atarionline.pl Aktualizacja w dziale emulatorów - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgolem14
    • CommentTime28 Dec 2011
     
    Właśnie doczytałem na Atari Area, iż mocno drgnęło w świecie emulacji Atarynki.
    Altirra doczekała się okrągłego numerka 2.0 - sporo zmian!
    Z niebytu powrócił też Atari800win Plus, który z dnia na dzień pojawia się w nowych betach wersji 4.1. Projekt kodowany jest przez Jaskiera, który sporo ma do zrobienia, bo jak sam pisze: "Ponieważ wszystkie źródła mają ponad 100.000 linii kodu nie jestem w stanie śledzić wszystkich zmian(...)" - syzyfowa praca.
    Bardzo dziękuje twórcom obu aplikacji!!!
    • 2:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime28 Dec 2011
     
    dzięki, dodałem też na główną - lepiej późno, niż wcale :)
    • 3:
       
      CommentAuthorgolem14
    • CommentTime29 Dec 2011
     
    Dziś już wisi na Githubie beta 5. Ma Jaskier parę do tego! Niedługo zacznie pewnie te wersje numerować ja Firefoxa albo Chroma: 4, 5, 6.... ;-)
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime29 Dec 2011
     
    Atari800Win PLus to mój ulubiony emulator - działa pod każdym Win'em, ma małe wymagania i nie rozmywa pixeli, co akurat przy pisaniu programów jest dla mnie zaletą :)

    Jakiś czas temu porównałem źródła Atari 800 i Atari 800 Win PLus. Głównym problemem było inne formatowanie tekstu kodu, które przed porównaniem ujednoliciłem.
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime30 Dec 2011
     
    Trochę się pobawiłem i jak widać Atari800Win PLus 4.1 wymaga jeszcze doprcowania.

    - dźwięk szarpie bardziej niż w poprzedniej wersji
    - wybranie wave out generuje błąd
    - chwilowy "freez" po uruchomieniu i przy zmianie "zoom" z x1 na x2 i odwrotnie (dwukrotne kliknięcie na listwie)
    - gdy wystąpił błąd - monitor po wpisaniu "cont" pojawił się natychmiast ponownie i po kilkukrotnej kontynuacji emulator zniknął
    - gdy brak plików rom - wyświetlane jest info z Atari800 - to akurat dobrze
    - Atari800 obsługuje zabezpieczone obrazy dyskietek (.pro), tu nie da się ich otworzyć
  1.  
    A tak przy okazji emulatorów, to który emulator Atari ST (F,M,FM,E) polecacie?

    W latach 80tych kiedy zaczynałem przygodę z komputerami, Atari XL/XE było jako tako w zasięgu finansowym moich rodziców, ale Atari ST to była już absolutna abstrakcja. Podobnie u wszystkich moich ówczesnych kolegów i rodziny. W latach 90tych nastąpił przeskok na blaszaki, i w efekcie 16-bitowe maszyny pokroju ST czy Amigi kompletnie mnie ominęły. Teraz jak patrzę na ceny tego typu sprzętu na aukcjach to aż mnie korci żeby sobie zrobić prezent, ale z drugiej strony nie wiem czy warto i chciałbym się najpierw pobawić emulatorami.
    • 7:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime31 Dec 2011 zmieniony
     
    Ze wszystkich którymi się bawiłem osobiście najbardziej podoba mi się Steem Engine. Łatwość konfiguracji i prostota obsługi, niewielkie wymagania sprzętowe. Niestety nie wiem jak się sprawa ma z dokładnością emulacji, jako że jeszcze niewiele softu na nim odpaliłem. Możliwe zatem że to i owo nie ruszy i zaistnieje konieczność podparcia się jakimś drugim emulatorem.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2011
     
    Xmgatz - polecam Steem, uzywam na codzien. Dobrze skonfiguruj i dzialaj :).
    • 9:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime1 Jan 2012
     
    Kaz, mówisz że się sprawdza? Dobrze wiedzieć. On naprawdę najbardziej mi przypasował, a nic gorszego niż gorączkowe poszukiwania i zmiana emulatora na lepszy w trakcie przeglądania zestawiku gier tylko dlatego, że któraś odmawia współpracy. A co gorsza - gdy ta gra na nim zadziała, to żmudne przeglądanie i ponowne sprawdzanie czy z kolei już dotychczasowo wybrane pozycje też będą działały. Nie wyobrażam sobie takiej akcji pod koniec alfabetu...
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Jan 2012
     
    Z grami pod emulatorem ST to mam male doswiadczenie - przejrzalem swego czasu kolo setki gier i wszystkie sie normalnie odpalaly.
  2.  
    Dzięki panowie.
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime1 Jan 2012 zmieniony
     
    Najnowsza beta 7 emulatora Atari800Win 4.1 PLus zyskała status RC1 ->link<- . Jednak z zauważonych przeze mnie problemów (pewnie autor o nich nie wie) tylko wybór WaveOut został poprawiony, program zyskał natomiast instalator. Monitor nie wychodzi z emulatora (chyba), ale trzeba to zrobić samodzielnie, bo pojawia się w nieskończoność... można próbować debugować, ale przecież za każdym razem użytkownik nie będzie się tym zajmował.

    Obrazy dyskietek w formacie .pro które można użyć do testów są dołączone do APE.

    Warto by było jeszcze sprawdzić czy wszystkie nowości z Atari800 2.2.1 są dostępne / działają.
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jan 2012 zmieniony
     
    Pojawiła się wersja 4.1 Final

    Edit:
    Nadal występuje freez (w wersji beta czasami kończył się zejściem emulatora); wyskakuje też niekończący się monitor (mimo zaznaczonej opcji "Stop emulation") - wyjść najlepiej wpisując "coldstart", bo gdy zabijemy emulator - podpięty obraz ATR może ulec uszkodzeniu; nie odczytywane są obrazy dyskietek w formacie pro... i może więcej...

    Pozostał też problem z poprzedniej wersji (4.0) - czasami po wyjściu z emulatora zostaje "wciśnięty" klawisz Shift - pomaga jego naciśnięcie (czy tylko u mnie to występuje?).