atarionline.pl SIO2PC we wtyczce SIO - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Koledzy,

    Ostatnio postanowiłem skompletować zestaw Atari na nowo. Chcąc ułatwić sobie życie zacząłem szukać rozwiązań typu SIO2PC i w ręce wpadło mi następujące ustrojstwo zakupione na Ebayu (za $50, komplet z kablem USB i płytą której sprzedawca zapomniał włożyć do pudełka :-) ).

    Otóż jest to SIO2PC w wersji USB ukryte we wtyczce SIO. Całkiem fany patent jak się ma więcej niż jedno Atari (ja mam obecnie dwa) i różne komputery które nie zawsze mają wejścia szeregowe. Z jednej strony klasyczna wtyczka SIO, z drugiej złącze miniUSB. W środku chip FT232R USB UART. W Windowsie instaluje się jako dwa dodatkowe urządzenia: sterownik portu szeregowego na USB oraz sam port szeregowy. Dwie diody na obudowie mrugają w trakcie pracy (zdaje się że zielona podpięta jest pod Input, a czerwona pod Output)

    Działa bardzo miło (tryb SIO x3 też), testowane z aspeQT'em. Załączam kilka zdjęć dla potomności:









    • 2: CommentAuthorw1k
    • CommentTime19 Dec 2011
     
    mmmmmm, thats nice
    • 3: CommentAuthorstryker
    • CommentTime19 Dec 2011 zmieniony
     
    Panie my to znamy ;-) patrz np. io board zaraz kaz sie odezwie ;p
    Cena troche sporawa ;-)
    Niedlugo powinna pojawic sie tez wersja tansza ... jak Candle ogarnie kilka spraw...

    Ogolnie siox3 to zadna rewelacja.
    Zainstaluj sobie ->link<- to zobaczysz jak to smiga z indexem 0 ;]
    No i warto tez zrobic pewna modyfikacje: ->link<-
  2.  
    Dla kogoś kto umie dobrze lutować to pewnie i sporawa, ale dla kogoś kto ledwo daje radę... Zresztą podchodzę do tego w taki sposób: rynek producentów też trzeba cenić, szczególnie taki niszowy. Gdyby nie te $50 to pewnie autorowi by się nie chciało. Poza tym to były pieniądze z dniówki za delegację, więc właściwie kupiłem za darmo. :-)

    Widziałem kilka podobnych wynalazków na tym forum, głównie autorstwa Zaxona, ale takiego w formie przejściówki SIO na USB i z diodami nie widziałem. Ale wiadomo: nihil novi sub sole, itd. itp.

    A co do SIO x3 to dla mnie rewelacja. Wcześniej miałem magnetofon. :-)
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    tylko skąd te wtyczki brać...
    • 6: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Zabawne, od ponad 2 lat robie takie kabelki. COz, cudze chwalicie swego nie znacie ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Tylko skąd te wtyczki bierzesz?...
  3.  
    Ta w moim egzemplarzu wygląda na taką "z odzysku", albo jakiś model dla majsterkowiczów, bo po rozkręceniu widać uciachane kabelki na liniach nie podlutowanych do płytki drukowanej. Miejsca na diody też są borowane ręcznie. W każdym razie nie jest to obudowa stworzona na potrzeby tylko i wyłącznie SIO2PC.
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Dostałem kabelek od Zaxona wygląda pięknie !
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Mam IO-boarda, ale dotychczas korzystałem z niego tylko w kontekście wyjścia audio ;-) Co potrzebuję by skorzystać z wbudowanego w niego USB jako SIO2PC?
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Dec 2011 zmieniony
     
    EPIj juz nieco wczesniej opisywał coś w tym stylu na aarea, planuje on tez to wykonac...

    A co do Zaxona, to za ile sobie zyczy i jak dlugo trzeba czekac aby dostac to w swe rece? Pytam tak informacyjnie ;]
    • 12: CommentAuthorstryker
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Dracon poczekaj...mozliwe ze niedlugo bede mial takie cos...na sprzedaz w troche innym wykonaniu
    • 13: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime20 Dec 2011 zmieniony
     
    Jakub, wtyczki biore z szuflady ;), kiedys zakupilem wieksza partie i pare mi sie zostalo.
    Jacques, podpinasz kabel usb, pod win7 sterowniki instaluja sie same, pod xp trzeba sciagnac ze strony FTDI . Potem trzeba sprawdzic w managerze urzadzen pod jakim numerem coma sie IO board zainstalowal, w ASPEQT podac numer virtualnego coma i tyla ;)
    W zalaczniku plytka zrobiona w programie diptrace jak ktos sobie chce sam zrobic.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Ile chcesz za tę szufladę?
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Dec 2011 zmieniony
     

    jhusak:

    tylko skąd te wtyczki brać...

    Jedyne sensowne miejsce, gdzie do dzisiaj mozna w miare bezproblemowo kupic to ebay.pl. Rejestrujesz sie, wyszukujesz oferty (glownie osob z U.S.A., np. taka), kupujesz_teraz uzywajac swojego konta PayPal i czekasz na paczuszke ok. 3-4 tygodni. Sprawdzone, dziala. :)
    (i do tego jest humanitarne - bez "kastracji" magneciaka ;)).

    P.S. Nie ma co liczyc na "łaskę" naszych 'elektroników', bo raczej Ci luzem nie (sprze)dadzą. Chomikują to pewnie do swoich rozmaitych "ataro-zabawek". Wiem, przekonalem sie, jeden taki nie raczył pomoc w potrzebie.... :|
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Dec 2011 zmieniony
     
    I oni tak to ciurkiem sprzedają?

    A z tymi atarowcami, to wiem. Trzymają po 4 xegsy i nie chcą odsprzedać.
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    Panowie no bez przesady!
    sio2usb można kupić od Zaxon-a, sam kupiłem i polecam, fakt że trochę to trwało, ale dostaję gotowy produkt z którym nie muszę walczyć.

    Duddie robi świetne kable kupiłem u niego wiele kabelków i nawet zrobił mi do sio2sd z allegro kabelek sio, a Lothar to już całkiem poważna firma, potrafi naprawić i odesłać Atarkę i jest problem aby mu chociaż za wysyłkę oddać.

    Naprawdę mamy świetnych ludzi typu:
    Lotharek, Zaxon, Duddie .. Zawsze pomagają, nawet jak ktoś widziwia tak jak ja i marudzi.
    Wiadomo że oprócz Atari mają własne życie i czasem późno odpisują (normalne!).
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Dec 2011 zmieniony
     
    Ale xegsów nie chcą odsprzedać :P
    Nawet jednego maluśkiego!
    • 19:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    @jakub:
    Wyglada na to, ze ciurkiem... w przeciwienstwie do Allegro, gdzie nigdy nie widzialem takiej oferty (podobno jak sie pojawiaja sa natychmiast wykupywane).

    @as: pytanie bylo wyzej, ile sobie wspomniany elektonik zyczy za takie gotowe sio2usb, a wiec... ?
    A co do tego ktory swietny elektro-man nie pomogl, to nie bede pokazywac palcem, on sam wie...
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Dec 2011 zmieniony
     
    Dracon, nie wiem w czym problem, Zaxon sprzedaje swoje sio2usb na allegro. Ja właśnie tam je od niego kupiłem.
    Inne zabawki zawsze kupowałem dogadując się na maila i nigdy nie miałem z tym problemu, tak samo Lotharek i Duddie.
    Zawsze wszystko pięknie zrobione, działające, wykonane naprawdę profi i w życiu sam bym nawet tak nie przylutował jednego kabelka jak robią to ONI.

    Pamiętaj że nie każdy elektronik czyta każde forum Atarowskie ..
    Ja zamiast pytać skontaktował bym się z nimi i jak pisałem wiele razy:
    - zawsze chętnie robili kolejne nowe zabawki kabelki bądź etc.
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Dec 2011 zmieniony
     
    Spoko, ja mialem na mysli kupno samych kabelkow SIO. Gdyby nie ten Ebay, i lubiany przeze mnie Paypal (transakcje szybko i wygodnie) to byloby kiepsko (moj oryginalny kabel od stacji sie juz mocno "zuzyl") bo pisanie na priva (e-maila) do elektronika - jednego czy drugiego - o taki kabelek, mija sie z celem. Albo zignoruje list albo cos innego wymysli.... No, ale koniec koncow na szczescie jest jeszcze jakies rozwiazanie, alternatywa... :D
    Co do zamawiania i czekania - da sie, a jeszcze lepiej miec swiadomosc ile na to sie bedzie czekalo... ;)
    • 22: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    Dziwne bo jakoś nigdy mnie nie zignorowali :)
    Ale grunt abyś miał w końcu kabel, a skąd on będzie to nie ważne, ważne aby działał!
    • 23: CommentAuthorkade
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    jhusak: ->link<-

    kupuj ! :)
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Dec 2011
     
    Hehe widziałem. No taki szalony nie jestem, dam dwie stówki, może 250, jak wszystko i pistolet ładne. Ale to w celach widokowych/użytkowych, a nie kolekcjonerskich.
    • 25: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Dec 2011
     
    Jakub, moja szuflada jest bezcenna ;)
    Kabelki sio2sio czasami trafiaja sie na Ebay, ostatnio kupilem 3 szt za przyzwoite pieniadze, na pewno taniej niz bym mial siedziec i je sam zrobic. Ufff nienawidze robic kabli...
    Xegsow nie odsprzedam bo w czasie przedswiatecznego sprzatania okazalo sie ze mniej/wiecej kompletnego mam tylko jednego i bardzo chetnie zamienie go na stacje ca2001 ,xf551 w ostatecznosci na LDW .Druga plyta od xegs siedzi w moim xegs boxie w wersji 2.0. Tuningowana na maxa.
    Sprzedaz moich produkcji tez przenioslem na Allegro bo nie mieszkam w PL, nie mam tam konta itd.A Allegro zalatwia mi to wszystko za jednym zamachem i mam duzo prosciej w ksiegowosci.
    Co wiaze sie z nastepnym problemem, nie chodzi o to ze nie chce sie podzielic wtyczka ale wtyk SIO 25 PLN, wysylka 30 PLN ode mnie z UK (rejestrowana przesylka bo inaczej moge go rownie dobrze wyrzucic) wiec nie ma to wiekszego sensu, lepiej chyba trafic xc12 na allegro i go skanibalizowac ;)

    Co do sio2pc usb, narysowalem plytke zeby ja bylo latwo w domu nawet zrobic i z powodzeniem ja montuje,troche osob uzywa juz tych kabli, a ze mam malo zamowien to robie ja chalupniczo i zelazkiem ;) Ktos chce sam zrobic moze, puscic wieksza serie?
    Ja jak juz sie nadlube to wystawiam Swoje na Allegro ,sorry ;)