość... naiwny - w końcu po to większość z nas jest na AtariOnline, aby wrócić do emocji z lat 80.

atarifan 2018-05-14 00:33:20

Adamie, jest taki mem w internecie o treści „jeśli nie umiesz merytorycznie odnieść się do argumentów oponenta, wytknij błąd ortograficzny w jego wypowiedzi, wyśmiej go i napisz że jest wielkim matołem”.

Mniej więcej to samo robisz Ty, czepiając się numerka wersji programu amigowego i robiąc że mnie manipulanckiego typa, który publicznie fałszuje system wersjonowania softu amigowego. To niezawodny i nawet zabawny sposób na odwrócenie czyjejś uwagi od meritum, ale może czas to zakończyć i zacząć zachowywać się jak dorośli.

A przecież krytykowany przeze mnie problem polega na czymś zupełnie innym, czego wszyscy tu mają pełną świadomość, tylko wolą to albo zakrzyczeć, albo szybciutko zmienić temat.

Naprawdę nie chodzi bezpośrednio i czołobitnie o to, że Amigowcy zrobili w tydzień 40 mocnych rzeczy, a Atarowcy 2 miałkie pierdoły.

Tenchi/Modern Crusaders 2018-05-14 01:42:34

@Adam: Już tak naprawdę na zakończenie: wiesz co, czasami naprawdę nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że wy celowo robicie z siebie ludzi niepełnosprytnych umysłowo oraz emocjonalnie, aby potem móc dumnie obnosić się z tym dookoła i czerpać z tego przyjemność oraz atakować każdego, kto to zauważy, a następnie ośmieli się głośno nazwać po imieniu. Również życzę wszystkiego dobrego: masy nowych etapów do Robbo; udanego wywiadu z Abelardem, który przecież NA PEWNO miał Atari; kontynuacji TurboSnaila z jeszcze bardziej uproszczoną grafiką oraz zasadami rozgrywki; dalszych udanych konwersji dawno zapomnianych koszmarów z ZX Spectrum, w które i tak nikt nie pogra dłużej niż kilka minut (no ale wszak gry na Atari nie służą do grania - to słowa samego miłościwie panującego tu Kaza); aby "Robbo: Solucja" trafiła do muzeum w Sèvres i spoczęła tuż obok wzorca kilograma jako przykład książki idealnej. Mówię to jak najbardziej szczerze, bo i co mi szkodzi. Ale proszę tylko o jedno: nie wycierajcie sobie gęby powrotem do emocji z lat 80-tych, bo przy tej swojej hermetyczności na cokolwiek, co nie nosi na sobie znaczka Atari lub w żaden sposób nie jest z tą marką powiązane, tak naprawdę nie macie o nich zielonego pojęcia. Czarno-białego zresztą chyba też nie. Dobrej nocy.

tenchifan 2018-05-14 03:12:30

Maj 2018.

Drogi pamiętniku. Dziś na forum znów przyszedł Tenchi. Na początku profilaktycznie przypomniał, że on już tutaj się nie pokazuje, bo go nikt nie lubi. Potem ukręcił dramę i uprzedził, że zwyczajowo wylewamy na niego wiadra pomyj. Następnie wyzwał wszystkich od robiących z siebie niepełnosprytnych umysłowo i powytykał różne ułomności niedobrym kolegom. A! I dodatkowo jako właściciel marki "emocje lat 80", zabronił nam wycierać sobie nią gębę. Jak tu go nie lubić?

Mam nadzieję, że ów niebywały pokaz autorytetu, erudycji i empatii, dostarczy mu poczucia atencji na kolejne kilka miesięcy satysfakcjonującego milczenia.

BTW wolałem już smaka, on przynajmniej był konsekwentny :)

Tenchi/Modern Crusaders 2018-05-14 03:33:13

No i jak tu na serio traktować ludzi, którzy nawet nie mają odwagi się podpisać, chowając się za bzdurnymi ksywami wymyślonymi na użytek chwili? Przynajmniej nie wstydzę się otwarcie przyznać do swoich poglądów, ty anonimowy łosiu, w przeciwieństwie do ciebie.

Podtrzymuję: atarowcy są żałośni. Pod absolutnie każdym względem. No i rzecz jasna z drobnymi wyjątkami, bez klapek na oczach oraz z należytym dystansem do siebie samego i swojego hobby. Mimo tego po raz kolejny serdecznie wszystkich pozdrawiam.

QTZ 2018-05-14 07:27:45

Panowie (wszyscy!) spokojnie! Na nerwy polecam Robbosol! ;)

Książka się może nie podobać, a konkurs może nie interesować. Kaz prosił o narzekanie, więc jest. I w zasadzie do tej pory było kulturalne. Natomiast prawie wszyscy „zwracacie uwagę” narzekającemu w sposób niestosowny.

Atarifan, można się z Tobą zgodzić lub nie, że książka jest słaba, ale czy jest dobra czy zła, to cała społeczność Atarowców (w tym Ty) nie jest za to odpowiedzialna. Powstała jako eksperyment i spojrzenie z zewnątrz na nasza społeczność, więc raczej trzeba by było dyskutować o tym jak jesteśmy postrzegani... No i tu uważam, że tak prosty program (tak wiem, miał być taki z założenia) przekazany na potrzeby tej publikacji może się przyczynić do tego, że będziemy postrzegani źle całościowo. Treść losowana przez program nie jest właściwą treścią tej książki - właściwą solucją, jednak jest tak postrzegana, a sama w sobie niesie prymitywny obraz naszej społeczności jako całości... i chyba o to Ci chodzi?

Ja się jednak tą konwencją mam zamiar pobawić...

Nie ma sensu porównywanie naszej społeczności do innej, zwłaszcza w kontekście jednej pracy zrobionej przez kilka osób. Tak samo "tam", jak "tu" nie można uogólniać pracy (czy braku pracy) kilku, kilkunastu osób na całą społeczność. Co to ma być wyścigi? Każdy robi to na co ma czas i to co go pasjonuje.

Co do rebusów to już zupełne czepiasz się na siłę.

Popatrzyłem, rozwiązałem tylko kilka i zrezygnowałem, co tu więcej pisać... Gratuluję organizatorom i uczestnikom!

Tenchi, podobnie nie można uogólniać personalnych sporów na całą społeczność. Ja nawet nie wiem o czym Ty piszesz, co takiego Cię spotkało? I pewnie większość nie wie. Pamiętam, że grałeś w mnóstwo gier i pisałeś różne ciekawostki... Testowałeś Laurę, a potem zauważyłem, że Cię nie ma... Teraz grzmisz na wszystkich równo... (z drobnymi wyjątkami?).

bocianu 2018-05-14 09:19:29

hej Tenchi, przypominam, że atarifan też się nam tutaj nie przedstawił z imienia i nazwiska, ale widzę że chowanie się za ksywami przeszkadza Ci dopiero jak ktoś zwróci uwagę Tobie. Mniej hipokryzji proszę :)

Druga sprawa, że faktycznie wpadasz i pod pozorem merytorycznej dyskusji wyciągasz jakieś stare brudy i próbujesz po raz kolejny obrazić swoich niegdysiejszych adwersarzy. Po co to komu???

Znów (już dwa razy w tym wątku) pijesz do mojego ślimaka sprzed ponad 3 lat. Próbujesz mnie sprowokować do kolejnego jałowej dyskusji??? Może ktoś inny złapie przynętę, bo mnie się już nie chce Tenchi. Serio. Wyrosłem.

@QTZ: co robimy w sposób niestosowny? :D
Dla mnie bardziej niestosowne jest wrzucanie wszystkich do jednego wora i przypisywanie nam niepełnosprawności umysłowej.

larek 2018-05-14 11:59:38

1. Panowie atarifan i Tench, mam dla Was taką radę - nigdy, ale to przenigdy nie podejmujcie się zadania, które polega na motywowaniu innych ludzi do pracy, bo kompletnie tego nie potraficie robić. Jeśli już o tym wiecie, to dobrze, ale na wszelki wypadek wolałem Was o tym poinformować.

2. Jestem Atarowcem i bardzo proszę mnie nie obrażać.

larek 2018-05-14 12:09:04

@Tenchi, przepraszam za błąd w nicku.

Chor. Hashimoto 2018-05-14 12:54:15

"De gustibus non est disputandum" czyli jak ktoś coś lubi to niech sobie lubi. Nie ma sensu nikomu wytykać, że jego hobby wydaje się nam dziwne - bo nasze też może być równie dziwaczne dla niego :)

voy 2018-05-14 13:57:57

Tenchi, Bocianu ma rację. Też się chowasz za ksywką. :) Do tej pory nie udało mi się poznać twojego imienia i nazwiska...

Tenchi/Modern Crusaders 2018-05-14 15:25:41

@voy: Można je wyguglać chociażby w polskiej Wikipedii w trzy sekundy, wpisując "misumaru tenchi".

larek 2018-05-14 15:37:30

Voy, nie było Cię na premierze Laury?

Anon 2018-05-14 15:55:45

Zastanawia mnie tylko zmiana Twojego podejścia, Tenchi. Wiem, że wynika to z tego, że ktoś cię niezbyt uprzejmie potraktował. Nie znam szczegółów, więc w tym temacie się nie wypowiem. Szkoda, że tak się stało, bo pamiętam Cię jako aktywnego i twórczego użytkownika tego forum. Jeżeli ktoś nie znał twojego wcześniejszego wkładu, pomyśleć może, że jesteś tu po to, żeby krytykować i marudzić (wyłącznie)

stały bywalec 2018-05-14 18:11:46

Weź już Tenchi idź stąd w chooj i się nie kompromituj. Twoje ego osiągnęło poziom Himalajów komodorowcu/amigowcu. idź sobie na ppa do kolegów.
Szkoda że się nie da usunąć z "Laury" tego człowieka z creditsów i będę musiał tą ksywę oglądać za każdym razem gdy tą grę będę odpalał. Na koniec ci powiem że NIGDY na swoim smutnym komodore nawet nie zbliżycie się do poziomu "Laury". Amen.

the fender 2018-05-14 18:19:38

Komu popcorn ? :D

Anonimowy Deguststor 2018-05-14 19:58:30

> Komu popcorn ? :D

Ja poproszę.

Chociaż to smutne, że z jakichś powodów kilka osób próbuje pokazać kto ma dłuższego a kto krótszego zamiast zająć się czymś pożyteczniejszym. Nie wiem, film sobie jakiś obejrzyj jeden z drugim na youtube, demo zrób albo rozwiąż rebus a potem idź na spacer :-)

łagodna Owca CD 2018-05-14 20:27:35

> Komu popcorn ? :D

Ja również proszę. Robi się ciekawie.

mgr_inz_rafal 2018-05-14 23:03:24

bocianu,
Proponuję abyś nagrał longplaya ze ślimakiem.

Pokażemy, że się da! :)

QTZ 2018-05-14 23:33:59

@Bocianu, akurat Ty przyczyniłeś się do powstania programu losującego zdania, który trafiając do książki przedstawia nas jako prymitywnych opasłych pijaków (chipsy, papierosy, piwo), zachwycających się wulgaryzmami i machającymi joystickiem bez sensu... Co być może Atarifan chciał wyrazić poprzez nieodpowiednie porównania i uogólnienia (szuka odpowiedzialności?), jednak jego wypowiedzi nie były pozbawione kultury, której brak zaprezentowali odpowiadający, a teraz inni dalej prezentują. Reakcja poszła w złym kierunku i teraz mamy bagienko o czym nie omieszkał przypomnieć w kolejnej nowince Kaz, który też się do jego powstania przyłożył. "Wrzucanie do jednego wora" jest niesprawiedliwe (zarówno przez czytających jak i piszących), pewnie - niech za książkę odpowiadają Ci co książkę "zrobili". Nie można się bezkrytycznie zachłystywać tym, że "wydaliśmy" fajną książkę (bo pomysł ciekawy). Można rozmawiać, rzeczowo na temat, ale nie atakując każdego, kto coś wg swojej oceny napisze. Trzeba wziąć pod uwagę to, że im mniej kultury, tym niestety bardziej negatywnie będziemy postrzegani jako społeczność (co widać np. w wypowiedziach Tenchi-ego). Książka mimo że powstała częściowo z przymrużeniem oka, to jednak jest o nas jako o społeczności i trafiając do szerszego odbiorcy naraża nas na to, że będziemy postrzegani przez pryzmat jej całej treści. Możemy bawić się tym tematem (taki mam zamiar), tłumaczyć, lub może lepiej udowodnić, że prawdziwą solucje też zrobić umiemy (przynajmniej jeden z nas ;)).

PS. Precz ze stałymi bywalcami! (taki żarcik)

QTZ 2018-05-15 00:15:08

...i generator tekstu... który z pojedynczych słów będzie generował logiczne zdania, a z nich wiersze lub opowiadania :)

the fender 2018-05-15 08:33:50

Nie chcę dolewać benzyny :) niemniej ... myślę, że kol. Tenchi doskonale rozumie ideę pisania książek innych, ekstrawaganckich a nawet mało treściwych jednak siedzących 100% w kulturze retro. Podobnież kolega podpisujący się nieznanym nikomu nickiem :)
Koledzy Ci jednak pokazują w sposób brutalny, że nagłaśnianie tego tematu jako nr 1 + wałkowanie w różnych mediach ukazuje społeczność atarowców jako ludzi, którzy z konkretnych rzeczy nie robią nic natomiast generują mnóstwo przewałkowanych do bólu - wtórności i innych dziwactw.
Co oczywiście jest nieprawdą, jednak - na upartego ktoś nie znający specyfiki tego świata i patrzący z zewnątrz - mógłby odnieść takie wrażenie. A przecież Atarowcom na pewno zależy aby do grona entuzjastów przyciągać nowe twarze (a jeszcze niedawno tymi twarzami byli właśnie mgr inż rafał czy bocianu, dziś pomalutku ledżendy :) ) niż ... no właśnie, niż zamykanie się w hermetycznym środowisku BO TAK LUBIMY.

ZbyniuR 2018-05-18 21:54:00

@Tenchi - A mógłbyś podać przykład gry która płynniej chodzi na Atari niż na Amstradzie?

Kaz 2018-05-21 01:04:45

Tenchi - też mnie ciekawi co się stało, że z normalnie rozmawiającego człowieka, bo przecież kiedyś wymieniliśmy tonę korespondencji, po dwóch latach czytam zgorzkniałego, pełnego pretensji, złości czy wręcz nienawiści człowieka? Widzę też, że starasz się mnie atakować osobiście. Jaki jest tego powód? Szczególnie to przykre, że w swoim czasie Ci pomagałem :o

Rastan 2018-05-21 12:15:38

@Kaz: nie znam szczegółów, ale Tenchi kreował się jako ekspert w temacie gier komputerowych (szczególnie retro gier). Ktoś musiał na forum podważyć jego kompetencje, co zakończyło się fochem. Przy okazji ucierpiała cała społeczność Atari.
A szkoda, bo Tenchi to jest naprawdę fajny gość.

Adam 2018-05-21 14:18:02

Atarifanie, jeśli chodzi o Twój research i orientowanie się w tematach, o których się wypowiadasz. Przeszukałem kilka miejsc w sieci, aby dokładniej zweryfikować, co się działo na początku maja 2018 w świecie 8-bitowego Atari (pomijam inne modele Atari). Bardziej śledzę rzeczy software'owe, więc może umknęła mi jakaś informacja o sprzęcie.

1 maja - Gury publikuje wersję 0.8.3 Mad Studio (narzędzie do projektowania grafiki PMG),
1 maja - Tebe wypuszcza wersję 1.5.5 Mad Pascala,
2 maja - nowa wersja emulatora Altirra (3.10 test 23) autorstwa Phaerona (kolejna wersja: 4 maja),
2 maja - zapowiedź wydania wkrótce gierki "PUTT 18 Miniature Golf" (i rzeczywiście później 12 maja rozpoczyna się sprzedaż),
5 maja - nowa wersja narzędzia The!Cart Studio (obsługuje obrazy kartridżów),
5 maja - NRV publikuje kod źródłowy i efekty swoich eksperymentów dźwiękowych dla odtwarzania sampli (technika PWM),
6 maja - XXL prezentuje zapowiedź gierki Labirynt 16K (w następnych dniach kolejne postępy prac, tytuł zmieniony zostaje na Minotaur 16K),
7 maja - kolejny odcinek podcastu InverseATASCII, tym razem poświęcony programowi Datasoft Graphic Master,
8 maja - Ascrnet publikuje prosty program narzędziowy Multijoy Tester,
11 maja - wypuszczenie nieoficjalnej wersji 4.0.0 binarek dla emulatora Atari 800,
11 maja - prezentacja postępów prac nad grą "Secretum Labyrinth Dark Castles",
12 maja - Outline party: pojawia się 5 prac na małe Atari (i minimalnie więcej na inne platformy Atari), premiera intra "Flight for Nordlicht",
13 maja - nowa wersja (v0.5.1) narzędzia ALibPc,
13 maja - ogłoszenie rozpoczęcia sprzedaży komercyjnej gierki HeliCommander.

Kilka mniej ważnych można by pominąć, ale i tak nie widać uzasadnienia, aby twierdzić, że w tym czasie prawie nic w świecie Atari się nie działo (co próbujesz robić już w pierwszym wpisie w tym wątku).

Kaz 2018-05-21 16:34:41

Adam - dziwię się, że próbujesz temu osobnikowi cokolwiek tłumaczyć. Jak tłumaczyć się przed kimś, kto uważa, że Ziemia jest płaska. Przecież od początku wiadomo, że jego nie interesują żadne fakty, istota rzeczy, co się dzieje. Facet chce Tobie i innym dowalić, a dowartościować siebie, narobić zadymy, bo mu nie w smak, że coś pozytywnego się dzieje. Takiej patologii internetowej zdecydowanie nie.

Jeszcze raz powtórze: pomysł na konkurs z rebusami świetny. Nie widziałem tego dawno na żadnym portalu o grach, na żadnych platformach. Gratulacje za powiew świeżości. Nie ustawaj w realizacji takich pomysłów, bo to się podoba. Wiem z prywatnych rozmów.

Adam 2018-05-22 22:38:16

@Kaz: nie tylko Atarifan czyta te komentarze, więc mój wpis był skierowany do szerszego grona. Nawet jeśli on nie skorzysta w pozytywny sposób z tej wiedzy, to inni mogą :)

Tenchi/Modern Crusaders 2018-05-23 01:16:18

@Rastan: Generalnie wiesz o czym piszesz i bardzo mnie to cieszy. Tylko jedna drobna uwaga: nie muszę się kreować na kogoś, kim po prostu jestem, o czym mieliście przyjemność(?) przekonać się tutaj niejednokrotnie.