atarionline.pl Twórca fraktali nie żyje - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Oct 2010
     
    Wspolczesnie chyba nie ma osob, ktore nie rozpoznaja fraktali, chocby tych najslynniejszych:





    Ich wynalazca, Benoit Mandelbrot zmarl tydzien temu: ->link<- .
    • 2: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime21 Oct 2010 zmieniony
     
    Szkoda – RIP. Nie wiedziałem o tym. Polecam dwie książki na temat fraktali „Fraktale – granice chaosu” cz.I i II autorzy: Peitgen, Juergens, Saupe. Jest tam dużo ciekawych przykładów rozmaitych fraktali choćby ten podany przez Kaza ale również inne o wiele prostsze, ale mimo to intrygujące (np. fraktal o skończonym polu powierzchni a nieskończenie długim obwodzie). Jest też dużo o deterministycznej naturze chaosu.

    W tym temacie od razu przypomina mi się pewna anegdota gdy dwóch fizyków (klasyczny i kwantowy) sprzeczało się na temat determinizmu praw rządzących wszystkim wokół. Ten pierwszy podawał mnóstwo argumentów na potwierdzenie swojej tezy a drugi milczał po czym wypalił:
    - Takiej ilości bzdur w jednostce czasu nie zdarzyło mi się jeszcze usłyszeć
    - No wie pan co? Nie spodziewałem się po panu rozmowy na tym poziomie!
    - Ależ ja przepraszam. Widocznie ewolucja równań związanych z istnieniem mojej osoby deterministycznie doprowadziła mnie do tej wypowiedzi więc po prostu musiałem powiedzieć to co powiedziałem.
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime21 Oct 2010 zmieniony
     
    Ja o prof Mandelbrotcie wspominam na moich prelekcjach. Całkiem niedawno udało mi się ustalić że ma on polskie korzenie, jednak niewiele ponad to. Czy może ktoś coś znalazł na ten temat ?


    hlipoz: dowcip rewelacyjny ;):):)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2010 zmieniony
     

    TDC:

    Całkiem niedawno udało mi się ustalić że ma on polskie korzenie


    A czy nie jest tak, ze tylko urodzil sie i jakis czas mieszkal w Warszawie, a korzenie mial zydowsko-litewskie?
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    No właśnie nie znalazłem na ten temat żadnych popartych źródłami informacji, więc nie wiem a przecież to ciekawy temat.

    ps. Jak to robisz że cytujesz samego siebie ?;)
    • 6: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime22 Oct 2010 zmieniony
     
    @tdc
    Cieszę się, że się dowcip podobał. Wygląda na to, że fizyków klasycznych można łatwo zapędzić w kozi róg ;). Jest taka czadowa scena w Matrixie Rewolucje gdzie Neo rozmawia z Architektem. W pokoju Architekta ściany są zapełnione monitorami, na których w jednym czasie widać ogromną liczbę rozmaitych scenariuszy. Jednak to co my widzimy to tylko jedna z linii scenariuszy (gdy kamera „wjeżdża" w jeden konkretny monitor). Jakieś skojarzenia? Dekoherencja, redukcja wektora stanu?

    Coś mi się zdaje, że bracia Wachowscy (z których jeden stał się w międzyczasie siostrą :P) są miłośnikami mechaniki kwantowej a przynajmniej się nią interesowali.

    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Ad. PS - normalnie to robie, gdy popelniam blad :D
    • 8: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime25 Oct 2010
     
    Dla zainteresowanych dwa plik, które trzeba wrzucić do jednego katalogu. Po odpaleniu można sobie powiększać zbiór (fraktal) Mandelbrota przytrzymując lewy przycisk myszki i zaznaczając wirtualne (bo niestety niewidoczne) okno, które chcemy powiększyć. Powiększanie można długo kontynuować, ale nie bez końca (kłania się moc obliczeniowa naszych kompów lub algorytm nie jest wystarczająco dobrze napisany dla „małych” liczb zespolonych).

    W sensie matematycznym zbiór Mandelbrota można oczywiście powiększać bez końca. Przełączając w Menu na kolor czarno-biały widać zbiór w jego „czystej” matematycznej postaci tzn. widać tylko te liczby z płaszczyzny zespolonej, które do niego należą.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    Jedne z najladniejszych fraktali prezentowalo Hobbytronic Demo '89:







    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime30 Mar 2013
     


    • 11: CommentAuthorjury
    • CommentTime30 Mar 2013
     
    Święta geometria :)

    A tu coś na ST:

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Mar 2013
     
    na maluszku żywe fraktale były w demie intel outside.
    • 13: CommentAuthors2325
    • CommentTime27 Apr 2013
     
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Apr 2013 zmieniony
     


    sorka pomyliłem link,już poprawione


    ->link<-
    • 15: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Dec 2013
     
    st_mag_(19xx)(_)
    • 16: CommentAuthorseban
    • CommentTime21 Dec 2013 zmieniony
     
    Tak przy okazji tematu:

    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2021 zmieniony
     
    Wykład dr Łukasza Kędziory na temat wykorzystania fraktali w sztuce, półgodzinny film na fb:

    ->link<-

    Sztuka fraktalna

    Chaos? Nieskończoność? Determinizm? Abstrakcja? O sztuce wykorzystującej relatywnie niedawne zdobycze matematyki opowiada dr Łukasz Kędziora.
  1.  
    Przykre, że ludzie tak szybko odchodzą... a jeszcze bardziej przykre, że często nieźle się namęczą przed śmiercią. Z tego co czytam zmarł na raka trzustki, czyli ostatnie tygodnie/miesiące musiały być naprawdę ciężkie...