atarionline.pl Czy W65C02S może zastąpić 6502C? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime9 Apr 2009
     
    No właśnie, pytanie do elektroników. W datasheet tego procesora ( ->link<- ) jest wyprowadzony sygnał BE (BusEnable). Jak wiadomo, nasze małe Atari ma sygnał HALT, który - chyba - zasadniczo pełni taką samą rolę (wstrzymuje na chwilę działanie procesora).
    Mogę się mylić, ale właśnie... Jeśli to byłby (teoretycznie przynajmniej) odpowiednik sygnału HALT, to przy padniętym procesorze nie trzeba by było wybebeszać kolejnego Atari, aby to naprawić. Dodatkowo - procesor może pracować z prędkością 14MHz, więc jest możliwość "dopałki" (zaraz się odezwą głosy, że WD65816 ma "liniową" pamięć większą od tego, ale nie chodzi o pamięć).
    Czyli proste pytanie do obeznanych w elektronice: na ile trudna jest wymiana naszego 6502C na W65C02S i czy jest wogle możliwa (z punktu widzenia laika, czyli bez jakiś skomplikowanych dodatkowych układów, co najwyżej jakaś przejścówka na sygnały, o ile pinout jest inny)?
    • 2: CommentAuthorpavros
    • CommentTime19 Apr 2009
     
    Wedlug mnie sygnal BE pelni taka sama funkcje jak HALT. Niestety umiejscowienie sygnalow BE (HALT) i RW jest inne niz w 65C02. Ponadto na nozce 1 jest w nowym procesorze sygnal wyjsciowy VPB a w Atari mamy ta nozke zwarta do masy, wiec trzebaby ja odlaczyc.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Apr 2009
     
    prawdopodobnie taki adapter jest bardzo podobny do tego (moze nawet ten sam?): ->link<-
    • 4: CommentAuthorpavros
    • CommentTime19 Apr 2009
     
    Jezeli sygnal BE rzeczywiscie nie zatrzymuje procesora, to konieczny bedzie taki adapter jak ten dla 65C816 ze strony Pasia, z jednym wyjatkiem - bez polaczenia do nozki 3.