atarionline.pl
atarionline.pl Atari
Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Translate to RSS RSS
Recoil zintegrowany z macOS z 2026-06-13 21:34 (4)
KWAS #40 odbędzie się w Katowicach z 2026-06-07 17:59 (19)
Commodore po atarowsku z 2026-05-28 21:50 (21)
Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO! z 2026-05-24 20:57 (116)
Spotkanie z NES-em z 2026-05-21 22:02 (7)
Po Atariadzie w Czechach z 2026-05-18 19:13 (6)
Już w sobotę KWAS we Wrocławiu! z 2026-05-14 22:01 (10)
Prace nad Golden Axe i nowa gra SwordWork z 2026-05-06 23:55 (34)
Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe z 2026-05-03 23:45 (25)
Grawitacja 2026 - wyniki i gry z 2026-04-20 23:41 (39)
Rozmowa o demoscenie - Bac z Taquart z 2026-04-17 16:04 (33)
Wkrótce GEMTOS 2026 z 2026-04-16 10:39 (1)
Sceny z demosceny #6: rozmowa z Bac/Taquart z 2026-04-12 19:27 (7)
Od Atari do książki o procesorach - historia Roberta Jaremczaka z 2026-03-31 14:32 (33)
Najnowszy magazyn "FLOP", numer 69 z 2026-03-30 09:40 (4)
Ankieta o AI na demoscenie z 2026-03-25 12:59 (63)
Nowy kanał o Atari 16/32-bit z 2026-03-20 17:15 (52)
Wybór najlepszych gier roku 2025 - FujiCup, AHA z 2026-03-13 18:17 (18)
Brodaty cartridge z 2026-03-10 08:31 (16)
Dzisiaj spotkanie z autorem książki z 2026-03-08 11:04 (17)
«« nowszestarsze »»

Pomocnik/Helper
Gry/Games

Katalog gier (konwencja Kaz)
Aktualizacja: 2026-05-28
Liczba katalogów: 8866, liczba plików: 40016
Zmian katalogów: 6, zmian plików: 20

0-9 A B C D
E F G H I
J K L M N
O P Q R S
T U V W X
Y Z inne
zipCałość 3070 MB

Katalog gier (konwencja TOSEC)
Aktualizacja: 2021-07-11

Opisy gier
Rescue On Fractalus opisał Kaz (18)
Stranded opisał Kaz (11)
Gunslinger opisał Dracon (5)
Space 1999 opisał Kaz (4)
Pięć Gówien Eepcha opisał Kaz (10)
Mózgprocesor opisał Kaz (32)
Bruce Lee opisał Kaz (31)
Amaurote opisał Kaz (29)
Jax Stardo In Starblade opisał Kaz (13)
The Dallas Quest opisał Kaz (4)
Hacker opisał Kaz (12)
«« nowszestarsze »»

Wewnętrzne/Internals



   Nowinki tworzone dzięki CuteNews
Sceny z demosceny #4: analiza dema "Unseen"
W ostatnim dniu listopada 2025 roku czyli równo tydzień temu, na kanale zoom AtariOnline.pl gościliśmy kodera Rafała Ciepielę (ksywa demoscenowa Bob_er) z grupy demoscenowej M.E.C. (Masters of Electric City). Nietypowo, bo pierwszy raz w w samo południe, a nie popołudniem czy wieczorem, jak to zwykle bywa. Tematem naszej rozmowy było stworzone przez grupę demo Unseen, które przeanalizowaliśmy pod względem pomysłu, treści czy technikaliów. Demo zajęło ostatnie, czwarte miejsce na Silly Venture 2025 WE i chyba też nie zostało docenione. Do działania wymaga 128KB RAM. Autorzy dema to oczywiście Bob_er (kod, grafika) oraz Dhor (muzyka, grafika). Nagranie rozmowy z autorem trwa prawie 1,5 godziny, ale warto posłuchać. I proszę się nie zniechęcać kilkoma pierwszymi minutami nagrania, gdzie trochę słabo Rafała słychać, bo po chwili rezygnuje ze słuchawek i jego głos robi się wyraźny:



A dla lubiących oglądać "mięso", samo demo "Unseen" dla Atari XL/XE wygląda tak:


Wątek o demie na forum strony AtariOnline.pl jest tutaj.

2025-12-07 20:03 by Kaz
komentarzy: 13
zbyti @2025-12-07 21:36:55
piszę przed wysłuchaniem. dla mnie dema MEC prawie zawsze były nietuzinkowe (unshped to moje ulubione na A8). to na mnie nie zrobiło wrażenie - być może z braku wiedzy.
Jarret @2025-12-08 12:38:44
Ale wydobyli basik - posłuchajcie na dobrym sprzęcie. Mało spotykane na naszym pudełku...
maly_swd @2025-12-08 13:41:42
Bardzo fajne demko. Chyba nie było jeszcze takiego "scrolowanego".
grey / mystic bytes @2025-12-08 15:44:40
Demka MEC mają świetny klimat... ja ten styl uwielbiam, ale trudno z taką prodką przebić się w compo, mimo ogromu pracy, którą się w nią wkłada.
PixelMonk @2025-12-08 21:01:28
MEC udowodnił, że styl i klimat mogą być równie ważne jak techniczne sztuczki. To skoro już umiemy robić scrollowane cuda, to przypomnę wyzwanie: Tetris w 256 bajtach nadal czeka na swojego bohatera. MEC, może Wy spróbujecie? Klocki nie gryzą, tylko trzeba je zmieścić w absurdalnym limicie.

Minimum, które powinno się zmieścić: rotacja klocków, zatrzymywanie ich na ścianach i innych klockach, czyszczenie pełnych linii, sensowne sterowanie (ale możemy negocjować).

Tempo gry, punktację, losowość można pominąć, chodzi o samą esencję Tetrisa.

Nie namiastka, nie demo efektu, tylko komplet podstawowych reguł. Na 6502 jeszcze nikt tego nie zrobił. Scena żyje z takich prób, kto pierwszy, ten legendarny! 😎
Adam @2025-12-08 21:32:45
@PixelMonk: w innym wątku już ktoś Ci odpisał, że taki Tetris powstał (i został wystawiony na Silly Venture). Proszę, oto on: https://demozoo.org/productions/362517/

Zachęcam do głębszego zainteresowania się sceną Atari, po jakimś czasie Twoje komentarze na pewno zyskają merytorycznie ;)
zbyti @2025-12-08 22:24:43
chłopaki nawet nie wiedziały, że tym Tetrisem wygrają w przyszłości konkurs bez nagrody :]
PixelMonk @2025-12-08 23:40:07
Adam, dzięki za link, wygląda na to, że konkurs bez nagrody już ma zwycięzcę ;) i teraz przez kilka dni nie będę mógł spać z wrażenia. pageTriSM w 255 bajtów od atariBDSM to perełka, majstersztyk, czysta magia i świetny przykład tego, jak scena potrafi przesuwać granice niemożliwego. To jest coś, co wbija w fotel, robi wrażenie i zostaje w głowie na długo. Link, który wrzuciłeś, zamyka temat w pięknym stylu. Szacunek dla autorów i dla Ciebie za przypomnienie. Teraz mamy dowód, że wyzwanie zostało już kiedyś podjęte i zakończone sukcesem.

sadoslav/atariBDSM, Count Ulrich von Chain/atariBDSM = nowi idole. Po tym Tetris w 255 bajtach (a realnie w 243, w adresach $00A2-$0194) oficjalnie wchodzę do Waszego fandomu. Może napiszecie coś o kulisach powstania tego dzieła? Byłoby świetnie usłyszeć od autorów, jak wyglądała ta walka z bajtami. Nie róbcie jak KK, który do fanów się nie odzywa ;) atariBDSM rządzi! 😎
Jajoojaj @2025-12-09 10:51:47
PixelMonk: do lekarza się udaj
Kaz @2025-12-09 12:32:26
Brzmi jak jakiś bot, wysłannik Skynetu :)
Count Ulrich von Chain @2025-12-09 16:15:49
@PixelMonk: cieszymy się Brachu, że Ci się podoba. Pozdrawiamy Cię.
Knecht Sado-Marlborka @2025-12-09 20:07:13
Pixelmonk zaczał od Atari. Potem wszedł w AtariBDSM jako submissive a skończy jako autor pornoli dla koneserów BDSM z atarowskim akcentem na niebieskiej platformie. Nowy kierunek na scenie. Brawo dla odważnych !
PixelBonk @2025-12-12 09:42:37
@PixelMonk: Twoje wyzwania skończyło się szybciej, niż się zaczęło. :P
Wobec tego teraz ty pokaż, na co cię stać. Masz szeroki wybór - grafika, muzyk, kod... Bo "rzucać wyzwanie" to każdy se może, ale pokazać, że się jest mocnym nie tylko "w gębie", to już nie.
nickname
e-mail / website (opcjonalnie)

Aktualne tematy
Another World VBXE (AI made) (74)
ostatni: 16-06-2026 14:54, Konstantyn
Fajny chip wczoraj słyszałem (352)
ostatni: 16-06-2026 12:18, Vidol
Atari Synth (5)
ostatni: 16-06-2026 10:23, franknally
Gry tekstowe Level 9 Computing (17)
ostatni: 15-06-2026 20:15, Ataripuzzle
ACC - Atari Cracov Conference 1993 (9)
ostatni: 15-06-2026 19:56, greymsb
Poszukiwana gra (6)
ostatni: 15-06-2026 16:57, Konstantyn
Wymiana baterii w Atari Mega STE (6)
ostatni: 15-06-2026 15:55, Cyprian
SIDE3 gryzie się z Ultimate 1MB (129)
ostatni: 15-06-2026 11:37, Jacques
Nowa gra od Gorgha (572)
ostatni: 15-06-2026 07:27, Jacques
Wywiad naukowy o starych grach (1)
ostatni: 15-06-2026 00:17, Kaz
Gramy na Atari ST/STE (1)
ostatni: 15-06-2026 00:10, Kaz
Lost Party 2026 (13)
ostatni: 14-06-2026 18:08, sun
The400 (284)
ostatni: 12-06-2026 21:54, Konstantyn
Rekordowo szybka transmisja SIO (50)
ostatni: 12-06-2026 16:01, Konstantyn
Silly Venture 2026SE - the bigges... (70)
ostatni: 11-06-2026 11:34, greymsb

Kategorie Forum Atarum

Administratorzy: Adam, Cyprian, Jhusak, Kaz
Użytkowników: 3049
Ostatnio zarejestrowany: anglik666
Postów ostatniej doby: 49

Spotkania i zloty/Meetings & Parties

Najbliższe imprezy
link do naszych spotkań online, zapraszamy do odwiedzenia kanału zoom również przez kod QR:

KWAS

Kalendarz AOL


Społeczność/Community


Rozmawiali
Wywiad z Mariuszem Jaroszem i Kaz (15)
Wywiad Dracona z Mr. Bacardim i Kaz (16)
Tomasz Dajczak i Kaz (22)
Lech Bąk i "Świat Młodych" i Kaz (26)
Michał "Mike" Jaskuła i Kaz (30)
F#READY i Dracon (22)
Daniel „Arctus” Kowalski i Dracon (25)
KATOD i TDC (15)
Mariusz Wojcieszek i "Adam" (17)
Romuald Bacza i Ramos (16)
Śledzenie Amentesa i Larek (9)
Leszek Łuciów i Charlie Cherry (17)
TO JUŻ ZA TOBĄ: rozmowa z Bobem Pape i cpt. Misumaru Tenchi (39)
Rob Jaeger i Emu (53)
Jacek "Tabu" Grad i Dracon (0)
Alexander "Koma" Schön i Kaz (0)
Maciej Ślifirczyk i Charlie Cherry (0)
Jarek "Odyniec1" Wyszyński i Kaz (0)
Marek Bojarski i Kaz (0)
Olgierd Niemyjski i Ramos (0)
«« nowszestarsze »»

Stragan
Nowe, pojemniejsze RAM-Carty oferuje Kaz (21)
"mouSTer" czyli myszka ST oferuje Kaz (30)
Atari USBJoy Adapter oferuje Jakub Husak (0)
Programy: Kolony 2106 oferuje Kaz (7)
Sprzęt: rozszerzenia oferuje Lotharek (384)
Gadżety: naklejki, pocztówki oferuje Sikor (11)
Sprzęt: cartridge RAM-CART oferuje Zenon (7)
Miejsce na drobne ogłoszenia kupna/sprzedaży oferuje Kaz (58)
Sprzęt: interfejs SIO2IDE oferuje Piguła (2)
Sprzęt: interfejs SIO2SD oferuje Piguła (110)

Użytki/Utils
Sprzęt/Hardware

Wynalazki
Atari jako programator pojazdu gąsienicowego napisał Kaz (17)
Atari i Bluetooth napisał Kaz (35)
SIO2PC-USB napisał Larek (46)
Nowe SIO2SD napisał Larek (0)
SIO2SD w CA12 napisał Urborg (15)
Ratowanie ATMEL-ów napisał Yoohaas (12)
Projektowanie cartów napisał Zenon (12)
Joystick do Atari napisał Larek (54)
Tygrys Turbo napisał Kaz (13)
Testowałem "Simple Stereo" napisał Zaxon (5)
Rozszerzenie 1MB napisał Asal (21)
Joystick trzyprzyciskowy napisał Sikor (18)
Moje MyIDE oraz SIO2PC na USB napisał Zaxon (16)
Jak wykonać płytkę drukowaną? napisał Zaxon (27)
Rozszerzenie 576kB napisał Asal (36)
Soczyste kolory napisał scalak (29)
XEGS Box napisał Zaxon (13)
Atari w różnych rolach napisał Różyk (9)
SIO2IDE w pudełku napisał Kaz (27)
Atari steruje tokarką napisał Kaz (15)
«« nowszestarsze »»