Panda Soft przedstawia by Kaz 2008-06-20 23:55:26

Naciskany przeze mnie Terrence "Tezz" Derby, znany obecnie z tego, że pracuje nad grafiką do atarowskiej wersji gry Bomb Jack, przerzucił ze swoich przepastnych i tajemnicznych archiwów kolejne perełki, które mam przyjemność jako pierwszy wydobyć na światło dzienne. Terrence z kolegami działał w swoim czasie i na małym Atari (jako Panda Soft) i na dużym Atari i na Amidze. Ale o tym to jeszcze będzie mowa kiedy indziej. W tej odsłonie zajmiemy się kolejną światową premierą ;) dwóch gier dla 8-bitowego Atari.Jako pierwsza idzie na ruszt Cave Crisis, gra zręcznościowa, której akcja dzieje się oczywiście w tajemniczych podziemiach, gdzie od czasu do czasu atakują nas dziwne pierścienie i kule. Gra pochodzi z 1987 roku, napisana została w Basicu, ale cechuje się swoistą grywalnością - każda kolejna jaskinia wymaga innego planu przejścia. Co ciekawe, gra jest udźwiękowiona i brzmi to wcale nieźle.

Cave Crisis


Jak napisał Terrence: "Znalazłem w schowku na jednym z dysków wczesną wersję Cave Crisis i zrobiłem z tego plik ATR dla Ciebie. Sądzę, że jest to jedyna wersja dyskowa, jaka przetrwała! Logo i obrazki podczas ładowania były rysowane naszym własnym programem, który nazwaliśmy "Pandraw". Raczej to nie jest ostateczna wersja - ma proste i surowe menu zamiast tego, które kiedyś zrobiliśmy. To samo tyczy się City Defender, którego ostateczna wersja została skompilowana w Turbo Basicu, żeby dodać grywalności, bo jak wiadomo, jest to dość wolne w Atari Basic. City Defender wygląda jednak na ostateczną wersję. Obie gry pochodzą z 1987 roku. Obrazek tytułowy został narysowane programem "Graphics Art Department."

City Defender


Druga gra, o której wspomina Tezz to City Defender czyli klon "Missile Command", ale nieco inaczej wygląda tu sterowanie naszymi pociskami. Nie widać ich lotu, więc jest trochę trudniej niż w oryginale. Również ta gra wygląda dobrze i choć powolna, to gra da się w nią grać. A to już wiele jak na Atari Basic. Obie gry nie są zabezpieczone przed listowaniem, więc ciekawscy mogą podpatrzeć źródła.

Dziękuję Tezz-owi i czekam na kolejne obiecane perełki z jego schowka, także te na Atari ST/STE. Będzie co oglądać, oj będzie. Dyskietka z grami tutaj, wkrótce pliki gier trafią także we właściwe miejsce do katalogu.
----
Update z 21 czerwca 2008 roku - rozdzieliłem te gierki i zrobiłem z nich wersje samouruchamialne. Znajdują się teraz w katalogu pod literą C. Miłego grania.
Kanapka 2008-06-21 13:31:11

ha, niezle te gry jak na basic

MaW 2008-06-23 21:28:40

myślę, że narzędzie nie ma tu nic do rzeczy... - okey, ograniczenia tego narzędzia mają do rzeczy, ale jak widać, idzie je przekompilować do XEXa...

Jacques 2008-06-23 22:40:06

Ech... W dawnych czasach nikomu by nie przyszło używać rozszerzeń XEX ;-) Wszystko przez blaszaki :P

MaW 2008-06-24 09:19:24

Na szczęście dzięki temu mamy teraz dużo mówiące rozszerzene XEX = atari [X]* (* XL/XE) [EX]ecutable :P

Kaz 2008-06-24 10:39:49

Ale wczesniej tez bylo to jasne: COM - COMpatible with Atari oraz EXE - EXEcutable on our small machine ;)