atarionline.pl Pistolet świetlny do Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    wciskajac fire w dzoju chwile trwa zanim wartosc sie ustabilizuje - mozna odczytac np. 111110110011101101000010000000 czy jesli wycelujemy porem swietlnym dostaniemy taki efekt?
    czy bedzie cos w rodzaju: 111111111111100000000000000
    • 2:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    Porem świetlnym??? To musi być jakiś rarytas.

    :D :D :D
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    nie masz pora swietlnego? mozesz uzyc pistoletu swietlnego :-)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    xxl - zapodaj program do testow, zapuszcze i sprawdze.
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Sep 2016
     

    Kaz:

    Mikrosekunda to przecież jedna milionowa sekundy. Nie przypuszczałem, ze to może mieć znaczenie praktyczne, sądziłem że jeśli już to milisekundy.

    :) Za ->link<-
    1000000/3546894 = 0.281936816 us - to jest długość jednego cyklu koloru (czyli szerokość piksela 160x192). Rozbieżność 1us to 3.5 piksela czyli prawie jeden znak w trybie 12 OS. Jeśli więc opóźnienie w pistolecie może być rzędu nastu/dziesięciu us, wtedy rozbieżność w poziomie będzie 40 i więcej pikseli, a to jest 1/4 szerokości ekranu. To chyba trochę dużo. Spodziewałbym się bardziej setek nanosekund a co najwyżej pojedynczych mikrosekund.

    Kaz:

    A pytania ciekawe - jeżeli wymyslisz i przygotujesz metodę i program do testów - to przywiozę laser guna na Irona.

    Co mogę zrobić? mogę napisać program z szachownicą z jakimś rastrem, który pokaże nam na sprajcie krzyżyk dokładnie w pozycji wskazywanej przez LPENH/LPENV.
    Pomyślę też nad lepszym testem do precyzyjniejszego określania pozycji pionowej.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    W tym watku wspominano kiedys o tym, ze artek o budowie wlasnego light guna do Atari byl w ksiazce "Poradnik konstruktora". Niestety, w biblioteczce mamy tylko czesc, do 120 strony:

    ->link<-

    Dzieki Sebanowi brakujace strony w koncu ujrza swiatlo dzienne, o czym napisal na forum AA:

    ->link<-

    Ja czekam niecierpliwie na pliczek djvu :)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2016 zmieniony
     
    A tutaj rzeczone strony o light penie, nie light gunie.


    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime14 Sep 2016 zmieniony
     

    Kaz:

    2. Przetestowałem kilkanascie gier i nie zauwazylem takiego efektu - ze w roznych programach jest rozny odchyl. Ale skoro wspominasz o takiej mozliwosci - to nastepnym razem zwroce szczegolna uwage czy tak jest.

    Oczywiscie, nie mam "emulatorowego celowniczka" w Atari, a niektore gry nie pokazuja miejsca strzalu, wiec w tych trudno bedzie cokolwiek ocenic.

    Celowniczka nie masz, ale jest muszka i szczerbinka :-) Ciekawi mnie, czy celując z tego Twojego półtora metra te różnice w odchyle są w ogóle zauważalne.

    Te cztery tytuły, które wymieniłem, akurat miejsce strzału pokazują.

    Kaz:

    3. Zrobiłem ostatnio takie proste stanowisko do testów gier dla light guna - monitor RGB, wyciemniony pokoj, miarka 5m - wpisuje sobie w tabelke parametry do porownania wszytkich programow na LG, jakie znalazlem. Jezeli mialbys ochote zastanowic sie i podzielic sie pomyslami - co sprawdzic i co mozna by w warunkach domowych przetestowac - to wlacze to do testow :)

    W domowych warunkach to chyba więcej nie da się zrobić.

    Kaz:

    Moze zamontuje guna na uchwycie teleskopu, to mozna by zmierzyc te odchylenia, o ktorych piszesz.

    O jejku, z armatą na mrówki. Jeśli nie zauważysz odchyłów celując z ręki, to nie ma się co bawić w statywy - przecież nikt ich nie używa do grania.

    Kaz:

    The Scrolls of Abandon

    He he he he nawet śmiesznie Ci to wyszło.

    mono:

    Jeśli MIKROsekund to jest to duża wartość, bo cała linia skanningowa trwa oidp 64 mikrosekundy.

    Spokojnie, ja tylko podałem rząd wielkości, żeby Kaz wiedział o czym mowa. Nie spodziewam się, żeby jakikolwiek telewizor opóźniał sygnał wizji tak długo, żeby spowodować przesunięcie większe niż kilkanaście cykli koloru.

    mono:

    W takim razie należałoby robić korekcję z uwzględnieniem faktu, że linia ekranowa ma 228 cykli i celowanie w prawy brzeg ekranu mógłby wyskoczyć na początek następnej linii.

    Procedura kalibracji powinna to uwzględniać.

    Atari 400/800 Hardware manual (1982), s. II.32:
    "When any of the joystick trigger lines (pin 6) is pulled low, the ANTIC chip takes the current VCOUNT value and stores it in PENV. The horizontal color clock value (0-227 decimal) is stored in PENH. The leas significant bit is inaccurate and should be ignored. Since there are a number of delays involved in displaying the data and changning the light pen register, each system must be calibrated. Software which uses the light pen should contain a user-interactive calibration routine. For example, the user could point the light pen at a crosshair in the center of the screen and the program could compute the required horizontal offset. PENH will wrap around from 227 to 0 near the right hand edge of a standard width display because of the delay. The pen will not work if it is pointed at a black area of the screen, since the electron beam is turned off. It is a good idea to read two (or more) values and average them, since the user will probably not hold the pen perfectly steady."

    I s. III.23:
    "PENH (Light Pen Horizontal Color Clock Position)(D40C): This address reads the Horizontal Light Pen Register (based on the horizontal color colck counter in hardware). The values range from 0 to decimal 227. Wraparound occurs when the pen is near the right edge of a standard-width screen. PENH and PENV are modified when any of the joystick trigger lines is puled low."

    mono:

    Ciekawe jak się to ma do drugiego faktu, że LPENV liczy co drugą linię? Czy dostaniemy punkt w tej samej linii, ale zawinięty dokoła 228, czy już w nowej linii?

    Gdyby opóźnienie było wystarczająco długie, to PENV mógłby w międzyczasie faktycznie zwiększyć się o 1.

    xxl:

    a sprawdzal ktos czy wystepuje efekt drgania na stykach w przypadku piora swietlnego/pisteletu?

    Na pewno występuje. Problemem to nie jest, bo stan spustu i tak sprawdza się raz na ramkę, i to z rejestru-cienia.

    Kaz:

    Co to jest efekt drgania na stykach?

    Szukaj pod hasłem "debouncing".
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 May 2024
     
    Czyli Light gun, działa z vbxe na crt?
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 May 2024
     
    W sumie można sprawdzić...
    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 May 2024
     
    o super daj znać :)