atarionline.pl Atari w Polsce - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorRamos
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    Czy przed sprowadzaniem do Polski komputerów Atari przez Lucjana Wencla były już te komputery w naszym kraju. Jaki rok można przyjąć za pojawienie się tych komputerów lub komputera w naszym kraju?
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    Pewnie przed nim byly importy prywatne z RFN czy Anglii.
    Data poczatku? Moze 1986, skoro juz rok pozniej taki E.G.R. napisal swoja, swietna wersje Arkanoida (Nexxus) a w BAJTKU istnial juz (chyba) Klan Atari...
    • 3: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime15 Oct 2010 zmieniony
     
    ja swoje Atari 65XE dostałem w 84 roku. Kupione w pewexie w Opolu - we Wrocławiu były tylko stacje dyskietek :)
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Oct 2010 zmieniony
     
    przed seria XE pewex sprzedawal 800xl wiec date mozna by przesunac...
    • 5:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    > ja swoje Atari 65XE dostałem w 84 roku.

    Coś tu nie gra. Wedle dostępnej wiedzy seria XE została zaprezentowana w 85-tym.

    W Bajtku 2/85 (październik), s. 25, wspomniano o 800XL dostępnym na warszawskim Jarmarku Perskim, "jeszcze przed sprowadzeniem tego modelu do Pewexu", czyli już od jakiegoś czasu.
    • 6: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    mi się zawsze zdawało że Nexxus za dobrze wygląda jak na tak wczesną produkcję naszą i było to tylko spolszczenie
    • 7:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    W jednym z pierwszych numerów Mikroklanu (1986) znalazł się artykuł o komputerach Atari i ztcp informacja o dacie pojawienia się ich w sprzedaży w Peweksie. W tym samym artykule była mowa wyłącznie o serii XL.


    @tEDDYbOAR - 65XE światową premierę miało w 1985 roku.
    • 8: CommentAuthorRamos
    • CommentTime15 Oct 2010 zmieniony
     
    Dokładnie w piśmie Mikroklan nr 02/86 str. 17 pisze artykuł o Atari. W artykule tym możemy się dowiedzieć, że pierwsza partia dostarczona do sklepów Pewex rozeszła się błyskawicznie w listopadzie 1985. W innych czasopismach z okresu 1984 znalazłem informacje, że Atari można jedynie kupić RFN za marki, nie ma go na żadnym rynku, nawet na tzw. czarnym. Za to pisano o Commodore, Amstradach czy Spetrumach, że można je kupić.
    • 9: CommentAuthorSamarexus
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    Mój pierwszy kotakt z 65XE (+XC12?)miał miejsce bodajże w 1985r u kolegi.Po około roku doszła do zestawu stacja CA2000 jeśli się nie mylę w nazwie, za cenę 200$..(tyle samo dał za Atarkę z magnetem).To był szok...po chwili ładowania można było giercować:)
    • 10: CommentAuthorpajero
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    Na pewno w 85 były 800xl sprzedawane w Pewexie. Dostaliśmy wtedy od nich sponsoring (klub komp. przy szkole podstawowej). Zrewanżowaliśmy się wtedy pokazami: w Izbie Rzemieślniczej oraz pół roku później w NOTE (Poznań).
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Oct 2010
     
    Data poczatku? Moze 1986, skoro juz rok pozniej taki E.G.R. napisal swoja, swietna wersje Arkanoida (Nexxus)


    1988, a wiec dwa lata pozniej. Chociaz biorac pod uwage, ze nie wiadomo w ktorym miesiacu, to moze byc mniej albo wiecej niz dwa lata :)

    Ramos - wydaje mi sie, ze Atari zaczelo docierac do Polski w 1983 roku, bo wtedy pojawily sie XL-ki w RFN w sklepach, a RFN byl dla Polski glownym "dostawca" zachodnich rarytasow ze wzgledu na wzgledna bliskosc granicy i spora liczbe polskich (i slaskich) imigrantow.

    Co istotne, seria 600/800XL byla duzo tansza (kilkukrotnie) niz poprzednie modele (400/800), co pozwolilo wkroczyc na rynek home computers w Europie Zachodniej, jednak mniej zamozny niz USA. Nigdy nie slyszalem o kims, kto wowczas w Polsce posiadalby Atari 400/800 z lat 1979-1983. Te z USA mialy NTSC i zasilanie 110V, co w tamtych czasach wrozylo same klopoty, a te z Francji czy RFN byly drozsze niz te z USA i o wiele drozsze niz takie komputery jak C64 czy ZX Spectrum, od poczatku nastawione na niska cene sprzedazy. Moze wiec gdzies tam pojawily sie w Polsce pojedyncze egzemplarze 400/800, ale sadze, ze byly zwyczajnie za drogie na te czasy (okolice stanu wojennego, pustych sklepow, przecietna placa miesieczna to rownowartosc okolo 30 dolarow USA) i hmm... "zbyt klopotliwe" w zdobyciu i uzytkowaniu.

    Mozna sie wiec domyslac, ze w 1983 roku zaczely sie pierwsze prywatne zakupy Atari w RFN, w 1984 roku naplynelo tego duzo wiecej, bo Bajtek i inne pisma zauwazyly ten naplyw i Atari na stale zagoscilo chocby w Bajtku. W 1985 roku Pewex zabral sie za sprzedaz Atari, ale strumien prywatnego importu wciaz byl ogromny i zwiekszal sie w nastepnych latach - bo ceny w RFN byly konkurencyjne i z kazdym rokiem spadaly, bo pojawil sie sprzet 16-bitowy.

    Biorac pod uwage, ze mija okolo roku od pojawienia sie sprzetu do powstania amatorskiego oprogramowania to mozna przypuszczac, ze pierwsze polskie programy na Atari nalezy szukac w okolicy 1985 roku.

    Jak bedziesz szukal to polecam zwrocenie uwagi na PioSoft, z tego co pamietam Piotr (nie pamietam w tej chwili nazwiska) juz 1986 roku mial swietnie wykonane uzytki, wiec mozliwe, ze rok wczesniej tez cos powstalo.
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime17 Oct 2010
     
    > w 1984 roku naplynelo tego duzo wiecej, bo Bajtek i inne pisma zauwazyly ten naplyw

    Nie wydaje mi się, żebyśmy w 84 roku mieli jakieś czasopisma o tematyce komputerowej (a już na pewno nie Bajtka).
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Oczywiscie, ze nie bylo Bajtka i innych tego typu pism w 1984 roku. Co nie przeszkadzalo redaktorom tych pism odnotowac w 1985 roku to, co dzialo sie (miedzy innymi) w 1984 roku...
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2010
     
    Na potwierdzenie tego, ze redakcja Bajtka (nieistniejacego w 1984 roku) planowala na podstawie tego, co dzialo sie w 1984 roku, taki oto fragment z numeru 4/85:

    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Widać źle zrozumiałem tamto zdanie, zwracam honor.
    • 16: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Dec 2015
     
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Feb 2016