atarionline.pl Utwory w grach na Atari będące "coverami" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime16 Mar 2011 zmieniony
     
    Zamieszczam youtube'owe nagrania z oryginalnymi wersjami utworów, wykorzystanych przez twórców gier na małe Atari w swoich produkcjach (ograniczyłem się do mniej "oczywistych" przykładów):

    Montezuma's Revenge
    Przedpremierowa, nieukończona wersja gry z roku 1983 zawiera efektowne "intro" z muzyczką tytułową, którego brakuje w nieco uproszczonej wersji sklepowej (1). Ta muzyczka to "cover" utworu "Spanish Flea", skomponowanego przez Juliusa Wechtera i wykonywanego w latach 60-tych przez Herba Alberta & the Titujana Brass:


    (1) Napisałem kilka lat temu artykuł o Montezuma's Revenge, w którym opisałem historię powstania gry: ->link<-

    --

    Lasermania
    Utwór "Touched By The Hand Of God" grupy "New Order", wydany na singlu w 1987 roku.


    --

    International Karate Championship
    Uznawany za jeden z najlepszych utworków na małym Atari nie jest oryginalną kompozycją Hubbarda - proszę porównać z kompozycją z filmu "Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence" (film z 1983 roku). Od 55 sekundy nagrania:


    --

    Mouse Trap
    Skoczny utwór to "Taniec Pajaca" Claude'a Debussy'ego z suity "Kącik dziecięcy" (ang. tytuł: "Golliwogg's Cakewalk").


    --

    Nadral
    Utwór kojarzony z gangsterskim filmem "Żądło" to - pochodzący z 1902 roku - ragtime'owy "The Entertainer" Scotta Joplina.


    --

    Mr. Do!
    Tło dźwiękowe do samej gry to fragment dziewiętnastowiecznej operetki "Orfeusz w piekle" Jakuba Offenbacha (fragment od 00:30 nagrania), czyli popularny podkład do tańczenia kankana.


    Melodyjka odgrywana po zebraniu wszystkich 5 liter w napisie EXTRA (towarzysząca otrzymaniu dodatkowego "życia") to fragment tytułowego utworu z japońskiego anime z lat 60-tych pt. "Astro Boy" (tzn. pod takim tytułem było ono emitowane w krajach anglosaskich - ja poznałem tę serię kilka lat temu z bardzo udanej gry na Gameboya Advance pt. "Astro Boy: Omega Factor").


    --

    Incydent

    Utwór tytułowy - "Tańcz, głupia, tańcz" zespołu Lady Pank.
    Utwór przygrywający podczas gry - "Sadness Part I" Enigmy.

    --

    Miecze Valdgira
    Dead Can Dance - "Saltarello"


    --

    Pooyan
    Humoreska (nr 7) - Antonik Dvorak


    --

    "Self Test" to pierwsze 6 nut z "Promenady" Modesta Musorgskiego (z cyklu miniatur "Obrazki z wystawy").
    • 2:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    Zajebiste zestawienie!
    • 3: CommentAuthorstreak
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    najs. podoba sie..
    • 4: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    Black Lamp- Greensleeves
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Mar 2011 zmieniony
     
    co do IKC, to mógłbym polemizować. Motyw jest podobny, jednak dużo dalej mu do IKC, niż niektórym utworom zespołu FEEL.

    Myślę, że Hubbard to usłyszał i nieświadomie zastosował (ot, przyszedł na myśl fajny motyw :)
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    Tak nawiasem mówiąc - temat rzeka. Coverów jest więcej, niż oryginalnych utworów, niestety.
    • 7: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime16 Mar 2011
     
    International Karate - ciekawe znalezisko, oryginał jest piękny.
    • 8: CommentAuthorharry_tv
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    @galu: przeczytałem opisaną przez Ciebię historię powstania gry Montezuma's Revenge. Świetny tekst! Dodatkowe informacje znaleźć można w wywiadzie z Robertem Jaegerem pod tym adresem: ->link<- (m.in. o tym, kim był i jaką rolę odegrał Mark Sunshine, jak doszło do wydania gry przez BCI i Databyte, jest nawet skan kartki z wyrysowanym przy pomocy ołówka projektem postaci Pedro :-)
    • 9:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    Żeby ta wyliczanka nie była bezproduktywna - panowie, w archiwum ASMA jest taki plik Docs/STIL.txt, w którym umieszcza się takie informacje jak te o coverach. Moglibyście dodać tam coś od siebie...
    • 10:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime17 Mar 2011 zmieniony
     
    Sky computer network. Tune #4




    Little 15




    I like Chopin demo i gra Strzyga




    Chopin A.D. 2010

    • 11: CommentAuthorSim_Piko
    • CommentTime17 Mar 2011
     
    BLIP!(końcówka) - Dire Straits "Money for nothing"
    ->link<-


    ps. mój remix z BLIP'a
    ->link<-
    • 12: CommentAuthorZza_parawanu
    • CommentTime18 Mar 2011 zmieniony
     
    Jedna uwaga:

    Miecze Valdgira
    Dead Can Dance - "Saltarello"


    Saltarello nie jest utworem DCD. To jest czternastowieczny (co najmniej, bo może być starszy), włoski taniec ludowy. ;-) Inna sprawa, że autor covera prawie na pewno z wersji DCD korzystał i zapewne nie zdawał sobie sprawy z rzeczywistego pochodzenia.

    Poza DCD Saltarello wykonuje masa zespołów (na przykład dość znany Wolgemut) i pojawia się w różnych dziełach (na przykład w filmie Death Stalker (jeśli dobrze pamiętam tytuł)). ->link<-

    Gdyby ktoś szukał inspiracji, to warto pogrzebać właśnie w tym, co gra Wolgemut (i podobne zespoły), wykonuje muzykę dawną, więc nie ma problemu z prawami autorskimi. ;-)
    DCD to też świetna inspiracja, ale już trzeba ewentualnie uważać na prawa autorskie.

    edit:
    Tak mi przyszło do głowy, że motyw wspólny dla International Karate Championship i filmu też może być jakiś tradycyjnym japońskim utworem. Inaczej chyba twórcy gry musieliby raczej zapłacić.
    • 13: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime18 Mar 2011
     
    Saltarello w wersji DCD to luźna aranżacja. Bliższe 14 wiecznym są:

    • 14:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime18 Mar 2011
     
    Jest wersja z wokalem (David Sylvian)


    Wiki o ścieżce dźwiękowej do filmu: ->link<-


    Odnośnie "Inaczej chyba twórcy gry musieliby raczej zapłacić." - nie wydaje mi się, żeby miało to jakiekolwiek znaczenie.
    Wydawca World Karate Championship / International Karate miał natomiast wytoczony proces w związku z podobieństwem IK do wydanej 2 lata wcześniej gry "Karate Champ" ( ->link<- ), natomiast mnie zawsze zastanawiało dlaczego zawodnicy w IK wyglądają dokładnie tak samo jak w ci z wydanej w 1985 roku (na Spectrum i C64), chyba dosyć popularnej, gry pt. "The Way of the Exploding Fist" :)
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Mar 2011
     

    Sim Piko:

    ps. mój remix z BLIP'a


    Wrzucilem go tez tutaj:

    • 16:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime19 Mar 2011 zmieniony
     
    Keystone Kappers to z Flipa i Flapa :)

    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime19 Mar 2011 zmieniony
     
    Henry's House - "Rule Britannia - drugi (mniej formalny) hymn Wielkiej Brytanii i hymn Royal Navy." (0:25)
    • 18:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime19 Mar 2011 zmieniony
     
    Końcowe takty muzyki w grze Blip i motyw muzyczny z gry International Karate, czy Self Test na A8 to utwory, w których został zastosowany cytat innego utworu muzycznego. W sferze praw autorskich jest to tzw. prawo cytatu, które mieści się w granicach dozwolonego użytku chronionych utworów.

    Edit: Najlepszym przykładem cytatu jest muzyka z gry Hans Kloss, cytat z muzyki do filmu Stawka większa niż życie.
    • 19: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime5 May 2011 zmieniony
     
    Muzyczna czołówka z gry "Samurai's Game" to utwór grupy Camouflage "Great Commandment"
    • 20: CommentAuthorEagle
    • CommentTime5 May 2011
     
    A nie z "Revenge of Magnus"?
    • 21: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime8 May 2011 zmieniony
     
    Composers/Swierszcz_Piotr/Reverse_2.sap: cover moda DearRob by Fred (Frederic Hanh)z Amigi

    ->link<-

    Composers/Swierszcz_Piotr/Missile_Action.sap: cover Shakin'a Stevensa

    ->link<-



    O jakości cmców wolałbym zapomnieć ale Shakina lubię posłuchać do dziś :)
    • 22:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime8 May 2011
     
    FROGGER - utwór z japońskiej kreskówki z lat 70-tych pt. "Rascal the Raccoon" (od 0m23s)

    • 23: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime9 May 2011 zmieniony
     
    -->adv, nie wiem jak w BLIPe, ale w pozostałych przypadkach to plagiat jak patrzyć (nie zostały zachowane praktycznie żadne zasady cytowania).



    ps. czy mógłby ktoś powiedzieć co oznacza cóś co się czasem tut wyświetla, tzn. "Napotkano pewne problemy
    Wystąpił problem przy sprawdzaniu autentyczności wysłanych informacji."
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 May 2011 zmieniony
     
    Frogger to była muzycznie składanka różnych szlagierów.

    • 25:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    @Lt_Bri Masz rację, moje niedopatrzenie: powinien być podany autor utworu oraz źródło cytatu (nazwa utworu) oraz jego zakres. W orzecznictwie przyjmuje się, że cytatem muzycznym można objąć tylko kilka taktów.

    Powinno wyglądać to tak:

    Hans Kloss - utwór D.K. W utworze zastosowano cytat z motywu głównego muzyki do filmu "Hans Kloss" autorstwa Jerzego Matuszkiewicza.
    • 26:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime27 Jun 2011 zmieniony
     
    Inwencja nr 13 Bacha:



    w grze Henri

    Wydaje mi się, że jest jeszcze wiele innych przykładów czerpania z Bacha, ale teraz potrafię przytoczyć tylko ten jeden.
    • 27: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime27 Jun 2011 zmieniony
     
    w grze Leaper , podczas gry słychać "Popcorn" Gershona Kingsleya:

    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Aug 2011
     
    Magia Kryształu/ muzyka z gry -


    Bertyx/muzyka z gry -


    Miecze Valdgira 2 muzyczka z gry .....zapomniałem
    • 29: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Aug 2011 zmieniony
     
    podczas gry w Miecze Valdgira II gra moduł muzyczny Echoing z Amigi:

    Tetra Compositor to program dla PC dlatego tak to działa nieciekawie
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    s2325 : odnośnie owej muzyczki to jest ona skopiowana z utworu muzycznego(piosenki) jakiegoś zespołu ,nie pamiętam bynajmniej stawiam na angielską .
    • 31: CommentAuthors2325
    • CommentTime9 Aug 2011 zmieniony
     
    Nie, Echoing ma swoje źródło z trackera muzycznego, nie istniało jako utwór jakiegoś zespołu. To moduł znany od wielu lat (okolice końca lat 80) i nikt nie skojarzył go jak dotąd z czymś wcześniej zagranym.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    IRATA4, ten jakis zespol to dead can dance ale oni tez to skonwersili:
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    nie ,mnie chodzi o muzyczkę która gra podczas gry(grania ) w Miecze Valdgira 2 ,przypomnę sobie
    • 34:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    Nie przypomnisz sobie, bo jest tak jak napisał s2325. Nie jest to cover żadnego utworu. Jest to oryginalna kompozycja 'wytrackerowana' na Amidze przez gościa o ksywie 'Banana' w 1988 roku. Użyty w wielu produkcjach na Amidze w tamtym okresie. Ja go najbardziej pamiętam z 'Gigadema 3' grupy Triangle.

    Może słyszałeś gdzieś cover tego modułu. Na 'AmigaRemix' jest ich chyba z 10.
    Znalazłem jeden na YT:
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    Thx,jest to wysoce prawdopodobne ,słyszałem to w radiu .
    dla poszukiwaczy zaginionych piosenek,muzyczek polecam :
    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Aug 2011 zmieniony
     
    Sorka nie zauważyłem,wobec tego proszę Admina o usunięcie tego posta ,wszystkie dotknięte moim postem osoby bardzo przepraszam i proszę o ułaskawienie a także o usunięcie posta wytykającego mój nieświadomy błąd .

    w nagrodę podsyłam


    Ps.Wersja Austryjacka najładniejsza i nie do dostania .
    • 37: CommentAuthors2325
    • CommentTime9 Aug 2011
     
    na Atari małe było też demo z tą muzyką, słuchałem sporo
    • 38:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 Aug 2011 zmieniony
     
    Gyrrus
    kolejny motyw z Bacha - Toccata i Fuga w D-minor
    - nie uwierzycie, pierw usłyszałem ten utwór w grze, potem dowiedziałem się, że to Toccata, a na końcu zostałem wiernym słuchaczem Bacha :-)

    //EDIT: najbardziej jednak podobna jest do wersji symfonicznej (transkrypcji) Leopolda Stokowskiego
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Aug 2011
     
    Władcy Ciemności ,podczas grania słychać "KOZIOŁKA MATOŁKA"

    Sorka tylko to znalazłem
    • 40:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime10 Aug 2011
     
    Post #10 = #36 :)
    • 41:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime10 Aug 2011
     
    Post #1 = #32 ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime10 Aug 2011
     
    Cropky (chyba rekordzista jeśli chodzi o ilość coverów w jednej grze):






    • 43: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime10 Aug 2011
     
    W Atariki jest wylistowanych kilka gier wraz z utworami, o tu: ->link<-

    Z tego co jeszcze sam pamiętam, to w Megablast było sporo sampli z Phila Collins-a.
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Aug 2011
     
    Kurka, oglądam teraz ten Sweet Dreams (skąd inąd kultowy utwór) - ale ten teledysk jest cienkiiiiiiii....
    Typowy układ: Co wyśpiewane słowo, to ilustracja do tego słowa. Ale to chyba popularne w tamtych czasach było. Teraz uważam to za żenujący brak pomysłu.
    • 45:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Aug 2011
     
    Echoing to pierwszy utwór, w którym usłyszałem takie echo i nie wiem, czy nie pierwszy, gdzie zastosowano taką technikę leadu + echo na tym samym kanale.

    Od razu zacząłem to wykorzystywać. Teraz w RMT jest taka opcja nawet ... (o ile mnie pamięć nie myli).
    • 46: CommentAuthorcaruso
    • CommentTime12 Aug 2011
     
    @XLent: Takie było założenie by w "Cropkach" umieścić utwory z "tamtych" (czyt.: "naszych szkolnych") czasów. Chodziło o klimat. ;-)
    • 47:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime13 Aug 2011 zmieniony
     
    Alfa Boot - motyw z drugiej części gry to U96 i "Das Boot" z jego pierwszej płyty o tym samym tytule, zaś część trzecia to Koto i "Visitors" z albumu "Masterpieces".
    • 48:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime14 Aug 2011
     
    Music Memory - tam jest dużo coverów, ale nie powiem jakich. Zgaduj-Zgadula. ;)
    Xeen - nie podpowiadaj! :D
    • 49:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime16 Aug 2011
     
    Intro do Dyna Blaster to cover utworu "Magic Fly" grupy Space.
    • 50:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Aug 2011
     
    Domain of the Undead - Bach