atarionline.pl Problemy w Atari800Win? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jan 2011
     
    W komentarzach do tej nowinki: ->link<- padly pytania, na ktore nie znam odpowiedzi, bo sie z takimi objawami nie spotkalem. Moze ktos z czytelnikow forum zna odpowiedz?

    1. Dotyczy nieprawidlowych kolorow w trybie full-screen.

    Mik:

    problem i pytanie- w trybie full screen emulator zmienia kolory ekranu na nie-atarowskie :) (przełączenie GDI na chwilę pomaga) , w trybie okienkowym jest ok mam Win 7


    Czarek777:

    @Mik: Pod WinXP jest to samo - na pełnym ekranie zmienia się paleta i nie pomaga ani GDI ani zmiana innych opcji w Graphic Options :(.

    Błąd zależy od komputera a konkretnie chyba od karty graficznej. W domu mam ten problem na laptopie i nie tylko w A800Win ale także w starszych grach, które zmieniają paletę ekranu (np Diablo 1, Starcraft itd), gra po przełączeniu rozdzielczości lubi "zepsuć się" tzn zmienia się paleta kolorów (nie tyle ich ilość co przyporządkowanie: to co było czarne staje się bladobrązowe itd). Na innym komputerze (w pracy) nic takiego się nie dzieje. Jak to ugryźć??



    2. Dotyczy spowalniania emulatora.

    Fedor:

    Ello.Mam Problem emu pokazuje mi predkosc ok 47% i przerywa.Co robic???? HELP


    Kriss:

    Witam! Mam problem ponieważ powyższy emulator skonfigurowany zgodnie z opisem nie działa prawidłowo tzn.spowalnia i przerywa.Pisał o tym dawno temu Fedor . Mam system windows xp . Z góry dziękuję za pomoc.
    • 2:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime16 Jan 2011
     
    U mnie to samo z kolorami. Win 7, gtx 260. Z tego co kojarzę wcześniej nie miałem takich problemów.
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Jan 2011
     
    "800 Win(iaczy)" nie jest niestety od dawna rozwijany wiec... jedyna sensowna rada byloby przejscie na Altirre.
    • 4: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Jan 2011
     
    Ad. 1. Kolory na full screen "głupieją" z powodu błędu w emulatorze. Jeśli na EMU jest źle, a 100% innych programów na PC działa normalnie to odpowiedź narzuca się sama, nawet jeżeli na niektórych kartach graficznych jest w porządku.

    Ad. 2. Nic właściwie nie wiadomo o konfiguracji (jaki CPU, taktowanie). Na początek bym sprawdził obciążenie CPU (są takie gadżety lub programy). Jeśli obciążenie wynosi 100% to prawdopodobnie coś dodatkowo go obciąża. Należy zrobić przegląd zainstalowanego oprogramowania pod tym kontem. Może to być np. oprogramowanie antywirusowe. Warto skorzystać z jakiegoś dobrego skanera antywirusowego (nawet dwóch różnych, oczywiście kolejno), może zalęgło się jakieś robactwo.
    • 5:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime16 Jan 2011
     
    Ad.1. Ja z problemem nigdy sie na rzadnym sprzecie nie spotkalem wiec jak dla mnie problem jest dosc rzadki (nigdy nikt z moich znajomych sie tez z tym nie spotkal), poza tym jesli tak jak pisal kolega Czarek777 problem wystepuje w innych starszych grach dopatrywalbym sie nieprawidlowo dzialajacych sterownikow (badz samego directx) - moja rada - dosc banalna - upgrade sterownikow i/lub directx'a, zainstalowanie servicepacka. Jesli chodzi o sam wadliwie dzialajacy emulator (jesli ktos jest przekonany ze przy innych grach/programach rowniez zmieniajacych rozdzielczosc na 256 kolorow (to istotne!) jest ok a tylko A800Win chodzi zle to faktycznie moze byc gdzies blad w emulatorze. Jesli ktos moze to prosilbym o wiecej szczegolow co do konfiguracji komputera, sterownikow, systemu (servicepacki) oraz info czy inne gry przy fullscreen (przy trybie 256 kolorow) wygladaja ok.

    Dla uzywajacych cudacznych konfiguracji z roznymi akceleratorami 3D badz trybami SLI czy innymi cudami (ciezko mi sobie obecnie wyobrazic chociaz diabli wiedza co tam Nvidia czy AMD teraz pakuje jesli chodzi o hardware :) roznica moze wystapic w nieodpowiedniej (roznej dla kazdego urzadzenia) palecie VGA - wtedy w biosie proponuje wlaczyc opcje VGA palette snoop (ale z tym sie tylko raz kiedys spotkalem i to dawno dawno temu (bedzie z 8-10 lat temu) ze zadzialalo i bynajmniej nie chodzilo o Atari800Win)
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Jan 2011 zmieniony
     
    Problem z full screen występuje na każdym obrazie, nawet tym z napisem "READY" i na różnych kartach graf., na przykład:
    NVIDIA GeForce 6200
    Data sterownika: N 27-09-2009
    Wersja sterownika: 8.16.11.9107
    Windows 7 (legalny, zarejestrowany) ze wszystkimi aktualizacjami
    Dodam, że full screen na EMU Stella (A2600) działa bez zarzutu.
  1.  
    I was thinking ...

    I know that Atari800Win has problems everytime you try to use Graphics 12/13 with the GTIA Settings (mode 9, 10, or 11). It refuses to display ATASCII 0-31 (control characters) or ATASCII 96-127 (lowercase characters).

    This would make the emulator useless for some of my software text modes (i.e. CIN 12, MIN 12, PCIN 12) that rely on Graphics 12/13 with GTIA mode set.

    I am also wondering if Atari800Win also experiences problems if you try to use other 256 color modes, like maybe the CIN bitmap mode.
    • 8:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime16 Jan 2011 zmieniony
     
    a czy Stella przelacza przy fullscreen rozdzielczosc na inna np. 640x480x256 kol ? bo jesli korzysta z natywnej rozdzielczosci ekranu "stretchujac" ekran albo korzysta z tej samej glebi kolorow zmieniajac rozdzielczosc jedynie to generalnie porownania mozemy sobie darowac od razu... (nie wiem - nie mam Stelli - tak gdybam)

    Poza tym probowal ktos kiedys odpalac taki wadliwie dzialajacy emu z opcja np. "tryb kompatybilnosci" albo "tryb 256 kol" ? (zakladajac ze domyslnie mamy fullscreen wlaczony) dla testu

    (zadaje tyle pytan bo chce generalnie znalezc winowajce - nie jestem przekonany co do tego ze jest to Atari 800 win ale chce tez wykluczyc problemy z kompatybilnoscia oraz problemy z kartami graficznymi i/lub sterownikami) - nadmieniam ze nie jestem fanatykiem Atari800Win :)
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Jan 2011 zmieniony
     
    Nie mam zainstalowanych pozostałych EMU Atari. Może niech odezwą się ci co takowe mają. To mogłoby coś wyjaśnić.

    Co do Stelli to nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie szczegóły. Może na stronie projektu?
    • 10:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime16 Jan 2011
     
    tak czy inaczej to co mi chodzi po glowie to :

    1. bug w driverze do karty graficznej powodujacy wadliwe wyswietlanie trybow 256-kolorowych (czyli np. wspomniane zle dzialajace Diablo czy tez Atari 800) - wtedy np. problemy z paleta kolorow (ale zeby nie bylo to latwe do wykrycia to tylko w niektorych trybach? np. 256 col?)
    2. problem z systemem operacyjnym (ale z drugiej strony dotyczy to tez ludzi ktorzy maja XP wiec raczej malo prawdopodobne zeby np. to byl problem z kompatybilnoscia pod 7-ka... z kolei sam odpalalem tez Atari800win pod 7-ka i Vista i nic szczegolnego nie zauwazylem nigdy)
    3. bug w samym Atari800win (ale to wymaga troche testow by wykluczyc punkt 1 oraz fakt ze Atari 800 sam w sobie ma kilka bugow :) ale te z kolorami do tej pory mozna bylo obserwowac tez normalnie - nie trzeba bylo az sie na fullscreen przelaczac (np. bug z Project-M wyswietlajacym bzdury)

    Poki co dla fullscreeniarzy polecam Altirre :) (ah ta emulacja odczytu z kasety z wave'a prosto z sygnalem dzwiekowym :) (tego mi brakowalo w Atari800win :D ...chociaz tego drugiego i tak uzywam na codzien.
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime17 Jan 2011
     
    Mnie ten problem nie przeszkadza, bo emulatora używam w celach kontrolno-testowych. Na co dzień używam prawdziwego Atari, zwłaszcza, że korzystanie z dżojstika PC jest niewygodne, nie mówiąc już o klawiaturze (do gier).
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Jan 2011
     
    Mozna uzyc przejsciowki Kuby Husaka - joystick Atari podpiety przez USB.
    • 13:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime17 Jan 2011
     
    Jest znany problem z pełnoekranowymi, głównie 256-kolorowymi trybami graficznymi w Windows 7 (i pewnie pod Vistą) w starych aplikacjach korzystających z DDraw (Atari800Win to jeszcze czasy DirectX 3). Problem dotyczy sporej części windowsowych gier z drugiej połowy lat 90-tych (tych, które w ogóle uruchamiają się pod nowymi systemami), np. Heart of Darkness. Ktoś zajął się rozwiązaniem tego problemu ->link<- - nie wiem, czy to pomoże.
    Moim zdaniem warto w takich miejscach jak Atarionline promować Altirrę jako jedyny sugerowany emulator Atari na PC/Windows.
    • 14: CommentAuthorczarek777
    • CommentTime17 Jan 2011
     
    @Wolfen: Ciekawy pomysł z próbą uruchomienia w trybie kompatybilności / trybie 256 kolorów, spróbuję w domu i napiszę o efektach.

    @Kaz: Właśnie kupiłem ten interface od Kuby i działa świetnie, tego mi było trzeba, już nie używam klawiatury PC. Polecam wszystkim!
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime17 Jan 2011
     
    Ja się spotkałem z problemem 1. Na ZTG dostałem sprzęt organizatorów do prelekcji oczywiście z Win7. Wtedy po raz pierwszy w życiu zobaczyłem co Windows może zrobić z emulatorem Atari;) Chyba sobie wyobrażacie jaki był śmiech na sali gdy wszyscy to zobaczyli, w tym najgłośniej śmiała się demoscena Commodore i PC.

    Mi się coś obiło o uszy, że w najnowszym DirectX nie ma wsparcia dla trybów 256 kolorowych, a emulator na pełnym ekranie zdaje się, że korzysta właśnie z tego trybu.
    • 16: CommentAuthorczarek777
    • CommentTime17 Jan 2011 zmieniony
     
    Hurra!

    Oficjalnie zawiadamiam że problem na Win XP rozwiązuje uruchomienie emulatora w trybie 256 kolorów.

    Dziękuję @Wolfen :).

    @Kaz: chcesz abym napisał o tym też w komentarzach pod FAQ o emulatorze, czy dodasz do tego artka?

    Edit:

    Ech pospieszyłem się.

    Okazuje się że jeszcze trzeba ustawić zgodność z win 98/me a i tak część palety na full screen zostaje podmieniona, ale to kilka kolorów i co najważniejsze nie kolor tła. Problem więc nie znika ale staje się znośny.

    Poeksperymentuję jeszcze bo kombinacji ustawień może być wiele....

    Spróbujcie takich ustawień w Win7 (o ile są tam dostępne) i opiszcie wynik.
    • 17: CommentAuthorXuio
    • CommentTime17 Jan 2011
     
    Na problemy z kolorami z Atari800Win na win7 znam tylko jedno dobre rozwiazanie - "zabicie" procesu explorer.exe
    • 18:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime18 Jan 2011
     
    No to tak czy inaczej podobnie jak przypuszczalem :) problem lezy gdzies pomiedzy Windowsem a DirectX'em...a nie czymkolwiek zwiazanym z Atari :)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2011
     

    Galu:

    Moim zdaniem warto w takich miejscach jak Atarionline promować Altirrę jako jedyny sugerowany emulator Atari na PC/Windows.


    Irwin promuje, Galu promuje, a wiec postulat spelniony :). Przydalby sie prosty instruktarz, cos na ksztalt tego, ktory zrobilem dla Atari800Win PLus, zeby mozna bylo wystartowac i miec pojecie o podstawowych problemach konfiguracyjnych, bez wglebiania sie w szczegoly.

    ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    No prosze, Bluki niedawno pisal "Nie mam zainstalowanych pozostałych EMU Atari.", a teraz poradniki o Altirra pisze :). I bardzo dobrze, najlepiej gdy jest alternatywa.
    • 21: CommentAuthorbolo
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    Mam maly problem otoz przyspiesza mi gra ktora kiedys chodzila wolnej co zrobic z tym fantem(moze wlaczylem jakas opcje niechcacy?)
    • 22: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    Przełączanie PAL/NTSC powinno pomóc.
    • 23: CommentAuthorbolo
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    dzieki pomoglo
    • 24: CommentAuthorbolo
    • CommentTime5 Mar 2012
     
    Kolejny problem, chce zaladowac plik cas. W momencie wybrania opcji attach tape i wybrania pliku wyskakuje error i wywala mnie z emula!(Mam wersje 4.0 emulatora)
    • 25: CommentAuthors2325
    • CommentTime5 Mar 2012 zmieniony
     
    Spróbuj może emulatora Altirra, z plikami cas nie miałem tam problemu dotąd. Z tym, że przed i po ładowaniu robią się jakieś ciche pauzy których nie pamiętam z prawdziwego komputera.
    • 26:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime29 Jun 2013 zmieniony
     
    Za pomocą Microsoft Application Compatibility Toolkit 5.6 udało mi się stworzyć łatkę, która pozwala uruchomić emulator w fullscreenie bez błędów. Co prawda narzędzie to przeznaczone jest dla Windows 7, ale działa OK pod Windows 8 Pro x64.

    W ACT wybrałem opcję zgodności z Windows XP SP2 i zaznaczyłem poszczególne poprawki:

    - 8And16BitDXMaxWinMode
    - DetectorsXP
    - Layer_ForceDirectDrawEmulation
    - WinXPSP2VersionLie
    - WinXPSP3VersionLie.

    Niewielką wadą tego rozwiązania jest to, że na pełnym ekranie widać ramkę okna. Grunt jednak, że fullscreen działa. :)

    Łatkę instalujemy następująco: uruchamiamy wiersz poleceń jako administrator, przechodzimy do katalogu, gdzie skopiowaliśmy łatkę (najlepiej katalog z emulatorem) i wpisujemy sdbinst Atari800WinPLus.sdb. Do uruchamiania łatki nie trzeba instalować ACT (sdbinst to polecenie systemowe), a żeby ją usunąć, wystarczy dodać przełącznik -u.

    Łatka nie była sprawdzana pod Windows 7, lecz myślę, że powinna tam też działać. :)
    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Jun 2013
     
    O! Fajnie - dzięki Voy!;)
    • 28: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime29 Jun 2013
     
    A ta łatka jest przeznaczona dla 4.1? Z błędów w fullscreen pod W7 to zauważyłem rozwaloną paletę. W8 nie zamierzam :)
    • 29:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Nie, jest przeznaczona dla starszej, czyli 4.0. Wersja 4.1 (ostatnia wersja na kernelu z Atari800 2.2.1) pod Windows 8 chodzi w fullscreenie bezbłędnie.